..:: MENU ::..
..:: STRONA GŁÓWNA ::..
..:: PATRON ::..
..:: NAUCZYCIELE ::..
..:: UCZNIOWIE ::..
..:: SAMORZˇD UCZNIOWSKI::..
..:: SUKCESY ::..
..:: SUKCESY SPORTOWE::..
..:: NASZE PRACE ::..
..:: ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ::..
..:: PODRĘCZNIKI ::..
..:: LINKI ::..
..:: DLA RODZICÓW ::..
..:: KALENDARZ SZKOLNY ::..
..:: TERMINARZ ZEBRAŃ ::..
..:: PRZERWY - DZWONKI ::..
..:: REKRUTACJA KL. I :..
..:: KONTAKT ::..
.: DZIAŁANIA SZKOŁY :.
..:: ¦WIETLICA ::..
..:: BIBLIOTEKA ::..
..:: PEDAGOG ::..
..:: LOGOPEDA ::..
..:: LUSTRO ::..
..:: HISTORIA ::..
..:: ZESPÓŁ FLETOWY ::..
..:: ZAJĘCIA UNIJNE ::..
..:: UKS LOTNIK ::..
..:: NAPISALI O NAS ::..
..:: ABSOLWENCI ::..
..:: HISTORIA SZKOŁY ::..
..:: NASZA SZKOŁA ::..Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


Bezpieczny Internet


PATRON SZKOŁY - PPŁK PILOT MARIAN PISAREK
    W dotychczasowych dziejach naszej szkoły można znaleźć wiele ważnych wydarzeń, które składają się na jej bogatą historię. Jednak jedno z nich jest wydarzeniem szczególnym. Kilka lat temu, w 1991r. szkoła otrzymała imię ppłk pil. Mariana Pisarka. Nie był to wybór przypadkowy, gdyż ten wybitny pilot II wojny światowej, syn Ziemi Radzymińskiej, swoim życiem i czynami zasłużył sobie na naszą pamięć. Ppłk Marian Pisarek, as polskiego lotnictwa w czasie II wojny światowej, urodził się 3 stycznia 1912r. w Łosiu. Szkołę Powszechną ukończył w Radzyminie, a dalszą swoją edukację kontynuował w Gimnazjum Humanistycznym Towarzystwa Wychowawczo - Oświatowego "Przyszłość" w Warszawie oraz Państwowym Gimnazjum przy Korpusie Kadetów nr 2 w Chełmie. Rok 1932 był momentem przełomowym w życiu Mariana Pisarka, ponieważ po zdaniu matury postanowił dalsze losy związać z wojskiem. Była to zapewne realizacja młodzieńczych marzeń o karierze wojskowej i fascynacja mundurem, tak charakterystyczna dla czasów II Rzeczpospolitej. Dlatego tuż po otrzymaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowii Mazowieckiej i po dwóch latach otrzymał nominację na stopień podporucznika piechoty.
    Jednak okazało się, że nasz bohater - człowiek pełen fantazji, swoje miejsce widział nie na ziemi, lecz w powietrzu. Dlatego już na jesieni 1934r. zgłosił się jako ochotnik do lotnictwa. Rok później ukończył podstawowy kurs pilotażu i został przydzielony do 6 pułku lotnictwa we Lwowie. Swojej nowej pasji poświęcił się bez reszty. Aby osiągnąć w tej dziedzinie pełnię kunsztu wstąpił do Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. Po jej ukończeniu stał się pilotem 4 Pułku Lotniczego w Toruniu.
    Wrzesień 1939r. tak tragiczny dla dziejów naszego narodu, był dla młodego pilota okresem ciężkiej próby. Ten swoisty egzamin Marian Pisarek zdał bardzo dobrze. Broniąc polskiego nieba przed agresją butnej Luftwaffe zestrzelił 2 samoloty niemieckie. Po zakończeniu kampanii wrześniowej podzielił los tysięcy polskich żołnierzy, którzy na obcej ziemi pragnęli dalej kontynuować walkę z nieprzyjacielem. Przez Rumunię, Syrię i Francję dostał się do Anglii, by u boku RAF-u pełnić służbę w polskich jednostkach lotniczych. W czasie bitwy o Wielką Brytanię walczył w słynnym 303 Dywizjonie Myśliwskim. Wykazał wówczas swoje nadzwyczajne umiejętności pilotażu, czego potwierdzeniem było zestrzelenie 5 samolotów niemieckich.
    Wszyscy wiemy, jak wielką rolę w życiu człowieka, a szczególnie pilota podczas wojny, odgrywa szczęście. Początkowo nie opuszczało ono Mariana Pisarka. Zestrzelony 7 września 1940r. koło Langhton, uratował się skacząc na spadochronie. Dnia 23 czerwca 1940r. objął dowództwo 308 dywizjonu myśliwskiego i wykonywał loty bojowe nad Francją, Belgią i Holandią. Jak przystało na dowódcę miał najlepsze wyniki w całym polskim skrzydle. Sam zestrzelił wówczas 8 samolotów nieprzyjaciela.
    Mimo młodego wieku powierzano mu coraz poważniejsze zadania, a jego odwaga granicząca z brawurą budziła podziw zarówno wśród wyższego dowództwa , jak i kolegów - pilotów walczących na brytyjskiej ziemi. 1 września 1941r. otrzymał awans na stopień majora, co było uznaniem dla jego zasług i potwierdzeniem pozycji jaką zajmował wśród polskich lotników w Wielkiej Brytanii.
     18 kwietnia 1942r. objął dowództwo polskiego skrzydła myśliwskiego składającego się z trzech dywizjonów: 303, 316, 317. Niestety jedenaście dni później los okazał się dla niego okrutny. 29 kwietnia 1942r., dowodząc jednym z dywizjonów , zginął podczas lotu bojowego nad kanałem La Manche, mając zaledwie 30 lat. Tak zakończył życie wybitny pilot i patriota, którego wojna rzuciła daleko od kraju. Podzielił los wielu Polaków z jego pokolenia, którzy walcząc na różnych frontach II wojny światowej szukali drogi do wolnej Ojczyzny.
     Pośmiertnie mianowany na stopień podpułkownika, był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi oraz wieloma wysokimi odznaczeniami angielskimi. O jego klasie jako pilota świadczy 7 miejsce, jakie zajmuje na prestiżowej liście asów polskiego lotnictwa podczas II wojny światowej.
     Ppłk Marian Pisarek grób swój znalazł daleko od rodzinnej radzymińskiej ziemi, jednak pamięć o Nim trwać będzie nadal. Wielka w tym zasługa naszej szkoły, która obierając go na swojego patrona przyczyniła się do podtrzymania i kultywowania jego pamięci. Można by powiedzieć, że w ten sposób powrócił w rodzinne strony. Coroczne święto szkoły, przypadające w rocznicę śmierci Mariana Pisarka - 29 kwietnia - jest dowodem naszej pamięci o tym niezwykłym człowieku.

Opracował: mgr Władysław KolatorskiNasze symbole:patron szkoły tablica poświęcona patronowi szkoły sztandar szkołySzkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie - D.P. 2006