..:: MENU ::..
..:: STRONA GŁÓWNA ::..
..:: PATRON ::..
..:: NAUCZYCIELE ::..
..:: UCZNIOWIE ::..
..:: SAMORZĄD UCZNIOWSKI::..
..:: NASZE PRACE ::..
..:: ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ::..
..:: PODRĘCZNIKI ::..
..:: LINKI ::..
..:: DLA RODZICÓW ::..
..:: KRYTERIA OCEN ::..
..:: KALENDARZ SZKOLNY ::..
..:: TERMINARZ ZEBRAŃ ::..
..:: STYPENDIA ::..
..:: PRZERWY - DZWONKI ::..
..:: ZAPISY DO KL. I :..
..:: KONTAKT ::..
..:: HARCERSTWO ::..
.: DZIAŁANIA SZKOŁY :.
..:: ŚWIETLICA ::..
..:: BIBLIOTEKA ::..
..:: PEDAGOG ::..
..:: PSYCHOLOG ::..
..:: LOGOPEDA ::..
..:: LUSTRO ::..
..:: HISTORIA ::..
..:: WIKTORIA CZAPÓW :..
..:: ZESPÓŁ FLETOWY ::..
..:: ZAJĘCIA UNIJNE ::..
..:: UKS LOTNIK ::..
..:: NAPISALI O NAS ::..
..:: ABSOLWENCI ::..
..:: HISTORIA SZKOŁY ::..
..:: NASZA SZKOŁA ::..
monitoring pozycji

> Hymn szkoły-mp3
> Hymn szkoły-tekst,słowa


KATYŃ...ocalić od zapomnienia
"Tam (...) zabito wiarę, nadzieję, miłość, jednym strzałem w tył
głowy."


WIĘCEJ

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl    Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie. Nasza placówka jest szkołą publiczną. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy Radzymin, a nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.
    Z naszej witryny internetowej dowiesz się m. in. o aktualnych wydarzeniach szkolnych, przeczytasz o osiągnięciach i sukcesach uczniów, znajdziesz przeróżne informacje dotyczące naszej placówki.

.: Nowy dziennik elektroniczny 2016/2017 :.

W przygotowaniu!!!Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 27 marca 2017 roku.

---------------------------------------

Regulamin sprawowania opieki nad uczniami
w czasie ich przewozu do i ze szkoły
DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELARealizacja projektu "Szkoła Równych Szans - VI edycja"
dofinansowanego z Funduszy Europejskich

-->> Gmina Radzymin od września 2016 roku rozpoczęła realizację projektu "Szkoła Równych Szans - VI edycja" dofinansowanego z Funduszy Europejskich, który trwać będzie do grudnia 2017 roku.
W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie prowadzonego przez Gminę Radzymin uczniowie będą mogli wziąć udział w następujących zajęciach:
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki
- zajęcia rozwijające z matematyki
- zajęcia wspomagające edukację przyrodniczo-ekologiczną
- zajęcia wspomagające edukację historyczną.
Tematyka i forma zajęć wynika z przeprowadzonych w każdej ze szkół Diagnozach Potrzeb.
Każda ze szkół prowadzi indywidualnie rekrutację na zajęcia zaplanowane w swojej szkole.
Projekt realizowany jest wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Gminami: Jabłonna Lacka, Kozienice, Poświętne, Przasnysz, Repki, Klembów, Sobolew, Sarnaki, Wodynie i Zawidz.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów i kompetencji zawodowych nauczycieli w 43 szkołach woj. mazowieckiego.
Dofinansowanie projektu z UE wynosi 3 222 967,45 zł a całkowita wartość projektu to 4 028 709,31 zł.

Więcej na www.mapadotacji.gov.pl

>>>>>>>>> Harmonogram zajęć unijnych <<<<<<<<<A K T U A L N O Ś C I:
Wakacje to czas odpoczynku od książek, zeszytów, szkoły, porannego wstawania.
Wielu z was będzie miało możliwość poznawania najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny. Wędrówki szlakami górskimi, jeziora, morze - pozostaną na zawsze najpiękniejszymi wakacyjnymi wspomnieniami młodości.


Życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły 4 września 2017 r.

Harmonogram reformy podręcznikowej

od nowego roku szkolnego 2017/2018>>>>> List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców
Informacja dla Rodziców

W związku z wprowadzeniem od 1 września 2017 roku nowego ustroju szkolnego informujemy, że zapisani uczniowie z obwodu szkoły, którzy rozpoczną naukę w roku szkolnym 2017/2018 w klasach pierwszych będą mieli zajęcia w budynkach Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.

Uczniowie obecnych klas III i VI w roku szkolnym 2017/2018 będą kontynuowali naukę w budynkach Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

-->> Klasy I - III zapraszamy na zakończenie roku szkolnego dnia 22 czerwca 2017 r. (czwartek) na godz. 17.00.

-->> Klasy IV - VI zapraszamy na zakończenie roku szkolnego dnia 23 czerwca 2017 r. (piątek) na godz. 09.00.Zapraszamy :)
"Ratujemy - uczymy ratować"

-->> W naszej szkole od początku czerwca trwała Ogólnopolska Akcja Bezpieczne Wakacje. W ramach realizacji programu zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem "Ratujemy - uczymy ratować".
Zajęcia dotyczyły udzielania pierwszej pomocy, tzn. pozycji bocznej i resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas III. Uczestnicy zajęć zdobywali wiedzę i umiejętności poprzez ćwiczenia praktyczne. Uczniowie uczyli się udzielać pomocy rannemu oddychającemu. Nabyli umiejętności układania rannego w bezpiecznej pozycji bocznej. Uczniowie doskonalili tę umiejętność i uczyli się udzielać pomocy rannemu, który nie oddycha. W tym celu dokonywali resuscytacji krążeniowo - oddechowej z użyciem fantomów.

Nauczyciele prowadzący zajęcia p. Marzena Mazur i p. Ewa Stańczak dziękują wszystkim uczestnikom za czynny udział i ogromne zaangażowanie. Jednocześnie życzymy radosnych, pełnych wrażeń i bezpiecznych wakacji.

Opracowanie: Marzena Mazur


>>> Zapraszamy do galerii:
BEZPIECZNE WAKACJE 2017-->> Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2017, w której nasza szkoła bierze udział już kolejny raz jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów.
Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.

Akcja trwa od 22 maja do 30 września 2017 roku.

W ramach akcji w szkole przeprowadzone zostaną następujące formy promowania bezpieczeństwa:
- zajęcia z zakresu promowania zasad bezpieczeństwa wg scenariusza organizatorów,
- umieszczenie banneru na stronie internetowej szkoły,
- lekcje o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły,
- nauka zasad ruchu drogowego na zajęciach technicznych,
- zajęcia z udzielania pierwszej pomocy,
- pogadanka nt. bezpieczeństwa i zagrożeń podczas korzystania z Internetu na zajęciach komputerowych i godzinach wychowawczych.

Koordynator akcji w szkole: Dorota Poznańska
"Niech wasze śpiewanie przekracza granice!... Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie..."
/Św. Jan Paweł II/


Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej "Sacrosong"

-->> W dniach od 15 do 18 czerwca br. odbywał się Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej "Sacrosong".
Dnia 16 czerwca (piątek) odbyły się przesłuchania w kategoriach: zespoły i soliści.
W obydwu kategoriach zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Do pięknej świątyni Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku dotarliśmy już o godz. 09.30. Dostaliśmy klucz do sali prób, w której zrobiliśmy rozśpiewanie. Później mieliśmy sposobność zrobić próbę akustyczną z mikrofonami. O godz. 10.00 rozpoczęły się przesłuchania. Kadra jurorów złożona była z sześciu muzyków. W tzw. kościele dolnym zorganizowano "szwedzki stół", gdzie w każdej chwili można było się posilić.
Po czterech godzinach znalazł się czas na wspólny spacer. O godz. 16.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej przez ks. biskupa Marka Solarczyka. Podczas ogłoszeń przedstawiono werdykt jury. W kategorii zespołów dziecięcych i młodzieżowych Julka Grudzień (kl. VIb) i Kuba Czerniec (kl. VId) zajęli III miejsce, zaś Natalka Moskal (kl. Va) wyśpiewała II miejsce. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy. Dnia 17 czerwca (sobota) o godz. 19.00 odbył się koncert laureatów. Nasi uczniowie wykonali po jednym utworze (z dwóch prezentowanych na przesłuchaniach).
W sumie podczas Festiwalu zaprezentowały swoje umiejętności 504 osoby z: Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Niedziela dnia 18 czerwca to było tzw. "Echo Sakrosongu". Laureaci, ale i nie tylko, śpiewali w różnych parafiach naszej Diecezji Warszawsko - Praskiej. Echo śpiewu naszych uczniów dotarło do kaplicy w parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie. Po Mszy św. na godz. 10.00 zaprezentowaliśmy krótki program muzyczny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie www.sacrosongdwp.pl

Opracowanie: Iwona Kalicka


>>>>>> Zapraszamy do galerii:VI Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tabliczce Mnożenia

-->> 13 czerwca odbyły się w naszej szkole VI Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tabliczce Mnożenia. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów z trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Nadmie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupnie i Szkoły Podstawowej nr 1 W Radzyminie. Uczestnicy walczyli w czterech konkurencjach zaliczanych do klasyfikacji ogólnej oraz o tytuł "Królowej skakanki" i "Piłkarza matematyka". Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Kalinowska, Dominika Kożuchowska, Jakub Kelman i Konrad Paciorek z klas IV oraz Basia Pieniążek, Olga Ruszkowska, Kuba Mroczkowski i Bartek Dobrzeniecki z klas V.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyli uczniowie naszej szkoły! Drugie miejsce zajęli zawodnicy ze Słupna, a trzecie uczniowie z Nadmy.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy również sędziom (uczniom klasy VIb i VIe), którzy czuwali nad przebiegiem konkurencji.
Opiekunami konkursu były: p. Anna Ciborowska i p. Justyna Jończyk.

Szczegółowe wyniki konkurencji >>>>> w załączniku

>>>>>>> Zwycięzcy

>>>>>> Zapraszamy do galerii:VII Wiosenny Bieg Patrona

-->> W ubiegłym tygodniu na terenie przyległego do naszej szkoły parku Księżnej Eleonory Czartoryskiej zakończyliśmy Bieg Patrona.
Zawody odbyły się w poszczególnych kategoriach wiekowych. Młodzi sportowcy mieli do pokonania dystans od 300 m - kl. I do 800 m - kl. VI. Medale zwycięzcom zostały wręczone po zakończeniu biegów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom VII Biegu Patrona.

Opracowanie: Justyna Jończyk


>>>>>> Zwycięzcy VII Biegu Patrona

>>>>>> Zapraszamy do galerii:XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

-->> Z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowanego pod hasłem "Czytanie zbliża" z kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie klasy II a, III d wraz z opiekunami p. Ewą Stańczak, p. Marzeną Mazur, p. Agnieszką Cichy, p. Anną Ciborowską zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt.: "Sąd nad książką".
Premiera programu odbyła się 7 czerwca o godz. 16.00, a na widowni zasiedli rodzice. Spektakl wywołał uśmiech na ich twarzach, a występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.
8 czerwca przedstawienie obejrzeli uczniowie klas III i VI. Gościem specjalnym był p. Zbigniew Piotrowski - emerytowany Burmistrz Radzymina, pasjonat książek. Czytał zebranym fragmenty książek, a zadaniem publiczności było odgadnięcie tytułów. Dzieci z uwagą słuchały zagadek, bardzo szybko odgadywały, były nagradzane zakładkami i słodkościami.
Kontynuacja programu odbyła się 9 czerwca. Na widowni zasiedli uczniowie naszej szkoły, a o godz. 10.30 powitaliśmy z radością przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Radzyminie wraz z opiekunami. W tym dniu gościem specjalnym była emerytowana nauczycielka p. Anna Grzegorek, autorka książki "TU RADZYMIN MÓJ".
Przybliżyła dzieciom swoje utwory, które zawierają historię i tradycję Radzymina. Ciekawostką tej książki jest fakt, iż p. Anna Grzegorek z zawodu jest plastykiem o ogromnym talencie, sama nie wykonała ilustracji do wierszy. Ilustracje rysowali sami uczniowie z Miasta i Gminy Radzymin. Poetka dla przedszkolaków zrobiła wyjątek i zaprezentowała wiersze, które czekają na publikację. Mamy nadzieję, że nasi szanowni goście: p. Anna Grzegorek i p. Zbigniew Piotrowski odwiedzą nas w przyszłym roku.
W trakcie akademii rozdane zostały nagrody i dyplomy z konkursów czytelniczych, polonistycznego i matematycznego. Szczególnie chcieliśmy wyróżnić uczniów, którzy wzięli udział w III Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". 45 uczniów zdobyło 10 sprawności. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu eliminacyjnego to: Michalina Zalewska kl. III a, Aleksandra Rostkowska kl. III d, Zofia Rybicka kl. III e, Katarzyna Gałek kl. VI d, Adam Maniecki kl. VI c , Julia Kwiatkowska kl. VI b. Uczniowie klas VI zdobyli bardzo wysokie wyniki na teście półfinałowym i zakwalifikowali się do finału OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. Pokonali ponad 700 szkół i znaleźli się w finałowej 15. 27 maja w Katowicach zmierzyli się z testem finałowym. Uczestniczyli wraz z rodzicami w VI Wielkiej Zabawie Rodzinnej. Finał miał formę drużynowych potyczek.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za wytrwałość, zaangażowanie i trud włożony w uzyskanie tak wysokich wyników.

Opracowanie: Agnieszka Cichy
Anna Ciborowska
Marzena Mazur
Ewa Stańczak


>>>>>> Zapraszamy do galerii cz. I:

>>>>>> Zapraszamy do galerii cz. II:Zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych
o Mistrzostwo Gminy Radzymin

-->> Dnia 5 czerwca 2017r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach lekkoatletycznych szkół podstawowych o Mistrzostwo Gminy Radzymin zorganizowanych przez Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Radzymiński Klub Sportowy Mazur.
Uczniowie startowali w następujących dyscyplinach:
Dziewczęta - bieg 60 m, bieg 600 m, skok w dal, rzut piłką palantową, sztafeta 4x100 m;
Chłopcy - bieg 60 m, bieg 800 m, skok w dal, rzut piłką palantową, sztafeta 4x100 ;
Reprezentacja naszej szkoły w klasyfikacji końcowej zajęła I miejsce zdobywając 145 punktów z dużą przewagą nad drugą szkołą, która miała 121 punktów
Sukcesy naszych uczniów w poszczególnych konkurencjach:

Bieg 60 m
III miejsce - Kiędzińska Sandra klasa V b - dziewczęta
III miejsce - Drużkowski Patryk klasa VI b - chłopcy

Bieg 600 m dziewczęta
II miejsce - Leszczyńska Wiktoria klasa VI a
III miejsce - Bojarczuk Maria klasa VI a

Bieg 800 m chłopcy
II miejsce - Gosk Tobiasz klasa V a
III miejsce - Karpiński Marcin klasa VI d

Skok w dal dziewczęta

II miejsce - Górnicka Zuzanna

klasa VI e Skok w dal chłopcy
I miejsce - Korytkowski Jakub klasa VI c
III miejsce - Roguski Maciej klasa VI b

Rzut piłeczką palantową
I miejsce - Roguski Maciej klasa VI b - chłopcy
II miejsce - Falbińska Julia klasa VI b - dziewczęta

Sztafeta 4x100 m
I miejsce chłopcy - Drużkowski Patryk VI b, Roguski Maciej VI b , Michalak Maciej V a, Lenkiewicz Filip VI a

II miejsce dziewczęta - Kiędzińska Sandra Vb, Oponowicz Klaudia VI b, Górnicka Zuzanna VI e, Bojarczuk Maria VI a

Ponadto szkołę reprezentowali uczniowie : Cichy Aleksandra VI b, Rosa Weronika VI e, Minota Wiktoria V b, Szydłowski Jakub VI d oraz opiekunowie Arkadiusz Kostrzębski, Mirosław Fabisiak.

Klasyfiakcja końcowa Szkół Podstawowych:
I miejsce SP 1 Radzymin
II miejsce SP 2 Radzymin
III miejsce SP 2 Słupno
IV miejsce SP Nadma
V miejsce SP Ciemne

Opracował: Arkadiusz Kostrzębski

>>>>>> Zapraszamy do galerii:DZIEŃ DZIECKA 2017

-->> Dnia 1 czerwca corocznym zwyczajem zorganizowany został w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie klas I-III już od rana nie mogli doczekać się przygotowanych dla nich atrakcji.
Imprezę otworzyła oczywiście swoim przemówieniem Pani Dyrektor, Elżbieta Jeleń. Następnie zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę Majki Jeżowskiej, "Wszystkie dzieci nasze są", gdyż właśnie pod tym hasłem odbyła się tegoroczna impreza. W planie dnia przewidziano wiele ciekawych zabaw. Były nimi m. in.: konkurencje sportowe, w których dzieci wykazały się niezwykłym sprytem, gibkością, skocznością, a przede wszystkim połączono rywalizację sportową z dobrą zabawą. Ponadto każdy znalazł coś dla siebie, gdyż nauczyciele czekali na uczniów z atrakcjami w specjalnie przygotowanych kącikach: malowanie twarzy, foto budka, kącik plastyczny, kalambury, makaronowe bransoletki oraz kości. Główną atrakcją tego dnia była zabawa "talent show", w której to reprezentanci każdej z klas mieli okazję do prezentacji swoich uzdolnień i pasji. To właśnie uczniowie wybrali osobę, która prezentowała ich klasę. Mieliśmy okazję usłyszeć piękne wokale młodych zdolnych, grę na instrumentach, a także obejrzeć przepiękne pokazy taneczne. Oczywiście publiczność bawiła się przy tym wyśmienicie, w tle słychać było brawa i okrzyki. Super zabawa i szczęśliwe dzieci... nasze dzieci, bo przecież "wszystkie dzieci nasze są". :)

OPRACOWANIE: AGATA SZYMBORSKA


>>>>>> Zapraszamy do galerii:ZEBRANIE Z RODZICAMI DZIECI JADĄCYCH NA OBÓZ

Szanowni Państwo,


Chciałbym serdecznie zaprosić na ZEBRANIE dotyczące obozu oraz szczegółów logistycznych z nim związanych. Odbędzie się ono 12 CZERWCA o godzinie 18-tej w izbie harcerskiej przy SP 1 w Radzyminie oraz o godz. 20-tej w szkole w Łosiu.
Na zebraniach przyjmował będę także pozostałą część odpłatności za obóz oraz zbierał karty kwalifikacyjne.
Bardzo proszę o niezawodną obecność.


Opracowanie: Dh TomekPs. Przerwanki już na nas czekają - "gorące" jeszcze zdjęcia z niedzieli :)Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Janowca

-->> Dnia 30 maja br. uczniowie klas IV c i IV d wraz z wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą oraz do Janowca.
Od samego rana dzień zapowiadał się piękny i słoneczny. Wszyscy uczestnicy (48 uczniów) byli gotowi do podróży już o godz. 630 rano. Autokar ruszył o 700 i po trzech i pół godziny byliśmy u celu. Bulwarem nadwiślańskim udaliśmy się do wąwozu lessowego, zobaczyliśmy rynek z renesansowymi kamienicami, kościół farny, zwiedziliśmy ruiny zamku, basztę.
Weszliśmy na Górę Trzech Krzyży. Niecodzienną atrakcją była przeprawa statkiem po rzece Wiśle z Kazimierza Dolnego do Janowca, a potem przejażdżka ciuchcią. W Janowcu zwiedziliśmy ruiny zamku Firlejów i Lubomirskich z XVI w. położone na nadwiślańskiej skarpie. W międzyczasie mieliśmy odpoczynek na pyszny obiad. Poranny zwiastun słońca przyniósł nam upalną pogodę. Zapasy wody okazały się bezcenne.
Na miejsce zbiórki wróciliśmy o godzinie 19.40.

Opracowanie: Iwona Kalicka


>>>>>> Zapraszamy do galerii:WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO I NAŁĘCZOWA

-->> 29.05.2017 r. uczniowie klasy VI a i VI d pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.
Wyjechaliśmy punktualnie o godzinie 7.00. Podróż trwała 3 godziny. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 10.00. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Plebanka. Tam w kościele franciszkanów wysłuchaliśmy opowieści o historii powstania miasta. Następnie udaliśmy się do wąwozu korzeniowego. Mogliśmy podziwiać wspaniały wąwóz lessowy. Niestety spacer utrudniały wyjątkowo dokuczliwe komary. Po pewnym czasie wraz z panią przewodnik odwiedziliśmy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Zobaczyliśmy w nim m.in. tajemne przejście, które według legendy prowadziło do zamku zamieszkiwanego przez ukochaną króla. Duże wrażenie zrobiła na nas potężna baszta, która służyła do obrony miasta oraz była punktem obserwacyjnym. Jednak najwięcej wysiłku kosztowało wszystkich wdrapanie się na Górę Trzech Krzyży. Zmęczenie wynagrodził nam zapierający dech w piersiach widok, który rozciągał się z tego miejsca. Podobno w bezchmurne dni można stąd dostrzec święty Krzyż. Po bezpiecznym zejściu z góry udaliśmy się do kościoła farnego, gdzie podziwialiśmy meluzynę (świecznik wykonany z poroża jelenia), kurdybany (ozdobne tłoczenia wykonane ze skóry) oraz organy z XVI wieku. Następnie mogliśmy przechadzać się po urokliwym rynku kazimierzowskim, gdzie zakupiliśmy obowiązkowe kogutki z ciasta drożdżowego.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Nałęczowie. W tym mieście odwiedziliśmy tamtejszą pijalnie wód. Mogliśmy spróbować każdego rodzaju wody i poznać ich lecznicze właściwości. Wszyscy jednogłośnie uznali, że najlepiej smakowała ta wydobyta ze źródła "Miłość".
Nałęczów to uzdrowisko, w którym chętnie przebywali znani polscy pisarze, m.in. Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski. Szczególnie autor „Ludzi bezdomnych” zapisał się w historii i pamięci mieszkańców uzdrowiska. Wybudował tam chatę, która stała się jego pracownią, a obecnie pełni funkcję muzeum. W ogrodzie otaczającym ten niezwykły budynek znajduje się mauzoleum, w którym pochowano syna pisarza.
W drogę powrotną udaliśmy się około godziny 16.30. Na miejsce zbiórki dotarliśmy godzinie 20.00. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że była to emocjonująca i wyczerpująca wycieczka.

Opracowanie: Koło Polonistyczne "Pisarek"


Zapraszamy do galerii:Wielodniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

-->> W dniach 22 - 26 maja 2017 roku 54-osobowa grupa uczniów klas szóstych: VIb, VIc oraz VIe pod opieką wychowawców: p. Ireną Jankowską, p. Dorotą Poznańską, p. Grzegorzem Jeleniem oraz p. Arkadiuszem Kostrzębskim wybrała się na pięciodniową wycieczkę podziwiać piękne walory przyrodnicze i zabytkowe Kotliny Kłodzkiej.

Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy do najstarszej i największej placówki w Polsce - Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym żyje około 5 tysięcy zwierząt. Zwiedziliśmy tam głównie AFRYKARIUM, nowoczesne centrum prezentujące w ogromnym pawilonie walory przyrodnicze czarnego lądu. Zobaczyliśmy m. in. mieszkańców różnych środowisk wodnych tj. Tanganiki, Morza Czerwonego czy Kanału Mozambickiego.
Po kolejnych dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce noclegowe. Był nim Ośrodek Wypoczynkowy "Bajka" w Zieleńcu, miejscu słynącym szczególnie z zimowych atrakcji narciarskich.
Drugiego dnia pobytu przejechaliśmy Drogą Stu Zakrętów i ruszyliśmy szlakiem turystycznym na Szczeliniec Wielki - najwyższy wierzchołek Gór Stołowych (919 m) na szczyt, którego wiodą 664 kamienne stopnie. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa udostępniając publiczności niezdobyty dotąd masyw. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej, który ujął nas swoją tajemniczością.

Tego samego dnia czekała nas także wędrówka labiryntem Błędnych Skał, niepowtarzalnym skupiskiem szczelin i zaułków skalnych, który posłużył za scenografię filmu "Opowieści z Narni - Książę Kaspian". Bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą tam kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6 - 8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 roku. Ostatnim punktem zwiedzania w tym dniu była Kaplica Czaszek w Czermnej. Nieopodal Kudowy we wsi Czermna znajduje się unikalna Kaplica Czaszek zbudowana w 1766 r. przez miejscowego proboszcza Wacława Tomaszka. Zgromadzone są w niej czaszki i kości ofiar wojny 30 - letniej i epidemii. W suficie, na ścianach i ołtarzu znajdują się szczątki ok. 3000 osób, a 21 tys. zgromadzonych jest pod podłogą w krypcie o wymiarach 6 x 6 m.
Dzień zakończyliśmy spacerem po parku zdrojowym w Dusznikach Zdroju. Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara. Jest to park lipowo, bukowo, kasztanowy, ozdobiony licznymi dywanami kwiatowymi. Korzystaliśmy też z Pijalni Wód Mineralnych - zbudowanej w I poł. XIX w., która przyciąga kuracjuszy bogatą ofertą leczniczych wód mineralnych "Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz", "Zdrój Zimny". Usytuowany jest tam również Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Odbywają się tu liczne koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin), przedstawienia teatralne. Atrakcją Parku jest również Kolorowa Fontanna - jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji uzdrowiska.
W trzecim dniu wycieczki zwiedziliśmy Kłodzko, spacerowaliśmy najstarszymi ulicami miasta. Zobaczyliśmy Plac Franciszkański, Kościół Matki Bożej Różańcowej, Rynek oraz Most Gotycki wzorowany na moście Karola w Pradze. Zwiedziliśmy też Twierdzę Kłodzka - jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego śląska i charakterystyczny punkt Kłodzka, jest to szlak "górny" - bastiony, kazamaty i Donżon, rozciągał się z nich wspaniały widok na Masyw śnieżnika i Szczeliniec, który już wcześniej "zdobyliśmy".
Następnie udaliśmy się do Złotego Stoku, gdzie mieści się dawna kopalnia złota. Przeszliśmy przez "chodnik śmierci", skarbiec, laboratorium Alchemika, "Sztolnię Gertrudy" oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad. Na koniec przejechaliśmy się Podziemnym pomarańczowym Tramwajem mijając po drodze umieszczoną na ścianach kopalni kolekcję "Przestróg, Uwag i Apeli".
Czwarty dzień wycieczki spędziliśmy na kolejnym szlaku turystycznym - Skalne Grzyby - to oryginalnie ukształtowane formy skalne, których kształt przypominający grzyby, maczugi, baszty czy bramy pobudzały naszą wyobraźnię, wiele z tych skałek wyrastających ponad teren doczekało się swojej nazwy, sterczały tam: Adam i Ewa, Borowik, Głowa Psa, Prawdziwek czy Wrota. Przechadzając pomiędzy tymi tworami, nie mogliśmy się nadziwić, jak natura jest wspaniała, tworząc tak niesamowite formy skalne, cieszące oko. Dzień zakończyliśmy spacerem po parku zdrojowym w Kudowie Zdroju i Polanicy Zdrój.
Park w Kudowie Zdroju, powstał w połowie XVII wieku na wzór angielskich parków i zajmuje obecnie obszar 17 ha. Usytuowany jest w samym sercu miasta u stóp Góry Parkowej i stanowi starannie utrzymany kompleks cennej roślinności m. in. egzotycznej. Park w Polanicy Zdroju jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem. Główną osią parku jest promenada, biegnąca od pijalni ku obeliskowi Adama Mickiewicza. Tutaj znajduje się podświetlana fontanna oraz Park Szachowy, gdzie znajduje się olbrzymia szachownica, na której grając w warcaby staliśmy się "jej pionkami". Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami. Na obszarze Parku Zdrojowego i wzdłuż głównej promenady spacerowej leżą najważniejsze obiekty architektoniczne: sanatorium "Wielka Pieniawa", drewniana Muszla Koncertowa, Pijalnia i Hala Spacerowa, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej oraz sąsiadujący z nią Teatr Zdrojowy.
Piątego dnia naszej wycieczki w drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się ponownie we Wrocławiu. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie Wrocławia trasą wokół Starego Miasta, podziwialiśmy urokliwe kamieniczki Starego Rynku, Plac Solny - Rynek, średniowieczny plac targowy, obecnie centralna część strefy pieszej. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Widzieliśmy też Fontannę zwaną "Zdrojem" - zbudowaną w 2000 roku nazwaną na cześć ówczesnego prezydenta miasta - Zdrojem, Uniwersytet, Halę Targową, Kościół św. Marii Magdaleny oraz Stare Jatki - kiedyś jatki były kramami, na których sprzedawano od średniowiecza mięso. Z czasem zaczęły spełniać funkcję domów mieszkalnych. Teraz po dawnej działalności rzeźniczej w tym malowniczym zakątku Starego Miasta pozostały tylko drobne ślady.
Na koniec pobytu we Wrocławiu udaliśmy się z naszym pilotem do rotundy wrocławskiej podziwiać przepiękną Panoramę Racławicką - to unikatowy obraz, związany z kulturą masową XIX wieku. Ogromne malowidło olejne o wymiarach 15x120 m przedstawia najważniejszą w powstaniu kościuszkowskim, zwycięską dla Polaków bitwę pod Racławicami.
Następnie udaliśmy się dalej już w drogę powrotną do domu. Dotarliśmy do Radzymina przed godziną 22.00, pełni jednak niezapomnianych wrażeń, wspomnień, nowych znajomości, zacieśnienia starych oraz poszerzeni o nową wiedzę o pięknie naszego kraju.

Opracowanie: Dorota Poznańska


>>>>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

>>>> FILM 1 (32 MB) - Afrykarium

>>>> FILM 2 (15 MB) - Afrykarium

>>>> FILM 3 (62 MB) - Afrykarium"Kto zatem prawdziwie modli się psalmem, ten rozważa wiersz po wierszu i zawsze w gotowości serca odpowiada na jego wezwanie, jak tego chce Duch Święty, który natchnął psalmistę... (Ogólne wprowadzenie do Liturgii Godzin).III edycja Konkursu Recytatorskiego "Uwierzyłem Słowu"
III miejsce dla "Stalowej Jedynki"

-->> W dniu 26 maja 2017 r. uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pod opieką p. Agnieszki Sieradzkiej wzięły udział w III edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Pisma Świętego "Uwierzyłem Słowu".
Do etapu finałowego, który odbył się w Zespole Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie zakwalifikowały się dziewczęta z klasy VId: Zuzanna Kosierb, Natalia Marciniak oraz Aleksandra Sosnowska.
Jury oceniało fragmenty Pisma Świętego wygłaszane z pamięci przez uczestników pod względem zastosowania odpowiedniej intonacji, tempa, pauz, siły głosu, doboru podkładu muzycznego oraz stroju.
W kategorii szkół podstawowych przesłuchano blisko 30 uczestników. Powodem do dumy jest wystąpienie Zuzanny Kosierb, która z ogromnym wzruszeniem wyrecytowała Ps 14 i zajęła III miejsce.
Uroczystą galę uświetnili honorowi goście: J. E. Ks. Bp. Marek Solarczyk, Proboszcz Parafii M.B. Królowej Polski w Wołominie - ks. Zygmunt Podstawka, ksiądz Prałat Józef Kamiński, Burmistrz Miasta Wołomin - Elżbieta Radwan, Starosta Powiatu Wołomińskiego - Kazimierz Rakowski oraz aktor Sławomir Doliniec, który zasiadał w komisji konkursowej.

Opracowanie: Agnieszka Sieradzka


Zapraszamy do galerii:Wycieczka do TORUNIA

-->> 23 maja 2017r uczniowie klas; VB i VD pod opieką swoich wychowawców: p. Ireny Uchańskiej i p. Jolanty Cholewa wczesnym rankiem wyruszyli w podróż do Torunia.
Zwiedzanie tego pięknego miasta zaczęli od Starego Miasta, gdzie pod okiem przewodnika podziwiali piekne zabytki, pominiki oraz słuchali legend i opowieści związanych z tym miastem. Zobaczyli też dom i Muzemu Mikołaja Kopernika. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach wypiekania pierników, a miało to miejsce w Żywym Muzeum Piernika. Na koniec wszyscy udali się do Planetarium, aby uczestniczyć w niezwykłej lekcji astronomii.
Ten niezwykły, pełen wrażeń dzień z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkim uczestnikom wycieczki.

Opracowanie: Jolanta Cholewa


Zapraszamy do galerii:"Wspomnienie lat spędzonych przez nas u was i z wami w Polsce obudziło w nas uczucie pełnego słodyczy wzruszenia. Te lata dały nam możność szerszego poznania waszego pięknego kraju od Karpat po Bałtyk; pozwoliły nam poznać naocznie pierwsze zapały waszego odrodzenia i porywy do życia, następnie trudności, niebezpieczeństwa, walki, rozterki i bohaterstwa, gdy w tych na zawsze okrytych chwałą dniach przed świętem Wniebowzięcia Matki Boskiej w 1920 roku na brzegach waszej cichej Wisły odbył się ten cudowny bój między aniołem życia i aniołem śmieci, w którym najsłodsza Królowa Korony Polskiej z Jasnej Góry częstochowskiej raczyła natchnąć czynem męczeńskim księdza Skorupkę i jego młodocianych towarzyszy dla zbawienia Polski i zbawienia Europy."
/Papież Pius VI/

-->> W słoneczne sobotnie popołudnie 20 maja grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie należąca do szkolnego Koła Historycznego "Wiarus" postanowiła zmierzyć się z nową grą miejską pod tytułem "Bitwa o Radzymin". Punktualnie o godzinie 14.00 Uczniowie rozpoczęli niezwykła przygodę szukając podpowiedzi do rymowanych zadań zamieszczonych w folderze gry od wizyty na Cmentarzu Żołnierzy Polskich poległych w pamiętnych dniach Bitwy Warszawskiej, która do historii przeszła, jako 18 decydująca bitwa w dziejach świata. Wędrując wśród żołnierskich mogił, wczytując się w tajemnicze słowa poleceń młodzi pasjonaci dziejów ojczystych, co chwilę zatrzymywali się by uzupełnić brakujące w instrukcji słowa oraz pokusić się o odgadnięcie hasła.. Nie było to łatwe, dlatego też szukając potrzebnych informacji ruszyliśmy Drogą Golgoty Narodu Polskiego w kierunku Radzymina.
Idąc wśród żołnierskich krzyży bacznie szukaliśmy strzelców, którzy walczyli o nasze miasto razem ze Strzelcami Grodzieńskimi, Wileńskimi i Mińskimi. Kolejnym rymowankę barwnie opisującą tamtą bitwę udało się nam rozwiązać przy pomniku poświęconemu kolejarzom kleiki wąskotorowej, którzy narażając życie wspierali nasze oddziały pragnące odbić Radzymin z bolszewickich rąk. Ostatnie brakujące wyrazy odczytaliśmy z marmurowych tablic umieszczonych w kruchcie naszej Kolegiaty. Po zaledwie kilkudziesięciu sekundach znaliśmy już nazwisko dyplomaty, który nie opuścił Polski, gdy ta w sierpniu 1920 roku "wpadła w tarapaty". Tym tajemniczym dyplomatą okazał się ówczesny nuncjusz apostolski Achilles Ratti, który często odwiedzał nasze miasto. Przybywał tu z wizytami do ojców Dolorystów mających w Radzyminie swoją siedzibę. Co warte podkreślenia 6 lutego 1922 roku Achilles Ratti został wybrany na papieża i przyjął imię Piusa XI nadal utrzymując bliskie kontakty z naszym krajem. W 1925 roku zawarł z Polską konkordat, a w 1938 dokonał kanonizacji błogosławionego Andrzeja Boboli.
Prawdopodobnie też z jego polecenia w Grotach Watykańskich znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, a na ścianach kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo letniej rezydencji umieszczono fresk przedstawiający "Cud nad Wisłą". Ze świętym Janem Pawłem II związany jest miłością do gór i tym, że obaj potrafili wprowadzić nie tylko Polskę, ale i całą Europę w nowy okres. Pius XI po I wojnie światowej a Jan Paweł II po upadku komunizmu w 1989 roku. śmiało możemy powiedzieć, że obaj byli osobowościami, które przysłużyły się sprawie polskiej. Nasza wędrówkę szlakiem Bitwy Warszawskiej zakończyliśmy w przyjaznych progach kawiarenki "Małgosia", gdzie czekały na nas słodkie orzeszki i przybicie stempla zaświadczającego, że z sukcesem ukończyliśmy z historią ojczystą zmagania.
Warto było, dlatego i was do miejskiej gry zapraszamy już w najbliższą sobotę.
Wycieczka zrealizowane w ramach zajęć unijnych "Szkoła równych szans - edycja VI."

Koło Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:

Artykuł w tygodniku regionalnym Kurier W nr 18 z dnia 23.05.2017Piotr Romaszko - uczeń kl. III f w gronie laureatów XVIII Konkursu Poetyckiego "Cyprian Norwid - Poeta Naszej Ziemi!!!"

-->> W dniach 18-19 i 23 maja, w Dąbrówce odbył się finałowy etap siedemnastej edycji prestiżowego Konkursu Poetyckiego "Cyprian Norwid - Poeta Naszej Ziemi".
Doroczne wydarzenie, nad którym honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego, organizowane jest przez Gminne Centrum Kultury i Wójta Gminy Dąbrówka we współpracy ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego. Stanowi nie tylko wyraz hołdu lokalnej społeczności dla wielkiego poety, nierozerwalnie związanego z naszą okolicą ale również okazję do obcowania z pięknem i mądrością zawartą w jego twórczości.
Każdego roku uczestnicy konkursu, pomimo młodego wieku, potrafią zachwycić słuchaczy dojrzałością interpretacji, świadczącej nie tylko o doskonałym przygotowaniu i ciężkiej pracy z opiekunami ale również o pączkującym talencie aktorskim. To z kolei, przekłada się na wysoki poziom całego konkursu i w połączeniu ze świetną organizacją, która jest zasługą dyrekcji i personelu Gminnego Centrum Kultury sprawia, że każdego roku w maju możemy rozkoszować się w Dąbrówce prawdziwym świętem twórczości Norwida. Nie bez znaczenia przy tym jest fakt, że z każdą kolejną edycją na scenie prezentuje się coraz większa liczba uczestników.
W tym roku mogliśmy wysłuchać utworów Norwida w interpretacji 124 wykonawców, nie tylko z terenu powiatu wołomińskiego, ale także z powiatów sąsiednich: węgrowskiego, wyszkowskiego, mińskiego czy legionowskiego. Wśród nich znalazło się czworo naszych reprezentantów, wyłonionych podczas eliminacji gminnych.
Byli to:
- Piotr Romaszko kl. III f,
- Roksana Dziewulska, kl. IV a,
- Paweł Dąbrowski, kl. V b
- Weronika Rosa, kl. VI e.

Uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki” zaprezentowali się na dąbróweckiej scenie w dniu 18 maja, kiedy to prowadzone były przesłuchania uczestników etapu finałowego w kategorii Recytacja dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół średnich.
(W kolejnym dniu przeprowadzone były przesłuchania w kategoriach: teatr jednego aktora i poezja śpiewana). Występy uczniów oceniały Komisje Konkursowe złożone z profesjonalistów poszczególnych dziedzin aktorstwa, reżyserii teatralnej, muzyki i norwidologii tj.: Jerzy Łazewski, Małgorzata Buczkowska- Szlenkier, Ksawery Szlenkier, Andrzej Ferenc, Jolanta Denejko, Hubert Zimoląg, Izabela Zając, Barbara Abramowicz, dr Joanna Trzcionka, oraz nauczyciele Iwona Bulik, Dorota Kacprowicz, Dorota Rurarz.
Należy podkreślić, że jak co roku, obok przesłuchań, konkursowi towarzyszyły także warsztaty. Uczestnicy kategorii recytacje, wzięli udział w warsztatach poświęconych mówieniu i interpretacji tekstu pod kierunkiem aktorów: Jerzego Łazewskiego oraz małżeństwa Małgorzaty Buczkowskiej Szlenkier i Ksawerego Szlenkiera.
Z ogromną satysfakcją przychodzi nam poinformować, że w gronie laureatów XVII edycji Konkursu Poetyckiego „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi” znalazł się Piotr Romaszko z kl. III f. Uczeń naszej szkoły, który zaprezentował świetną interpretację utworu „Ostatni sonet” zdobył trzecie miejsce w kat. Recytacje – uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych. Tym samym, otrzymał zaszczytne zaproszenie do udziału w uroczystej Gali Finałowej konkursu, która odbyła się we wtorek, 23 maja dokładnie w 134. rocznicę śmierci Cypriana Kamila Norwida.
Gratulując Piotrkowi sukcesu dodajmy, że eliminacje finałowe zakończyły się wręczeniem dyplomów i nagród książkowych dla wszystkich uczestników ostatniego etapu zmagań. Podczas ceremonii z udziałem Radnych Gminy Dąbrówka, Dyrektor GCK Anny Manieckiej oraz Zastępcy Wójta Gminy Dąbrówka Zenona Zadróżnego otrzymali je również reprezentanci naszej szkoły.

Opracowanie: Weronika Szymankiewicz


Zapraszamy do galerii:KONKURS MATEMATYCZNY "WZOROWY MATEMATYK"
ROZSTRZYGNIĘTY

-->> 16 maja 2017 roku w naszej szkole klasy trzecie przystąpiły do I etapu konkursu matematycznego "Wzorowy Matematyk". Uczniowie zmierzyli się z zadaniami matematycznymi o różnym stopniu trudności. Do II etapu, który odbył się 26 maja 2017 roku przeszli uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów w klasie.
Byli to:
KLASA III A: 1. Aleksandra Pazio
2. Michalina Zalewska
3. Michał Ratuszny
4. Dawid Parzych

KLASA III B:
1. Zuzanna Ołdak
2. Jakub Dąbkowski

KLASA III C:
1. Jakub Piecychna
2. Zuzanna Jabłecka

KLASA III D:
1. Oliwia Kornacka
2. Aleksandra Żmuda
3. Marcin Maniecki
4. Piotr Nowiński
5. Paulina Rosa

KLASA III E:
1. Mikołaj Matuszyk
2. Mikołaj Jaszkowski
3. Julia Nowak

KLASA III F:
1. Julia Kolatorska
2. Piotr Romaszko
3. Rozalia Stokwiszewska
4. Łukasz Olszewski

KLASA III G:
1. Maciej Tomaszewski
2. Wiktoria Stankiewicz
3. Oskar Kowalski
4. Julita Ciuchta
5. Piotr Krzyżewski
6. Adrianna Matuszewska

Okazało się, że tytuł "Wzorowego Matematyka" zdobył Piotr Krzyżewski z III g zdobywając największą liczbę punktów (32 pkt). Drugie miejsce należało do Dawida Parzycha z III a (26 pkt), a trzecie do Mikołaja Matuszyk z III e (25 pkt).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów matematycznych!!!!!!

Opiekun konkursu: p. Kamila Tyburska
Mistrzostwa Szkoły w Tabliczce Mnożenia

-->> 16 maja odbyły się w naszej szkole VI Mistrzostwa Szkoły w Tabliczce Mnożenia. Do rywalizacji przystąpiło 32 uczniów z klas IV i V. Uczestnicy walczyli w czterech konkurencjach zaliczanych do klasyfikacji ogólnej oraz o tytuł "Królowej skakanki" i "Piłkarza matematyka".
Najlepszymi okazali się: Patrycja Kalinowska, Dominika Kożuchowska, Jakub Kelman i Konrad Paciorek z klas IV oraz Basia Pieniążek, Olga Roszkowska, Kuba Mroczkowski i Bartek Dobrzeniecki z klas V. Będą oni reprezentować naszą szkołę na Mistrzostwach Gminy, które odbędą się w naszej szkole 13 czerwca.
Tytuł "Królowej skakanki" wywalczyły: Patrycja Kalinowska i Kasia Kruk. Piłkarzem Matematykiem zostali: Konrad Paciorek i Bartek Dobrzeniecki.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe medale.
Warto również zaznaczyć, że Mistrzostwa nie mogłyby się odbyć bez licznej grupy sędziów (uczniów klasy VI B i VI E), którzy czuwali nad przebiegiem wszystkich konkurencji.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za dobry występ na Mistrzostwach Gminy.

Opracowanie: Anna Ciborowska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:"Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy."
/Piotr Skarga/-->> Dnia 15 maja 2017 roku odbył się w naszej szkole konkurs historyczny "Radzymin moje miasto, moja mała ojczyzna".
Celem konkursu, było kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej w oparciu o poznanie przeszłości, swojej "małej ojczyzny", umacnianie emocjonalnych związków z Radzyminem i regionem oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów. W konkursie, którego organizatorem był Koło Historyczne "Wiarus" uczestniczyło 23 uczniów klas IV, którzy mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z 25 szczegółowych pytań dotyczących historii i dnia dzisiejszego naszego miasta i regionu.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Filip Kępiński - 25 punktów
II miejsce - Wiktoria Korytkowska - 24 punkty
Dominika Kożuchowska - 24 punkty
Dominika Ostrowska - 24 punkty
III miejsce - Natalia Tyska - 20 punktów


Gratulujemy. Warto w tym miejscu dodać, że wszyscy laureaci są uczniami klasy IV a. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród książkowych odbędzie się podczas najbliższej szkolnej uroczystości. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego szkolnego konkursu o mieście "Cudu nad Wisłą", które na trwałe zapisało się na kartach naszej ojczystej historii.

Koło Historyczne "Wiarus"
"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem
i stanowi o jego człowieczeństwie."

/Jan Paweł II/


"PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ" - Katyń 1940


-->> Dnia 11 maja 2017 r. uczniowie klasy VI c pod kierunkiem wychowawczyni, p. Doroty Poznańskiej oraz p. Grzegorza Jelenia przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno - muzyczny pod hasłem: "Pamięć nie dała się zgładzić" poświęcony pamięci ofiar Katynia, kiedy to wiosną 1940 roku rozstrzelanych zostało strzałem w tył głowy ponad 21 tysięcy obywateli polskich, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i policji, na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego.
Na wstępie Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń wprowadziła zebranych w temat, zapoznając uczniów z "Prawdą o Katyniu", która jest stale obecna w naszej świadomości. Pani Dyrektor powiedziała, że naszym zadaniem jest pamięć o tych którzy zginęli, o ich bólu, o dramacie całego narodu. I chociaż do osadzenia winnych za tę sprawę nigdy nie doszło, są zbrodnie, które nie ulegają przedawnieniu.
Następnie uczennica Iga Rojewska rozpoczęła montaż słowno - muzyczny słowami Jana Pawła II: "Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie."
Podczas przedstawienia czytane były zapiski z kalendarza kieszonkowego na rok 1939 Mariana Gąsowskiego, jednego z pomordowanych, które czytała "jego żona wraz z córką."
Program wzbogacany był utworami literackimi i muzycznymi, piosenkami w wykonaniu uczniów, prezentacją multimedialną, obrazującą czytane i śpiewane teksty oraz tańcem walca w wykonaniu uczniów: Weroniki Bochenek i Kacpra Stankiewicza. Ciekawa scenografia oraz kalendarium zbrodni katyńskiej przygotowane przez pana Grzegorza Jelenia dopełniło dramaturgii całego przedstawienia.
Prezentowany program zakończono słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, który
w kwietniu 1996 r. w przemówieniu skierowanym do narodu polskiego podczas specjalnej audiencji powiedział:
"Jesteście ludźmi, których dotknął dramat niewinnej śmierci bliskich. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Trzeba jednak mieć świadomość, że również ta śmierć, a raczej to wielkie żniwo śmierci, jest jakoś wpisana w Boże plany i nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nade wszystko staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro. W wymiarze narodowym przybrało ono kształt wolności,
w wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom.
W wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia."

Uwieńczeniem programu była projekcja filmu prezentującego utwór "Biały krzyż" napisany i skomponowany przez Krzysztofa Klenczona z zespołu muzycznego Czerwone Gitary, poświęconego pamięci ofiar pomordowanych w Katyniu i nie tylko.

Aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

Opracowanie: Dorota Poznańska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja

-->> 9 maja 2017 r. uczniowie klasy Va pod kierunkiem wychowawczyni p. Iwony Banaszkiewicz przypomnieli społeczności Stalowej Jedynki oraz wszystkim zgromadzonym jedno z najważniejszych wydarzeń z naszej narodowej historii. Wydarzeniem tym było uchwalenie przed 226 laty w dniu 3-go Maja 1791 r. pierwszej polskiej Konstytucji.
Uroczystą akademię poprzedził w naszej szkole konkurs przybliżający treść i język ustawy zasadniczej z 1791 r. Został on zorganizowany przez Koło Polonistyczne "Pisarek" pod kierunkiem pani Weroniki Szymankiewicz. Zadaniem uczniów było uzupełnienie odpowiednimi słowami wybrane fragmenty konstytucji. W tym celu uczniowie musieli sięgnąć do tekstu źródłowego ustawy rządowej uchwalonej dnia 3 maja roku 1791 pisanego trudnym XVIII - wiecznym językiem polskim. Poprawnie wpisane w wykropkowane miejsca słowa tworzyły hasło krzyżówki, której rozwiązanie dawało szansę na zdobycie nagrody w ogólnoszkolnym losowaniu.
Uczniowie klasy Va, oprócz uczestnictwa w konkursie, mieli zaś wyjątkową okazję wcielenia się w postacie historyczne z XVIII wieku i odtworzenia na scenie naszej sali gimnastycznej dawno minione czasy. Dekoracja oraz rekwizyty wykorzystane podczas inscenizacji, które przygotowali uczniowie klasy VId, bez wątpienia ułatwiły im to zadanie. W ten sposób choćby na chwilę mogliśmy przenieść się do Polski szlacheckiej, w której król wraz z gronem reformatorów radził nad naprawą państwa, znajdującego się w trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Ówczesna Polska była bowiem otoczona przez trzy wrogie mocarstwa – Austrię, Rosję i Prusy, które korzystały z jej słabości i nie życzyły sobie żadnych reform naszego państwa. Sytuacja wewnętrzna była natomiast wyjątkowo ciężka, ponieważ władzę króla ograniczali skłóceni magnaci oraz liczne i nadużywane przywileje szlacheckie. Ponadto dużą część szlachty cechował egoizm, podatność na obce wpływy oraz brak woli jakichkolwiek reform. Inne zaś warstwy społeczne prawie wcale się nie liczyły, ponieważ mieszczanie mieli ograniczone prawa, a chłopi nie mieli ich prawie wcale.
Występujący uczniowie z ogromnym przejęciem przybliżyli widzom drogę, jaką przebyli nasi przodkowie reformując w bardzo nowoczesny sposób państwo polskie. Na szkolnej scenie nie zabrakło zafrasowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, światłych reformatorów: Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego i marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego oraz władców wrogich Polsce państw - króla Prus, cesarza Austrii i carycy Rosji. Pomimo pierwszego rozbioru ziemi polskich dokonanego przez naszych sąsiadów w 1772 r., posłowie Sejmu Wielkiego i król stanęli na wysokości zadania uchwalając nowy zbiór praw dla całego państwa, który nazwano konstytucją, czyli ustawą zasadniczą. Konstytucja 3-go Maja, jak deklamowali nasi aktorzy, stanowiła, iż władza pochodzi z woli narodu, wszyscy obywatele bez wzglądu na wyznawaną religię są równi wobec prawa, prawo zaś stanowi Sejm i Senat, a organami władzy oprócz niego są również król i sądy. Są od siebie niezależne, zgodnie z zasadą trójpodziału władzy. Konstytucja wyraźnie znosiła dotychczasową dyskryminację mieszczan i chłopów, wzmacniała wojsko, znosiła szkodliwe dla państwa przywileje szlacheckie (np. liberum veto, skonfederowane sejmy, nadmierną rolę sejmików szlacheckich) wprowadzając tron dziedziczny i elekcję wyłącznie w obrębie jednej dynastii.
Uczniowie klasy Va bardzo wiernie odtworzyli klimat euforii i nadziei, który udzielił się wszystkich stanom społecznym w 1791 r. Deklamowane były wiersze, odtańczony został polonez, brzmiał radośnie mazurek Witaj, majowa jutrzenko oraz pieśń Zwycięży Orzeł Biały. Podniosłego tonu przedstawieniu nadały dodatkowo utwory współczesnych twórców takich jak: Jan Pietrzak i Agnieszka Osiecka. Nasi młodzi artyści zaśpiewali z ich repertuaru patetyczną pieśń Żeby Polska była Polską, melancholijną piosenkę Nadzieja oraz przekorny utwór Orszaki, dworaki. Wagę tego, co się stało 3-go Maja 1791 r. doskonale zobrazowała ostatnia scena przedstawienia, kiedy to wytłumaczono uczniom, czym jest zgoda, przysięga i odpowiedzialność za uroczyście dane słowo. Akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja w przygotowanie której uczniowie włożyli dużo serca i trudu, uwrażliwiła nas na potrzebę troski o dobro wspólne, wzajemne zrozumienie, szacunek i kształtowanie umiejętności zawierania kompromisów. Bez tych cech posłowie Sejmu Wielkiego, symbolizowani w naszej akademii przez Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego i marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, nie byliby w stanie uchwalić Konstytucji, którą następnie podpisał król Stanisław August Poniatowski. Uczczone przez społeczność naszej szkoły święto było też okazją do uświadomienia nam po raz kolejny jak ważne jest dbanie o polską tożsamość narodową, kulturę, obyczaje i tradycje. Bez wątpienia przyczyniło się ono do kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów Stalowej Jedynki.

Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz


>>>>>> Zapraszamy do galerii:ZNAMY JUŻ WYNIKI PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU MATEMATYCZNEGO "PUCHACZ PIOTR"

-->> We wtorek 11 kwietnia 2017 r. odbył się pierwszy etap konkursu matematycznego "Puchacz Piotr". Inicjatoem tego konkursu jest ogólnopolska sieć Centrów Nauczania MathRiders, a głównym celem popularyzacja matematyki oraz stworzenie możliwości wykazania się uzdolnieniami matematycznymi oraz logicznego myślenia.
W I etapie konkursu udział wzięło 30 uczniów naszej szkoły z klas I - III (8 z klas pierwszych, 8 z klas drugich i 14 z klas trzecich).
Z radością informujemy, że w drugim etapie naszą szkołę reprezentować będą uczniowie:
- Jakub Kostrzewa kl. I a
- Adam Szczypiń kl. II e
- Jakub Piecychna kl. III c
- Nikola Trzonkowska kl. III d
- Mikołaj Matuszyk kl. III e
- Bartosz Rybiński kl. III e
- Piotr Romaszko kl. III f
- Daria Zółkowska kl. III f
- Piotr Krzyżewski kl. III g
- Kacper Wujakowski kl. III g

II etap konkursu odbędzie się 29 maja 2017 r. w Centrum Nauczania MathRiders.
Gratulujemy wszystkim Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a szczególnie tym, którzy przeszli do drugiego etapu. Życzymy dalszych sukcesów.

Koordynatorzy konkursu w szkole: Aneta Jusińska, Kamila Tyburska
Dyrektor, Nauczyciele oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka
w Radzyminie serdecznie zapraszają

przyszłych pierwszoklasistów na lekcje otwarte

przeznaczone dla grup przedszkolnych.


Więcej informacji w sekretariacie szkoły pod nr tel. 22 786-50-31.

ZAPRASZAMY!ZBIÓRKA WYJAZDOWA - Rajd Majowy

Kiedy: 19-20 maja (piątek-sobota) - rozpoczęcie 19.05.2017 r. godz. 17.30, zakończenie 20.05.2017 r. około godz. 12.00.

Gdzie: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach Radzymińskich.

Więcej w zakładce >>>> Harcerstwo-->> Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie origami - "Z papierem wśród zwierząt". Organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 19 w Łodzi. Celem konkursu było m.in.: propagowanie sztuki origami jako atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu, a także kształtowanie umiejętności obserwacji otaczającego świata zwierząt. Piękne I pomysłowe prace zostały wysłane do organizatorów, za które oczywiście trzymamy kciuki. Także wśród uczniów naszej szkoły wyłoniliśmy laureatów.
Są nimi:
W kategorii klas I-III
Mateusz Kostrzębski - uczeń kl. Ic - I miejsce
Zuzanna Zięba - uczennica kl. IIe - wyróżnienie
oraz
w kategorii klas IV-VI
Maja Jakubiak - uczennica kl. IVb - I miejsce
Ewelina Posiewka - uczennica kl. IVb - wyróżnienie

G R A T U L U J E M Y :)

Opracowanie: Agata Szymborska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:-->> W dniu dzisiejszym zuchy, harcerki i harcerze naszego szczepu wzięły udział w uroczystej zbiórce Chorągwi Stołecznej ZHP z okazji 50-lecia nadania Chorągwi Stołecznej ZHP imienia Bohaterów Warszawy.
Stawiliśmy się w licznym gronie i jak zwykle, jak to radzymińskie dziewiątki daliśmy radę :) Mimo licznych, zróżnicowanych wyzwań nasza zuchowo-harcerska brać spisała się na medal efektem czego jest zdobyta, unikatowa plakietka zbiórkowa, która pojawi się na mundurach większości z Nas. Na koniec niespodzianka - byliśmy największym pod względem liczebności szczepem na zbiórce - a było wszystkich ponad 1000 uczestników - DUMA i TAK TRZYMAĆ!!!

Zapraszamy na profil szczepu celem zapoznania się z bogatą fotorelacją z wydarzenia. Niedługo czekają nas kolejne wyzwania, ale o tym za chwilę :)

CZUWAJ

Opracowanie: Tomasz Godlewski
-->> Z sukcesem zakończyliśmy półfinał konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczniowie dzielnie reprezentowali naszą szkołę. Były to uczennice klas trzecich:

1. Michalina Zalewska
2. Aleksandra Rostkowska
3. Zofia Rybicka

oraz uczniowie klas szóstych:

1. Katarzyna Gałek
2. Julia Kwiatkowska
3. Adam Maniecki

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za wytrwałość, zaangażowanie i trud włożony w uzyskanie tak wysokich wyników. Szczególnie chcemy podziękować uczennicom klas trzecich, którym zabrakło tak niewiele do awansowania do ostatniego etapu konkursu.

Do turnieju finałowego, który odbędzie się 27 maja w Katowicach zakwalifikowało się troje uczestników naszej szkoły:
1. Katarzyna Gałek
2. Julia Kwiatkowska
3. Adam Maniecki.

Ogólnopolskim zmaganiom będzie towarzyszyła Wielka Zabawa Rodzinna ,której celem jest m.in. pogłębienie integracji rodzin, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych, upowszechnianie kultury.

Za uczestników finału trzymamy kciuki i życzymy udanej zabawy...Konkurs historyczny "Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka - patrona naszej szkoły" został rozstrzygnięty

"Miłość wymaga ofiary"


-->> W piątek 28 kwietnia 2017 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu historycznego poświeconego patronowi naszej szkoły podpułkownikowi pilotowi Marianowi Pisarkowi.
Głównym celem konkursu, przygotowanego przez Koło Historyczne "Wiarus" było:
- propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie życia i walki Mariana Pisarka,
- podnoszenie poziomu wiedzy historycznej,
- popularyzacja tematyki lotniczej wśród uczniów
- oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
W konkursie wzięło udział 63 uczniów klasy V i VI, którzy mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z 40 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia naszego patrona.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Klaudia Oponowicz klasa VI b
II miejsce - Jakub Leszczyński klasa VI a
III miejsce - Olga Ruszkowska klasa V a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu o człowieku, który dla ojczyzny poświęcił swoje młode życie. Uroczyste wręczenie dyplomów, medali i nagród książkowy odbyło się w czwartek 18.05.2017 r. podczas szkolnej uroczystości z okazji święta szkoły.

Koło Historyczne "Wiarus"
Uwaga!

Dzień 2 maja (wtorek) 2017 r. jest dniem wolnym

od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Dnia 25 kwietnia 2017 r. (wtorek) zapraszamy Rodziców na zebrania klasowe - DZIEŃ OTWARTY (konsultacje indywidualne z wychowawcami).

Klasy I - III w godz. 17.00 - 18.00,
klasy IV - VI w godz. 18.00 - 19.00.

ZAPRASZAMY!!!Międzynarodowy Dzień Ziemi

-->> W dniach 24-25 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, które uroczyście rozpoczęła pani Dyrektor Elżbieta Jeleń. Uczniowie kl. IV c pod opieką wychowawczyni p. M. Klimkiewicz oraz uczniowie kl. I a - wychowawczyni p. J. Łuczyk , I c - wychowawczyni p. B. Wojciechowskiej oraz III e p. M. Jankowskiej przygotowali inscenizację pt. "Na ratunek Ziemi", by pokazać skutki naszych, często niezamierzonych działań prowadzących do pogarszającego się stanu naszej planety.
W pierwszej kolejności dla zgromadzonych uczniów i grona pedagogicznego przystąpiono do części teatralnej. Zza sceny wyszło dwóch uczniów przebranych za kosmitów, obaj byli przerażeni tym co zastali na Zielonej Planecie. Kosmici ubolewali nad losem Ziemi i jej mieszkańców, chcieli uciekać. Jednak po chwili na scenie pojawili się kolejni bohaterowie: Król śmieć wraz ze swoimi poddanymi Pyłem, Dymem, Tlenkiem Węgla, Dwutlenkiem Siarki i Azotu oraz Ozonem. Okazało się, że to oni byli za wszystko odpowiedzialni! Później na scenę wbiegła zapłakana Ziemia zawodząc nad swoim losem, który zgotował jej człowiek i ocierając łzy słuchała pocieszających ją dzieci. Nagle pojawili się ponownie poddani Króla śmiecia i maszerowali przez scenę, chcąc całkowicie opanować i zanieczyścić Ziemię. Naszej planecie z pomocą przychodzi Ekoludek wraz ze swą ekipą. Po chwili na scenie pojawiają się ekolodzy i z zapałem biorą się do sprzątania zaśmieconej Ziemi "uzbrojeni" w miotły i pojemniki na śmieci. Przerażeni poddani Króla śmiecia uciekają przed Pogotowiem Ekologicznym.
Na zakończenie uczennica kl. III e zaprezentowała nam piosenkę pt. "Pięknie żyć", w której przekazała przesłania o ochronie przyrody. Podczas całej części teatralnej ukazywała nam się prezentacja multimedialna, która zwracała uwagę na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz problemy ochrony środowiska. Przypomniano nam wszystkim, że wszędzie gdzie się znajdziemy, pamiętajmy o poszanowaniu przyrody! Młodzi ekolodzy bardzo trafnie przekazali wszystkie ważne informacje o segregacji i przetwarzaniu śmieci, a nawet o oczyszczaniu powietrza i wody. Także pani Dyrektor podkreśliła jak ważne jest szanowanie przyrody w naszym najbliższym otoczeniu.
Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi poprzedził szkolny konkurs ekologiczno-plastyczny pt. "O czym marzy planeta Ziemia" zorganizowanym przez p. M. Klimkiewicz oraz p. M. Jankowską, w którym uczniowie dowolną techniką przedstawili Marzenia Naszej Planety. Najlepsze prace zostały ocenione i przywieszone na przygotowanej tablicy.

A oto zwycięzcy:

W kategorii kl. 1-3
1 miejsce: Hubert Banach kl. I c
2 miejsce: Norbert Gzowaski kl. II d
3 miejsce: Matylda Tokarska kl. III f
Wyróżnienia:
Karolina Małkowicz kl. II b
Piotr Łapiński kl. II c
Lena Jóśk kl. II b

W kategorii kl. 4-6
1 miejsce: Zuzanna Kosierb kl. VI d
2 miejsce: Wiktoria Korytkowska kl. IV a
3 miejsce: Aleksandra Cichy kl. VI b
Wyróżnienia:
Ewelina Posiewka kl. IV b
Mateusz Bożyk kl. IV c
Martyna Łukasiewicz kl. VI e

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

Opracowanie: Maria Klimkiewicz


>>>>>> Zapraszamy do galerii:"Młodzież z Radzymina szlakiem ważnych rocznic narodowych"

-->> W ubiegłą sobotę 22 kwietnia przedstawiciele Koła Historycznego "Wiarus", działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, zakończyli cykl wycieczek do miejsc związanych z przypadającymi na wiosenne miesiące ważnymi rocznicami narodowymi.

Więcej w zakładce Napisali o nas – artykuł "Młodzież z Radzymina szlakiem ważnych rocznic narodowych..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 15 z dnia 25 kwietnia 2017 r.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:-->> W piątek 21 kwietnia 2017r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej PRAXIS odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.
Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych powiatu wołomińskiego i węgrowskiego. Naszą szkołę reprezentowali:
- Michalina Zalewska kl. III a
- Aleksandra Rostkowska kl. III d
- Zofia Rybicka kl. III e
- Katarzyna Gałek kl. VI d
- Julia Kwiatkowska kl. VI b
- Adam Maniecki kl. VI c
Uczniowie rozpoczęli pisanie testów o godz. 10.30 (15 uczniów w kategoriach klasowych 1-3 i 4-6).
W całej Polsce o tej samej godzinie pisało test półfinałowy około 2000 uczniów.
Wszystkich uczestników dopingowali nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie. Po zakończeniu półfinału wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki.

Opracowanie: Agnieszka Cichy


>>>>>> Zapraszamy do galerii:UWAGA!
Zmiana w rozkładzie jazdy autobusu szkolnego!


Zmiana dotyczy uczniów klas I - III:
- przystanek z ul. Majowej w Dybowie Kolonii jest przeniesiony i autobus szkolny będzie zatrzymywał się przy ul. Korczaka.
Zmiana ta związana jest z robotami i zakazem wjazdu w ul. Majową.

Koordynator dojazdów szkolnych: Henryka RajchertPod patronatem Kuriera W

"Ojczyzna jest wielka nie liczbą żołnierzy,
lecz patriotyzmem swą potęgę mierzy."

/Zdzisław Tołczyk/-->> We wtorek 11 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczystość wręczenia, medali, dyplomów i nagród książkowych w II Międzyszkolnym Korespondencyjnym Konkursie Historycznym "Polskie drogi do niepodległości - powstania narodowe."
Konkurs Historyczny odbył się w piątek 31 marca 2017 roku.. W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmińskiej – Szczepankowskiej w Słupnie i Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie zmierzyli się z trudną drogą naszych przodków, jaką przebyliby odzyskać utraconą pod koniec XVIII wieku niepodległości. Głównym celem Konkursu „Polskie drogi do Niepodległości - powstania narodowe” było: rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski z uwzględnieniem problematyki regionalnej; poszerzanie wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach powstań narodowych; znajomości faktów z życia i działalności naszych bohaterów narodowych – Patronów 2017 roku oraz kształtowanie patriotycznej postawy wśród młodego pokolenia Polaków.
W konkursie uczestniczyło 43 uczniów klas VI z zaprzyjaźnionych szkół, którzy mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z 45 bardzo szczegółowych pytań podzielonych na dwie części. Pierwsza zawierała pytania dotyczące najważniejszych wydarzeń historycznych z lat 1772 – 1923. W drugiej części zawarte były pytania dotyczące znajomości faktów z życia i działalności Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Co warte podkreślenia nasi narodowi bohaterowie decyzją polskiego Parlamentu zostali uznani Patronami 2017 roku.
W międzyszkolnej rywalizacji laureatami konkursu zostali:
I miejsce Julia Kwiatkowska kl. VI b (Stalowa Jedynka)
II miejsce Jakub Leszczyński kl.VI a (Stalowa Jedynka)
III miejsce Mateusz Błażejewski kl.VI (SP 2 Słupno)
Wyróżnienia wywalczyli : Aleksandra Cichy VI b i Szymon Szemraj VI e ze "Stalowej Jedynki".
Patronat nad konkursem objęły panie dyrektor Anna Madoń i Elżbieta Jeleń. Patronat Medialny - Kurier W.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy Radom Rodziców za ufundowanie nagród. Konkurs był kolejnym etapem naszej międzyszkolnej rywalizacji. Przed nami konkurs o bojach o Radzymin w pamiętnym 1920 roku zwanych "Cudem nad Wisłą", co z dumą podkreślamy toczących się na ziemiach naszej "małej Ojczyzny".

Koło Historyczne "Wiarus"


Laureaci konkursu:Więcej w zakładce Napisali o nas – artykuł "Uczniowie z Radzymina i Słupna sprawdzili swoją wiedzę w II Międzyszkolnym Korespondencyjnym Konkursie Historycznym..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 15 z dnia 25 kwietnia 2017 r.Uwaga to warto przeczytać!!!

Koło Historyczne "Wiarus"
Serdecznie zaprasza
Uczniów klas IV, V i VI
do wzięcia udziału

w konkursie fotograficznym
"Radzymin wczoraj i dziś"


Regulamin u p. Grzegorza Jelenia - nauczyciela historii.
Termin oddawania prac - 2.06.2017 r.

Zapraszamy. Nagrody czekają.

Koło Historyczne "Wiarus"Drodzy Uczniowie klas IV - VI

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału

w XIII edycji Szkolnego Konkursu Fotograficznego
"Bocian Biały - symbol Mazowsza"


Regulamin u p. Grzegorza Jelenia.
Termin składania prac - 2.06.2017 r.
Zapraszamy, nagrody czekają.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w ostatnim tygodniu nauki.

Koło Przyrodnicze "Orlik"
Koło Historyczne "Wiarus"GMINNE ELIMINACJE DO XVII KONKURSU POETYCKIEGO
"CYPRIAN NORWID POETA NASZEJ ZIEMI"

-->> 10 kwietnia w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina odbyły się eliminacje do XVII Konkursu Poetyckiego "Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi".
Do rywalizacji w kategorii recytacja stanęło 40 uczniów naszej szkoły (21 z klas I-III i 19 z klas IV-VI). Po przesłuchaniach jury wyłoniło dziewięcioro laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę w II etapie konkursu. W gronie zwycięzców znalazło się czworo uczniów "Stalowej Jedynki".
W finale, który odbędzie się 18 maja w Dąbrówce swoje talenty recytatorskie zaprezentują:
- Piotr Romaszko, klasa III f
- Roksana Dziewulska, klasa IV a
- Paweł Dąbrowski, klasa V b
- Weronika Rosa, klasa VI e
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich. Laureatom zaś życzymy sukcesu podczas majowego finału.

Opracowanie: Aneta Jusińska, Weronika Szymankiewicz
-->> W sobotę 8 kwietnia 2017 roku w ramach zajęć Koła Historycznego "Wiarus" delegacja uczniów naszej szkoły uczestnicząca w programie unijnym "Szkoła Równych szans" udała się na wycieczkę do sanktuarium św. Jana Pawła II Papieża - Polaka w Radzyminie.
Nasza wizyta związana była z 12 rocznicą śmierci naszego wybitnego rodaka. Tu wsłuchiwaliśmy się w słowa ks. Krzysztofa Ziółkowskiego, który przybliżył nam postać świętego, opowiedział o powstającym sanktuarium oraz obdarowując nas książkami o "Cudzie nad Wisłą" oraz przypomniał słowa kardynał Stefana Wyszyńskiego, że "dla nas po Bogu największa miłość to Polska. Musimy dochować wierności naszej Ojczyźnie i kulturze polskiej". Pamięć o dniach minionych to jeden z naszych honorowych wobec Polski obowiązków, z których chcemy i będziemy się wywiązywać. święty Jan Paweł II, który nawiedziła naszą radzymińską ziemię 13 czerwca 1999 roku jest dla nas przykładem człowieka, który poświęcając swoje życie Bogu, nie zapominał o swojej ziemskiej ojczyźnie służąc do kresu swych dni człowiekowi. Jest dla nas przykładem godnym naśladowania.
Dziękując za jego pontyfikat i wizytę w naszym mieście pragniemy powiedzieć, że "Radzymin dziękuje i Radzymin pamięta o tamtych pamiętnych wydarzeniach."

Koło Historyczne "Wiarus"

Zapraszamy do galerii:Konkurs plastyczny o tematyce: "Promowanie zdrowego stylu życia"

-->> Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiednia postawa, dbanie o higienę osobistą i wiele innych czynników wpływa na nasze samopoczucie. Należy dbać o zdrowie własne i innych oraz uświadomić sobie związek między zdrowiem człowieka, a jego stylem życia oraz środowiskiem fizycznym i społecznym.
Dlatego też, szkolne koło PCK zorganizowało konkurs plastyczny o tematyce: "Promowanie zdrowego stylu życia". Dzieci pięknie pokazały jak należy brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, oraz co należy jeść.
A oto nasi zwycięzcy:

Klasy I - III

1. Aleksander Mikulski II c
2. Nikola Lewandowska I a
3. Yassin Hammadi II c

Klasy IV - VI:

1. Natalia Bartosewicz VI e
2. Julia Falbińska VI b
3. Olga Ruszkowska V a
Dzieci wyróżnione:
Piotr Łapiński II c
Krystian Skwarek I b

Serdecznie gratulujemy!!! :)

Opracowanie: Natalia Materska
"Witaminki, witaminki - dla chłopczyka i dziewczynki, wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki..."

-->> Wiemy, że zdrowie jest bardzo ważne i należy o nie dbać, dlatego klasa I b postanowiła wspólnymi siłami wykonać bardzo zdrową sałatkę owocową.
Każdy uczeń przyniósł swój ulubiony owoc. Pamiętając o tym, że należy umyć owoce i ręce przystąpiliśmy do pracy. Dzielnie zmierzyliśmy się z krojeniem owoców w kosteczkę, co nie było prostym zadaniem. Najbardziej wyczekiwanym momentem było oczywiście zajadanie pysznej owocowej oraz bardzo zdrowej sałatki...
Na pewno ten dzień będziemy miło wspominać.

Opracowanie: Kamila Tyburska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:-->> Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Jak pisał wielki poeta, Jan Kochanowski: "Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz." Dlatego bardzo ważną rzeczą jest prowadzenie zdrowego trybu życia, zdrowe odżywianie, uprawianie sportów, dbanie o higienę osobistą, regularne badania kontrolne. W trosce o zdrowie pomocą służą nam pracownicy służby zdrowia.
Co roku 7 kwietnia obchodzimy Dzień Służby Zdrowia. W tym dniu wszyscy, ci którzy są pracownikami: zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, przychodni aptek i innych instytucji służących naszemu zdrowiu obchodzą swoje święto.
Dlatego z tej więc okazji uczniowie klas II c, III b wraz z paniami: Natalią Materską, Katarzyną Milewską i Martą Żmudą zorganizowali krótkie przedstawienie, będące wyrazem naszej wdzięczności. Dzieci poprzez piosenki i wiersze podziękowały wszystkim oraz przypomniały jak ważną rolę w życiu pełni nasze zdrowie. Mamy nadzieję, że na długo zostanie to we wszystkich pamięci.

Opracowanie: Natalia Materska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Zapisy uczniów do klasy I szkoły podstawowej
na rok szkolny 2017/2018 odbywają się
od 15 marca do 10 kwietnia 2017

- DZIECI SIEDMIOLETNICH ur. w 2010 r.: (obowiązek)
- DZIECI 6-cio letnich ur. w 2011r.: (na wniosek rodziców)
- Dzieci, które miały odroczony obowiązek szkolny w roku szkolnym 2016/2017

zamieszkałych w obwodzie naszej szkoły

Obwód szkoły określony jest w załączniku nr 3 do uchwały NR 372/XXX/III/2017 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 14 lutego 2017r.

Zapisy i przyjmowanie kart zgłoszeń prowadzi sekretariat szkoły
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
Wszelkie informacje dotyczące zapisu dziecka do szkoły podstawowej
można uzyskać pod nr telefonu (22) 786 50 31


Zapisu dziecka dokonuje osobiście rodzic/opiekun prawny w sekretariacie szkoły.
W trakcie zapisów niezbędne będą następujące dokumenty:
1. akt urodzenia (do wglądu)
2. dokument zawierający PESEL dziecka,
3. wypełniona karta zgłoszenia (do pobrania >> T U T A J lub w sekretariacie szkoły)
4. wypełnione oświadczenie o miejscu zamieszkania (do pobrania >>>> T U T A J lub w sekretariacie szkoły)

Więcej w zakładce >>>>>>>> "Zapisy do klasy I"
"Mój Chrystus Połamany" - przejmujące Misterium Męki Pańskiej
w wykonaniu uczniów z Radzymina

-->> W czwartkowe popołudnie, 6 kwietnia społeczność "Stalowej Jedynki" zaprosiła mieszkańców Radzymina na Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina...

Więcej w zakładce Napisali o Nas - artykuł "Mój Chrystus Połamany" - przejmujące Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów z Radzymina" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 14 z dnia 11.04.2017 roku.

Zapraszamy do galerii:

>>>>>> Misterium w Sali koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie:

Zdjęcia: Paweł Cybulski


>>>>>> Misterium w Sali koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie:

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń


>>>>>> Misterium w Sali gimnastycznej "Stalowej Jedynki"

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń
Akcja "Polacy Straceńcom Kresowym"

-->> Dnia 6 kwietnia br. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Wołominie odbyło się uroczyste przekazanie paczek świątecznych dla Kombatantów Kresów Wschodnich.
My również zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystość przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Miejski Dom Kultury w Wołominie. Reprezentanci naszej społeczności szkolnej mieli zaszczyt poznać Panią Pułkownik Weronikę Sebastianowicz ps. "Różyczka" oraz Panią Major Stanisławę Kociełowicz ps. "Iskierka", które wręczyły nam pisemne podziękowanie za włączenie się w akcję "Polacy Kresowym Straceńcom" zbiórce darów na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej żyjących obecnie na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej Polskiej.

Opracowanie: Iwona Kalicka

>>>>>>>>>>>>> DYPLOM uznania za aktywny udział w akcji

"Polacy Kresowym Straceńcom"

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili."
/Mt 25, 40/


Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie

oraz

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin

Mają zaszczyt zaprosić

Mieszkańców Miasta i Gminy Radzymin

na Misterium Męki Pańskiej

"Mój Chrystus połamany..."

Widowisko pasyjne odbędzie się

6 kwietnia 2017 r. o godz. 16.00

w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie.


Zebranie rodziców dzieci JADĄCYCH na OBÓZ LETNI

Szanowni Państwo,


-->> Chciałbym zaprosić na ZEBRANIE rodziców dzieci jadących na OBÓZ LETNI. Odbędzie się ono w jednym z dwóch miejsc w dniu 10.04 (poniedziałek):
1. Szkole Podstawowej nr 1 o godzinie 18-tej - izba harcerska przy szkole.
2. Szkole w Łosiu o godzinie 19.30.
Tematem zebrania będzie omówienie kwestii związanych ze zbliżającym się obozem harcerskim. W tym roku odbędzie się on w terminie 1-15 lipca w bazie chorągwi warmińsko-mazurskiej ZHP w Przerwankach nad jeziorem Gołdopiwo (powiat węgorzewski).
Liczę na Państwa niezawodną obecność, jeśli jednak macie już inne plany w tym czasie proszę o kontakt telefoniczny (501-449-631) celem indywidualnego ustalenia terminu spotkania.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ,
phm. Tomasz Godlewski HR
Komendant Szczepu 9 RDHiGZ Labirynt
ZOSTAŃ ZUCHEM - zapraszamy na zbiórkę zuchową 8 kwietnia godz. 10.30.
II Konkurs Matematyczny Puchacz Piotr-->> Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wezmą udział w II Konkursie Matematycznym "Puchacz Piotr", organizowanym przez MathRiders.
Konkurs "Puchacz Piotr" został objęty Patronatem Honorowym Lubelskiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
I etap - szkolny, zostanie przeprowadzony w dniu 11 kwietnia 2017 r.;
II etap - międzyszkolny, odbędzie się 29 maja 2017 r. w Centrum Nauczania MathRiders.
Osobom biorącym udział w konkursie życzymy samych sukcesów.

Koordynatorzy konkursu: Kamila Tyburska i Aneta Jusińska
Bitwa pod Racławicami

-->> 4 kwietnia 2017 roku minie 223. rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. W Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty.
Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie, a sześć dni później w Wilnie.
Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków i przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (04.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości.

Chwała Bohaterom - niech pamięć o ich czynach nigdy nie zaginie.

Kolo Historyczne "Wiarus"
To ważne!!! Wiadomość z ostatniej chwili...Koło Historyczne "Wiarus" serdecznie zaprasza
Uczniów klas IV do udziału

w Konkursie Historycznym
"Radzymin - moje miasto, moja mała Ojczyzna"


Regulamin, materiały dydaktyczne:
u p. Grzegorza Jelenia nauczyciela historii.
Konkurs odbędzie się 10.V.2017 r.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród 17.V.2017 r.
Serdecznie zapraszamy - nagrody czekają.

Organizatorzy"To wielka chwila, że w miejscu, gdzie mordowani byli Bohaterowie możemy
podsumować IV edycję Konkursu o Żołnierzach Wyklętych"

/z przemówienia Mariusza Błaszczaka Ministra MSWiA/


Uczniowie Stalowej Jedynki wśród laureatów IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych

-->> W dniu 3 kwietnia 2017 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, podczas, której zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.
Celem konkursu było: upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych; kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej; budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944- 1963; zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
Tegoroczna edycja Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych, została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a w Komitecie Honorowym zasiedli: Mariusz Błaszczak - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (przewodniczący), Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej, Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej, Jan Żaryn - Senator RP, Jerzy Eisler - Dyrektor IPN Oddział Warszawa, Jacek Pawłowicz - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Dziekan Jan Andrzejewski - kustosz Bazyliki świętej Trójcy w Kobyłce. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczali m.in. Mariusz Błaszczak Minister MSWiA, Mariusz Kamiński Minister Koordynator Służb Specjalnych, Mirosław Widlicki, Bogdan Grzenkowicz. Uroczystość prowadził Redaktor Rafał Patyra. Z radością pragniemy poinformować, że uczniowie: Fryderyk Wardakowski zajął 2 miejsce w kategorii szkoły podstawowe kl. 4-6 - znaczek pocztowy, Ewelina Kamińska zajęła 2 miejsce w kategorii szkoły podstawowe kl. I - III - laurka, zaś Błażej Fituch otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii wiekowej.
Gratulujemy. (Co warte podkreślenia nasza szkoła była współorganizatorem konkursu, na, który wpłynęło 2025 prac z całego kraju i z ponad 20 państw Europy i świata. Jesteśmy dumni , gdyż nasi uczniowie zgłosili do konkursu ponad 400 prac w pięciu kategoriach. Dziękujemy.) Otrzymaliśmy również, jako szkoła podziękowanie za udzieloną pomoc podczas konkursu oraz dyplom za największą ilość prac, jakie zgłaszają nasi uczniowie w kolejnych edycjach konkursów organizowanych przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na ręce pani dyrektor Elżbiety Jeleń w dowód uznania została przekazana replika pamiątkowej szabli z 1934 roku.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Koło Historyczne "Wiarus"
>>>>>>>>>>>>>> T U T A J


>>>>>>> DYPLOM - za największą liczbę zgłoszonych prac w konkursie

>>>>>>> PODZIĘKOWANIE za wsparcie

Więcej w zakładce Napisali o nas – artykuł "IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych wzbudził rekordowe zainteresowanie. Zgłoszono ponad 2 tysiące prac z Polski i ze świata!!!" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 15 z dnia 25 kwietnia 2017 r.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wycieczka do kina HELIOS na film "Piękna i Bestia"

-->> Dnia 30 marca 2017 r. uczniowie klas piątych i szóstych wraz z wychowawcami pojechali na jednodniową wycieczkę do Kina HELIOS w Wołominie na film brytyjsko-amerykański w reżyserii Billa Condona - "Piękna i Bestia".
Najpierw uczniowie mieli lekcję o tańcach nowoczesnych, które pięknie prezentowały dziewczęta, odnoszące duże sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej. Chętni uczniowie mieli też okazję spróbować własnych sił na scenie próbując naśladować taniec dziewczat, za który zostali nagrodzeni.
Następnie podziwialiśmy słynną historię i postacie w niezwykłej aktorskiej adaptacji filmu animowanego "Piękna i Bestia". W rolach głównych wystąpili Emma Watson i Dan Stevens.
Aktorska wersja "Pięknej i Bestii" oczarowuje kunsztem technicznym, zachwyca dbałością o drobiazgi, urzeka piękną scenografią i sprawnym aktorstwem. "Rozgadane świeczniki i zegary zaskakują precyzyjnym odwzorowaniem, spowite mrokiem zamczysko wywołuje gęsią skórkę, zaśnieżony las napawa grozą. Każdy, nawet drobny element tego zamaszystego widowiska pieści naszą wyobraźnię."
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Opracowanie: SP1


>>>>>> Zapraszamy do galerii:UWAGA! POMÓŻMY WOJTKOWI...-->> Zapraszamy kolejny raz o włączenie się w akcję zbierania korków (plastikowych nakrętek) dla chłopca o imieniu Wojtek.
Przypominamy, że chłopiec jest pod stałą opieką specjalistów z powodu niedoczynności tarczycy, choroby wątroby, niedokrwistości, uszkodzonego kanalika nerkowego i Zespołu Downa. Wojtuś jest pogodnym dzieckiem, które wymaga zaangażowania wielu osób, by móc w przyszłości funkcjonować w społeczeństwie. Akcja trwa do 8 czerwca 2017 r. (jest to ostateczny termin składania korków).

Prosimy o przekazywanie korków do szatni lub do wychowawców klas.
Liczymy na Waszą pomoc, razem pomóżmy Wojtkowi.

Koordynatorzy akcji: Aneta Jusińska i Natalia Materska


-->> Harcerki i harcerze z radzymińskiej "dziewiątki" działającej na terenie szkoły pełnili służbę oraz wzięli udział w III Biegu Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego. Zabezpieczaliśmy logistycznie imprezę, zaś nasza harcerska grochówka podratowała niejedno nadwątlone wysiłkiem fizycznym ciało. Cieszymy się, że dzięki naszej służbie harcerstwo zaczyna wpisywać się w życie lokalnej radzymińskiej społeczności. Czuwaj.

Opracowanie: Tomasz Godlewski


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Blisko 150 uczniów "Stalowej Jedynki" pobiegło, by uczcić 93. urodziny "Młodzika" i oddać hołd Żołnierzom Wyklętym-->> W ubiegłą niedzielę, 26 marca praw 150-osobowa reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie uczestniczyła w III Biegu Żołnierzy Wyklętych imienia por. Mieczysława Chojnackiego ps. "Młodzik".

Więcej w zakładce Napisali o nas – artykuł "Blisko 150 uczniów "Stalowej Jedynki" pobiegło, by uczcić 93. urodziny "Młodzika" i oddać hołd Żołnierzom Wyklętym" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 12 z dnia 28 marca 2017 r.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:ZBIÓRKA WYJAZDOWA
XVI Harcerski Powstańczy Rajd Parasol

-->> Kiedy: 7-9 kwietnia - wyjazd 7 kwietnia (piątek) około godz. 18.15 spod SP 1, powrót autobusem miejskim 9 kwietnia (niedziela) około godz. 14.00 (do szkoły SP 1 w Radzyminie).

Gdzie: Hufiec ZHP Warszawa Wola (nocujemy XXIV LO im. C.K. Norwida w Warszawie).

>>>>>>>>>> Więcej w zakładce - HARCERSTWOTo ważne!!! Wiadomość z ostatniej chwili...Drodzy uczniowie klas V - VI!

Z okazji przypadającej w 2017 roku 105 rocznicy urodzin i 75 rocznicy śmierci ppłk pil. Marian Pisarka Koło Historyczne "Wiarus" serdecznie zaprasza Was do udziału
w Konkursie Historycznym
"Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka patrona szkoły."


Dodatkowych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii.
Konkurs odbędzie się 24 - 26.04.2017 r.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród - 29.04.2017 r.
Zapraszamy, nagrody czekają.

Koło Historyczne "Wiarus"
UWAGA! Zmiana rozkładu jazdy autobusu szkolnego od 27 marca!

W nowym rozkładzie jazdy dokonano niewielkich zmian tylko na trasach:

"Radzymin - Dybów Kolonia" i "Radzymin - Ciemne."

>>>>>>>>> Nowy rozkładW związku z uwagami rodziców dokonano poprawek w rozkładzie jazdy autobusów szkolnych.
Nowy rozkład obowiązuje od 13 marca 2017 r.


>>>>>>>>> ROZKŁADZBIÓRKA WYJAZDOWA - Marzanna harcerska

-->> Kiedy: 24-25 marca - wyjazd 24 marca (piątek) około 16.30 spod SP 1, powrót 25 marca (sobota) około godz. 17.00 (do szkoły).
Gdzie: Hufiec ZHP Tłuszcz (nocujemy Szkoła Podstawowa 1 w Tłuszczu).


>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Więcej w zakładce - HARCERSTWOSerdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału
w Biegu Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego ps. Młodzik

Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy - Żołnierzom WyklętymData: 26.03.2017 r. (niedziela), godz. 11:00

START - Zespół Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, ul. Marii Konopnickiej 24

Dystans:
- Bieg uczniów szkół podstawowych kl. 1-3 na dystansie 300 m. Start o godz. 11:05.
- Bieg uczniów szkół podstawowych kl. 4-6 na dystansie 1200 m.
Start o godz. 11:15.

CEL IMPREZY:
- uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych,
- przybliżenie postaci Pana Mieczysława Chojnackiego ps. Młodzik,
- popularyzacja biegania jako zdrowego sposobu na życie wśród mieszkańców powiatu wołomińskiego,
- upowszechnianie aktywnych form rekreacji ruchowej na terenie powiatu wołomińskiego,
- promocja gminy Radzymin,
- promocja Powiatu Wołomińskiego.

Zapis u nauczycieli klas młodszych i nauczycieli wychowania fizycznego. Regulamin Biegu - strona internetowa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radzyminie

Koło Historyczne "Wiarus"
Nasza szkoła włączyła się w przedświąteczną akcję:
"Paczka dla kombatanta"

-->> w dniach od 27 lutego do 24 marca roku szkolnego 2016/2017. Celem akcji było wsparcie żołnierzy AK oraz polskich patriotów - kombatantów mieszkających na terenach dawnej RP, a obecnie Białorusi i Litwy.
Zebraliśmy żywność, środki chemiczne i środki czystości. Dzieci wykonały kartki świąteczne z życzeniami dla seniorów. W sumie 567 sztuk, głównie artykułów żywnościowych, przekazaliśmy do MDK w Wołominie, gdzie dary zostały zapakowane i oznakowane nazwą naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych uczniów i ich rodziców za wrażliwość na potrzeby innych ludzi, hojność i dobre serca. Nauczycielom naszej szkoły dziękujemy za zaangażowanie w organizacji zbiórki.

Opracowanie: Iwona Kalicka

Festiwal Piosenki o Zdrowiu

-->> We wtorek, dnia 21 marca, odbyły się w naszej szkole eliminacje do etapu powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Wołominie.
Do przesłuchań przystąpiło jedenaście zespołów i solistów z klas IV - VI. Uczniowie prezentowali piosenki z autorskimi tekstami, zaś muzyka była zapożyczona. Wielu potencjalnych artystów przygotowało rekwizyty, układy choreograficzne, nawiązujące do tematyki festiwalu stroje. Odwagi wykonawcom dodawała publiczność uczniowska zgromadzona w sali nr 35. Pięcioosobowe jury, składające się z nauczycieli naszej szkoły, po przesłuchaniach udało się na naradę w celu wyłonienia zwycięzcy lub zwycięzców eliminacji. Wyniki będą ogłoszone po 26 marca.

Opracowanie: Iwona Kalicka


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Święto poezji w pierwszym dniu wiosny

--> Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, w tym roku pożegnali zimę w nietypowy sposób. Z racji tego, że 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Poezji, pierwszy dzień wiosny w "Stalowej Jedynce" upłynął pod znakiem liryki.

Więcej z zakładce Napisali o nas – artykuł "Święto poezji w pierwszym dniu Wiosny" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 12 z dnia 28.03.2017 r.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:"W dniu imienin - Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu życzeń ślemy moc..."

-->> W miniony poniedziałek 20 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, nawiązując do przedwojennego zwyczaju, uroczyście obchodzili imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego - jednego z twórców odrodzonego po 123 latach z niewoli państwa polskiego...


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "W dniu imienin - Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu życzeń ślemy moc..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr z dnia 21 marca 2017 roku.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE

-->> Trzeci tydzień marca upłynął w naszej szkole pod znakiem profilaktyki. Żyjemy w czasach, w których kluczową rolę dla każdego człowieka odgrywają technologie informatyczne. Ciężko nam jest obejść się bez telefonu, smartfona, Internetu. Oczywiście wszystko to ma nam ułatwić funkcjonowanie, ale jak to w życiu bywa, to co dobre przynosi ze sobą czasami negatywne skutki.
"Nie daj się złapać w sieć", "Bezpieczny telefon - jak fajnie żyć ze smartfonem", "Cyberprzemoc - czym jest, jak na nią reagować" - to zagadnienia, które zostały poruszone podczas zajęć profilaktycznych w klasach IV-VI. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z użytkowaniem Internetu. Spotkania były także dla nich dobrą okazją do refleksji nad sposobem korzystania z cyberprzestrzeni.
Dzień wcześniej (14 marca) z rodzajami zagrożeń płynących z nieumiejętnego wykorzystania Internetu zapoznali się rodzice uczniów. Zwrócono też uwagę na zgubny wpływ gier, w które tak chętnie grają nawet najmłodsi uczniowie. Obecni na spotkani dowiedzieli się w jaki sposób ocenić jakość gier. Co ważne, podczas szkolenia rodzice uzyskali także informacje, gdzie mogą zwrócić się z prośbą o pomoc w przypadku jakichkolwiek zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka.
Zajęcia profilaktyczne zostały podsumowane 16 marca podczas Rady Pedagogicznej. Tego dnia nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu, podczas którego poruszone były m.in. kwestie dotyczące zasad, jakie obowiązują uczniów podczas korzystania z portali społecznościowych. Prowadząca szkolenie bardzo obrazowo zapoznała też nauczycieli z rodzajami i typami gier komputerowych.
Szkolenia prowadzili specjaliści z Centrum Profilaktyki Społecznej: Agnieszka Taper, Leszek Roszczenko i Maciej Szczodrowski. Wszystkie spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze. Na podkreślenie zasługuje rzetelność i profesjonalizm prowadzących, które sprawiły, że wiedza została przekazana w bardzo przystępny sposób.

Opracowanie: Weronika Szymankiewicz


>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

>>>>>>> List Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka

Dnia 14 marca 2017 r. (wtorek) zapraszamy Rodziców na zebrania klasowe.

Klasy I - III na godz. 17.00,

klasy IV - VI na godz. 18.00.

ZAPRASZAMY!!!

W konkursie "Wielka Liga Czytelników" wzięło udział 76 uczniów naszej szkoły. W szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału wzięło udział 45 uczniów z klas II-VI, którzy zdobyli 10 sprawności.

Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu eliminacyjnego i zakwalifikowali się do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników w roku szkolnym 2016/2017:


Kl. II - III
Michalina Zalewska kl.IIIa - 100 punktów
Aleksandra Rostkowska kl. IIId - 94 punkty
Zofia Rybicka kl. IIIe - 93 punkty


Kl. IV - VI
Katarzyna Gałek kl. VId - 95 punktów
Adam Maniecki kl. VIc - 93 punkty
Julia Kwiatkowska kl. VIb - 91 punktów


Wszystkim biorącym udział w konkursie czytelniczym serdecznie gratulujemy wytrwałości i zaangażowania. Osobom, które zakwalifikowały się do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników życzymy dalszych sukcesów.

Serdecznie dziękujemy p. Karolinie Zalewskiej za podarowanie do biblioteki szkolnej książek "Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej, które są obowiązkową lekturą do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

>>> Zapraszamy do galerii:
Wyniki konkursów informatycznych organizowanych w ramach akcji
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

III Turniej Wiedzy Informatycznej dla klas VI

I miejsce - Bartosz Nowak kl. VI c
II miejsce - Szymon Szatan kl. VI e
Oliwia Szymańska kl. VI c
III miejsce - Julia Kwiatkowska kl. VI b
Kacper Sobieszczuk kl. VI e

Konkurs plastyczny "Gra dydaktyczno-planszowa"
dla klas IV i V


I miejsce - Wiktoria Korytkowska kl. IV a
Dominika Kożuchowska kl. IV a

II miejsce - Natalia Tyska kl. IV a
III miejsce - Fryderyk Wardakowski kl. V b

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższej akademii.

Opracowanie: Dorota Poznańska (koordynator akcji DBI)
UCZNIOWIE "STALOWEJ JEDYNKI" Z UDANYM WYSTĘPEM W MARKACH

-->> 9 marca członkowie Koła Polonistycznego "Pisarek" pod kierunkiem p. Weroniki Szymankiewicz wzięli udział w artystycznym zakończeniu IX edycji programu "Przeżyj to z nami - świat wokół nas". Organizatorem było Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w Warszawie oraz Urząd Miasta Marki.
Spotkanie odbyło się w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.
Młodzi aktorzy z naszej szkoły zaprezentowali autorski skecz pt.: "A ty co byś zmienił w swoim mieście?" W humorystyczny sposób próbowali w nim odpowiedzieć na wciąż aktualne pytanie: Czy Radzymin powinien stać się powiatem, czy zostać przyłączony do Warszawy? Tym razem sprawę rozwiązał…. Radzymir – legendarny założyciel Radzymina. Rycerz, przeniesiony przez maga do przyszłości nie bardzo był zadowolony z obecnych porządków panujących w mieście i powiecie.
Ostatecznie zadecydował, że: "Ma być tak jak było od zawsze! Tu Radzymin, tam Warszawa a pośrodku mój sąsiad pustelnik!" Nie pominął oczywiście Marek, które miałyby się rozwijać jako zaprzyjaźnione z nami miasto. Zabawne dialogi wywołały uśmiech na twarzy widzów (wśród których obecny był zastępca burmistrza miasta Marki, pan Zbigniew Zalas) i zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.

Podczas spotkania pani Aleksandra Rutkowska - Szwed koordynatorka programu została uhonorowana statuetką "Kobieta z Marką 2017" w kategorii Kultura.
Serdecznie gratulujemy!

W skeczu udział wzięli:
Aleksandra Sosnowska - rycerz Radzymir
Jakub Gajewski - Uczeń I
Adrian Dąbrowski - Uczeń II

Opracowanie: Koło Polonistyczne "Pisarek"


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Radzymir w gronie Pustelnika, czymi artystyczne zakończenie IX edycji programu "Przeżyj to z nami - świat wokół nas..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr z dnia 21 marca 2017 roku.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wycieczka klasy IVc i IVd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

-->> W dniu 07 marca 2017 roku uczniowie klas IVc oraz IVd naszej szkoły wraz z wychowawcami: panią Marią Klimkiewicz i panią Iwoną Kalicką wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk przyrodniczych. Następnie zwiedzając przez 3 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Wizytę w Centrum Nauki Kopernik zakończyliśmy w Planetarium Niebo Kopernika na seansie "Galileusz - Potęga Teleskopu." Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.
Drugim punktem programu była wycieczka piesza po Warszawskiej Starówce. Zaczęliśmy ją od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski - niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów - obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego. Następnie weszliśmy do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Skromnie wciśnięta w ciąg kamienic Katedra została wzniesiona w obecnym kształcie w XIV w. jako kościół parafialny i stopniowo nabierała coraz większego znaczenia, aż stała się najważniejszym kościołem Rzeczypospolitej. Odbywały się tu śluby, koronacje i pogrzeby królewskie. Dalej przeszliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, gdzie przy kamiennym niedźwiedziu leżącym przed kościołem wysłuchaliśmy romantycznej legendy. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był Rynek Starego Miasta. Założony na przełomie XIII i XIV w. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta był niegdyś głównym placem Warszawy-organizowano tutaj uroczystości, jarmarki. W samym centrum Rynku Starego Miasta stoi Pomnik Warszawskiej Syrenki. Jest otoczony fontanną. Drogą powrotną zatrzymaliśmy się przy Pałacu Pod Blachą. Wzniesiony na pocz. XVIII w. u podnóża Zamku Królewskiego. Nazwa pałacu pochodzi od pokrycia blachą miedzianą, co było niespotykane w XVIII w. - wiecznym budownictwie.
Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W godzinach popołudniowych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Radzymina.

Opracowanie: Maria Klimkiewicz


>>>>>> Zapraszamy do galerii:SUKCESY SPORTOWE STALOWEJ JEDYNKI

-->> Początek roku 2017 okazał się bardzo udany dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Nasi młodzi sportowcy okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Gminy Radzymin w Mini Piłce Siatkowej. Nasze dziewczęta wygrały wszystkie mecze ze szkołami: SP nr 2 Radzymin, SP nr 1 Słupno, zdobywając I miejsce. W Finałach Rejonowych nie sprostały przeciwniczkom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Markach i zajęły II miejsce.
W środę 8 lutego do zawodów w piłce siatkowej stanęli chłopcy. Tym razem w Mistrzostwach Gminy Radzymin wzięły udział 4 szkoły. Po wygraniu dwóch pierwszych meczów ze szkołami: SP nr 1 Słupno i SP nr 2 Słupno w stosunku 2-0 spotkaliśmy się w finale z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 z Radzymina. Po meczu rozegranym przez naszych uczniów na bardzo wysokim poziomie wygraliśmy 2-1 i awansowaliśmy do Finałów Rejonowych.
Nasi uczniowie wyróżnili się również podczas Mistrzostw Gminy w tenisie stołowym. Zawody odbyły się w styczniu w szkole w Załubicach. Dziewczęta ze Stalowej Jedynki zajęły II miejsce a męska część naszej reprezentacji zdobyła I miejsce awansując do Finałów Powiatu.
Po feriach 2 marca odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce ręcznej chłopców. W tych zawodach również okazaliśmy się bezkonkurencyjni wygrywając wszystkie mecze. Nasi chłopcy pokonali reprezentację szkół: SP Załubice, SP Słupno 2 oraz Sp2 Radzymin faworytów tych zawodów trenujących na co dzień piłkę ręczną w klubie. W następnym etapie w Finałach Rejonu wygraliśmy z SP 1 Marki uzyskując awans do Finałów Powiatu.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne rozgrywki w których uczniowie Stalowej Jedynki staną do walki po kolejne medale Mistrzostw Powiatu.

Opracował: Arkadiusz Kostrzębski


>>>>>> Zapraszamy do galerii:UWAGA! UWAGA!W konkursie "Wielka Liga Czytelników" wzięło udział 76 uczniów naszej szkoły.
W szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału weźmie udział 45 uczniów z klas II-VI, którzy zdobyli 10 sprawności.
Szkolny test eliminacyjny do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników" odbędzie się 6 marca 2017r.

Lista uczniów, którzy biorą udział w teście kwalifikacyjnym do półfinału w poniedziałek 06.03.2017r.:

>>>>>>>> Klasy II - III:

>>>>>>>> Klasy IV - VI:

I grupa - godz. 9.35 sala nr 8.
II grupa - godz. 12.20, zbiórka przed salą nr 2.

Lektura do testu dla klas 1-3: A.A. Milne "Chatka Puchatka".
Lektura do testu dla klas 4-6: A. Szklarski "Tomek w krainie kangurów".


Przypominamy, że test kwalifikacyjny uczniowie rozwiązują samodzielnie: nie korzystają z testu lektury oraz innych pomocy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy jak najlepszych wyników w drugim etapie.

Życzymy powodzenia
Koordynatorzy
Uczniowie "Stalowej Jedynki" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – Żołnierzom Niezłomnym

-->> W ubiegłą środę, 1 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie, odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę, 5 marca delegacja szkoły wzięła udział w uroczystościach ku czci Niezłomnych w Kobyłce...


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł: "Uczniowie "Stalowej Jedynki" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - Żołnierzom Niezłomnym"
w tygodniku regionalnym Kurier W nr 9 z dnia 7.03.2017 r.

Zapraszamy do galerii:Koło Historyczne "Wiarus"
i opiekunowie szkolnej gazetki "Skrzydła Jedynki"
serdecznie zapraszają
Uczniów klas VI
do wzięcia udziału
w międzyszkolnym konkursie historycznym
"Drogi do niepodległości..."Regulamin konkursu i materiały dydaktyczne u p. Grzegorza Jelenia nauczyciela historii.
Konkurs odbędzie się 29.III.2017 r. (środa).

Serdecznie zapraszamy. Nagrody czekają.
OrganizatorzyHarcerskie wspomnienia z zimowiska

-->> Podczas tegorocznych ferii harcerze i zuchy naszego szczepu wybrali się na zimowisko do malowniczej miejscowości Krutyń położonej w samym sercu Mazur.
Korzystając z odnalezionego w starej izbie wehikułu podróżowaliśmy w czasie odwiedzając różne epoki oraz poznając zwyczaje żyjących wówczas ludzi. Byliśmy z wizytą u ludów pierwotnych, poznawaliśmy tajemnice faraonów, teatr grecki, sztukę budowy zamków w średniowieczu, konstruowaliśmy maszyny w epoce wynalazców, czy też wcieliliśmy się w rolę młodych żołnierzy Szarych Szeregów walczących o niepodległość naszego kraju w mrocznych czasach okupacji. Nie zabrakło także wielu wędrówek oraz wycieczek po Warmii i Mazurach. Wróciliśmy z zimowiska pełni energii i woli do działania w nowym semestrze. Zobaczcie sami. Chcecie do Nas DOŁĄCZYĆ? ZAPRASZAMY na zbiórki wszystkich chętnych do przeżycia harcerskiej przygody.

Opracowanie: Tomasz Godlewski


>>>>>> Zapraszamy do galerii:FERIE ZIMOWE:
13 - 24 lutego 2017 r.
Życzymy ciekawych i bezpiecznych
zabaw podczas ferii.

>>>>>>>>>>>>>>> Zasady bezpiecznego poruszania się po górach

>>>>>>>>>>>>>> Bezpiecznie na stoku-->> W środę - 8 lutego i w czwartek - 9 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Były to dni niecierpliwie oczekiwane przez dzieci klas I-III i klas IV - VI. W tych dniach sala gimnastyczna zamieniała się w salę balową. Wcześniej uczniowie z każdej klasy włączyli się do przygotowania pięknych, niebieskich oraz białych łańcuchów i balonów, które posłużyły do dekoracji. Zjawiskowy wygląd sali wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosiła Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń i nasz kochany Samorząd Uczniowski, który jak zwykle stanął na wysokości zadania i poprowadził bombowo naszą karnawałową zabawę.
Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Wszyscy uczniowie wrócili do swoich domów zadowoleni i pełni wrażeń.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się - serdecznie dziękujemy!

>>>>>>>>> BAL KARNAWAŁOWY KL. I - III

>>>>>>>>> BAL KARNAWAŁOWY KL. IV - VI
Informacja dla rodziców dotycząca uczniów jadących na zimowisko

-->> Wyjazd 18.02.2017 r. godz. 09.00 - zbiórka o 8.45 przy SP1 w Radzyminie od strony postoju autokarów. Proszę o PUNKTUALNE przybycie.
2. Proszę o dostarczenie kart szczepień w dniu wyjazdu lub mailem (preferowane) na adres: tomasz.godlewski@zhp.net.pl
3. Każde dziecko ma posiadać aktualną, podpisaną LEGITYMACJĘ SZKOLNą.
4. Pod poniższym linkiem lista wyposażenia uczestnika. Proszę pamiętać o STROJU KąPIELOWYM - Szczegółowy spis ewkipunku
5. Proszę pamiętać o przygotowaniu uzgodnionej kwoty pieniędzy (100 PLN). Harcerze w tym zakresie rządzą się sami :)
6. Osoby potrzebujące fakturę proszę o przesłanie danych na mój adres mailowy.
7. Powrót 25.02.2017 r. w godzinach popołudniowych (17.00 - 18.00) pod SP1 w Radzyminie. O godzinie powrotu będziemy informować na bieżąco z trasy na profilu szczepu www.facebook.com/9gzlesni/
8. W przypadku pytań, wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Opracowanie: Tomasz Godlewski>>>>>>>>>> List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do uczniów>>>>>>>>>> Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i I klas szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 8 lutego 2017 r. zapraszamy na bal kl. I - III

Dnia 9 lutego 2017 r. zapraszamy na bal kl. IV - VI.

Życzymy udanej zabawy!!!!

Poczta walentynkowa

-->> Samorząd Uczniowski, jak co roku zatroszczył się o wszystkich zakochanych, czy być może tylko zauroczonych magią tego dnia uczniów naszej szkoły umieszczając w widocznym miejscu Skrzynkę Świętego Walentego.
Każdy, kto chciałby sprawić miłą niespodziankę swojej sympatii może niepostrzeżenie wrzucić do niej własnoręcznie wykonaną walentynkę.
W szatni znajduje się czerwona skrzynka, do której będzie można wrzucać swoje własnoręcznie przygotowane kartki.
Na kopercie z walentynką koniecznie napisz komu ją mamy wręczyć: imię, nazwisko, klasa.
"Walentynki" będą wręczane przez wysłanników Św. Walentego w dniu Balu karnawałowego, dla klas I - III dnia 8 lutego, dla klas IV - VI dnia 9 lutego.

Samorząd Uczniowski
-->> Bale karnawałowe w pełni, więc uczniowie klasy IIe wraz z wychowawcą p. Agatą Szymborską postanowili zainspirować swoimi oryginalnymi i niepowtarzalnymi kreacjami. A zatem w czwartek, 02.02.2017 r. uczniowie przeistoczyli się w projektantów mody.
Prawdziwy materiał zastąpili różnymi materiałami codziennego użytku, m.in.: worki, sznurki, gazety, bibuły, arkusze papieru itp. Pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Wykonywane zadanie sprawiło uczniom wiele radości, a przy tym mogli integrować się podczas pracy w zespole. Przekonaliśmy się, że praca projektanta do łatwych nie należy, jednak stroje zostały wyczarowane na miarę Coco Chanel lub Versace. Kto wie, może wśród naszych uczniów jest ich zastępca :). Poznajcie nowe trendy w karnawale!

Opracowała: Agata Szymborska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Lekcja w kinie

-->> W piękny zimowy poranek 31 stycznia klasy I a, I b, I c i III e wybrały się do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na lekcję w kinie pt. "Więc chodź, narysuj mój świat - jak powstają filmy animowane?"
Dzieci podczas lekcji dowiedziały się jak powstawały pierwsze filmy animowane. W ciekawy sposób odkryły na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Każdy uczestnik lekcji mógł sprawdzić swoje możliwości i krok po kroku, zgodnie ze wskazówkami, narysować buzię ulubionego bohatera ze Stumilowego Lasu - Kubusia Puchatka. Ale to nie jedyne ciekawostki, jakie w tym dniu czekały na dzieci. Zobaczyły również w jaki sposób można ożywić postacie z bajek i odkryły jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane. Zwieńczeniem lekcji było obejrzenie bajki „ Mały książe” we współczesnej adaptacji. W tym dniu było mnóstwo wrażeń związanych ze światem bajek, a dzieci mogły przekonać się jak długą drogę trzeba pokonać, aby stworzyć piękny film animowany.

Opracowanie: Kamila Tyburska
POMAGAMY ZWIERZĘTOM

-->> W styczniu opiekunowie szkolnego koła LOP zorganizowali zbiórkę karmy dla kotów z Przytuliska "ZNAJDKI" w Kruszu.Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie DZIĘKUJEMY! :)


Fundacja "Znajdki" serdecznie dziękuje za pomoc w postaci zebranej karmy dla kotów pod opieką Przytuliska Znajdki. "Wspaniali wychowawcy młodzieży i wrażliwa młodzież jest dla nas nadzieją na poprawę losu pokrzywdzonych zwierząt. Prosimy o przekazanie podziękowań również rodzicom. Zapraszamy do naszego Przytuliska.

Fundacja Znajdki

>>>>>>>>>>>>>>> PODZIĘKOWANIE

**********************************


-->> Uczniowie klasy I a, I c wraz z wychowawczyniami wybrali się do pobliskiego parku. Przez cały rok, a zwłaszcza zimą systematycznie dokarmiają kaczki przebywające w okolicy stawu. Ptaki na widok podchodzących dzieci ochoczo przybliżały się oczekując na pokarm. Uczniowie nakarmili kaczki ziarnami słonecznika, pestkami dyni, ziarnami zbóż. Dokarmianie ptaków zimą ma na celu zapobieganie zmniejszania się ich liczebności. Daje też dzieciom wiele radości i satysfakcji. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby otoczyli troską wszystkie zwierzęta.
Apelujemy o ptasie stołówki na parapetach i w okolicy domów. Skrzydlaci przyjaciele czekają na Waszą pomoc.
Dokarmiając ptaki powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- Kaczki, gęsi i łabędzie to ptaki roślinożerne, lubią np.: marchewkę, białą kapustę, ziarna kukurydzy, otręby, płatki zbożowe, ziarna zbóż, ziemniaki. Warzywa mogą być: pokrojone lub w całości, surowe lub gotowane (w wodzie bez soli).
- Dla małych ptaków /np. wróble/ najlepsze będą ziarna słonecznika (najlepszy będzie słonecznik pastewny) i zbóż.
- Dla drozdów - jabłka czy owoce jarzębiny.
- Sikory, dzięcioły można karmić kawałkami słoniny.
- Nie polecamy chleba jako pokarmu dla ptaków, ponieważ chleb podawany w nadmiarze powoduje groźną chorobę przewodu pokarmowego ptaków - kwasicę. Ponadto chleb szybko się psuje i pleśnieje.
- Pokarm musi pochodzić z pewnego źródła i musi być zawsze świeży.
- Pamiętajmy - skoro ptaki żyją z nami w symbiozie - dokarmiajmy je prawidłowo i zdrowo.

Opiekunowie szkolnego koła LOP: p. Małgorzata Łuczyk
p. Beata Wojciechowska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:-->> W dniu 30.01.201r. w Szkole Podstawowej w Załubicach odbyły się zawody sportowe o Mistrzostwo Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym.
W zawodach udział wzięło 4 naszych uczniów.
DziewczętaWeronika Rosa i Maria Bojarczuk zajęły II miejsce, a chłopcy Maciej Roguski i Patryk Drużkowski wygrali wszystkie mecze i zajęli I miejsce.
Tym samym uzyskali awans do Finałów Powiatu.
Gratulujemy!!!

Opracowanie: Justyna Jończyk

Świąteczny Turniej halowy piłki nożnej chłopców dla klas czwartych

-->> W turnieju piłki nożnej halowej klas czwartych I miejsce zajęli chłopcy z klasy IV b i tym samym zdobyli złoty medal.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I miejsce - IV b
II miejsce - IV c
III miejsce - IV a
IV miejsce - IV d

Nauczyciele prowadzący zawody:
Jończyk Justyna, Kostrzębski Arkadiusz, Fabisiak Mirosław

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Uczennice kl. IVa najlepsze w Świątecznym Turnieju dla dziewcząt w grze "DWA OGNIE - USPORTOWIONE"

-->> Na początku stycznia zakończyły się dwa Świąteczne Turnieje z udziałem klas czwartych. W grze "DWA OGNIE - USPORTOWIONE" bezkonkurencyjne okazały się dziewczynki z klasy IV a, które zdobyły maksymalną ilość punktów i złoty medal dla swojej klasy. Zdobycie 4 punktów dało dziewczynkom z klasy IV b drugie miejsce czyli srebrny medal. Brązowy medal zaś przypadł klasie IV d, klasa IV c zajęła miejsce czwarte.

Nauczyciele prowadzący zawody:
Jończyk Justyna, Kostrzębski Arkadiusz, Fabisiak Mirosław

>>>>>> Zapraszamy do galerii:>>>>>>> LIST MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ DO RODZICÓW - nowa reforma edukacji.Dnia 24 stycznia 2017 r. (wtorek) zapraszamy Rodziców na zebrania klasowe - podsumowanie
I semestru.


Klasy I - III na godz. 17.30,

klasy IV - VI na godz. 18.30.

ZAPRASZAMY!!!Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

-->> W 2017 r. DBI obchodzić będziemy 7 lutego pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI chcemy szczególnie podkreślić potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.W ramach DBI 2017 w szkole przeprowadzone zostaną następujące działania informacyjno-szkoleniowe:

1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.saferinternet.pl
2. Umieszczenie banneru DBI 2017 na szkolnej stronie internetowej.
3. Rozwieszenie w szkole plakatów i informacji, promujących bezpieczeństwo w sieci. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze" w okresie od stycznia do lutego 2017 roku.
4. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów klas II-VI z wykorzystaniem scenariuszy organizatorów akcji, na podstawie dostępnych filmów w ramach zajęć komputerowych i godzin wychowawczych (z wykorzystaniem tablic interaktywnych).
5. Przeprowadzenie na zajęciach komputerowych oraz na kółku informatycznym kursu e-learningowego - www.edu.fdds.pl - (Dla klas V - kod do rejestracji ucznia 8220D8B5, dla klas VI - 81E97D20) - Platforma oferuje bezpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci on-line. E-learning to wygodny sposób nauki przy pomocy technologii informatycznych.
6. Wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Internecie oraz urządzeniach mobilnych.
7. Konkurs plastyczny dla klas IV i V - opracowanie gry dydaktyczno-planszowej, której kolejne miejsca będą promowały zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, komunikatorów internetowych, portali społecznościowych, Netykiety, itp.
8. Dla klas VI - "III Turniej Wiedzy Informatycznej" dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, urządzeń mobilnych, portali społecznościowych, zasad Netykiety, itp.
9. Opracowanie wkładki informacyjnej do gazetki szkolnej - "Lustro" zawierającej porady dla rodziców związane z zagrożeniami w Sieci.
10. Podsumowanie obchodów DBI na stronie internetowej WWW.s1p.edu.pl oraz w sprawozdaniu dla organizatorów akcji.

Koordynator akcji: Dorota Poznańska
Uroczyste podsumowanie IX edycji programu edukacyjnego
"Przeżyj to z nami"

-->> We wtorek, 24 stycznia w Bibliotece Publicznej w Markach, odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji autorskiego programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami".
Od października do grudnia 2016 r. ponad 600 uczniów z mareckich szkół brało udział w różnorodnych tematycznie, interdyscyplinarnych działaniach twórczych.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uroczyste podsumowanie IX edycji programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami" w tygodniku regionalnym Kurier W
nr 5 z dnia 7 lutego 2017 r.

Opracowanie: Weronika Szymankiewicz
Uczniowie radzymińskiej "Stalowej Jedynki" oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego

-->> We wtorek 24 stycznia, uczniowie kl. VI e i członkowie Koła Historycznego "Wiarus" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie uczcili 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, odwiedzając powstańcze mogiły i miejsca pamięci związane z narodowym zrywem 1863 roku.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uczniowie radzymińskiej "Stalowej Jedynki" oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego"
w tygodniku regionalnym Kurier W nr 4 z dnia 31 stycznia 2017 r.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Zachęcamy do obejrzenia wystawy "Radzymin w Retrospekcji"

-->> Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, którzy w ubiegłym tygodniu zwiedzili wystawę "Radzymin w Retrospekcji", zachęcają do obejrzenia wszystkich mieszkańców miasta i gminy. Wystawa archiwalnych zdjęć prezentowana jest we foyer Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina do końca lutego br.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Zachęcamy do obejrzenia wystawy "Radzymin w Retrospekcji"
w tygodniku regionalnym Kurier W nr 4 z dnia 31 stycznia 2017 r.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


>>>>>> Zapraszamy do galerii:RAJD STYCZNIOWY

Kiedy: 27-29 stycznia - rozpoczęcie 27.01.2017 r. godz. 19.00, zakończenie 29.01.2017 r. około godz. 12.00.

Gdzie: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach Radzymińskich.

Więcej w zakładce >>>>>> HARCERSTWO"Będąc przekonanym, że niezależność
jest koniecznym warunkiem
prawdziwego szczęścia każdego narodu
zawsze jej pragnąłem dla swojej ojczyzny."

/Romuald Traugutt - 1864/-->> W niedzielę 22 stycznia 2017 roku minęła 154 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W mrożone styczniowe dni poderwał się do walki "Naród Polski, Litwy i Rusi" zjednoczony "pod sztandarem Orła, Pogoni i Archanioła". Ruszyli powstańcy jak głosił Manifest "na straszny bój zagłady, bój ostatni Europejskiej Cywilizacji z dzikim barbarzyństwem Azji."
Głównym celem walki było zerwanie pęt rosyjskiej niewoli i odzyskanie utraconej niepodległości. Powstanie Styczniowe było również ostatnim aktem wspólnej walki, ramię przy ramieniu przedstawicieli narodów zamieszkujących tereny I Rzeczypospolitej. Swym zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) oraz ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego utracone po rozbiorach na rzecz Rosji. W dniu wybuchu siły powstańcze liczące zaledwie 6 tysięcy słabo uzbrojonych, głównie w broń strzelecką i kosy, ochotników zaatakowało stacjonujące w miastach rosyjskie garnizony.
(Powstanie na Litwie wybuchło 1.02.1863 roku). Mimo przygniatającej przewagi Rosjan powstańcze partie (tak nazywano powstańcze oddziały) przez prawie dwa lata stawiały heroiczny opór. W tym czasie przez powstańcze szeregi przewinęło się ponad 200 tysięcy ochotników. Stoczono około 1300 bitew i potyczek. W polskich szeregach podobnie jak w Powstaniu Listopadowym walczyło wielu ochotników z zagranicy. Najwięcej było Rosjan, Włochów i Węgrów. Sporą grupę stanowili Niemcy, Francuzi i Czesi. Nie zabrakło również Austryjaków, Anglików Serbów i Szwajcarów. Najdłużej, bo aż do wiosny 1865 roku walczył na Podlasiu mały oddział księdza Stanisława Brzóski, który schwytany swe młode życie złożył na ołtarzu Ojczyzny ginąc 23 maja z rąk carskich oprawców na rynku w Sokołowie Podlaskim. Pomimo początkowych sukcesów, podziwu i poparcia międzynarodowej opinii publicznej powstanie upadło. Na polach bitew i potyczek zginęło ponad 30 tysięcy obrońców wolności. W tak licznych miejscach każeni stracono kolejny tysiąc wiernych ideałom żołnierzy Rzeczpospolitej. Ponad 38 tysięcy skazano na katorgę i zesłano na Syberię, a 10 tysięcy powstańców zmuszonych było do opuszczenia naszego kraju.

Cześć ich pamięci.
Koło Historyczne "Wiarus"
-->> W miniony poniedziałek, 17 stycznia 2017 r., w radzymińskiej "Stalowej Jedynce" odbyło się spotkanie podsumowujące międzyszkolny, korespondencyjny konkurs historyczny "Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość."

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Znamy laureatów międzyszkolnego korespondencyjnego konkursu historycznego "Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość"
w tygodniku regionalnym Kurier W nr 16 z dnia 17 stycznia 2017 r.Wycieczka do kina interaktywnego Cinema City w Warszawie

-->> Dnia 13 stycznia 2017 roku uczniowie klasy VI b i VI c pod opieką p. Doroty Poznańskiej i p. Arkadiusza Kostrzębskiego wybrali się na jednodniową wycieczkę do kina interaktywnego Cinema City w Warszawie na film "Podróże kosmiczne - "Wszechświat w naszych rękach."
Zajęcia edukacyjne w Cinema Park połączyliśmy z pobytem na kręgielni Spin City. Był to nie tylko świetny sposób na skuteczne i harmonijne ćwiczenie koordynacji ruchowej wśród młodzieży, ale również szansa na zbudowanie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi.
Największą liczbę pkt osiągnął Jakub Korytkowski z kl. VI c zdobywając 115 pkt w 10 kolejnych rzutach na torze bowlingowym. Gratulujemy!!!
Rodzinna wyprawa na krańce Wszechświata rozpoczęła się od trójwymiarowej wycieczki po Układzie Słonecznym oraz planetach położonych najbliżej Ziemi.
W kolejnej sali, siedząc w ruchomych fotelach, zobaczyliśmy niezwykłe piękno naszej Niebieskiej Planety oraz niebezpieczne zjawiska, które zakłócają naturalną równowagę na Ziemi. Wyprawa w kosmos z załogą wahadłowca, stan nieważkości oraz pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu to myśl przewodnia seansu w sali muzyki. Podczas słuchowiska dowiedzieliśmy się czy życie istnieje jedynie na Ziemi, czy na innych planetach również?
Na koniec wspólnie zastanowiliśmy się nad odległą przyszłością naszej planety, dla której źródłem światła i energii jest Słońce. Nasza najjaśniejsza gwiazda robi się jednak coraz gorętsza i pewnego dnia może unicestwić życie na Ziemi. Jaka więc czeka nas przyszłość? Na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź w kolejnej sali inspiracji.
Test wiedzy na wielkim ekranie, dzięki któremu poznaliśmy tajemnice Wszechświata - zaszczepił ziarnko ciekawości w każdym, kto odwiedził interaktywną salę Cinema Park.
W teście tym najwięcej pkt. zdobyła Oliwia Szymańska z kl. VI c, II miejsce zajęła Anna Rudnik z kl. VI c, a III miejsce zdobyła Klaudia Oponowicz z kl. VI b. Gratulujemy!!!

Opracowanie: Dorota Poznańska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
/Ks. Jan Twardowski/Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszego Absolwenta Szkoły oraz Kolegę - Michała Koźluk.

Dyrektor, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

-->> Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować, iż 5 stycznia 2017 roku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy Żołnierzom Wyklętym, oficjalnie rozpoczął się IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Cele Konkursu, do uczestnictwa w którym chcielibyśmy wszystkich serdecznie zachęcić, to:
- Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.
- Budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
- Pogłębienie wiedzy historycznej.
- Doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach.
- Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.
- Zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
- Popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej.

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych przeprowadzony jest w następujących kategoriach:

Kategoria szkoły podstawowe kl. 0-I-III:
- praca plastyczna "Żołnierze Wyklęci",
- laurka "Żołnierzom Wyklętym, obrońcom Ojczyzny składamy hołd",

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV-VI:
- praca plastyczna "Żołnierze Wyklęci",
- znaczek pocztowy "Żołnierze Wyklęci",

Kategoria szkoły podstawowe:
- film z Uroczystości (Akademii) w szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

>>>>>>> plakat informacyjny,

>>>>>>> Regulamin IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Termin nadsyłania prac do 3 marca 2017 roku.

Wiecej >>>>>>> komitet-pamieci-pileckiego.comII Konkurs Historyczny "Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 1920 w obronie niepodległości i granic" rozstrzygnięty!
Wśród laureatów uczniowie z Radzymina, Słupna i Kobyłki!

-->> W środę, 4 stycznia w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, w obecności ministra Mariusza Błaszczaka, odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję Konkursu Historycznego "Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 1920 w obronie niepodległości i granic", organizowanego z inicjatywy Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, na czele z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem, przy wsparciu MSWiA, MEN, MON i śZŻAK...

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "II Konkurs Historyczny "Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 1920 w obronie niepodległości i granic" rozstrzygnięty! Wśród laureatów uczniowie z Radzymina, Słupna i Kobyłki!" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 15 z dnia 10 stycznia 2017 r.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wystawa w ROKiS - "Portret - skazana Lidia Lwow"

-->> We wtorek 3.01.2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. podpułkownika pilota Mariana Pisarka W Radzyminie należący do Koła Historycznego "Wiarus" obejrzeli wystawę zatytułowaną "Portret - skazana Lidia Lwow." Wystawa eksponowana w sali konferencyjnej Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu poświęcona była Lidii Lwow - Eberle, żołnierza antykomunistycznego podziemia w Polsce po II wojnie światowej.
Wędrując wśród plansz obrazujących życie Lidii Lwow – Eberle uczniowie poznali historię wprowadzania przy wydatniej pomocy Czerwonej Armii komunistycznych władz w Polsce po zakończeniu wojny i próbach przeciwstawienia się ludowej władzy żołnierzy Armii Krajowej. Wczytani w krótkie komentarze umieszczone obok historycznych fotografii odkrywali historię żołnierzy, których komunistyczne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej starały się na zawsze wymazać z ojczystej historii. Żołnierzy, którzy jedynie chcieli żyć w Polsce wolnej i niepodległej, gdzie obcy nie będzie dyktował swoich praw.
Zachęcamy wszystkich radzyminiaków do obejrzenia tej wystawy i poznania historii sanitariuszki, która choć miała rosyjskie pochodzenie Polskę wybrała za swoją ojczyznę, o którą walczyła i za, którą cierpiała...

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uczniowie Stalowej Jedynki zwiedzili wystawę "Portret - skazana Lidia Lwow."" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 3 z dnia 24 stycznia 2017 r.

Koło Historyczne "Wiarus"


>>>>> Notka biograficzna - Lidia Lwow - Eberle

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Strażnicy Sieci"


>>>>>>> CERTYFIKAT i zdobycie tytułu "Szkoła Strażników Sieci 2016"Laureatem Konkursu z naszej szkoły na szczeblu ogólnopolskim został Marcin Stokowski z kl. VI b, a na szczeblu szkolnym Oskar Sochacki z kl. V a otrzymując wyróżnienia i nagrody.
Pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za bardzo duże zaangażowanie, zapał i chęć wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie, którego głównymi celami było:
a. edukacja dzieci i promowanie dobrych wzorców postępowań w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu;
b. wsparcie szkół i nauczycieli w edukacji uczniów związanej z zagrożeniami płynącymi z Internetu;
c. rozwój wyobraźni i warsztatu plastycznego uczniów dzięki formule Konkursu, która zakładała wykonanie pracy artystycznej związanej z tematyką bezpieczeństwa w Sieci.


Jeszcze raz bardzo dziękujemy za prace, których wpłynęło prawie 300 sztuk.
Gratulujemy laureatowi i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej na stronie www.straznicysieci.plOpracowanie: Dorota Poznańska
"Czasem wdzięczność trudno
jest ubrać w słowa...
wtedy proste - dziękujemy,
zawiera wszystko co chcemy wyrazić..."-->> Szkolne Koło PCK składa serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy włączyli się w zbiórkę darów dla dzieci z Domu Dziecka w Równem. Zebrane artykuły szkolne, słodycze, przybory toaletowe i środki czystości zostały przekazane na ręce Dyrektora Placówki pana Jana Nowaka.
Dziękujemy za okazane serce, dobro, wsparcie, zrozumienie i chęć niesienia pomocy innym.

Organizatorzy
"Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna zjednoczona z naszym polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy..."
/Ignacy Jan Paderewski/
-->> W ubiegły wtorek 27 grudnia 2016 roku minęła 98. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającego do oderwania Wielkopolski od Prus i zjednoczeniu wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu.
Impulsem do wybuchu powstania było przybycie do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków.
27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi (angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je. Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały dowodzone przez Polską Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji. W tym ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec. Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia Stanisław Tkaczak tymczasowy dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.
W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu.
16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem obejmuje generał Józef Dowbór - Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularną armię.
16 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski. Armia powstańcza uznana zostaje za wojska sprzymierzone z państwami Ententy. I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwały do pierwszych miesięcy 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków. Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utraconą po II rozbiorze Polski wolność, a ziemie będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzoną i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki uczestniczyły również w zażartych walkach z bolszewikami pod Radzyminem okrywając się nieśmiertelną chwałą.

Chwała i cześć Bohaterom. Będziemy pamiętać o Ich czynach.

Koło Historyczne "Wiarus"
JASEŁKA 2016

-->> Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi oraz zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie przygotowali Jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu.
W tym roku szkolnym zaszczyt przygotowań przypadł uczniom klas: IIb, IId i IIe pod opieką pań: Barbary Giera, Doroty Milewskiej oraz Agaty Szymborskiej. Oprawą muzyczną zajęła się p. Iwona Kalicka wraz z chórem. Aby każdy miał okazję uczestniczyć w tej podniosłej chwili aktorzy i wokaliści przedstawiali Jasełka w dniach: 20 i 21 grudnia. Występy otwierały: Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń oraz Pani Dyrektor Katarzyna Marzec, witając gości oraz uświadamiając zgromadzonym prawdziwy sens świąt. Piękna scenografia oraz podniosłe motto: "Rodzi się miłość" wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokaliści. Nie zabrakło również występów solistów, którzy przyczynili się swoim pięknym wokalem do licznych wzruszeń. Aktorzy wcielili się w postaci tj.: Maryja, Józef, Trzej Królowie, anioły, pasterze, biedroneczka, babcia, nie zabrakło także diabełków. Innowacyjny sposób przekazu treści spowodował, że każdy młody człowiek mógł chociaż na chwilę "dotknąć" magii świąt.
Wystawione Jasełka wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały następny rok będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia.

Opracowanie: Agata Szymborska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:-->> Zaporszenie Rodziców "przyszłych harcerzy" na ZEBRANIE w dniu 21.12.2016 r. o godz. 18.00 do sali nr 8 organizowane przez phm. Tomasza Godlewskiego - komendanta Szczepu 9 RDHiGZ Labirynt.

Wiecej w zakładce - >>>>>>> Harcerstwo lub >>>>>>> TUTAJ

Opr.: Tomasz Godlewski

-->> We wtorek 20 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom II Konkursu Historycznego pod tytułem "Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 1920 - w obronie granic i niepodległości".
Głównym celem konkursu, którego organizatorem był m. in. Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego było:
- kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o Wojnie polsko - bolszewickiej 1919 - 1920 roku,
- budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego,
- doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł oraz zachęcanie młodych twórców do rozwijania tkwiących w nich talentów.
Patronatem honorowym konkurs objęło: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Mariusz Błaszczak. Uczestnicy konkursu, który adresowany był do różnych grup wiekowych mogli wykazać się swoim talentem w kilku kategoriach. Uczniowie szkól podstawowych mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną.
Z radością pragniemy poinformować, że z tego zadania uczniowie "Stalowej Jedynki" wywiązali się rewelacyjnie. Do konkursu zostało, bowiem zgłoszonych 159 prac uczniów klas I - VI z naszej szkoły. Brawo. Komisja Konkursowa w skład, której wchodzili m. in. przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Pamięci Narodowej organizacji kombatanckich oraz nauczyciele docenili prace naszych uczniów przyznając Fryderykowi Wardakowskiemu z klasy V b zaszczytne III miejsce zaś Aleksandrze Pakuła (VI c) i Oskarowi Sochackiemu (V a) wyróżnienia w kategorii klas IV - VI. Gratulujemy.
Co warte podkreślenia nasi uczniowie z powodzeniem rywalizowali nie tylko ze swoimi rówieśnikami z Polski, ale również z Litwy, Niemiec czy też USA. Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym oraz gorąco dziękujemy uczniom za tak liczny udział w konkursie i godne reprezentowanie naszej szkoły, która z dumą może do słów Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka dopisać słowo Pamięć na swoim sztandarze. W "Stalowej Jedynce" od lat, bowiem godnie upamiętnia się bohaterów naszej ojczystej historii.

Koło Historyczne "Wiarus"
Wycieczka do Pijalni Czekolady E. Wedel

-->> 19 grudnia uczniowie klasy I d i III c wybrali się na wycieczkę Pijalni Czekolady E. Wedel. Już po wyjściu z autokaru przed budynkiem czuć było unoszący się zapach czekolady, któremu ciężko było się oprzeć. Zajęcia zaczęliśmy od poznania krótkiej historii fabryki oraz jej rozkwitu od 1851r. Następnie dowiedzieliśmy się skąd się bierze czekolada i jak wygląda dojrzały owoc kakaowca. Po degustacji aromatycznej czekolady każdy uczestnik warsztatów miał możliwość samodzielnego udekorowania pierniczków białą czekoladą przy pomocy rękawa cukierniczego. Warsztaty zakończyły się wręczeniem dyplomów wszystkim młodym cukiernikom.
Po słodkich doznaniach, korzystając ze sprzyjającej pogody postanowiliśmy udać się pod jeden z najbardziej charakterystycznych pomników Warszawy, czyli Syrenkę Warszawską.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Znamy laureatów szkolnego konkursu historycznego
"Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość"

-->> W poniedziałek 19 grudnia 2016 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs historyczny "Henryk Sienkiewicz - życie i twórczość".
Głównym celem konkursu zorganizowanego przez Koło Historyczne "Wiarus" i Koło Polonistyczne "Pisarek" z okazji 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci wybitnego polskiego pisarza było: propagowanie twórczości Henryka Sienkiewicza w związku z rokiem jemu poświęconym, zapoznanie młodzieży z jego życiorysem i dorobkiem literackim oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 40 szczegółowych pytań podzielonych na trzy części. Pierwsza z nich polegała na udzieleniu odpowiedzi dotyczących znajomości faktów z życia Henryka Sienkiewicza, druga znajomości treści powieści "W pustyni i puszczy". W części trzeciej zaś uczniowie rozwiązywali krótki test wiedzy o wojnach prowadzonych przez Rzeczypospolitą Obojga Narodów w XVII wieku, które opisane zostały na kartach Trylogii.
W konkursie udział wzięło 21 uczniów klas VI.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Kacper Stankiewicz klasa VI c,
II miejsce Jakub Leszczyński klasa VI a,
III miejsce Bartosz Palesa klasa VI e,

Wyróżnienia wywalczyły:
Anna Rudnik (VI c),
Julia Kwiatkowska (VI b),
Julia Marcinkiewicz (VI e)
oraz Aleksandra Sosnowska (VI d).
Serdecznie gratulujemy laureatom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom odbędzie się w styczniu 2017 roku.

Koło Historyczne "Wiarus", Koło Polonistyczne "Pisarek"
Dzień 16 grudnia 2016 r. w Stalowej Jedynce to dzień, w którym zakończono obchody Roku Henryka Sienkiewicza

-->> Z tej okazji odbył się uroczysty apel pod hasłem "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza". Uczniowie z klasy Vb pod opieką wychowawcy przedstawili program upamiętniający dokonania autora i zapoznali swoją publiczność z jego dorobkiem literackim. Nie zabrakło ciekawych informacji o życiu i twórczości pisarza, odczytano też fragmenty niektórych utworów. Dużym zaskoczeniem dla widowni okazała się krótka scenka "Bajki".
Podsumowaniem obchodów Roku Sienkiewicza było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu polonistycznego, którego koordynatorem była p. Weronika Szymankiewicz - nauczyciel języka polskiego.
Uczniowie wykonali piękne, ręcznie pisane albumy na temat: "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza".
Laureatami tego konkursu byli:
I miejsce - Jakub Górecki kl. V b i Aleksandra Cichy, kl. VI b
II miejsce - Agnieszka Kania, kl.VI e
III miejsce - Aleksandra Zych, kl. VI d
Wyróżnienia otrzymali:
Edwin Gronowski - kl. VI b
Gabriela Wydryszek - kl. V d
Sebastian Szczepański - kl. V d

Opracowanie: Jolanta Cholewa


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Betlejemskie Światełko Pokoju

-->> W dniu dzisiejszym zuchy i harcerze Szczepu 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych "Labirynt" zanieśli symbol braterstwa i pokoju - Betlejemskie Światło Pokoju do najważniejszych miejsc w Radzyminie oraz przekazali je mieszkańcom naszego miasta. Światło dotarło także do NASZEJ szkoły. Przyjęła je Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń. Mamy nadzieję, że będzie ono towarzyszyć wszystkim spotkaniom wigilijnym klas w SP 1. Dziękujemy WSZYSTKIM druhnom i druhom z drużyny harcerskiej. Bez WAS to wydarzenie nie byłoby takie piękne. Na pełną fotorelację zapraszamy na profil szczepu na FB.

Opr.: Tomasz Godlewski

OTWARCIE LODOWISKA

-->> W piątkowe popołudnie 16 grudnia 2016 r. w obecności licznie zgromadzonej młodzieży i mieszkańców, odbyło się uroczyste otwarcie lodowiska miejskiego.
W ceremonii inauguracyjnej uczestniczył Burmistrz Radzymina pan Krzysztof Chaciński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej pan Krzysztof Dobrzyniecki.
Miło nam poinformować, że w tym roku dzięki uprzejmości władz gminy, lodowisko miejskie zostało zlokalizowane na boisku naszej szkoły! Podczas uroczystości otwarcia Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podarowali Panu Burmistrzowi okolicznościową laurkę oraz tort pełen cukierków.
Przygotowana przez uczniów ogromna laurka, była wyrazem podziękowania dla Burmistrza Krzysztofa Chacińskiego od społeczności "Stalowej Jedynki" za doskonałą współpracę i wspieranie szkolnych inicjatyw oraz stwarzanie młodzieży szkolnej warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Mieszkańcy Radzymina oraz przybyli goście mogli podziwiać artystów z grupy "Walley Ice Story", którzy uświetnili ceremonię otwarcia fantastycznym pokazem jazdy figurowej. Nie zabrakło również spotkania z Mikołajem, który częstował przybyłych słodkościami. Po tych atrakcjach można było oddać się "lodowemu szaleństwu".

Opracowanie: Weronika Szymankiewicz


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Betlejemskie Światełko Pokoju

-->> Już w najbliższy czwartek (15.12.2016 r.) o godzinie 15.00 harcerze i zuchy naszego szczepu zaniosą Betlejemskie Światełko Pokoju do najważniejszych miejsc w Radzyminie oraz przekażą je mieszkańcom. Dotrzemy też do naszej szkoły niosąc harcerskie przesłanie tegorocznego zlotu: "Odważnie twórzmy pokój."

Nie może Was tam nie być...

Opr.: Tomasz Godlewski

"Radzymin uczcił 35. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego, oddając część jego Ofiarom"


-->> We wtorek, 13 grudnia, z inicjatywy dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin Artura Laskowskiego, zorganizowana została okolicznościowa wystawa "Dziękujemy za Solidarność" koncert oraz pokaz filmu "Popiełuszko - Wolność jest w nas". Na ulicach miasta można było spotkać rekonstruktorów wcielających się w funkcjonariuszy MO i ZOMO. W obchody 35. Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego spontanicznie włączyła się...

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Radzymin uczcił 35 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego oddając część jego Ofiarom" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 45 z dnia 20 grudnia 2016 roku.

>>>>>> Zapraszamy do galerii:"Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
Ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości."

/Józef Piłsudski/

Szanowni Nauczyciele, Rodzice, drodzy Uczniowie,
Mieszkańcy Radzymina i okolic!

-->> We wtorek 13 grudnia 2016 roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który na długie lata pozbawił nas marzeń o wolnej, sprawiedliwej i suwerennej Polsce.
W tę mroźną, grudniową noc aresztowano i wtrącono do więzień tysiące naszych rodaków, a na ulice miast i wsi wyjechały czołgi. Brutalną przemocą ówcześni przywódcy partyjni za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia starali się utrzymać władzę. Żyjąc w wolnej ojczyźnie, patrząc z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o Tych, którzy walczyli o najświętszą dla nas wartość, jaką jest wolność.
Zachęcamy, Was więc do udziału w organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej V edycji kampanii akcji społecznej "Ofiarom Stanu Wojennego - Zapal światło Wolności".

Więcej informacji w Apelu Koła Historycznego "Wiarus"


>>>>>> Apel Koła Historycznego "Wiarus"

>>>>>> Stan wojenny - notka

>>>>>> U L O T K A str. 1

>>>>>> U L O T K A str. 2-->> W poniedziałek 12 grudnia uczniowie klas I c, II a, II c, III b, III g oraz III e wraz z wychowawczyniami wybrali się do gospodarstwa położonego w malowniczej wsi Gąsiorowo.
Czekało na nas pełno atrakcji między innymi:
- Poszukiwanie prezentów od świętego Mikołaja w obrębie gospodarstwa;
- Warsztaty plastyczne – gąsiorowskie aniołki;
- Spotkanie ze świętym Mikołajem;
- Wspólne biesiadowanie, gry i zabawy;
- Jarmark świątecznych prezentów.
Po tylu atrakcjach czekał na nas przepyszny obiad zupka pomidorowa oraz naleśniki z serem lub dżemem.

Opracowanie: Katarzyna Milewska


Zapraszamy do galerii:II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w piłce koszykowej chłopców

-->> 9 grudnia odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej chłopców szkół podstawowych. Zawody sportowe odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wołominie.
Wśród chłopców do zawodów przystąpiły cztery najlepsze szkoły z powiatu wołomińskiego. W drodze losowania trafiliśmy na gospodarzy, szkołę SP nr 2 Wołomin. Po zaciętym spotkaniu wygraliśmy 27:23 uzyskując awans do finału. W finale ulegliśmy nieznacznie szkole SP nr 1 z Ząbek. Tym samym zajęliśmy w powiecie wołomińskim wysokie II miejsce, zdobywając srebrne medale.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Powiatu
I MIEJSCE - SP NR 1 ZąBKI
II MIEJSCE - SP NR 1 RADZYMIN
III MIEJSCE - SP NR 2 WOŁOMIN
IV MIEJSCE - SP PODSTOLISKA

Reprezentacja "Stalowej Jedynki" w piłce koszykowej:
Roguski Maciej VI b, Gronowski Edwin VI b, Drużkowski Patryk VI b, Baranowski Aleksy VI a, Lenkiewicz Filip VI a, Korytkowski Jakub VI c, Stokowski Marcin VI b, Stokowski Jacek VI b, Murawski Piotr VI b, Michalski Patryk VI b, Sadowski Patryk VI a, Leszczyński Jakub VI a, Ziółkowski Mateusz VI a, Szemraj Szymon VI e, opiekun Arkadiusz Kostrzębski.

Opracowanie: Arkadiusz Kostrzębski


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wizyta w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

-->> Dnia 9 grudnia 2016r. uczniowie klasy I a z wychowawczynią p. Małgorzatą Łuczyk i klasy I b z wychowawczynią p. Kamilą Tyburską odwiedzili muzeum - rezydencję Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Tematem naszej wycieczki do Wilanowa była "Pierwsza Gwiazdka", czyli zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Dowiedzieliśmy się, że postać świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem - biskupem w ornacie i mitrze. Pan Przewodnik opowiadał nam, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Po bardzo ciekawej wycieczce po muzeum pan Przewodnik rozdał nam książeczki edukacyjne, w których znajdowały się pytania i przysłowia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Mogliśmy udekorować choinkę według własnego pomysłu. Następnie, wracając do autokaru podziwialiśmy instalacje świetlne składające się z kolorowych lampek, które rozświetlały ogród znajdujący się obok pałacu w Wilanowie.
Przepiękny, duży pałac i niezwykłe, bogate i ozdobne wnętrza wzbudziły nasz zachwyt, a zajęcia wprowadziły nas w okres zimowo-świątecznych przygotowań.

Opracowanie: Małgorzata Łuczyk


>>>>>> Zapraszamy do galerii kl. I a:

>>>>>> Zapraszamy do galerii kl. I b:"Konkurs Zimowej Piosenki"

-->> We czwartek, dnia 8 grudnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską "Konkursie Zimowej Piosenki". Przesłuchania odbyły się w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie. Jury oceniało zgodność autorskich tekstów z zakresem tematycznym konkursu, umiejętności wokalne oraz walory artystyczne (dobór muzyki, choreografię, stroje). Miejsca na podium wyśpiewały sobie dwa duety z klasy IVb oraz kwintet z klasy VId.
I miejsce zajęły Urszula Niegowska i Lena Czaplicka,
II miejsce - Julia Szmarowska, Aleksandra Sosnowska, Katarzyna Gałek, Natalia Teofilak oraz tajemniczy Święty Mikołaj,
miejsce III przyznano Julii Kozakiewicz i Ewelinie Posiewce.

Nagrodami były dyplomy oraz statuetka dla zwycięzców. Artystom gratulujemy zaszczytnych miejsc, zaś widowni dziękujemy za obecność, doping i gromkie brawa.

Opracowanie: Iwona Kalicka


>>>>>> Zapraszamy do galerii:"6 grudnia jak wszyscy wiemy
Święty Mikołaj chodzi po ziemi.
Niesie swój ciężki worek wesoło
By każde dziecko prezent dostało"


-->> Dzień 6 grudnia w naszej szkole jest każdego roku magiczny i bardzo radosny. Odwiedza nas bowiem wtedy niezwykły gość, sam Święty Mikołaj. Również w tym roku nas nie zawiódł.
Tego dnia, uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami, zaproszeni zostali na przedstawienie pt. "Dziś przybywa Św. Mikołaj" przygotowane specjalnie na tę okazję przez uczniów z klasy III a i III f.
Swoją obecnością zaszczyciła wszystkich pani dyrektor Elżbieta Jeleń i pani wicedyrektor Irena Jankowska. Gdy młodzi aktorzy występowali na scenie, nagle usłyszeli srebrny dzwoneczek, a w sali pojawił się długo oczekiwany Gość. Radość była wielka. Mikołaj powitał wszystkich, a dzieci zaśpiewały mu wesołą piosenkę. W nagrodę dobry Święty obdarował wszystkich pysznymi słodyczami i obiecał, że w święta też nas odwiedzi.

Opracowanie: Aneta Jusińska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Kiermasz ozdób choinkowych i bożonarodzeniowych

-->> Dziękujemy za udział w kiermaszu zorganizowanym w dniu 06.12.2016 r. przez uczniów klasy VI c oraz uczniów świetlicy szkolnej.
Podczas kiermaszu można było zakupić bombki z makaronu, żarówek, szyszek, wstążki, filcu lub haftowane. W sprzedaży był y również choinki, wianki, świeczniki, kartki świąteczne, stroiki, a na łasuchów czekały pachnące, pyszne babeczki wypiekane przez uczennice klasy VI c.
Dzieci były bardzo zainteresowane powodzeniem naszego kiermaszu, aktywnie w nim uczestniczyły. Widziały, że ich prace wzbudzają zainteresowanie i znajdują nabywców. Jest to bardzo wychowawcza inicjatywa, uczy dzieci zaangażowania i dobrej pracy.
Uczniowie klasy VI c uzyskane pieniądze przeznaczą na wyjazd na zieloną szkołę, który będzie organizowany w maju 2017 roku.
Zebrane środki na rzecz świetlicy przeznaczymy na zakup gier, klocków, materiałów urozmaicających zajęcia rękodzielnicze, książek z literatury dziecięcej do świetlicowej biblioteczki. Pozostałe zgromadzone środki rozdysponujemy zgodnie z bieżącymi potrzebami naszych uczniów w celu urozmaicenia i uatrakcyjnienia zajęć świetlicowych oraz czasu pobytu naszych uczniów w świetlicy szkolnej.
Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Rodzice bardzo chętnie kupowali prace uczniów.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoiska kiermaszu i dokonali zakupu wybranej ozdoby świątecznej.

Życzymy Zdrowych i Wesołych świąt
Organizatorzy kiermaszu bożonarodzeniowego

>>>>>> Zapraszamy do galerii:Rodzice,
Szanowni Państwo,

-->> Chcemy dotrzeć z informacją o założeniach reformy edukacji do jak największej liczby zainteresowanych osób. Zaplanowaliśmy przeprowadzenie kilkudziesięciu lokalnych spotkań dla szkół i rodziców na terenie województwa mazowieckiego.
W załączeniu publikujemy harmonogram spotkań wraz z ich lokalizacją. Ze względów organizacyjnych (lokalowych) prosimy, w szczególności rodziców, o przekazywanie informacji o chęci udziału w wybranym spotkaniu do dyrektorów szkół/placówek. Pozwoli nam to na sprawne przeprowadzenie naszych spotkań.

******************************************************

14.XII.2016 r. godz. 15.00- spotkanie z przedstawicielami rodziców w Miejskim Gimnazjum, ul. Łukasińskiego 1/3, 05-220 Zielonka
(powiat wołomiński).

******************************************************

W przypadku dużego zainteresowania będziemy organizowali dodatkowe spotkania informacyjne, jak również odpowiadali na lokalne zaproszenia dyrektorów szkół i samorządów.

http://www.kuratorium.waw.pl

Z wyrazami szacunku,
Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Aurelia Michałowska
Dnia 6 grudnia zapraszamy Rodziców na zebrania klasowe.

Klasy I - III na godz. 17.30,

klasy IV - VI na godz. 18.30.

Tego dnia odbędzie się również kiermasz świąteczny.Z okazji Święta Mikołaja
Samorząd Uczniowski ogłasza
6 grudnia 2016 r. (wtorek)

"Dzień Czapki Mikołajowej".

Zachęcamy do "wspólnego świętowania"
i włączenia w tym dniu do swojego stroju
"Czapki Mikołaja".
Na wszystkich tego dnia czeka też słodka niespodzianka.Zostań Świętym Mikołajem...

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Szkolne Koło PCK zaprasza
do uczestnictwa w wielkiej zbiórce słodyczy,
przyborów szkolnych, artykułów toaletowych
oraz środków czystości

dla Dzieci z Domu Dziecka w Równem.

Prosimy o przekazywanie rzeczy do sali nr 15 i 16.
Akcja trwa od 28 listopada do 16 grudnia 2016 r.

Za każdy gest dobrej woli serdecznie dziękujemy!!!


Wycieczka do kina CINEMA CITY na program edukacyjno - przyrodniczy "Wszystko o człowieku"

-->> Dnia 01.12.2016 r. uczniowie klasy IV c i IV d pod opieką p. Marii Klimkiewicz oraz p. Agnieszki Cichy wybrali się na wycieczkę do kina CINEMA CITY na fascynujący program edukacyjno - przyrodniczy pt. "Wszystko o człowieku", który dzięki interaktywnej formule zagwarantował uczestnikom niezwykłą przygodę oraz przyjemną i kreatywną zabawę.

Bohaterem projekcji był tytułowy człowiek. W Sali 3D wybraliśmy się w trójwymiarową podróż w głąb naszego ciała, aby zobaczyć, jak wygląda od wewnątrz. W sali ruchu wyruszyliśmy w podróż do odległych miejsc na Ziemi, aby podziwiać najpiękniejsze budowle zbudowane przez człowieka. W sali inspiracji zobaczyliśmy opowieść o pozornie niemożliwych do spełniania marzeniach i determinacji w dążeniu do ich osiągnięcia. W sali wyobraźni przenieśliśmy się w przyszłość i stanęliśmy oko w oko z postępami w dziedzinie badań genetycznych a w sali muzyki dowiedzieliśmy się, iż poprzez muzykę możemy wyrazić różnego rodzaju emocje.

Na koniec w sali interaktywnej poznaliśmy odpowiedzi na intrygujące pytania na temat faktów, postaci, narodów, kultur i wybitnych indywidualności. Program wniósł ze sobą dużą porcję wiedzy o człowieku. Pokazał uczniom piękno ludzkiego umysłu oraz jego twórczą i kreatywną pracę. Po zakończonym seansie udaliśmy się do autokaru. Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanego programu. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Opracowanie: Maria Klimkiewicz
ANDRZEJKI 2016

-->> W środę, 30 listopada 2016 roku Samorząd Uczniowski wraz z klasą VI d zorganizowali w naszej szkole Andrzejki.
Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wprowadził najpierw zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżył sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Wszyscy uczniowie mogli skorzystać z dwudziestu stanowisk i "wywróżyć" sobie przyszłość. Uśmiechów na twarzach uczestników było mnóstwo, a andrzejkowe zabawy dostarczyły uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

Opracowanie: Aleksandra Sosnowska kl. VI d


>>>>>> Zapraszamy do galerii:
-->> W mroźny poranek 30 listopada uczniowie klasy III a i III f pod opieką p. Agaty Szczepanik i p. Anety Jusińskiej udali się na wycieczkę do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na miejscu obejrzeli ekspozycje stałe i czasowe, dzięki czemu wzbogacili swoją wiedzę nt. życia i twórczości wielkiego muzyka. Biorąc udział w lekcji pt. "Mali kompozytorzy", dzieci zainspirowane wielorakimi przejawami kreatywności młodego Fryderyka, mogły samodzielnie skomponować swój własny utwór, który odegrany został na żywo.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w warszawskich Łazienkach. Tam w zimowej aurze uczniowie udali się pod pomnik Fryderyka Chopina i zobaczyli miejsce, gdzie latem odbywają się koncerty związane z jego twórczością.
W Łazienkach uczniowie odwiedzili także Pałac Królewski na Wodzie, w którym dawniej swój czas spędzał ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.
Spacerując przez królewskie komnaty dzieci podziwiały piękne zabytkowe wnętrza pałacu, którego ozdobę stanowią głównie: obrazy, rzeźby i meble. Należy także wspomnieć, że tego dnia wielką radość sprawili uczniom mieszkańcy królewskiego parku: wiewiórki, paw i kaczki.
Wszyscy zadowoleni, choć może troszkę zmarznięci wracali do szkoły. To był ciekawie spędzony czas.

Opracowanie: Aneta Jusińska


>>>>>> Zapraszamy do galerii:
Uroczyste podsumowanie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski
w "Stalowej Jedynce"

-->> We wtorek, 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, odbyła się uroczysta akademia będąca zwieńczeniem szkolnych inicjatyw z okazji przypadającej w bieżącym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uroczyste podsumowanie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w "Stalowej Jedynce" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 43 z dnia 06.XII.2016 r.


>>>>>> Zapraszamy do galerii:MODERNIZACJA BOISKA SZKOLNEGO -

projekt nr 4

oraz
CZYSTY PARK - projekt nr 16

Budżetu Obywatelskiego


Głosujemy jeszcze dobę, do jutra - 30.11.2016 r.
do godz. 23.59.

Bardzo prosimy o ostatnie głosowanie!!!! :)

-->> W trosce o prawidłowy rozwój kultury fizycznej u dzieci i młodzieży, a także wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na bezpieczne i komfortowe miejsca do uprawiania sportu pragniemy zgłosić do budżetu obywatelskiego na rok 2017 modernizację boiska szkolnego.

Projekt jest skierowany z myślą o poprawie warunków prawidłowego rozwoju kultury fizycznej. Jego beneficjentem będzie młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 1 a także w godzinach pozalekcyjnych dzieci i młodzieży z Miasta i Gminy Radzymin.

Jest to tym bardziej istotne, że przy dość dużym rozwoju miasta brakuje w tej chwili miejsc do bezpiecznego uprawiania sportu. Dodatkowym atutem tego projektu jest to, iż modernizacja całego boiska podniesie standard placówki oświatowej - a co za tym idzie, poprawę bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.
186 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

-->> We wtorek 29 listopada 2016 roku minęła 186 rocznica wybuchu powstania listopadowego będącego zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Głównymi przyczynami wybuchu powstania były rządy cara Mikołaja I, łamanie przez niego konstytucji z 1815 roku, wprowadzenie cenzury, prześladowania organizacji patriotycznych. W walkach powstańczych 56 tysięcy polskich żołnierzy dysponujących 140 armatami bohatersko powstrzymywało ponad 115 tysięczną carską armię wyposażoną w 350 dział idącą na Warszawę. Przez prawie 10 miesięcy naród polski prowadził walkę z największą potęgą militarną Europy odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy.
Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku. Po klęsce powstania zlikwidowano polskie wojsko, ograniczono drastycznie autonomię Królestwa Polskiego a jego uczestników poddano represjom.

Chwała Bohaterom. Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

Koło Historyczne "Wiarus"
Relacja ze spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży Panią Joanną Olech

-->> 28 listopada klasy IV b i IV c pod opieką Pani Joanny Nowakowskiej i Pani Marii Klimkiewicz udały się do Sali Koncertowej w Radzyminie na spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży Panią Joanną Olech. Cała sala wypełniona była po brzegi uczniami oraz nauczycielami (również z innych szkół).
Poznaliśmy historię autorki "Dziennika Miziołków", usłyszeliśmy jak do tego doszło, że została pisarką. Okazuje się, że czasami o naszym przeznaczeniu może zdecydować zwykły przypadek. Dowiedzieliśmy się, że jeśli ktoś chce zostać pisarzem nie musi skończyć szczególnej szkoły uczącej „pisarstwa”, i że w dziedzinie jaką jest pisanie nie ma żadnych wymagań i ograniczeń wiekowych. Pani Olech przeczytała fragmenty swoich książek, po których przeprowadziła konkursy i gry z udziałem dzieci.
Opowiedziała nam historię swoich bohaterów, m. in. czy ich pierwowzory istnieją naprawdę oraz co zainspirowało pisarkę do umieszczenia opisów tych postaci w książkach. Poznaliśmy kilka ciekawostek o innych pisarzach (okazuje się, że oni również mogą mieć problemy z ortografią :) i o książkach bez tekstu, czyli książkach obrazkowych.
Na koniec spotkania wszyscy uczniowie mogli ustawić się w kolejce po otrzymanie wpisu do zakupionych książek. Po rozdaniu autografów Pani Joanna Olech pożegnała się serdecznie ze wszystkimi.
Spotkanie autorskie wszystkim bardzo się podobało, byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu autorki, która doskonale wyczuwała emocje młodych czytelników. Pani Olech okazała się osobą niezwykle otwartą, ciepłą i sympatyczną.

Lista najbardziej znanych książek autorki:

- Dynastia Miziołków;
- Pompon w Rodzinie Fisiów;
- Tarantula, Klops i Herkules;
- Mam prawo i nie zawaham się go użyć!;
- Tytus w Cyrku;
- Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe;
- Tarantula, Klops i Herkules. Przygoda Pierwsza;
- ArcyBolek;
- Trudne Słówka;
- Czerwony Kapturek;
- Bolek i Lolek. Bal przebierańców;
- Kiedy byłem mały/kiedy byłam mała;
- Trudne Słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków;
- Gdzie diabeł mówi... Do usług!;
- Pompon wszystko naraz.

Zachęcamy do czytania!

Opracowanie: Oliwia Kobylińska ucz. kl. V c


>>>>>> Zapraszamy do galerii:Wielka Liga czytelników

-->> Trwający od 17 października 2016r. Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga czytelników cieszy się niezwykłą popularnością.
Mamy już trzy laureatki, które jako pierwsze, przeczytały wybrane przez siebie 10 lektur i wykazały się ich znajomością wykonując bezbłędnie testy oraz zdobywając wszystkie sprawności. Gratulujemy: Elizie Niegowskiej, Michalinie Zalewskiej oraz Ilonie Budek z IIIa, a wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzania szkolnej biblioteki.


PIERWSZA ZBIÓRKA

Zapraszamy wszystkich CHĘTNYCH rozpocząć wielką

harcerską PRZYGODĘ na pierwszą zbiórkę,

która odbędzie się w najbliższą ŚRODĘ (30.11.16r.)

o godzinie 15.00.


(spotykamy się przy sekretariacie szkoły)

Kadra i harcerze(ki) Szczepu 9 RDHiGZ "Labirynt""Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz dotrzymać pragnę szczerze..."

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka
w Radzyminie
serdecznie zapraszają

Rodziców i mieszkańców Radzymina

dnia 29 listopada 2016 r.(wtorek) o godz. 12.25

na uroczystość związaną z zakończeniem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski
pt.: "Książę Mieszko przyjmuje chrzest."Harcerskie "Czuwaj" w SP1

-->> W środę w szkole miało miejsce wiele nietypowych wydarzeń... Dzięki "harcerskiemu zamieszaniu" uczniowie klas 3,4,5 i 6-tych mogli poczuć przedsmak wielkiej HARCERSKIEJ przygody. Tym samym "dziewiątki" zainaugurowały działalność w największej szkole w Radzyminie.
Nie możemy doczekać się już pierwszej ZBIÓRKI, która będzie miała miejsce już w najbliższą ŚRODĘ (30.11.16r.). :) Dokładną GODZINĘ zbiórki podamy w PONIEDZIAŁEK.

Bardzo dziękujemy za pomoc i życzliwość Dyrekcji i Nauczycielom szkoły oraz wszystkim zuchom, harcerkom i harcerzom szczepu, którzy byli z nami tego dnia.

Opracowanie: Tomasz Godlewski


>>>>>> Strona 9 Szczepu RDH i GZ "Labirynt" na FACEBOOKu

>>>>>> Zapraszamy do galerii:AWANS REPREZENTACJI CHŁOPCÓW DO FINAŁÓW POWIATU
W PIŁCE KOSZYKOWEJ

-->> Chłopcy naszej szkoły uczestniczący w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego okazali się bezkonkurencyjni zajmując I miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce koszykowej.
W poniedziałek 21 listopada 2016 r. podczas turnieju w Markach reprezentacja naszej szkoły zdobyła tytuł Mistrza Rejonu Marki - Radzymin - Dąbrówka wygrywając 22:11 z mistrzem Marek Szkołą Podstawową nr 2.
Tym samym drużyna zdobyła prawo uczestnictwa w Finałach Powiatu.
Skład reprezentacji SP 1 Radzymin:
Roguski Maciek, Korytkowski Jakub, Baranowski Aleksy, Lenkiewicz Filip, Drużkowski Patryk, Gronowski Edwin, Stokowski Marcin, Stokowski Jacek, Murawski Piotr, Sadowski Patryk, Leszczyński Jakub, Ziółkowski , Michalski Patryk
oraz opiekunowie Kostrzębski Arkadiusz i Jończyk Justyna.

>>> Zapraszamy do galerii:WYNIKI WYBORÓW DO Samorządu Uczniowskiego

Przewodniczącym został JAKUB GAJEWSKI kl. VId z liczbą głosów 117;

z-cą przewodniczącego została ALEKSANDRA SOSNOWSKA kl. VId z liczbą głosów 83;

sekretarzem została OLIWIA KOBYLIŃSKA kl. Vc z liczbą głosów 35.


GRATULUJEMY!!!

>>> Zapraszamy do galerii - głosowanie:

>>> Zapraszamy do galerii - liczenie głosów:Harcerstwo wraca do Radzymina

-->> Z wielką radością pragniemy poinformować wszystkich Rodziców i uczniów, że harcerstwo WRACA do Radzymina korzystając z życzliwości i gościnności Dyrekcji i kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 1.
Szczep 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich "Labirynt" należy do Hufca Wołomin Związku Harcerstwa Polskiego. Jesteśmy największym środowiskiem harcerskim działającym na terenie miasta i gminy Radzymin.

Zrzeszamy zuchy, harcerki i harcerzy z Łosia, Łąk Radzymińskich oraz Radzymina. ZAPRASZAMY zuchy (1-3 klasa), harcerzy (4-6 klasa) oraz harcerzy starszych (gimnazjum) do wspólnej harcerskiej przygody.
Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji o Nas i naszej harcerskiej działalności zapraszamy na profil na FB: www.facebook.com/9gzlesni/
INFORMACJE DLA RODZICÓW

>>>> Zmiany w systemie edukacji rozpoczynające się od roku szkolnego 2017/2018.


WIĘCEJ na stronie MEN >>>> reformaedukacji.men.gov.pl
20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

-->> 20 listopada w Polsce - po raz trzeci w historii - obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: "Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?"...

Więcej >>>>>>>> List Rzecznika Praw Dziecka - Marka MichalakOgólnopolski Konkurs Plastyczny (informatyczny) - "Strażnicy w sieci"
dla uczniów klas II - VI

- Konkurs ma na celu zwrócić uwagę na tak ważną kwestię jak bezpieczne korzystanie z Internetu.
W ramach projektu chcemy poprzez edukację i działania artystyczne stworzyć wśród uczniów społeczność Strażników Sieci, którzy będą świadomi zagrożeń płynących z Cyberprestrzeni i będą chronić zarówno siebie, jak i swoich rówieśników.- Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy w dowolnej technice, formie płaskiej, formacie A4. Tematem przewodnim prac powinno być połączenie 2 motywów: zagrożeń czyhających w Sieci oraz symbolu Lwa jako strażnika bezpieczeństwa w Sieci.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Nagroda główna to: tablet Lenovo a także pakiety nagród rzeczowych takich jak: artykuły plastyczne, papiernicze, wydawnictwa, zabawki, gadżety IT.

Prace oddajemy do 8 grudnia 2016 r. (czwartek).

Prace składamy do p. Ireny Jankowskiej, p. Doroty Poznańskiej, p. Pawła Cybulskiego.

>>>>>>>> R E G U L A M I N <<<<<<<<

>>>>>>>> Karta zgłoszeniowa (pdf) do pobrania i wydruku (należy ją wypełnić i przykleić na odwrocie pracy konkursowej).

>>>>>>>> Karta zgłoszeniowa (doc) do pobrania i wydruku (należy ją wypełnić i przykleić na odwrocie pracy konkursowej).Znamy laureatów szkolnego konkursu historycznego
"Niepodległość w oczach dziecka"

-->> Głównym celem zorganizowanego przez Koło Historyczne "Wiarus" konkursu było: zachęcenie uczniów do poznawania przeszłości i historii Polski w sposób aktywny, upowszechnienie wiedzy o historii, postaciach, przyczynach, powstaniu i obchodach Święta Odzyskania Niepodległości oraz szansa wypowiedzi plastycznej uczestników w ramach edukacji patriotycznej.
Łącznie na konkurs wpłynęło 27 prac uczniów klas IV - VI.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Ewelina Posiewka uczennica klasy IV b
II miejsce - Maja Barszczewska uczennica klasy IV b
III miejsce - Julia Marcinkiewicz uczennica klasy VI e

Serdecznie gratulujemy laureatom jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone zwycięzcom w środę 23 listopada 2016 roku. Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 98. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koło Historyczne "Wiarus"
Akcja pod hasłem "Podaruj bibliotece książkę - pozostaw ślad
po sobie w bibliotece szkolnej"

-->> Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki rozpropagowali akcję pod hasłem "Podaruj bibliotece książkę - pozostaw ślad po sobie w bibliotece szkolnej" - kierowaną do wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dzieci ofiarowały bibliotece 20 książek o różnej tematyce. Za ten piękny gest pragniemy podziękować uczniom: Michalinie Zalewskiej, Małgorzacie Kostrzon, Hannie Jaźwińskiej, Zuzannie Zięba, Igorowi Pieńczuk, Łukaszowi Olszewskiemu, Filipowi Pobudkiewiczowi.
Również, Pani Dyrektor zakupiła do biblioteki mnóstwo nowych lektur. Zapraszamy do biblioteki w celu zapoznania się z zakupionymi nowościami.
W październiku biblioteka szkolna włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zorganizowana została akcja "Czas na książkę - przerwy z literaturą dziecięcą". Chętni uczniowie spotykali się podczas długich przerw w sali obok biblioteki, gdzie p. Ewa Stańczak i p. Anna Ciborowska czytały wybrane przez uczniów książki - głównie Dynastię Miziołków. Głośne czytanie powiązane było z odgadywaniem zagadek związanych z książkami. Uczniowie nagradzani byli słodkościami oraz pięknymi zakładkami z planem lekcji. Wszyscy chętni mogli też samodzielnie zrobić zakładkę z przygotowanych przez Koło Przyjaciół Biblioteki materiałów.

Opracowanie: Agnieszka Cichy
Program edukacyjny "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
dla klas pierwszych

-->> "Akademia Bezpiecznego Puchatka" to największy w Polsce program edukacyjny, który uczy pierwszoklasistów jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Patronat honorowy nad programem sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kurator Oświaty. Nasza szkoła również przystąpiła do tej szczytnej akcji. W ramach zajęć uczniowie zdobędą informacje o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które posłużą im do praktycznego stosowania w codziennym życiu.

Koordynator: Kamila Tyburska
Program edukacyjny - "Śniadanie Daje Moc"

-->> W Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie, w klasach I-III realizowany jest program "Śniadanie Daje Moc", którego koordynatorem jest p. Bożena Rolka.
Jest to edukacyjny program dotyczący zdrowego odżywiania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego też nauczyciele wspólnie z uczniami chętnie promują program w oparciu o 12 zasad zdrowego żywienia.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania, a także Dzień "Śniadanie Daje Moc". W naszej szkole tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali zdrowe posiłki, pamiętając przy tym o higienie. Wspólnie spędzony czas pokazał, że dzieci bardzo chętnie przygotowują posiłki. Był to mile spędzony dzień, każda klasa miała inny pomysł na śniadanie. Jednak cel był jeden, aby dzieci pamiętały by nie przychodzić do szkoły bez śniadania oraz zdrowo się odżywiały zarówno w domu jak i w szkole.

Opracowanie: Agata Szymborska


>>> Zapraszamy do galerii - kl. I a:

>>> Zapraszamy do galerii - kl. I b:

>>> Zapraszamy do galerii - kl. I c:

>>> Zapraszamy do galerii - kl. II b:

>>> Zapraszamy do galerii - kl. II e:

>>> Zapraszamy do galerii - kl. III f:Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego

-->> 16 listopada 2016r klasy: Vb i Vc wybrały się na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego.
Wyprawę swą zaczęli od zwiedzania Cmentarza w Palmirach. Tu, aby uczcić pamięć bohaterów poległych w czasie II wojny światowej na mogiłach palili znicze. Poznali też nazwiska bohaterów i fakty historyczne, związane z tym miejscem i poległymi bohaterami.
Następnie autokarem dotarli do miejscowości Granica. Tu mieli okazję podziwiać piękno krajobrazu Puszczy Kampinoskiej. Uczestniczyli w ciekawej lekcji w Muzeum Przyrodniczym w Granicy. Pod czujnym okiem pana leśniczego podczas wspólnego spaceru podziwiali niezwykłe okazy przyrodnicze.

Opiekę nad uczniami podczas tej wyprawy sprawowały: p. Katarzyna Marzec, p. Agnieszka Stankiewicz i p. Jolanta Cholewa.Nasze dziewczęta na II miejscu w Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce koszykowej

-->> W ubiegły wtorek 15 listopada 2016 r. reprezentacja naszych dziewcząt zajęła II miejsce w zawodach gminnych w piłce koszykowej.
Skład reprezentacji SP 1 Radzymin:
Kamińska Klaudia, Oponowicz Klaudia, Tchórznicka Dominika, Falbińska Julia, Szymborska Zuzanna, Cichy Aleksandra, Rosa Weronika, Leszczyńska Wiktoria, Bojarczuk Maria, Górnicka Zuzanna, Stokowska Sylwia, oraz opiekunowie Kostrzębski Arkadiusz i Jończyk Justyna.-->> "Polsko - Ojczyzno moja" to hasło przewodnie akademii, która odbyła się na naszej szkolnej scenie Stalowej Jedynki we wtorek 15 listopada. Uroczystość tą zorganizowano z okazji Narodowego święta Niepodległości. Uczniowie z klasy IV b pod kierunkiem p. Joanny Nowakowskiej, p. Pawła Cybulskiego oraz p. Grzegorza Jelenia opowiedzieli w niecodzienny sposób historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zabrakło tu pięknej recytacji wierszy, śpiewu pieśni patriotycznych. Na szczególną uwagę zasługuje merytoryczna narracja i pokaz multimedialny obrazujący historię naszego kraju.
Widzowie z wielkim zaciekawieniem i uznaniem oglądali występ swoich kolegów, który na koniec nagrodzili gromkimi brawami.

Opracowanie: Joanna Nowakowska


>>> Zapraszamy do galerii:Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody
Dnia Seniora 2016

-->> 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Celem tego święta jest z jednej strony zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób starszych, z drugiej zaś zaktywizowanie ich do pełniejszego udziału w życiu społecznym.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Seniora, zorganizowane na terenie miasta i gminy Radzymin.
-->> W sobotę 22 października klasa VI d uczestniczyła w spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Aktywnych 50+ w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie, podczas którego uczniowie wystąpili nie tylko przed seniorami z terenu gminy Radzymin, ale także przed gośćmi z Głogowa Małopolskiego. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: Burmistrz Radzymina pan Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Krzysztof Dobrzyniecki, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego pani Halina Bonecka, proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin pan Artur Laskowski.
Młodzi aktorzy pod kierunkiem p. Weroniki Szymankiewicz i p. Grzegorza Jelenia (będącego jednocześnie autorem nastrojowej scenografii), zaprezentowali przed tak liczną i znakomitą publicznością skecz na motywach utworu J. I. Kraszewskiego pt. "Dziad i Baba".
(Trzeba powiedzieć, że nasza humorystyczna scenka ukazująca w żartobliwy sposób cienie i blaski życia po pięćdziesiątce, zwieńczona nieoczekiwanym, szczęśliwym zakończeniem, rozbawiła publiczność i nagrodzona została gromkimi oklaskami. Powodów do wzruszenia dostarczył widzom także Kuba Czerniec, który w finałowej scenie brawurowo wykonał utwór Maryli Rodowicz pt: "Niech żyje bal").
Tuż po występie, wszyscy aktorzy przekazali na ręce pani Barbary Kobylarz - Prezes Stowarzyszenia Aktywnych 50+ okolicznościowy upominek wraz z życzeniami od Dyrekcji i całej społeczności szkolnej "Stalowej Jedynki".
Z kolei, w niedzielę 6 listopada, uczniowie kl. VI d wystąpili na podobnym spotkaniu, tym razem zorganizowanym w hali ROKiS przez Stowarzyszenie Seniorów Ziemi Radzymińskiej. Wśród licznie zgromadzonej publiczności, obok członków stowarzyszenia i przedstawicieli władz samorządowych obecni byli goście z Gminy Wodynie i Gminy Wiśniew.
Również i tym razem po zakończeniu występu przekazaliśmy na ręce Prezes Stowarzyszenia, pani Mirosławy Bazak okolicznościowy podarunek od Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów naszej szkoły.

Wszystkim Seniorkom i Seniorom z okazji Ich święta,
życzymy spokoju ducha, wielu powodów do uśmiechu na twarzy
oraz
spełnienia wszystkich marzeń.

W skeczu pt. "Dziad i Baba" udział wzięli:

- Julia Szmarowska (w roli tytułowej Baby);
- Adrian Dąbrowski (w roli tytułowego Dziada);
- Aleksandra Sosnowska (w roli Śmierci);
- Jakub Czerniec (w roli Pana Wodzireja);
- Natalia Marciniak (jako Narrator I);
- Zuzanna Kosierb (jako Narrator II).

p. Weronika Szymankiewicz (scenariusz i reżyseria);
p. Grzegorz Jeleń (scenografia).

>>> Zapraszamy do galerii:Wizyta w Bibliotece Miejskiej

-->> W czwartek, 10 listopada uczniowie klasy II e wraz z wychowawcą wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Radzyminie.
Celem wyjścia było przede wszystkim kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, a także wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Poza tym dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, czym się różnią książki dla dzieci od książek dla dorosłych, jak zapisać się do biblioteki. Uczniowie bardzo chętnie też odgadywali zagadki przygotowane przez Panią Bibliotekarkę. Na koniec dzieci mogły przejść do zbiorów czytelniczych, zorientować się gdzie znajdują się książki dla dzieci, po to by tu wrócić i dopisać kolejny przeczytany tytuł do swojej czytelniczej listy.

Opracowanie: Agata Szymborska


>>> Zapraszamy do galerii:Wycieczka klas VI d i VI e

-->> 9 listopada klasy VId i VIe pod opieką wychowawców uczestniczyły w lekcjach muzealnych zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Podczas tego niezwykłego spotkania ze sztuką uczniowie poznali tajemnice biografii wybranych władców Polski (klasa VI e) oraz zostali wprowadzeni w niezwykły świat mitów (klasa VI d).
Po wizycie w muzeum uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz Powązkowski. Tam zapalili znicze pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej oraz oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym pochowanym w kwaterze "Ł" warszawskiej nekropolii. Uczniowie "Stalowej Jedynki" byli również w miejscu, gdzie w przyszłości stanie pomnik ku czci lotników.
Poniżej publikujemy sprawozdania uczniów z listopadowej wycieczki.

Opracowanie: Weronika Szymankiewicz


>>>>>>>> SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLASY VI D:

>>>>>>>> SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLASY VI E:

>>> Zapraszamy do galerii:
XXI Bieg Niepodległości

-->> We wtorek 8 listopada 2016 roku na obiektach sportowych Radzymińskiego Klubu Sportowego "Mazur" odbył się XXI Bieg Niepodległości Szkól Miasta i Gminy Radzymin. Patronatem honorowym Bieg objął pan Krzysztof Chaciński, zaś patronatem medialnym redakcja tygodnika regionalnego Kurier W.
Organizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu, RKS "Mazur" i Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
Głównym celem tej niezwykłej imprezy sportowej było uczczenie 98. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, budzenie postaw patriotycznych, zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportu i zdrowego stylu życia, integrację środowisk szkolnych oraz promocja naszego miasta i gminy.
Uczniowie w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania trasę od 200 metrów do 900 metrów.
Z ogromną radością pragniemy poinformować, że reprezentacja naszej szkoły po zaciętej sportowej rywalizacji wywalczyła w kategorii szkół podstawowych zaszczytne pierwsze miejsce zdobywając 254 punkty. Brawo. Uczniowie wywalczyli łącznie 9 medali (w tym 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe). Zwieńczeniem zawodów sportowych było uroczyste wręczenie zwycięzcom przez burmistrza Krzysztofa Chacińskiego medali i pucharów oraz okolicznościowe spotkanie przy herbacie i tradycyjnej grochówce. W tym roku przygotował ją mistrz kucharski pan Marek Nowacki z firmy Catermark. Była pyszna, dziękujemy.
W tym miejscu jeszcze raz serdecznie gratulujemy uczniom sportowego sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie Stalowej Jedynki.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "XXI Bieg Niepodległości. Zaszczytne I miejsce w kat. szkół podstawowych zdobyła reprezentacja radzymińskiej "Stalowej Jedynki" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 41 z dnia 22.XI.2016 r.

Opracowanie: SP 1


>>>>> Wyniki XXI Bieg Niepodległości

>>> Zapraszamy do galerii:-->> We wtorek, 8 listopada 2016 roku był bardzo oczekiwanym dniem przez uczniów klas I a i I b. Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, pierwszaki pod opieką wychowawczyń p. Małgorzaty Łuczyk i p. Kamili Tyburskiej wybrały się do teatru Rampa w Warszawie na spektakl pt. "W pogoni za bajką".
Wartka akcja, świetna scenografia i muzyka Piotra Rubika sprawiły, że wraz z Rebellą, jej rodzicami i całym dworem przenieśliśmy się do jedynego w swoim rodzaju świata, w którym czary i znane nam bajkowe postacie mieszają się z realiami codziennego życia. Mieliśmy bezpośredni kontakt z aktorami, mogliśmy uścisnąć im dłonie, wspólnie śpiewać i bawić się. Kolorowe kostiumy aktorów i wpadające w ucho piosenki z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opracowanie: Małgorzata Łuczyk


>>> Zapraszamy do galerii:-->> Dnia 8 listopada 2016 r. (wtorek) zapraszamy Rodziców
na zebrania klasowe - dzień otwarty (konsultacje indywidualne).


Kl. I - III na godz. 17.45,
kl. IV - VI na godz. 18.45.
ZAPRASZAMY!Od listopada w naszej szkole ruszył
III Ogólnopolski Konkurs
Wielka Liga Czytelników
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie." Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.
Na czym polega konkurs?
Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi z całej Polski wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą "VI Wielka Zabawa Rodzinna".

Osoby odpowiedzialne za realizację konkursu w szkole: Agnieszka Cichy, Natalia Galicka, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska.

>>>>> Książki dla kl. I - III

>>>>> Książki dla kl. IV - VIProgram profilaktyki chorób odkleszczowych
"Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!"

-->> Nasza szkoła uczestniczy w programie "Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!", którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych.
Program organizowany jest przez Fundację "Aby Żyć" we współpracy z Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Warszawie i Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Wołominie.
Od początku wiosny do późnej jesieni wędrując i przechadzając się po lasach i parkach należy zwracać szczególną uwagę na kleszcze. Te niepozorne pajęczaki są groźne z uwagi na to, że mogą przenosić niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. W trakcie zajęć uczniowie uzyskają odpowiedź na wiele pytań: Gdzie żyją kleszcze? Kiedy najłatwiej je spotkać? Jak postępować w przypadku ukąszenia? Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Zajęcia poprowadzą wychowawcy klas pierwszych, drugich i trzecich. Zadbają o przyjazną i dostosowaną do wieku uczniów formę zajęć: poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów czy łamigłówek.

Koordynator programu - Jolanta Małgorzata Łuczyk

>>>>> Załącznik: List do Rodziców.Koło Historyczne "Wiarus" i opiekunowie szkolnej gazetki "Skrzydła Jedynki"
serdecznie zapraszają
Uczniów klas VI
do wzięcia udziału w szkolnym konkursie historycznym
"Henryk Sienkiewicz - Życie i twórczość".
Regulamin konkursu i materiały dydaktyczne u p. Grzegorza Jelenia - nauczyciela historii.
Konkurs odbędzie się 14.XII.2016 r. (środa)
Serdecznie zapraszamy. Nagrody czekają.

Organizatorzy

Konkurs historyczny organizowany jest z okazji przypadającej w tym roku 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza.LEKCJA EDUKACYJNO-INTEGRACYJNA

-->> 4.11.2016 r. klasy I - III wzięły udział w lekcji edukacyjno-integracyjnej: "Giganci Tańca i Dobrych Manier" przeprowadzonej przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier z Marek. Patronat nad programem objęła Pani Minister Edukacji Narodowej. Uczniowie dzięki lekcji mieli okazję przekonać się, że taniec to nie tylko poprawa aktywności fizycznej czy nauka współistnienia w grupie, ale przede wszystkim doskonałe źródło poznania dobrych manier.
Wszyscy bawili się świetnie i na długo zapamiętają tę ciekawie przeprowadzoną lekcję...-->> W czwartek 3 listopada uczniowie, którzy opiekują się sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie brali udział w szkoleniu w Dowództwie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych w Białobrzegach.
Szkolenie pocztów sztandarowych odbyło się na bazie kompanii reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i prowadzone było przez zawodowych żołnierzy.
Uczniowie dowiedzieli się jak właściwie należy wprowadzać i wyprowadzać oraz prezentować sztandar podczas uroczystości.
Naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Sosnowska, Katarzyna Gałek, Natalia Marciniak, Luiza Lewandowska, Jakub Gajewski, Łukasz Szuszko.

>>> Zapraszamy do galerii:WYJŚCIE NA CMENTARZ

-->> Dnia 2 listopada 2016 r. tuż po święcie Wszystkich Świętych, uczniowie klasy III b i III g wraz z wychowawczyniami wybrali się na spacer, na cmentarz Poległych, aby zapalić znicze na opuszczonych grobach.
Dla dzieci to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie miasta z okupacji oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Wracając do szkoły, zatrzymaliśmy się i odczytaliśmy tablice nagrobkowe na mogiłach żołnierzy, gdzie dzieci postawiły znicze.

>>> Zapraszamy do galerii:W DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY
pamiętamy o tych, którzy odeszli...

"ŚPIESZMY SIĘ" ksiądz Jan Twardowski


Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno.

Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych.
W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami,
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta
Tych, co rozstali się z nami.

Święto rozsnute mgliście
Nad jesiennym, zadumanym światem,
Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
Zmiotą z grobu zeschłe liście,
Położą kwiatek.

/Hanna Łochocka "Dzień zaduszny"/

Początek listopada to wyjątkowy czas.
Czas refleksji i zadumy, w które wprowadzają nas dwa wyjątkowe dni -
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Udajemy się wówczas na cmentarze, aby połączyć się myślą z tymi, którzy odeszli.
Uczniowie naszej szkoły również włączają się w przeżywanie tego czasu. W piątek, 28 października 2016 r. uczniowie klasy I a z wychowawczynią p. Małgorzatą Łuczyk i uczniowie klasy I c z wychowawczynią p. Beatą Wojciechowską udali się na Cmentarz Poległych, aby zapalić znicze i uporządkować opuszczone groby. Odwiedzili groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz zapalali znicze pod tablicą z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II. Pamiętaliśmy także o grobach poległych żołnierzy w Bitwie 1920 roku, oddaliśmy im hołd modląc się w ciszy i skupieniu. Uczniowie uświadomili sobie, że Święto Zmarłych jest bardzo ważnym świętem, a zwyczaje z nim związane należy kultywować z pokolenia na pokolenie.

Opracowanie: Małgorzata Łuczyk


>>> Zapraszamy do galerii:>>>> Dzień 31 października 2016 r. jest dniem wolnym od zajęć

dydaktyczno-wychowawczych.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I - VI

do udziału w II edycji Konkursu Historycznego

"Wojna Polsko - Bolszewicka 1919 - 1921

w obronie granic i niepodległości."


>>>>>> Regulamin Konkursu
Obchody XVI Dnia Papieskiego

-->> 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Został pierwszym, po 455 latach, biskupem Rzymu, który nie był Włochem.
Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku ustanowił ten dzień świętem - jak uznano w uchwale - w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.
Z okazji XVI Dnia Papieskiego 27 października 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas IV d i V d pod kierunkiem wychowawczyń p. Emilii Łapińskiej-Żmijewskiej i p. Ireny Uchańskiej przygotowali widowisko słowno-muzyczne pt.: "Bądźmy świadkami miłosierdzia". Tytuł nawiązywał do hasła tegorocznych obchodów: "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia".
W Roku Miłosierdzia polscy biskupi zachęcają za Papieżem Polakiem do wcielania w życie wyobraźni, a nawet fantazji miłosierdzia. W liście pasterskim czytamy, że doznawana przez nas łagodność Boga domaga się "szlachetnej postawy bliskości i dobroci wobec bliźnich".
Młodzi aktorzy z zaangażowaniem i entuzjazmem opowiedzieli wierszem i piosenką fakty z życia Papieża Polaka. Publiczność usłyszała takie piosenki jak: "Tak mówił Papież", "Moje miasto Wadowice", "Kochamy Cię" oraz "Kim jest ten człowiek" i "Barka".
Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Zjawiskową dekorację wykonała p. Katarzyna Staniszewska. O wokalne przygotowanie uczniów zadbała p. Marzena Mazur, a merytorycznego wsparcia udzieliła p. Agnieszka Sieradzka.

Opracowały: Emilia Żmijewska-Łapińska, Irena Uchańska


>>> Zapraszamy do galerii:Pod patronatem - Kuriera W

Znamy już laureatów VII edycji konkursu historycznego
"Daty z życia świętego Jana Pawła II"

-->> Głównym celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci świętego Jana Pawła II - papieża Polaka, jego nauczania oraz istotnego wpływu na wydarzenia w Polsce i świecie podczas jego pontyfikatu. W konkursie uczestniczyło 37 uczniów klas IV. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 32 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia Świętego.

Laureatami VII edycji konkursu zostali:
I miejsce - Lena Czaplicka klasa IV b
- Maja Barszczewska klasa IV b
- Zuzanna Ciszkowska klasa IV d
II miejsce - Lena Kaczmarska klasa IV b
III miejsce - Maja Jakubiak klasa IV b
- Jakub Iwan klasa IV d
- Patrycja Kalinowska klasa IV a

Wyróżnienia zdobyli:
- Dominika Kowalik klasa IV b
- Gabriela Godlewska klasa IV d

Konkurs honorowym patronatem objął ksiądz Krzysztof Ziółkowski - proboszcz Parafii p/w Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Gorąco gratulujemy laureatom VI edycji szkolnego konkursu historycznego, jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim jego uczestnikom. Uroczyste wręczenia dyplomów i nagród nastąpi w przyszłym tygodniu.

Koło Historyczne "Wiarus"


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Siódma edycja szkolnego konkursu "Daty z życia świętego Jana Pawła II" rozstrzygnięta" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 42 z dnia 29.XI.2016 r.Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych zapraszamy
25.10 - 27.10 (wtorek, środa, czwartek) podczas długich przerw do biblioteki szkolnej.

- Czas na książkę - przerwy z literaturą dziecięcą. Nauczyciele będą czytać wybrane przez uczniów książki.
- "Pytanie za cukierka" - zagadki ze znajomości lektur.
- Samodzielnie robimy zakładkę do książki.

***************************************************

-->> Akcja "Podaruj bibliotece książkę - pozostaw ślad po sobie w bibliotece szkolnej".
W październiku zapraszamy każdego kto ma i chciałby podarować bezinteresownie książkę do biblioteki.
Książka powinna być w dobrym stanie, przeznaczona dla uczniów w wieku od 7 do 13 lat.
Do książki dołączcie zgodę rodziców i kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem.


***************************************************

>>>>>> Konkurs plastyczny dla czytelników kl. IV - VI "REBUS LITERACKI"

- więcej - >>>> TUTAJ


***************************************************

>>>>>> "Mój dzienniczek przeczytanych książek."
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas II, III. Konkurs trwa od listopada 2016 roku do końca maja 2017 roku.

- więcej - >>>> TUTAJ


Biblioteka - p. Agnieszka Cichy

>>>>>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego obowiązujący
od 17 października 2016 roku.>>>>>>>>>>> Godziny odjazdu autobusu szkolnego - wykaz przystanków obowiązujący od 17 października 2016 roku.
WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
w roku szkolnym 2016/2017

>>>> HARMONOGRAM

Dnia 16 listopada 2016 r. o godz. 12.10 odbędzie się na sali gimnastycznej debata wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego."Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami..."

-->> W niedzielę 23 października 2016 roku minęła 60 rocznica wybuchu powstania węgierskiego zwanego również rewolucją węgierską. W tym dniu przed sześćdziesięciu laty pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie odbyła się wielotysięczna demonstracja solidarności Węgrów z przemianami zachodzącymi w Polsce. To zryw poznańskich robotników do wolności w czerwcu 1965 roku i „październikowa odwilż” była impulsem do wystąpień Węgrów przeciwko sowieckiej dominacji w ich kraju. Uczestnicy powstania domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz ukarania winnych zbrodni stalinowskich. Powstańcy żądali również niepodległości dla swojej ojczyzny...

Koło Historyczne "Wiarus"


Więcej >>>>>> w notatceVI Bieg Przełajowy im. Ojca Józefa Jońca już za nami...

-->> W czwartek 20 października 2016 roku na obiektach sportowych radzymińskiego Klubu Sportowego Mazur odbył się VI Bieg Przełajowy im. Ojca Józefa Jońca, przyjaciela naszej szkoły, tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Głównym celem biegu było - uczczenie pamięci ojca Józefa Jońca wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada, przyjaciela młodzieży, niezłomnego patrioty i człowieka bez miary oddanemu służbie Bogu i ludziom oraz popularyzacja wśród uczniów biegania, jako zdrowego sposobu życia.
W biegach uczestniczyło ponad 200 młodych sportowców z klas III - VI. Zawodnicy mieli do pokonania trasę od 300 metrów klasy III do 800 metrów klasy VI.
Biegi przełajowe przebiegły w sportowej rywalizacji przy ogłuszającym dopingu kolegów i koleżanek, którzy zasiedli na trybunach stadionu. Medale zwycięzcom poszczególnych kategorii wiekowych zostaną uroczyście wręczone podczas najbliższej szkolnej uroczystości. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu, którzy nie zważając na kapryśną pogodę pobiegli, aby uczcić pamięć przyjaciela naszej szkoły. To nasz dla Niego szkolny prezent w dniu jego urodzin.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "VI Bieg Przełajowy im. Ojca Józefa Jońca z udziałem ponad 270 uczniów "Stalowej Jedynki" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 41 z dnia 22.XI.2016 r.

Koło Historyczne "Wiarus"


>>>> Lista zwycięzców kl. III - VI w VI Biegu Przełajowym im. Ojca Józefa Jońca

>>>> Lista zwycięzców kl. I - II w VI Biegu Przełajowym im. Ojca Józefa Jońca

>>> Zapraszamy do galerii:-->> Dnia 18.10. 2016 r. uczniowie kl. III a i III f z nauczycielami p. Bożeną Rolką i p. Anetą Jusińską wyruszyli na wycieczkę do 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Na miejscu, korzystając z uprzejmości jednostki wojskowej zwiedzili i obejrzeli hangar z samolotami. Każdy uczeń mógł wejść do samolotu Bryza oraz Orlik i usiąść za ich sterami.
Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z żołnierzami wojskowej straży pożarnej. Uczestnicy wyprawy wysłuchali na czym polega praca żołnierzy tej służby, mogli obejrzeć wojskowy sprzęt strażacki oraz pobawić się w małych strażaków.
Następnie uczniowie udali się do budynku, gdzie mieścił się symulator lotów samolotem Orlik. Tu każdy uczeń mógł usiąść za sterem maszyny lotniczej i poczuć się jak prawdziwy pilot.
Wycieczka była cenną wyprawą, gdyż uczniowie mogli pogłębić wiedzę o Patronie naszej szkoły, którym jest ppłk. pil. Marian Pisarek. Był on lotnikiem i bohaterem biorącym czynny udział w bitwach II wojny światowej w barwach m.in. Dywizjonu 303.
Składamy serdeczne podziękowania Dowódcy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu płk pil. Janowi Skowron za umożliwienie zwiedzania Bazy i dostarczenie zarówno uczniom jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń.
Pani Joannie Wordliczek i panu Tomaszowi Sobiegraj dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

Opracowanie: Aneta Jusińska


>>> Zapraszamy do galerii:WARSZTATY dla Rodziców i Pedagogów!!!

-->> Dnia 24.10.2016 r. w godz. 0d 16.30 do 20.00 zapraszamy na bezpłatne warsztaty "Dziecko - Uczeń. Rodzice i szkoła wobec zagrożeń przestrzeni cyfrowej."

Warsztaty odbędą się w Szkole Podstawowej nr 3 w Markach,
ul. Pomnikowa 21. Zapraszamy!!!


"Jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie."
/Jan Kochanowski/


-->> We wtorek 18 października 2016 roku delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym w składzie Wiktoria Wojczuk, Natalia Bartosewicz i Adrian Kielczyk uczestniczyła w uroczystości święta 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach.
W uroczystościach wzięły udział Kompanie Reprezentacyjne różnych rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremoniał wojskowy i defilada zgromadzonych na placu apelowym oddziałów na długo pozostaną w pamięci uczniów. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie wraz z opiekunem
p. Grzegorzem Jeleniem uczestniczyli w żołnierskim pikniku na terenie jednostki podczas, którego mogli podziwiać sprzęt wojskowy, obejrzeć wystawy poświęcone różnym formacjom Wojska Polskiego oraz uczestniczyć w specjalnie na ten dzień przygotowanych konkursach i zabawach. Dziękując za zaproszenie jeszcze raz pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia spokojnej i owocnej zarazem służby ku chwale Ojczyzny wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym 9 Batalionu Dowodzenia.

Koło Historyczne "Wiarus"


>>> Zapraszamy do galerii:"Dzisiaj w szkole wesoła nowina - ślubowanie pierwszych klas"

"Dzień od rana się miło zaczyna, wszyscy dziś witają nas..."
-->> Dnia 18 października o godzinie 8.30 w uroczystej atmosferze odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

Do odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej weszły w strojach galowych i kolorowych biretach pierwszoklasiści. Zebranym uczniom towarzyszyli rodzice oraz panie wychowawczynie: p. Jolanta Łuczyk, p. Kamila Tyburska, p. Beata Wojciechowska, p. Natalia Galicka.
Podniosłą uroczystość zaszczyciła swą obecnością również Dyrektor szkoły pani Elżbieta Jeleń wraz z Wicedyrektorami – panią Katarzyną Marzec i panią Ireną Jankowską. Gdy już wszyscy zajęli miejsca został uroczyście wprowadzony sztandar Szkoły, po czym odśpiewano Hymn państwowy. Dyrektor szkoły powitała zgromadzonych gości, rodziców, a przede wszystkim pierwszoklasistów i wygłosiła przemówienie otwierające uroczystość nawiązując w nim do hasła przewodniego: "Podróż w cudowny świat nauki."
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. W obecności szkolnego Duszka uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przygotowany program: wiersze i piosenki, w których żegnali lata przedszkolne i opowiadali o początkach nowego etapu życia - bycia uczniem.
Rodzice byli dumni ze swoich pociech i nie kryli wzruszenia. Każda piosenka i każdy wiersz recytowany na tej uroczystości na długo pozostaną w sercach pierwszoklasistów.
Podniosłym momentem był akt pasowania na ucznia, którego dokonała pani Dyrektor. Dużym ołówkiem dotykała ramienia każdego pierwszaka, co oznaczało przyjęcie go do grona braci uczniowskiej. W obecności pocztu sztandarowego uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie.
Po pasowaniu delegacja dzieci złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły ppłka pilota Mariana Pisarka.
Pani Dyrektor na zakończenie wręczyła na ręce wychowawczyń dyplomy i legitymacje dla uczniów. Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami uczniowie udali się do klas, gdzie czekał na nich przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.

Opracowanie: Kamila Tyburska


>>> Zapraszamy do galerii:Dnia 18 października 2016 r.

zapraszamy na

Ślubowanie Klas Pierwszych,

które odbędzie się o godz. 08.30

w sali gimnastycznej naszej szkoły.

Wychowawcy i uczniowie klas I

Z ostatnim nauczycielskim pożegnaniem...

-->> W związku z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowo zasłużonej osobie dla Koła Emerytowanych Nauczycieli w Radzyminie.

Więcej >>>>>>> TUTAJNauczyciele aktywni zawodowo i Nauczyciele emerytowani wspólnie obchodzili święto Edukacji Narodowej w radzymińskiej "Stalowej Jedynce"

-->> W ubiegły czwartek 13 października sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie zamieniła się w scenę, na którą brawurowo i barwnie zarazem wjechała lokomotywa z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Adresatami serdeczności, jak co roku byli nie tylko obecni pracownicy szkoły, ale też emerytowani nauczyciele - honorowi goście uroczystego spotkania...

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Nauczyciele aktywni zawodowo i Nauczyciele emerytowani wspólnie obchodzili Święto Edukacji Narodowej w radzymińskiej "Stalowej Jedynce" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 37 z dnia 18.X.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:-->> We wtorek 11 października uczniowie klasy III c i III f pod opieką p. Bożeny Rolki, p. Anety Jusińskiej i p. Agnieszki Cichy udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie.
Pierwszą atrakcją w kopalni był zjazd windą 600 metrów pod ziemię z prędkością 6m/s. Następnie panowie górnicy zabrali uczestników wycieczki na niesamowitą wędrówkę labiryntem korytarzy i komór solnych. Uczniowie mieli okazję obcowania z solnymi cudami natury sprzed 250 milionów lat. Wsłuchując się w niezwykłe opowieści i legendy pana przewodnika zobaczyli m. in. przepiękną Kaplicę św. Kingi i jej postać wykutą z soli, wózki z solą, maszyny wiertnicze, a także budzącą grozę grotę Draculi.
Dużą atrakcją dla zwiedzających był korytarz zwany "strefą wolnego lizania", gdzie każdy mógł polizać ściany i przekonać się, że to naprawdę jest sól. Ciekawym miejscem okazała się także wykuta z soli komora z ogromną sceną, na której pobito rekord Guinessa w koncercie zagranym najniżej pod ziemią.
Na koniec wizyty w kopalni, uczniowie za zgodą panów górników zebrali bryłki odłamków solnych i zabrali je ze sobą na pamiątkę.
Kolejnym punktem wycieczki była nazywana królewskim miastem i położona nad rzeką Bzurą - Łęczyca. Uczniowie obejrzeli tu m.in.: zamek gotycki zbudowany przez Kazimierza Wielkiego (obecnie siedzibę Muzeum w Łęczycy), mury miejskie okalające gród, a także piękny Ratusz.
Duże wrażenie na zwiedzających wywarł skansen w Tumie. Tu poznali bliżej pracę kowala w kuźni i młynarza w młynie.
Wsłuchując się w legendę o łęczyckim diable Boruta, dzieci postanowiły odnaleźć jego ślady na murach Kolegiaty w Tumie.
Wracając do domu uczestnicy wycieczki przejechali koło geometrycznego punktu, wyznaczającego środek Polski i znajdującego się w miejscowości Piątek. Zmęczeni, ale zadowoleni dotarli na miejsce. Ta ciekawa wyprawa, na długo pozostanie w ich pamięci.

Opracowanie: Aneta Jusińska


>>> Zapraszamy do galerii:
-->> We wtorek 11 października 2016 roku uczniowie klasy V c i VI e pod opieką nauczycieli pań: Katarzyny Marzec, Joanny Stankiewicz i p. Grzegorza Jelenia udali się na wycieczkę mlecznym szlakiem do gospodarstwa agroturystycznego państwa Elżbiety i Bogdana Klimaszewskich w miejscowości Klimaszewnica i do Zakładów Produkcji Mleczarskie SM Mlekpol w Zambrowie województwo podlaskie.
Podczas podróży pani dietetyk Paulina Irisik przypomniała uczniom podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz rolę mleka i przetworów mlecznych w codziennym żywieniu. Dzieci wykazały się dużą świadomością żywieniową opartą na wiedzy zdobytej w szkole, uzupełnionej odbywającymi się co semestr zajęciami z dietetykiem w ramach projektu "Start po zdrowie."
Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym wzbogacił ich wiedzę o informacje związane z hodowlą krów, produkcją mleka, a także jego przetwarzaniem w fabryce. Wycieczka była połączona z poczęstunkiem przygotowanym przez Panią Gospodarz opierającym się na produktach pochodzących z farmy. Skosztować można było m.in.: ciepłego kakao, swojskiego twarożku, miodu z pasieki i wypieków Pani Eli. W Zakładach Produkcji Mleczarskiej SM Mlekpol uczniowie spotkali się z dyrektorem p. Jackiem Werpachowskim, który w interesujący sposób opowiedział o tajnikach produkowania w jego zakładzie przetworów mlecznych. Co ciekawe nasza wizyta połączona była z degustacją różnego rodzaju jogurtów, mlek smakowych i popularnego niezwykle smacznego mleka "Łaciate" oraz zwiedzaniem mleczarni.
Wycieczka "Mleczna droga od kartonika do krowy" to II etap programu edukacyjnego o mleku w naszej szkole w ramach ogólnopolskiego programu "Mleko z klasą".

Opracowanie: SP1


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Radzymińscy uczniowie na wycieczce edukacyjnej "Mleczna droga - od krowy do kartonika" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 40 z dnia 15.11.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:
ŚWIĘTO DRZEWA 2016

-->> Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku.
Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od 12 lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie, wycieczek, konkursów. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.
Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew 10 października ale także całoroczny program edukacji ekologicznej. Nasza szkoła włączyła się w taką akcję poprzez udział w konkursie jaki był zorganizowany dla uczniów kl.4. Chętni uczniowie wzięli udział w XIV edycji programu edukacyjno - ekologicznego "Święto Drzewa - wśród pól". Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na temat drzewa. Celem konkursu jest: podniesienie świadomości ekologicznej młodego pokolenia; uwrażliwienie na piękno przyrody oraz kształtowanie umiejętności plastycznych i twórczego podejścia do tematu.
Oto zwycięzcy konkursu:
1 miejsce: Pasterkowska Zuzanna kl. IVb, Zawiliński Paweł kl. IVc
2 miejsce: Posiewka Ewelina kl. IVb, Jakubiak Maja kl. IVb
3 miejsce: Kępiński Filip kl. IVa, Łobodzińska Daria IVb
Wyróżnienia:
- Oponowicz Martyna kl. IVc
- Kurowski Filip kl. IVd
- Barszczewska Maja kl. IVb
- Korytkowska Wiktoria kl. IVa

Opracowanie: Maria Klimkiewicz


>>> Zapraszamy do galerii:
Konkurs diecezjalny
"1/185 - tajemnicze znaki Boga w mojej parafii"

Koło Historyczne "Wiarus"
-->> Serdecznie zapraszamy uczniów klas I - VI do udziału w tegorocznym konkursie diecezjalnym organizowanym przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko - Praskiej.
Konkurs diecezjalny dla dzieci szkół podstawowych w roku szkolnym 2016/2017 pt: "1/185 - tajemnicze znaki Boga w mojej parafii" zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych.

Dla uczniów klas I - III: Konkurs plastyczno-religijny na wykonanie ilustracji, plakatu techniką kolaż, polegającą na formowaniu kompozycji z różnych materiałów, w tym przypadku zdjęć (wykonanych np. telefonem komórkowym), ilustracji, wycinków z gazet, inspirowanych wnętrzem własnego kościoła parafialnego. Dzieci mogą posługiwać się gazetkami parafialnymi, zdjęciami ze strony internetowej parafii. Celem pracy jest ciekawe przedstawienie miejsc, przedmiotów we wnętrzu świątyni, w których Bóg działa w sakramentalnych znakach. Pożądane jest także, aby w pracy ukazać skutki i owoce działania konkretnego sakramentu w życiu wspólnoty Kościoła i człowieka.
Ilustrację należy wykonać samodzielnie (możliwość konsultacji z nauczycielem plastyki), w formacie A4 lub A3.

Dla uczniów klas IV - VI: Konkurs informatyczno-religijny na nagranie filmu telefonem komórkowym, inspirowanego i przedstawiającego wnętrze kościoła parafialnego, różnych przedmiotów, w którym Bóg działa przez sakramentalne znaki. Uczestnicy mają zastanowić się nad sensem i sposobem sprawowania sakramentów. Uczniowie powinni wykonać film telefonem komórkowym miejsc, przedmiotów, (np. prezbiterium, konfesjonał, chrzcielnica, ołtarz), związanych ze sprawowaniem sakramentów w swojej parafii. Film można zaopatrzyć swoim nagranym komentarzem, wywiadem z innymi osobami, itp. Pożądane jest także, aby ukazać w pracy skutki, owoce działania konkretnego sakramentu w życiu wspólnoty i człowieka. Film należy wykonać samodzielnie (możliwość konsultacji z nauczycielem języka polskiego, informatyki, religii). Czas nagrania max 3 minuty.

Prace oraz nagrania (na nośniku elektronicznym) należy złożyć u nauczycieli religii do 1 marca 2017 roku.Z ostatniej chwili...

Koło Historyczne "Wiarus"
Samorząd Uczniowski
serdecznie zaprasza

uczniów klas IV do udziału
w VII edycji konkursu historycznego
"Daty z życia Świętego Jana Pawła II"


Informacji o konkursie udziela p. Grzegorz Jeleń
nauczyciel historii
Konkurs odbędzie się 26.X.2016 r. (środa)
Patronat honorowy - ks. Krzysztof Ziółkowski
proboszcz parafii p/w św. Jana Pawła II w Radzyminie
Patronat medialny - Kurier W

Zapraszamy, nagrody czekają
Organizatorzy
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego "Leszczynowe Zacisze" w Rozalinie

-->> W dniu 7 października uczniowie klas: IIe i IIc pod opieką pani Agaty Szymborskiej i pani Natalii Materskiej wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Leszczynowe Zacisze" w Rozalinie.
Celem wycieczki było umożliwienie dzieciom bezpośredniego i bliskiego kontaktu z ekosystemem pola oraz ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Na miejscu czekało na dzieci szereg niezapomnianych atrakcji. Uczniowie zapoznali się z pracą rolnika, procesem wykopywania ziemniaków oraz wreszcie brali czynny udział w zbiorach warzyw. Wszyscy chętnie, z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadania.
Po powrocie wozem konnym z pola mogły nakarmić zwierzęta mieszkające w gospodarstwie. Czas wolny wypełniły wspólne zabawy, m. in.: skoki na sianie oraz trampolinie, gra w tenisa stołowego, gra w piłkę, dokarmianie zwierzątek, a także obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Na koniec dzieci miały okazję skonsumować swoje zbiory, czyli pieczone ziemniaki, a także kiełbaski z ogniska. Pogoda, choć ostatnio kapryśna, nam dopisała. Większość dzieci stwierdziła jednogłośnie, że to najlepsza wycieczka na jakiej mieli okazję być. Serdeczne podziękowania dla Państwa Gospodarzy!

Opracowanie: Agata Szymborska


>>> Zapraszamy do galerii:-->> Czwartkowy poranek 6 października dla uczniów naszej szkoły rozpoczął się muzycznie i tanecznie. Wszystko to za sprawą młodych artystów z zespołu "Chodaki" z Tarnopola na Ukrainie, który gościł w Sali Koncertowej w Radzyminie.
Uczniowie mieli okazję zapoznania się z kulturą ukraińską, wysłuchania pieśni ukraińskich połączonych z elementami tańców ludowych przeplatanych żartobliwymi scenkami. Młodzi artyści bardzo atrakcyjnie prezentowali się w kolorowych regionalnych strojach, prezentując równocześnie swoje umiejętności gry na różnych instrumentach. Wspólnie z publicznością zaśpiewano dobrze nam znaną piosenkę biesiadną "Hej sokoły". Występ bardzo się wszystkim podobał, a publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami.

Opracowała: Katarzyna Milewska


>>> Zapraszamy do galerii:

>>> Relacja - film mp4 - 826 MB"Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody."
/A. Cz. Klimuszko/


-->> We wtorek 4 października 2016 roku w naszej szkole odbył się cykl niezwykle interesujących spotkań uczniów klas V i VI z panią Karoliną Witak, dietetykiem programu edukacyjnego "Start po zdrowie".
Tematem przewodnim spotkania były napoje i rola wody w działaniu ludzkiego ciała. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jakie napoje powinno się spożywać, aby zapewnić najlepszą kondycję organizmu oraz sprawdziły ile cukru możemy znaleźć w rożnych typach napojów dostępnych w sklepach. Klasy wspólnie z dietetykiem sprawdziły skład napojów energetycznych i wskazały elementy niebezpieczne dla ich zdrowia. Na podstawie samodzielnej analizy etykiet napojów, zrobiły ranking od najbardziej zdrowych do tych, których kupowania należy unikać. Uczniowie poznali również przepisy na samodzielne sporządzanie zdrowych napoi. Spotkania przebiegały w miłej, przyjaznej atmosferze. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i roli wody w naszym organizmie, Bardzo liczne zadawane p. Karolinie pytania świadczyły o potrzebie organizowania takich spotkań z młodzieżą. Wiadomo od dawna przecież, że czego nauczy się mały Jaś, to duży Janek będzie umiał. Nam wszystkim powinno zależeć przecież na zdrowiu, szczególnie zaś młodego pokolenia Polaków.

Opracowanie: SP1


>>> Zapraszamy do galerii:II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

-->> W słoneczny, sobotni poranek, 1 października 2016 roku w Narodowy Dzień Sportu ponad 50 uczniów reprezentujących naszą szkołę wzięło udział w II Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w podwarszawskich Markach. Głównym celem biegu było uczczenie pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, upowszechnianie aktywnych form rekreacji ruchowej, popularyzacja biegania, jako zdrowego sposobu na życie oraz promocja miasta Marki i Powiatu Wołomińskiego. Patronat nad II Biegiem Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego sprawowali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Instytut Pamięci Narodowej, PGNiG Termika, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojskowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego "KWATERA". Patronatem Honorowym zaś to niezwykłe sportowe wydarzenie objęli: p. Zofia Pilecka – Optułowicz i p. Andrzej Pilecki, dzieci Rotmistrza.
Po niezbędnej rejestracji, obowiązkowej rozgrzewce pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, wykonaniu pamiątkowego zdjęcia z radzymińską flagą nasi dzielni sportowcy udali się na linię startu. Uczniowie klas I - III mieli do pokonania dystans 280 metrów, zaś ich starsze koleżanki i koledzy z klas IV - VI dystans 1050 metrów. Trasa biegu wiodła przez malownicze zakątki leśne wokół glinianek o egzotycznej nazwie Meksyk.

Dokładnie o godzinie 11.45. Na trasę biegu wyruszyli uczniowie klas I - III, a pół godziny później ich starsi koledzy.
Z radością pragniemy poinformować, że w kategorii klas I - III drugie miejsce zajęła Michalina Zalewska uczennica kl. III a, w kategorii klas IV - VI pierwsze miejsce zajął Tobiasz Gosk uczeń klasy Va, medale wręczył im osobiście sam Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Mariusz Błaszczak.

Gratulujemy.


Pozostali reprezentanci szkoły również uplasowali się na wysokich miejscach w klasyfikacji końcowej. Po udanych biegach przyszedł czas na pyszną wojskową grochówkę i zwiedzanie przygotowanych przez wojsko, policję, straż pożarną i miasto Marki stoisk.
Pełni wrażeń, zadowoleni z wyników powróciliśmy do Radzymina. Oto biegnąc po zdrowie oddaliśmy hołd jednemu z naszych narodowych bohaterów, dla którego słowa Bóg, Honor, Ojczyzna wyznaczały ścieżki jego życia. Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.
Serdecznie dziękujemy uczniom, tak godnie reprezentującym naszą szkołę i z dumą pragniemy dodać, że co czwarty startujący w zawodach uczestnik w kategorii szkoła podstawowa był uczniem "Stalowej Jedynki", która o bohaterach dni minionych chce i będzie pamiętać.
Organizatorem II Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego był: Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Wołomin "Rajski Ptak" światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód, Burmistrz Miasta Marki. Współorganizatorem: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach. Patronat Medialny: TVP 3 Warszawa, Kurier W i Radio Fama.

Koło Historyczne "Wiarus"


>>> >>>> P O D Z I Ę K O W A N I E


Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uczniowie radzymińskiej "Stalowej Jedynki" wśród uczestników i laureatów II Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 36 z dnia 11.10.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:
-->> 29 września 2016 r. uczniowie z kl. IVc i IVd wraz z nauczycielami p. Marią Klimkiewicz oraz p. Emilią Żmijewską - Łapińską wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Narodowego na lekcję muzealną.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od ekspozycji plenerowej w Muzeum Wojska Polskiego, na którą składały się: czołgi, pojazdy opancerzone, śmigłowce, samoloty. Po obejrzeniu ciężkiego sprzętu wojskowego udaliśmy się do gmachu muzeum, gdzie czekały na nas wystawy stałe prezentujące rozwój polskiej techniki wojennej i uzbrojenia, poczynając od X wieku, a kończąc na II wojnie światowej. Z bliska mogliśmy przyjrzeć się militariom: broni, umundurowaniu, sztandarom, orderom, odznaczeniom, a także podziwiać malarstwo batalistyczne.
Drugim punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Narodowe. Uczniowie mogli przyjrzeć się eksponatom muzealnym i wysłuchać lekcji muzealnej. Kl. IV d wybrała się na lekcję muzealną pt."Archeologiczna przygoda w Faras". Wyprawa śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Uczniowie mogli się udać do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył... katedrę. Dowiedzieli się, jak wyglądały wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego wyprawa profesora była też misją ratunkową.
Z kolei kl. IV c przeniosła się w „świat mitów”. Nie można wyobrazić sobie kultury starożytnej Grecji i Rzymu bez opowieści o bogach i herosach. Mity były także natchnieniem dla twórców późniejszych epok. Motywy mitologiczne wykorzystywano, tworząc alegorie i symbole obecne w wielu dziełach sztuki. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Poznaliśmy i zobaczyliśmy wiele interesujących eksponatów oraz miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pełni wrażeń opuściliśmy Warszawę i weseli wróciliśmy do szkoły.

Opracowanie: Maria Klimkiewicz


>>> Zapraszamy do galerii:
-->> Korzystając z przepięknej wrześniowej pogody klasy III b i III g wraz z wychowawczyniami Katarzyną Milewską i Ewą Stańczak wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego oraz Magicznych Ogrodów w Janowcu.
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego zaczęliśmy od spaceru po Bulwarach Wiślanych po czym udaliśmy się na ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku oraz weszliśmy na samą górę przepięknej kazimierskiej baszty. Następnie weszliśmy na znaną wszystkim Górę Trzech Krzyży, gdzie w promieniach słonecznych podziwialiśmy przepiękną panoramę Kazimierza.
Ostatnim punktem było zwiedzanie malutkiego ale przepięknego rynku. Drugą część dnia spędziliśmy w Magicznych Ogrodach w Janowcu. Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów staliśmy się częścią niezwykłego baśniowego świata. Wśród drzew, kwitnących krzewów i kwiatów schronienie znalazły olbrzymie gąsienice, smoki, skrzaty Bulwiaki, wróżki, magiczne ptaki, psotliwe Mordole i dzielnie strzegące ogrodu Krasnoludy. W przepięknej scenerii kilkuhektarowego ogrodu odkrywaliśmy kolejne place zabaw, miejsca wypoczynku. Po zakupie pamiątek bardzo szcześliwi wróciliśmy do domku.

Opracowanie: Katarzyna Milewska


>>> Zapraszamy do galerii:

>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 19 września 2016 roku. <<<<<<<<-->> W dniu 20.09.2016r na stadionie Mazur w Radzyminie odbyły się Lekkoatletyczne Biegi Przełajowe, w których udział wzięła reprezentacja naszej szkoły z klas IV, V i VI. Najlepiej w eliminacjach spisał się Tobiasz Gosk zajmując I miejsce.
Do finału powiatu po eliminacjach awansowało 15 naszych uczniów.
Awans wywalczyli:
Roguski Maciej kl. VI, Korytkowski Jakub kl. VI, Murawski Piotr kl. VI, Bojarczuk Maria kl. VI, Leszczyńska Wiktoria kl. VI, Gosk Tobiasz kl. V, Michalak Maciej kl. V Kamińska Klaudia kl. V, Hirsz Amelia kl. V, Kiędzińska Sandra kl. V, Grygiel Kacper kl. IV, Dąbkowska Julia kl. IV, Bożyk Mateusz kl. IV, Kowalik Dominika kl. IV, Łobodzińska Daria kl. IV.

Wśród tej grupy I miejsce zajął Tobiasz Gosk uczeń klasy Va. Tym samym uzyskał awans do Finałów Międzypowiatowych. Dobrze spisali się również:
Grygiel Kacper - VIII miejsce
Michalak Maciej - XVI miejsce

Opiekunowie: Justyna Jończyk, Arkadiusz Kostrzębski


>>> Zapraszamy do galerii:
-->> Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę plastikowych korków, które zasiliły konto chorego Wojtusia.
Przypominamy, że Wojtuś to chłopiec, który jest pod stałą opieką specjalistów z powodu niedoczynności tarczycy, choroby wątroby, niedokrwistości, uszkodzonego kanalika nerkowego i Zespołu Downa.
Akcja zbierania korków trwała cały rok szkolny 2015/2016. Jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie i chęć niesienia pomocy.Organizatorzy akcji:
Emilia Żmijewska-Łapińska
Aneta Jusińska
"Bez tej miłości nie można żyć..."


-->> W poniedziałek 19 września 2016 roku w Szkole Podstawowej im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbył się uroczysty apel z okazji przypadającej w tym roku 77 rocznicy napaści ZSRR na Polskę i 77 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Zebranych w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej po wspólnym odśpiewaniu hymny narodowego, przywitały wicedyrektorki szkoły panie: Katarzyna Marzec i Irena Jankowska, które przybliżyły uczniom cel spotkania? Następnie głos zabrał p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii, który powiedział: "W tym roku obchodzimy 77 lecie wybuchu II wojny światowej i 77 lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego i te daty są ze sobą ściśle związane. Choć wobec miażdżącej przewagi Niemców, pełna bohaterskich walk polskiego żołnierza kampania wrześniowa zakończyła się klęską, a zdradziecki cios w plecy zadany przez Sowietów, dopełnił zbrodni, Polacy nigdy nie złożyli broni. Od pierwszego do ostatniego dnia wojny zaświadczali światu, że "Jeszcze Polska nie zginęła..."
Ta tragiczna wojenna rzeczywistość nie była jednak w stanie zgnieść narodowego ducha i chęci walki o wolną ojczyznę. Walki, która toczyła się na wielu polach i spontanicznie podejmowali ją prawie wszyscy - z bronią w ręku, poprzez opór i tworzenie zabronionych struktur - od dzieci z Szarych Szeregów po leciwych weteranów powstań. Polskie Państwo Podziemne tworzyło siły zbrojne, podziemne struktury administracyjne pozwalające naszym rodakom przeciwstawiać się wynaradawianiu i zachować godność. W podziemiu działały sądy wydające wyroki na niemieckich zbrodniarzy i zdrajców, pracowały tajne komplety, na których Polacy zdobywali wykształcenie i zdawali maturę, działały teatry wystawiające dzieła narodowych wieszczów, wydawane były książki i gazety, organizowano pomoc społeczną. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Podporządkowane rządowi Rzeczypospolitej na uchodźctwie, dawało Polakom nadzieję i siłę przetrwania. Miało również ogromne znaczenie polityczne. Było najlepszym świadectwem, że Polska nie zginęła, jest i walczy.
Uzupełnieniem apelu była przygotowana przez Koło Historyczne "Wiarus" okolicznościowa wystawa. W sobotę 24 września delegacja szkoły z wicedyrektor Katarzyną Marzec i Pocztem Sztandarowym na czele uczestniczyła w podniosłej uroczystości obchodów 77 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy - ogni pamięci uczciliśmy pamięć o bohaterach, najwierniejszych synach Tej, co nigdy nie zginie, bo trwać będzie w sercach kolejnych pokoleń radzyminiaków, którzy o nich pamiętać chcą i będą.

Cześć i chwała Bohaterom. Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.
Koło Historyczne "Wiarus"

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Uroczyste obchody 77. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz powołania Polskiego Państwa Podziemnego w radzymińskiej "Stalowej Jedynce"..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 34 z dnia 27.09.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:
Dnia 20 września 2016 roku zapraszamy Rodziców

na pierwsze zebrania klasowe.

Klasy I - III na godzinę 17.45,

klasy IV - VI na godzinę 18.45."Podaj dalej... Drugie życie odpadów"


-->> Pod takim hasłem odbyła się 23. edycja akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2016".
W dniu 16 września br. nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do akcji. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych jej celów. Następnie uczniowie pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny. Najmłodsi uczniowie sprzątali teren i park wokół szkoły, starsi - park miejski, teren dawnego cmentarza żydowskiego oraz przyległe ulice. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające.
Czynny udział w akcji dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. "Sprzątanie Świata" to świetna lekcja ucząca młodych ludzi dbałości o Ziemię. W akcji udział wzięło ponad 260 uczniów z 13 klas. Rękawice ochronne, worki i napoje dla uczestników zapewnił Urząd Miasta i Gminy Radzymin.

Opracowanie: Małgorzata Jankowska

>>> Zapraszamy do galerii:
-->> Dnia 14 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym pokazie sztuki walki judo, zaprezentowanym przez trenerów ze szkoły SAME JUDO.
Uczniowie mieli okazję podziwiać akrobatyczne wyczyny trenerów jak i sami spróbować swych sił na macie. Dowiedzieli się także, że judo to nie tylko sztuka walki, ale również przyjaźń, pasja i przygoda.

>>> Zapraszamy do galerii:
Informacja dla rodziców dotycząca opłat za obiady

I. Za obiady można płacić:
a) na rachunek bankowy do ostatniego dnia każdego miesiąca z góry za miesiąc następny:
- nr rachunku 41 1060 0076 0000 3310 0021 7261
- nazwa odbiorcy: Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Radzyminie w tytule prosimy podać:
- imię i nazwisko dziecka
- klasa, szkoła
- opłata za miesiąc
b) w świetlicy szkolnej u p. Wiesławy Pawłowskiej-Olędzkiej (intendentki).

II. Odliczyć można tylko obiady, które wcześniej zostały odwołane (tj. najpóźniej do godz. 9.00 w dniu nieobecności dziecka), w sekretariacie szkoły pod numerem 22-786-50-31 lub osobiście u p. Wiesławy Pawłowskiej-Olędzkiej.

III. Nieuiszczenie opłat w terminie spowoduje wykreślenie dziecka z obiadów.


Przypominamy, że od dnia 1 maja 2016 r. dla posiadaczy Powiatowej Karty Rodziny została wprowadzona nowa zniżka w wysokości 50% wartości w opłatach za posiłki wydawane w formie obiadów dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radzymin.

UWAGA!

Za miesiąc wrzesień wpłat za obiady należy dokonać do 9 września 2016 r. (15 dni x 4 zł = 60 zł)"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd Wszystkim cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu oraz przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ogłasza rok 2016 - Rokiem Cichociemnych..."
/fragment uchwały Sejmu RP./

-->> W słoneczne wtorkowe popołudnie, 13 września 2016 roku w zabytkowym Parku księżnej Eleonory Czartoryskiej, leżącym nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbył się I Przełajowy Bieg "Cichociemnych." Głównym celem biegu było uczczenie pamięci polskich żołnierzy szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności, prowadzenia działań partyzanckich), upowszechnienie wiedzy o zasługach i poświęceniu "Cichociemnych" dla dobra i wolności ojczyzny, upowszechnienie wiedzy o przyjmowaniu zrzutów "Cichociemnych" przez oddziały Armii Krajowej działające w czasie okupacji niemieckiej na terenie dawnego powiatu radzymińskiego, budzenie postaw patriotycznych oraz promowanie sportu wśród młodzieży. Biegi odbywały się na dystansie 316 metrów symbolizującym 316 zrzuconych do Polski Cichociemnych. Uczestniczyło w nim ponad 200 uczniów klas IV - VI. Biegi rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych, w sześciu konkurencjach. Zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy młodym sportowcom za udział, a nauczycielom za pomoc w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie naszej sportowej imprezy.

Koło Historyczne "Wiarus"

>>>>> Lista zwycięzców

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Radzymińscy uczniowie pobiegli, by uczcić pamięć Cichociemnych..." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 33 z dnia 20.09.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:
Plener malarski w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym w Wyszkowie.

-->> 13 września 2016r. uczniowie klasy Va, Vb, Vc, VIc, VId, VIe pod opieką p. Agnieszki Cichy wzięli udział w plenerze malarskim w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym w Wyszkowie.
To już kolejne spotkanie uczniów z Radzymina i Słupna zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w ramach programu "Przeżyj to z nami". Koordynatorką działań jest p. Aleksandra Rutkowska-Szwed.
Program kierowany jest do dzieci i młodzieży a jego celem jest: stworzenie warunków do rozwijania zainteresowań, budowanie właściwych relacji społecznych. „świat wokół nas” to temat pracy malarskiej z jakim musieli zmierzyć się młodzi artyści.
Powstało wiele pięknych prac różnymi technikami, które komisja oceniła i zorganizowała wystawę plenerową.
Wyróżnienia otrzymali:
- Jakub Gibadło kl. Vc
- Oskar Sochacki kl. Va
- Agnieszka Kania kl. VIe
- Julia Marcinkiewicz kl. VIe

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Uczestnicy pleneru otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy świetnie się bawili podjadając pyszne, pieczone kiełbaski.

>>> Zapraszamy do galerii:


Minutą ciszy i pochyleniem sztandarów dwa pokolenia Polaków oddały hołd lotnikom i żołnierzom września 1939 r.

-->> W słoneczne, ubiegłoczwartkowe popołudnie 8 września, zgodnie z wieloletnią już tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, uczniowie udali się na Cmentarz Poległych, aby wspólnie z przedstawicielami Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oddać hołd lotnikom poległym pod Radzyminem we wrześniu 1939 roku...

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Minutą ciszy i pochyleniem sztandarów dwa pokolenia Polaków oddały hołd lotnikom i żołnierzom września 1939 r." w tygodniku regionalnym Kurier W nr 32 z dnia 13.09 2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:


Jubileuszowy V Motocyklowy Rajd "Ponary - Pamiętamy" 2016 wyruszył z Radzymina!

-->> W minioną środę, 7 września z radzymińskiego Cmentarza Poległych, gdzie spoczywają bohaterowie osiemnastej decydującej o losach Europy i świata bitwy, wyruszył jubileuszowy V Motocyklowy Rajd "Ponary - Pamiętamy" 2016...

Więcej w zakładce Napisali o nas – artykuł "Jubileuszowy V Motocyklowy Rajd "Ponary - Pamiętamy" 2016 wyruszył z Radzymina" w tygodniku regionalnym Kurier W nr 32 z dnia 13.09.2016 r.

>>> Zapraszamy do galerii:


II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Data Biegu: 1 października 2016 roku (sobota) godz. 11.00.

Miejsce: ul. Grunwaldzka, Marki - Pustelnik, okolice Glinianek Meksyk.

>>>>> REGULAMIN BIEGU

"Stalowa Jedynka" rozpoczęła rok szkolny zgodnie z tradycją"

-->> W ubiegły czwartek, 1 września punktualnie o godz. 09.00, radosny dźwięk dzwonka obwieścił uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie i ich kolegom z pozostałych placówek rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

Więcej w zakładce Napisali o nas - artykuł "Stalowa Jedynka" rozpoczęła rok szkolny zgodnie z tradycją" w tygodniku regionalnym Kurier W
nr 31 z dnia 06.09.2016 roku.


>>> Zapraszamy do galerii:>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 5 września 2016 roku. <<<<<<<<Dnia 1 września 2016 roku o godz. 09.00
serdecznie zapraszamy
Uczniów i Rodziców
na inaugurację nowego roku szkolnego 2016/2017,
które odbędzie się na boisku szkolnym.


Przy niesprzyjającej pogodzie klasy I będą miały rozpoczęcie roku szkolnego w sali gimnastycznej,
a klasy II - VI spotkania z wychowawcami według przydziału sal lekcyjnych.

>>>>Dojazd autobusu szkolnego w dniu 1 września:

Odjazd spod szkoły:

06.45 - Zawady
07.20 - Mokre
06.45 - Ciemne, Dybów Kolonia

Odwóz uczniów po skończonej uroczystości.Wyprawka ucznia klasy I

- blok rysunkowy biały A4
- blok rysunkowy kolorowy A4
- blok techniczny biały A4
- blok techniczny kolorowy A4
- farby plakatowe + pędzelki i pojemnik na wodę
- plastelina
- papier kolorowy
- 2 teczki na gumkę
- 2 zeszyty w trzy linie 16k
- 2 zeszyty w kratkę 16k
- zeszyt 32k w kratkę do korespondencji

Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2016/2017. (pilk pdf)

Regulamin świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2016/2017. (pilk pdf)WYPRAWKA SZKOLNA 2016/2017

-->> W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie również będą mogli skorzystać z dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna".
Dofinansowanie na zakup podręczników w roku szkolnym 2016/2017 przysługuje uczniom:

1) słabowidzącym,
2) niesłyszącym,
3) słabosłyszącym,
4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
5) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
6) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
7) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
8) z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,
- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną uczęszczający w roku szkolnym 2016//2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej (zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum).

Więcej >>>>>>>>>> Tutaj.

Wnioski o przyznanie dofinansowania zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017, w terminie ustalonym przez Burmistrza Radzymina - do dnia 16 września 2016 r.

Wniosek mogą złożyć:
- rodzice,
- opiekun prawny,
- rodzina zastępcza,
- za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych wniosek może złożyć: nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba.

Dowodem zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych może być:
- faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego),
- rachunek, paragon,
- oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych wraz z informacją o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom 2015 r. Wyprawka szkolna,
- w przypadku zbiorowego zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego oraz materiałów edukacyjnych zwrot kosztów następuje po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego: imię nazwisko ucznia, klasę do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu. Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.

Do wniosku o udzielenie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników należy dołączyć dowód zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych oraz kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71 b ust.3 ustawy o systemie oświaty.


Wniosek do pobrania >>>>>>>>>>>>>> TUTAJ. (plik *doc)

Wniosek do pobrania >>>>>>>>>>>>>> TUTAJ. (plik *pdf)Archiwum 2015/2016

Archiwum 2014/2015

Archiwum 2013/2014

Archiwum 2012/2013

Archiwum 2011/2012

Archiwum 2010/2011 sem. 2

Archiwum 2010/2011 sem. 1

Archiwum 2009/2010.

Archiwum 2008/2009.

Archiwum 2007/2008.

Archiwum 2006/2007.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie - D.P. 2006-2014