..:: MENU ::..
..:: STRONA GŁÓWNA ::..
..:: PATRON ::..
..:: NAUCZYCIELE ::..
..:: UCZNIOWIE ::..
..:: SAMORZĄD UCZNIOWSKI::..
..:: SUKCESY ::..
..:: SUKCESY SPORTOWE::..
..:: NASZE PRACE ::..
..:: ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ::..
..:: PODRĘCZNIKI ::..
..:: LINKI ::..
..:: DLA RODZICÓW ::..
..:: KALENDARZ SZKOLNY ::..
..:: TERMINARZ ZEBRAŃ ::..
..:: PRZERWY - DZWONKI ::..
..:: REKRUTACJA KL. I :..
..:: KONTAKT ::..
.: DZIAŁANIA SZKOŁY :.
..:: ŚWIETLICA ::..
..:: BIBLIOTEKA ::..
..:: PEDAGOG ::..
..:: LOGOPEDA ::..
..:: LUSTRO ::..
..:: HISTORIA ::..
..:: ZESPÓŁ FLETOWY ::..
..:: ZAJĘCIA UNIJNE ::..
..:: UKS LOTNIK ::..
..:: NAPISALI O NAS ::..
..:: ABSOLWENCI ::..
..:: HISTORIA SZKOŁY ::..
..:: NASZA SZKOŁA ::..

monitoring pozycji


KRS - 0000124134 Hasło naszej szkoły - "PILOT"KATYŃ...ocalić od zapomnienia
"Tam (...) zabito wiarę, nadzieję, miłość, jednym strzałem w tył
głowy."


WIĘCEJ
Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl


    Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie. Nasza placówka jest szkołą publiczną. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy Radzymin, a nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.
    Z naszej witryny internetowej dowiesz się m. in. o aktualnych wydarzeniach szkolnych, przeczytasz o osiągnięciach i sukcesach uczniów, znajdziesz przeróżne informacje dotyczące naszej placówki.

Dorota Poznańska


.: Dziennik elektroniczny 2013/2014 :.


(Logowanie dla rodziców)

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
w roku szkolnym 2013/2014

---------------------------------------

Regulamin sprawowania opieki nad uczniami
w czasie ich przewozu do i ze szkoły


.: DLA RODZICÓW:.

Ulotka informacyjna "Sześciolatek w szkole"
zawierająca podstawowe i praktyczne informacje związane z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego
    

A K T U A L N O Ś C I:


DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELA
Lotnicy polscy! - Orły zbratane z wichrami,
Z blaskiem słońca i zimnem dalekich przestworzy -
Błyszczącą piersią przepruły chmury Europy,
A wznosząc się coraz wyżej, do Ciebie Boże,
Do twego tronu, dotarły swymi skrzydłami.

/Jadwiga Korecka-Gołubiec/


Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
im. ppłka pilota
Mariana Pisarka w Radzyminie

z okazji Święta Lotnictwa Polskiego

przypadającego na dzień 28 sierpnia
przekazują serdeczne życzenia
Lotnikom Lotnictwa Cywilnego i Wojskowego
- dużo lotniczego szczęścia i bezpiecznych lotów,
dziękując za zaangażowanie w służbę,
z nadzieją dalszej współpracy z naszą placówką.Harmonogram pracy sekretariatu w okresie wakacji:

- czynny od 1-12 lipca w godz. 08.00-15.00
- URLOP od 15 lipca do 16 sierpnia
- czynny od 19-30 sierpnia w godz.08.00-15.00

Zawsze myślę, co by było,
gdyby nie było tego Radzymina,
tego Cudu nad Wisłą.

/Jan Paweł II/

-->> W czwartek 15 sierpnia 2013 roku minęła 93 rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą". Jak co roku oddaliśmy hołd żołnierzom Wojska Polskiego bohatersko broniącym ostatniej przed Warszawą rubieży obronnej przed nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej. W zadumie i ciszy wspominaliśmy Tych, którzy w obronie najświętszej dla Polaków wartości, jaką jest wolność obficie zrosili własną krwią naszą radzymińską ziemię.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy, w Radzyminie i jego okolicach powstrzymano, a w dniach następnych, po śmiałym ataku znad Wieprza (16.VIII. 1920 r.) rozbito sowieckie armie sunące na zachód, by wzniecić płomień bolszewickiej rewolucji w Europie. Odnosząc wielkie zwycięstwo w bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą", a następnie Bitwie nad Niemnem Rzeczypospolita Polska obroniła ledwie, co odzyskaną, po 123 latach niewoli niepodległość, dając Europie prawie dwadzieścia lat pokoju.
W tym roku przypada również 90 rocznica ustanowienia Święta Wojska Polskiego. W czasach II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza, (bo taką pierwotnie nazwę nadano tym uroczystościom) sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych generała broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Możemy przeczytać w nim m. in.:
W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walce z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Święto Żołnierza obchodzono uroczyście w czasach II Rzeczypospolitej, okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, (również w konspiracji) i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W czasach PRL-u Ludowe Wojsko Polskie obchodziło swoje święto w dniu 12 października na pamiątkę Bitwy pod Lenino stoczonej przez Dywizje im. Tadeusza Kościuszki (1943 r.). W latach 1990-1992 żołnierze swoje święto obchodzili 3 maja w rocznicę Konstytucji 3 Maja. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 30 lipca 1992 roku przywrócił obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Pierwsze centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego po 45 latach odbyły się w tym samym roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Cześć Bohaterom - niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"
VINCTIS NON VICTIS
/Zwyciężeni, lecz nie pokonani/


-->> W czwartek 8 sierpnia 2013 roku minęła 150 rocznica zwycięskiej dla powstańców polskich bitwy pod Żyrzynem z wojskami rosyjskimi w czasie trwania Powstania Styczniowego. Oddziały powstańcze pod dowództwem Michała Heidenreich-Kruka na początku sierpnia 1863 roku podjęły marsz z Lubelszczyzny na północ w kierunku Podlasia, chcąc w ten sposób oderwać się od tropiących je wojsk carskich jednocześnie wzmocnić powstanie w tamtych terenach. Przechodząc przez szosę warszawsko-lubelską, patrol powstańczy przejął depeszę, z której wynikało, że przez stację pocztową w Żyrzynie przechodził będzie konwój wojskowy wiozący ponad 200 tys. rubli. Gen. Michał Heydenreich-Kruk natychmiast podjął decyzję o zorganizowaniu zasadzki. Jej plan był prosty: konwój miano atakować od czoła i po bokach, tyły miał zablokować jeden z powstańczych oddziałów.
O godzinie 5 rano 8 sierpnia 1863 roku, liczący około 500 żołnierzy i 2 działa konwój żołnierzy rosyjskich pod dowództwem por. Laudańskiego został zaatakowany przez dużo liczniejszy, (ale słabiej uzbrojony) oddział powstańców (ok. 3 tys., w tym 1400 strzelców). Pierwsze uderzenie wywołało ogromny chaos. Rosjanie uporządkowali szeregi i z wielką determinacją przystąpili do obrony wozów pocztowych. Po kilku godzinach walki ustąpili jednak z placu boju. Z okrążenia wydostać się udało tylko por. Laudańskiemu wraz z 87 ludźmi. Straty Rosjan wyniosły (według raportu gen. Heydenreicha-Kruka) 181 zabitych i 282 wziętych do niewoli (w tym 132 rannych). Polacy ponieśli wielokrotnie mniejsze straty: 10 zabitych i 50 rannych. (1863) Po bitwie część rosyjskich żołnierzy przeszła na stronę powstańców, resztę puszczono wolno po złożeniu przysięgi, iż nie będą więcej walczyć przeciwko Polakom. Powstańcy zdobyli wówczas 2 armaty, 400 karabinów i 140 tys. rubli. (Reszta pieniędzy zaginęła) Zdobyte fundusze zostały przeznaczone na zakup m. in. broni dla walczących na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego powstańczych partii. (W tym miejscu warto wspomnieć, że jednym z oddziałów powstańczych biorących udział w bitwie dowodził podpułkownik Józef Jankowski - "Szydłowski", który z powodzeniem walczył z wojskami zaborcy na Mazowszu m. in. w okolicach Radzymina).
Wiadomość o zwycięstwie pod Żyrzynem rozeszła się szerokim echem nie tylko po Królestwie Polskim, ale całej Europie wywołując nacisk opinii publicznej na rządy wielu państw w celu udzielenia walczącym Polakom pomocy.
Bitwa pod Żyrzynem była jedną z największych i niestety nielicznych zwycięstw nad carskimi oddziałami w czasie trwanie najdłuższego w naszych dziejach zrywu narodowego.

Cześć Ich pamięci
Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"
-->> W czwartek 2 sierpnia 2013 roku minęła 110 rocznica pierwszego na ziemiach polskich motocyklowego wyścigu szosowego. 2 sierpnia 1903 roku w okolicach Zegrza w dawnym powiecie radzymińskim odbył się pierwszy motocyklowy wyścig. Trasa liczyła 96 wiorst (ponad 102 kilometry) wiodła gruntowymi drogami na trasie: Radzymin - Zegrze - Struga. W wyścigu uczestniczyło 6 motocyklistów. Do mety dotarło 4 (dwaj nie ukończyli wyścigu z powodu defektów motocykli). Jako pierwszy linię mety przejechał znany w tamtych czasach kolarz, członek Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów Julian Osiński, który na mecie wyprzedził o 7 minut drugiego z uczestników Jana Kasprzyckiego. Zwycięzca wyścigu pokonał trasę w czasie około 2 godzin 40 minut ze średnią prędkością 39 kilometrów na godzinę. Julian Osiński zginął w czasie Powstania Warszawskiego. Miał wówczas 71 lat.
W czwartek 15 sierpnia 2013 roku motocykliści uczestniczący w XII Moto Cudzie szlakiem Bitwy Warszawskiej odsłonili w Radzyminie (w parku przed kolegiatą) obelisk upamiętniający ten wyścig.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"
Spieszmy się kochać ludzi,
tak szybko odchodzą.

/ks. J. Twardowski/

-->> Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu
30 lipca 2013 roku odeszła do domu Ojca na wieczną wartę
śp. Maria Antonina Worowska sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim pseudonim "Rysia", która była, co z dumą podkreślamy przyjacielem naszej szkoły.

Jej wizyty, mądre, głębokie słowa o wierności zasadom
i historycznej prawdzie na zawsze pozostaną w pamięci naszych uczniów
i pedagogów. Zapamiętamy panią Marię jako osobę pełną pogody ducha, energii
i nieugiętego charakteru, wielką patriotkę, do końca zaangażowaną w aktywne działanie na rzecz przekazywania następnym pokoleniom historii naszej Ojczyzny.
W poniedziałek 12 sierpnia br. delegacja szkoły z panią dyrektor uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym w kościele Św. Karola Boremeusza, po którym nastąpiło złożenie urny z prochami do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.
Wyrazy głębokiego współczucia i zapewnienie o pamięci modlitewnej przekazujemy Córkom, Siostrom oraz Najbliższym.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1
im. ppłka pil. Mariana Pisarka
w Radzyminie"Umarłych wieczność,
dotąd trwa,
dokąd pamięcią
się Im płaci."
/Wisława Szymborska/

-->> W czwartek 1 sierpnia 2013 roku przypada 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, będącego zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach operacji "Burza", połączone z wyjściem z podziemia i oficjalną działalnością struktur utworzonego jesienią 1939 roku Polskiego Państwa Podziemnego.
Jak co roku dokładnie o godzinie 17.00, godzinie "W" stanie cała Warszawa, zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów w całej Polsce. Zatrzymamy się na chwilę, aby wspomnieć Tych, którzy "sami sobie pragnęli zawdzięczać wolność". Tych, którzy walczyli i ginęli w imię najświętszych dla Polaków wartości. Tych, dla których wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita była dobrem najwyższym.
W Powstaniu Warszawskim trwającym długie 63 dni poległo ponad 15 tysięcy powstańców, 20 tysięcy zostało rannych, a ponad 200 tysięcy mieszkańców "niezłomnego miasta" zginęło pod jego gruzami lub zostało bestialsko wymordowanych przez niemieckiego okupanta.
Wspominać będziemy Żołnierzy Polski Niepodległej, na których po zakończeniu wojny nie czekały zaszczyty i ordery, a poniżanie, UB-owskie kaźnie i wyroki śmierci. Pełni podziwu i wdzięczności spoglądać będziemy na Tych nielicznych, którzy do dziś z dumą noszą na ramieniu biało-czerwoną opaskę i dla Ojczyzny poświęcili wszystko. Tych nielicznych, których szeregi, co roku opuszczają towarzysze broni odchodzący na wieczną służbę.
Im wszystkim składamy w zadumie i milczeniu hołd wdzięczności. Bez ich poświęcenia i ofiary nie żylibyśmy w wolnym kraju.

Chwała Bohaterom - niech pamięć o ich czynach nigdy nie zaginie.

Koło Historyczne "Wiarus"
Drodzy Uczniowie,
z okazji zakończenia roku szkolnego 2012/2013, życzę Wam, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Niech to będzie teraz i w przyszłości czas dobrze spędzony, czas miłych wspomnień, wspaniałych przyjaźni, sukcesów na miarę możliwości każdego z Was, którego współautorami są wspaniali nauczyciele.

Zastępcy Pani Katarzynie Marzec, gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły dziękuję za mozolną pracę, za wszelkie cechy, które składają się na miłość i to jak sami dobrze wiemy, miłość niełatwą, miłość do szkoły.

Szczególne słowa uznania kieruję do Was Drodzy Rodzice.
Byliście i jesteście wspaniałymi partnerami w naszych poczynaniach, cierpliwie wspieracie nas w działaniach wychowawczych. Wy pokazujcie dzieciom jak cenna jest miłość, prawda, odpowiedzialność, a my nauczyciele nauczymy młode dusze, jak żyć kierując się sercem, rozumem i moralnością.

Władzom samorządowym dziękuję za wszelkiego rodzaju wsparcie, za zrozumienie potrzeb placówki, za wiarę w marzenia o coraz lepszej polskiej szkole.

Uczniom życzę, aby wakacje spędzili radośnie w otoczeniu pięknej przyrody, a my dorośli zadbajmy o bezpieczeństwo oraz beztroskę dzieci.

Dyrektor Szkoły
Tylko prawda jest drogą do pojednania


-->> W czwartek 11 lipca 2013 roku minęła 70 rocznica zmasowanego ataku nacjonalistów ukraińskich na prawie sto polskich wsi na Wołyniu, dawnych Kresach II Rzeczypospolitej. W wyniku ataku zginęło kilka tysięcy Polaków. Łącznie podczas Zbrodni Wołyńskiej będącej czystką etniczna o znamionach ludobójstwa w latach 1943 – 1944 zostało zamordowanych prawie 100 tysięcy naszych rodaków. W ramach akcji odwetowych zginęło około 15 tysięcy Ukraińców. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Bronisław Komorowski 11 lipca 2013 roku na warszawskim Żoliborzu (Skwer Wołyński) w obecności m. in. środowisk kresowych odsłonił monumentalny pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

Cześć Ich pamięci.
Koło Historyczne "Wiarus"

/zamieszczone zdjęcie pochodzi z archiwum Polskiej Agencji Prasowej/

Zapraszamy do galerii: "Wołyń 1943 - wołają z grobów, których nie ma" - wystawa plenerowa IPN w Warszawie.-->> W czwartek 4 lipca 2013 roku minęła siedemdziesiąta rocznica tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Generał Władysław Sikorski był wybitnym żołnierzem, współorganizatorem Legionów Polskich, dowódcą 5 Armii z powodzeniem walczącej z bolszewickim najazdem latem 1920 roku. Po klęsce wrześniowej 1939 roku twórcą i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych walczących na zachodzie.
Tak generała Władysława Sikorskiego scharakteryzował jego podkomendny i przyjaciel generał dywizji Marian Kukiel wybitny historyk wojskowości: Był jednym z najpierwszych żołnierzy polskich tego stulecia i jednym z najważniejszych. Współtwórca pierwszego zawiązku wojska polskiego. Współtwórcą Legionów. Budowniczym siły zbrojnej narodowej, w boju żołnierzem nieustraszonym. Dowódcą śmiałym, zręcznym, przytomnym, błyskawicznym w decyzji działaniu (...)Był pierwszym po zakończeniu wojny szefem Sztabu Generalnego, później premierem, później ministrem wojny: łączył wodza z mężem stanu. Zawsze z instynktownym rozpoznawaniem zagrożenia, dokonał wiele dla politycznego utrwalenia granic Rzeczypospolitej i dla jej obronności, jej pozycji wśród narodów (...) Po katastrofie wrześniowej jemu wypadło podnieść sztandar Rzeczypospolitej na obcej ziemi, odbudować polskie siły zbrojne, stworzyć nową armię.

/zaczerpnięto z wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Sikorskiemu eksponowanej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie/

Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

Koło Historyczne "Wiarus"Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie...
/J. Zamoyski/

-->> W czwartek 27 czerwca 2013 roku w godzinach popołudniowych (godz. 17.00) na boisku szkolnym odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas młodszych (kl. 0-III). Pani dyrektor Elżbieta Jeleń zwracając się do uczniów podziękowała im za całoroczny trud włożony w opanowanie przewidzianej podstawą programową wiedzy. Do rodziców zaś skierowała słowa gorących podziękowań za życzliwość, współpracę i to, że zawsze mogła liczyć na ich pomoc. Wręczając najlepszym zakupione z funduszu Rady Rodziców nagrody książkowe, życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych, pełnych słońca i radości wakacji. Nagrody bardzo przypadły do gustu uczniom, gdyż ich lektura rozpoczynała się nierzadko już na boisku szkolnym, tuż po ich otrzymaniu. (I jak tu wierzyć w stwierdzenie, że młodzi ludzie nie lubią czytać książek).
W piątek 28 czerwca o godzinie 09.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013 dla klas IV-VI. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych na Sali gimnastycznej odbyła się uroczystość pożegnania klas VI, zaś pozostali uczniowie spotkali się z wychowawcami klas w salach lekcyjnych. Uroczystość pożegnania klas szóstych rozpoczęło wprowadzeniem pocztu sztandarowego i chóralne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Pani dyrektor Elżbieta Jeleń powitała licznie przybyłych gości, w tym burmistrza naszego miasta p. Zbigniewa Piotrowskiego, radnego p. Tadeusza Jędrasika, p. Lesława Karsta przedstawiciela Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i grupę radzymińskich seniorów z przewodniczącym p. Januszem Rasińskim na czele.
Szczególne słowa powitania pani dyrektor skierowała do szóstoklasistów i licznie przybyłych rodziców. Dziękując za wyrozumiałość, życzliwość i okazywaną pomoc szczególne słowa podziękowania pani dyrektor skierowała do p. Zbigniewa Jaszkowskiego, przedstawiciela sieci handlowej Biedronka, która wspierała materialnie szkolne inicjatywy i p. Piotra Mikołajewskiego, który od trzech lat charytatywnie prowadzi dla uczniów, w naszej szkole zajęcia wschodnich sztuk walk. Po słowach powitania rozpoczęła się wzruszająca ceremonia wręczania nagród za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i licznych organizowanych w szkole konkursach. Statuetkę za najlepszy wynik uzyskany w egzaminie kompetencji klas VI z rąk pana burmistrza odebrała Aleksandra Świętochowska uczennica klasy VI c (39/40 pkt.). Nagrody za najlepszą szkolną średnią (5,63) z rąk p. Lesława Karsta odebrały uczennice klasy VI d Natalia Jankowska i Alina Kamińska. (Co warte podkreślenia członkowie WKSL najlepszym uczennicom naszej szkoły ufundowali od siebie przepiękne książki o lotnictwie, za co z serca serdecznie dziękujemy). Pan Lesław Karst w imieniu Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa podziękował za opiekę nad tablicą poświęconą poległym w walce powietrznej pod niebem Radzymina 7.09.1939 Roku polskim pilotom załóg samolotów PZL B-37 "Łoś" oraz godne naśladowania krzewienie pamięci o patronie szkoły ppłk pil. Marianie Pisarku.
Pan Tadeusz Jędrasik w imieniu władz Radzymińskiego Klubu Sportowego Mazur wręczył nagrody w szkolnym konkursie historycznym "90 lat RKS Mazur - historia, której nie znamy", zaś pani dyrektor wraz z zaproszonymi gośćmi wręczała nagrody uczniom, którzy uzyskali na zakończenie nauki świadectwo z czerwonym paskiem.
Na zakończenie pan burmistrz Zbigniew Piotrowski podziękował całej szkolnej społeczności Stalowej Jedynki za krzewienie patriotyzmu i godne reprezentowanie naszej małej ojczyzny. Wręczając bukiet kwiatów na ręce pani dyrektor życzył wszystkim szczęśliwych i bezpiecznych wakacji. W rytm Poloneza (zgodnie z wieloletnią już tradycją) tanecznym krokiem absolwenci szkoły weszli w nowy okres swojego życia. Niech na nowej drodze nie zabraknie im chęci do nauki i woli walki z przeciwnościami.

Opracowanie: SP 1

Zapraszamy do galerii:

>> Uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy 0 - III

>> Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas VI:

Ale to już było i nie wróci więcej... takie słowa piosenki zabrzmiały na przedstawieniu, przygotowanym przez uczniów klasy III a z okazji zakończenia roku szkolnego 2012/2013, na które przybyli pani dyrektor Elżbieta Jeleń i Rodzice. Była to okazja do oficjalnego pożegnania się trzecioklasistów z wychowawczynią panią Beatą Wojciechowską. Oglądając film pt. "Wspomnienia klasy IIIa..." dzieci jeszcze raz przeżywały chwile, które razem spędziły w murach tej szkoły. Zaśpiewały piosenki pt. "Wakacje, znów będą wakacje..." oraz "To już jest koniec...", a także recytowały wiersze i kierowały ciepłe słowa do Najbliższych i Wychowawczyni.
Zaskoczeniem dla wszystkich była niespodzianka przygotowana przez Rodziców - przepiękny tort, na którym widniało zdjęcie całej klasy. To był bardzo miły gest ze strony Rodziców, który wywołał zachwyt, a także osłodził łzy, które płynęły na wielu twarzach. Na pożegnanie wychowawczyni życzyła uczniom wielu sukcesów w kolejnych latach nauki oraz bezpiecznych i udanych wakacji.

Opracowanie: Beata Wojciechowska


>> Zakończenie roku szkolnego kl. III a:Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013:


Klasy I - III dnia 27 czerwca o godz. 17.00 (czwartek).

Klasy IV - VI dnia 28 czerwca o godz. 09.00 (piątek) po Mszy Św.
UWAGA!!!
Wykaz podręczników szkolnych obowiązujący w nowym roku szkolnym 2013/2014
-->> TUTAJ <<--


Mecz Nauczyciele kontra Uczniowie

-->> Przedostatnim akordem, na który czekaliśmy cały rok szkolny był mecz Uczniowie kontra Nauczyciele. Dokładnie o godzinie 13, 10 Natalia Rosłon, arbiter gwizdkiem rozpoczęła mecz definitywnie kończący rok szkolny. Od pierwszych minut nauczyciele. p. Grzegorz Jeleń, Mirosław Fabisiak, Arkadiusz Kostrzębski wsparci przez rodziców p. Dariusza Palesę, Marka Rowickiego, Kamila Szkodzińskiego oraz p. Eugeniusza Pisarka i Jana Stankiewicza, pracowników administracji szkolnej rozpaczliwie bronili się przed fantastycznie wyprowadzanymi atakami Uczniów. W przeciągu zaledwie kilku minut dwukrotnie zmuszeni zostali do wyciągania piłki z własnej siatki. Z szoku i własnej niemocy wyrwała nauczycielską kadrę przypadkowo zdobyta po błędzie uczniowskiej obrony kontaktowa bramka. Mecz rozpoczął się od nowa. Raz za razem to z jednej, to z drugiej strony boiska sunęły ofensywne akcje nierzadko kończące się paradami bramkarzy, których nie powstydzono by się na boiskach najlepszych klubów piłkarskich. Europy i świata.
Na każdą strzeloną bramkę przez uczniów bramką odpowiadali Nauczyciele, którzy starali się zniwelować (wyraźnie zaznaczającą się w drugiej połowie) przewagę kondycyjną uczniów bardzo dokładnymi podaniami i szanowaniem piłki. Decydującym momentem meczu, przy wyraźnie zaznaczającej się przewadze uczniów było wymiana bramkarza w kadrze nauczycielskiej. Dobrze spisującego się do tej pory p. Kamila Szkodzińskiego zastąpiła p. Zofia Przybysz - nasza szkolna woźna. To po jej brawurowych( przy odrobinie szczęścia) paradach nauczyciele odrobili straty i wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca. Przy ogłuszającym dopingu licznie zgromadzonej publiczności mecz zakończył się wynikiem 11 do 7 dla nauczycieli. Może za rok uczniowie pokonają nauczycieli, czego im z całego serca życzymy. Uśmiechnięte wyraźnie zadowolone twarze zarówno nauczycieli jak i uczniów najlepiej świadczą, że to nie wynik, ale wspaniała zabawa w tym meczu była najważniejsza.

Opracowanie: SP 1


Zapraszamy do galerii:-->> W samo południe 27 czerwca 2013 roku, w ramach szkolnych obchodów 90 rocznicy założenia Radzymińskiego Klubu Sportowego Mazur rozegrany został mecz Stalowa Jedynka kontra Kadra Młodzików Klubu. Po zaciętym, obfitującym w przepiękne akcje, (raz z jednej, raz z drugiej strony), fantastycznych paradach bramkarzy, mecz zakończył się wynikiem 4 do 3 dla RKS Mazur Licznie zgromadzeni wokół boiska rodzice, koledzy i koleżanki zarówno ze szkoły jak i pobliskiego Gimnazjum nr 1 okrzykami i gromkimi brawami nagradzali doskonała grę młodych adeptów piłki nożnej. Szkoda tylko, że "nasze Orły" z narodowej jedenastki nie grają z takim zaangażowaniem i sercem jak Ci tu na szkolnym boisku. Lepiej wyglądałaby nasza sytuacja w grupie i my czulibyśmy się lepiej - mówili. Jest nadzieja na przyszłość. Patrzcie na grę tych, którzy za parę lat mogą odmienić oblicze naszej piłki - dodawali drudzy.
Z całego serca życzymy młodym piłkarzom sukcesów. Ich sukcesy będą naszą radością podczas następnych miejmy nadzieję mistrzostw, może już w 2020 roku... Co warte podkreślenia grali przeciwko sobie uczniowie naszej szkoły i z dumą możemy powiedzieć jakby na to nie patrzeć, że wygrali nasi? (W długiej historii sekcji piłki nożnej klubu - jubilata, śmiało można stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły zawsze stanowili podporę jej istnienia. Według słów p. Tadeusza Jędrasika, wieloletniego zawodnika, trenera i działacza RKS Mazur ponad połowa zawodników młodszych roczników to uczniowie "Stalowej Jedynki").
Zawody sportowe poprzedził szkolny konkurs wiedzy - "90 lat RKS Mazur - historia, której nie znamy", który odbył się 20 i 21 czerwca 2013 roku. Swoją wiedzę o historii klubu postanowiło sprawdzić 63 młodych pasjonatów sportu i dziejów naszej małej ojczyzny z klas IV - VI. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 40 bardzo szczegółowych pytań dotyczących historii i dnia dzisiejszego klubu. Laureatką konkursu została Natalia Jankowska uczennica klasy VI d, która zdobyła 39 punktów. Drugie miejsce zajął Damian Włodarczyk z klasy V a (38 pakt) a trzecie Weronika Jabłecka, kl. V b i Władysław Aleksandrowicz kl. IV b ( po 36 pkt.). Nagrody ufundowane przez klub zostały wręczone laureatom podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy.

Koło Historyczne "Wiarus"

Zapraszamy do galerii:

RKS Mazur - historia w pigułceZnamy laureatów
Szkolnego konkursu fotograficznego
"Krzyże i kapliczki przydrożne"

-->> Głównym celem konkursu fotograficznego było ocalenie od zapomnienia nierzadko przepięknych obiektów sztuki sakralnej, ich zinwentaryzowanie oraz ustalenie historii ich powstania.


Więcej >> TUTAJ <<
Szkolny konkurs fotograficzny
"Bocian biały - symbol Mazowsza"
został rozstrzygnięty


-->> Po długich i niezwykle burzliwych obradach Komisja Sędziowska wyłoniła laureatów szkolnego konkursu fotograficznego: "Bocian biały - symbol Mazowsza."

Więcej >> TUTAJ <<
Szkolny konkurs historyczny
"Daty z życia Patrona"
został rozstrzygnięty

-->> Celem głównym konkursu historycznego było przybliżenie postaci patrona naszej szkoły ppłk. pil. Mariana Pisarka jednego z najwybitniejszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej. O Marianie Pisarku urodzonym niedaleko Radzymina w miejscowości Łosie możemy z dumą powiedzieć, że jest "BENE DE PATRIA MERITUS" (Dobrze zasłużony Ojczyźnie).

Więcej >> TUTAJ <<
Bądź jak patron naszej szkoły
w nauce biegły, wysiłku wytrwały.
Bądź, jak On Ojczyźnie wierny..."

/fragment/

-->> Czwartek 27.06.2013 roku był wyjątkowym dniem dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Rankiem zaraz po przybyciu do szkoły uczniowie klas I - VI wzięli udział w III Biegu Patrona. Corocznej imprezie sportowej, której głównym celem jest upamiętnienie postaci jednego z najwybitniejszych polskich lotników czasu II wojny światowej - Mariana Pisarka. Po obowiązkowej rozgrzewce na trasę biegu wyznaczoną wokół szkoły pobiegli wszyscy chętni wychowankowie "Stalowej Jedynki."
Pierwsi biegali uczniowie klas młodszych (I - III) a po nich starsi koledzy i koleżanki. Trasa biegu w zależności od kategorii wiekowej wynosiła od 200 metrów (kl. I) do 800 metrów (kl. VI). Przy ogłuszającym dopingu koleżanek, kolegów i rodziców w sportowej atmosferze uczniowie oddali hołd patronowi szkoły. Niech pamięć o jego czynach nigdy nie zaginie.

>> Lista zwycięzców: <<

Zapraszamy do galerii:-->> 25 czerwca 2013 roku na naszej szkolnej scenie uczestnicy koła polonistycznego przedstawili spektakl według własnego scenariusza pt. "Baśniowy casting".
W castingu wzięło udział wiele postaci baśniowych, którzy za sprawką podstępnej czarownicy przekroczyli magiczną bramę i znaleźli się w naszej szkole. Dość szybko jednak postanowili wrócić do swojej krainy, ale obiecali spotkanie na stronicach książek, podobno brama do ich świata znajduje się w naszej szkolnej bibliotece.
26 czerwca 2013 roku uczestnicy koła polonistycznego przedstawili efekt swojej pracy na szkolnej scenie. Była to adaptacja znanej powszechnie baśni pt." Kopciuszek", którą przenieśli do świata współczesnego i zatytułowali "Kopciuszek XXI wieku". Brawom nie było końca.

Zapraszamy do galerii:Ogólnopolska Akcja Bezpieczne Wakacje

-->> Dnia 20 czerwca 2013r. uczniowie klasy IIIc i IIId pod opieką p. Małgorzaty Łuczyk i p. Barbary Giery uczestniczyli w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w sali gimnastycznej prowadziła p. Marzena Mazur. Dotyczyły pozycji bocznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie zdobywali umiejętności poprzez zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów.
W dniach 24-26.06.2013 r. w zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IIIa i IIIb prowadzonych przez p. Ewę Stańczak.

Dziękujemy uczniom za czynny udział w zajęciach.
Życzymy spokojnych, zdrowych, radosnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Opracowała: Marzena Mazur


Zapraszamy do galerii:-->> 20 czerwca odbyły się w naszej szkole II Mistrzostwa Gminy w Tabliczce Mnożenia. Do rywalizacji przystąpiło 32 uczniów z czterech szkół: SP nr1 ze Słupna, SP nr 2 ze Słupna, SP z Nadmy i SP 1 z Radzymina. Uczestnicy walczyli w czterech konkurencjach zaliczanych do klasyfikacji ogólnej oraz o tytuł "Królowej skakanki" i "Piłkarza matematyka." Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów, którzy zwyciężyli w Szkolnych Mistrzostwach. I tym razem wykazali się dużą wiedzą i szybkością, gdyż w swoich kategoriach wiekowych wygrali: Klaudia Wojtowicz z klasy Vd, Krzysztof Kwiatkowski z klasy Vc i Oliwia Szymańska z klasy IVa. Pozostali: Magdalena Baryłka, Anna Dąbrowska, Jakub Skolimowski i Bartosz Piecychna również zajmowali wysokie miejsca, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej szkół I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 z Radzymina.
Wszyscy laureaci oraz wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe puchary.
Warto również zaznaczyć, że Mistrzostwa nie mogłyby się odbyć bez licznej grupy sędziów (uczniów klasy VId, Vd i Vc), którzy czuwali nad przebiegiem wszystkich konkurencji.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy ten sukces!

opracowanie: Anna Ciborowska


Zapraszamy do galerii:-->> We wtorek 18 czerwca 2013 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w IX edycji konkursu na zbiórkę makulatury.
Prawie 40 tysięcy uczniów z 315 mazowieckich przedszkoli i szkół zebrało ponad 1000 ton makulatury ratując przed wycinką setki drzew. Z radością informujemy, że wśród 24 laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazła się nasza szkoła. Zajęliśmy zaszczytne II miejsce wśród placówek liczących powyżej 400 uczniów. Nagrody z rąk pani Janiny Ewy Orzełowskiej, członka zarządu województwa mazowieckiego odebrały w imieniu dyrekcji panie Agnieszka Cichy i Anna Ciborowska - koordynatorki konkursu w szkole. Paniom towarzyszyła delegacja uczniów klas starszych.


Szkoła otrzymała m.in. mikroskop z okularem - kamerą cyfrową, mapy ścienne, modele cyklu rozwoju płazów i owadów, komplet przyborów na tablice i stemple przyrodnicze.
Najważniejszym jednak osiągnięciem tej edycji jest wzrost świadomości ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły oraz chęć segregowania surowców wtórnych.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w konkurs rodziców.

Opracowanie: Samorząd Uczniowski
-->> Dnia 18 czerwca uczniowie klas II c i III b wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Mazur i p. Ewą Stańczak udali się na całodniową wycieczkę do Piaseczna. W strugach deszczu wyjechaliśmy spod szkoły, ale nasze dobre humory rozpędziły chmury i niebawem towarzyszyło nam piękne słońce. Celem naszej wycieczki była Piaseczyńsko - Grójecka Kolej Wąskotorowa. Na stacji w Piasecznie wsiedliśmy do jednego ze starych, zabytkowych wagonów, ciągniętych przez równie starą lokomotywę. Po chwili, jak w wierszu Juliana Tuwima , "...najpierw powoli, jak żółw ociężale, ruszyła maszyna po szynach ospale..." wybraliśmy się w podróż w przeszłość. Trasa w liczyła 14 km i wiodła przez miasto, a później przez las.
Podczas podróży w wagonie odwiedzili nas konduktorzy, serdecznie powitali i przeprowadzili zgaduj - zgadulę. Wagon bardzo się kołysał, chwilami baliśmy się, że się wykolei. Wtedy współczuliśmy, podróżującym pięćdziesiąt lat temu takim środkiem lokomocji. Nam jednak ta jazda sprawiła wiele frajdy. W ciągu 30 minut dotarliśmy do stacji Tarczyn. Tam mieliśmy okazję zobaczyć jak następowała zmiana kierunku jazdy kolejki poprzez przestawienie lokomotywy. Niebawem dotarliśmy do leśnej polany. Tam wzięliśmy udział w lekcji pt. "Lokomotywa Pana Tuwima", podczas której oglądaliśmy wnętrze lokomotywy, poznaliśmy jej wyposażenie. Wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w czapce maszynisty. Po lekcji przyszedł czas na zabawę: graliśmy w piłkę, biegaliśmy, przeciągaliśmy linę. Następnie pod przewodnictwem konduktora wybraliśmy się na spacer po lesie, w poszukiwaniu cudów natury (np. ogromnych mrowisk).
Ostatnim etapem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Radośni, choć nieco zmęczeniu wróciliśmy kolejką do Piaseczna, a następnie autokarem do szkoły. Był to niezwykle udany dzień. Na długo zapadnie w naszej pamięci.

Opracowanie: Ewa Stańczak


Zapraszamy do galerii:BEZPIECZNE WAKACJE 2013-->> Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2013, w której nasza szkoła bierze udział już kolejny raz jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów.
Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.

Akcja trwa od 1 czerwca do 30 września 2013 roku.

W ramach akcji w szkole przeprowadzone zostaną następujące formy promowania bezpieczeństwa:

- zajęcia z zakresu promowania zasad bezpieczeństwa wg scenariusza organizatorów,
- umieszczenie banneru na stronie internetowej szkoły,
- lekcje o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły,
- nauka zasad ruchu drogowego na lekcjach techniki,
- zajęcia z udzielania pierwszej pomocy,
- pogadanka nt. bezpieczeństwa i zagrożeń podczas korzystania z Internetu na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych.

Koordynatorem akcji w szkole jest Dorota Poznańska.-->> W piątek 14 czerwca 2013 roku delegacja naszej szkoły z dyrektor p. Elżbietą Jeleń na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Zielonki i autora uczestniczyła w prezentacji książki Marka Rogusza Parę minut życia. Wspomnienie o pilocie kościuszkowskiej eskadry - Wojciechu Januszewiczu.
Książka p. Marka Rogusza, przyjaciela naszej szkoły, poświęcona dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej, jednemu z najlepszych pilotów Brygady Pościgowej Kampanii Wrześniowej 1939 roku, pilotowi słynnego Dywizjonu 303 ma upamiętnić i utrwalić czyny pilota, o którym tak niewiele wiemy. Porucznik Wojciech Januszewicz stoczył 3 września 1939 roku, pod niebem Zielonki i Marek samotną walkę z czterema dwusilnikowymi niemieckimi samolotami myśliwskimi Messerschmittami Bf 110. Pomimo miażdżącej przewagi w uzbrojeniu i szybkości nieprzyjaciela walkę tę wygrał strącając jeden z samolotów wroga. Ta samotna walka nie ma sobie równych wśród powietrznych bojów na początku II Wojny światowej. Co ciekawe Wojciech Januszewicz dobrze znał patrona naszej szkoły ppłk pil. Mariana Pisarka. Drogi obu do lotnictwa są podobne. Ukończyli Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, następnie Kursu Wyższego Pilotażu z Grudziądza, by po klęsce wrześniowej przedostać się do Francji, a po jej kapitulacji walczyć o niepodległość i honor naszej ojczyzny pod niebem Anglii.
W dniu 5 października 1940 roku walcząc w składzie 303 Dywizjonu Myśliwskiego z honorem kultywującego tradycje Eskadry Kościuszkowskiej Wojciech Januszewicz poległ (w tym dniu w składzie 303 Dywizjonu walczył również Marian Pisarek). Barwną opowieść p. Marka Rogusza o losach bohatera książki uzupełnił p. Robert Gretzyngier przedstawiciel Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, informacją o realizowanym wspólnie z lotnikami projekcie upamiętnienia zasłużonych pilotów poprzez malowanie ich portretów na statecznikach samolotów myśliwskich Mig-29 z mińskiej bazy lotniczej.
Z dumą pragniemy poinformować, że jednym z pierwszych w ten sposób upamiętnionych pilotów był Marian Pisarek. Jeszcze raz w imieniu społeczności szkolnej pragniemy podziękować wszystkim, którzy się do takiego upamiętnienia postaci naszego patrona przyczynili. Na zakończenie prezentacji autor podpisywał swoją książkę. Dzięki uprzejmości autora i Towarzystwa Przyjaciół Zielonki będzie można wypożyczyć w/w książkę w szkolnej bibliotece.
Spotkanie odbyło się w Miejskim Gimnazjum w Zielonce.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:Dyrektor i nauczyciele SP1 w Radzyminie
serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów klas "0"
na lekcje otwarte w edukacji wczesnoszkolnej:

- w kl. I d dnia 13 czerwca 2013 r. o godz. 09.35 w sali nr 4.
- w kl. II e dnia 14 czerwca 2013 r. o godz. 09.35 w sali nr 4.

ZAPRASZAMY!!!Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Sami nie wiecie, co posiadacie.

/Wincenty Pol/

-->> W ubiegłą środę 12 czerwca Br. uczniowie klasy V b i VI c Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pod opieką p. Joanny Nowakowskiej, p. Iwony Korzeniewskiej i p. Grzegorza Jelenia odbyli niezapomniana wyprawę szlakiem świętokrzyskich bajań i legend. Wczesnym rankiem zaopatrzeni w prowiant i niezbędne dla każdego turysty akcesoria, w doskonałych humorach wyruszyliśmy w ponad 200 kilometrowa podróż autokarem do urokliwej, owianej tysiącem tajemnic Krainy Gór Świętokrzyskich, prastarej części naszej ojczyzny.

Więcej TUTAJ

Zapraszamy do galerii:-->> W środę 12 czerwca 2013 roku uczniowie klas II a, II e,
III a wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Jankowską, Agatą Szczepanik i Beatą Wojciechowską wybrali się na wycieczkę "SZLAKIEM FRYDERYKA CHOPINA."

Spotkanie z miejscami związanymi z naszym Kompozytorem rozpoczęliśmy od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie ze wskazaniem kościoła Św. Krzyża gdzie znajduje się serce F. Chopina, kamienicy gdzie wynajmował mały pokoik (znajduje się tu pamiątkowa tablica). Uczniowie zobaczyli Pałac Kazimierzowski - obecnie U. W. gdzie również mieszkał F.Chopin podczas swojego pobytu w Warszawie. Udaliśmy się następnie do Muzeum Fryderyka Chopina gdzie uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych: "Mały Chopin" oraz "Kartka z kalendarza Małego Frycka." Wstąpiliśmy również do znajdującej się obok Akademii Muzycznej F. Chopina.
W dalszą trasę "Szlakiem Fryderyka Chopina" ruszyliśmy do Żelazowej Woli. Tam zobaczyliśmy dom Kompozytora, spacerowaliśmy pięknymi alejkami parku słuchając utworów fortepianowych F. Chopina. Obejrzeliśmy projekcje multimedialne dotyczące zarówno samego dworku, parku, jak i życia i twórczości Fryderyka Chopina. Ostatnim zaplanowanym punktem programu było zwiedzenie oddalonego o 9 km kościoła w Brochowie - miejsca zaślubin rodziców Kompozytora oraz Chrztu Świętego małego Fryderyka.

Opracowała: Agata Szczepanik


Zapraszamy do galerii:-->> Na początku roku szkolnego uczniowie klasy Vc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie wraz ze swoją wychowawczynią p. Anną Ciborowską postanowili w ramach zadań proekologicznych zorganizować zbiórkę makulatury. Wszyscy uczniowie bardzo się zaangażowali i co miesiąc przynosili kilogramy papieru, które były zawożone do pobliskiego skupu. Dzieci nie tylko same zbierały makulaturę, ale zaangażowały do udziału w akcji całe rodziny. Za otrzymane pieniądze cała klasa pojechała na wycieczkę do Warszawy, gdzie najpierw zwiedziła Muzeum Narodowe, a następnie udała się do sali zabaw Hula-Kula, gdzie można było zagrać w kręgle i pobawić się w sali z piłeczkami.
Jednocześnie od grudnia do marca nasza szkoła brała udział w konkursie zbiórki makulatury organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zostały zorganizowane dwie duże zbiórki makulatury, w które zaangażowali się wszyscy uczniowie. Koordynatorami akcji były p. Anna Ciborowska i p. Agnieszka Cichy. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury zostały zakupione książki do biblioteki szkolnej.
Idąc tą drogą, od jesieni, na terenie szkoły pojawiły się specjalne kosze na puszki po napojach. Dzięki temu, uczniowie nauczyli się segregacji śmieci, a pieniądze otrzymane ze sprzedaży puszek zostały przeznaczone na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.

Opracowanie: Anna Ciborowska
ROK JULIANA TUWIMA

-->> Rok 2013 to Rok Juliana Tuwima. W związku z tym, w naszej szkole odbyło się szereg imprez, podczas których przypomnieliśmy jego twórczość.
W kwietniu Miejska Biblioteka w Radzyminie ogłosiła konkurs plastyczny "Słowem malowane", który cieszył się wśród naszych uczniów ogromnym powodzeniem. Jesteśmy dumni, że wśród laureatów znalazła się duża grupa uczniów naszej szkoły:
kategoria 4-6 lat: wyróżnienie Agata Białecka,
kategoria kl. I-III : II miejsce Tomasz Kazimierczuk
wyróżnianie: Marta Kozińska, Fabian Rosa
kategoria kl. IV-VI: I miejsce Krzysztof Kwiatkowski
II miejsce Szymon Skwara
III miejsce Izabela Giera
wyróżnienie: Julia Traczyk
Wykonane prace konkursowe zostały najpierw poddane eliminacjom na szczeblu szkolnym. Jury nagrodziło następujących uczniów:
Patryk Gałązka kl. 0
Martyna Smoczyńska kl. Ia
Kuba Górecki kl. Ib
Radek Budek kl. Ic
Kuba Wielocha kl. Id
Anna Rudnik kl. IIa
Patryk Drużyński kl. IIb
Iga Rojewska kl. IIc
Aleksandra Sosnowska kl. IId
Marta Kozińska kl. IIe
Amelia Tymińska kl. IIIa
Mateusz Kielczyk kl. IIIb
Piotr Sokołowski kl. IIIc
Julia Stańczak kl. IIId
Julia Dąbrowska kl. IVd
Zuzanna Klos kl. Va
Natalia Jankowska kl. VId

Kolejnym, elementem obchodów Roku Tuwima był udział naszych uczniów w gminnym konkursie recytatorskim "Nazywam się człowiek - pochwała życia w poezji Juliana Tuwima" organizowanym przez Oddział Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie w ramach projektu edukacyjnego "Przeżyj to z nami", pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Marki, Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzyminie. Tu również nasi wychowankowie stanęli na wysokości zadania i pięknie zaprezentowali naszą szkołę. Zwycięzcami zostali: Oliwia Szymańska kl. IIc, Natalia Wrońska kl. IIIb, Sebastian Pieniak kl. IIIb, Radosław Podlaski kl. VId. Pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie otrzymali: Fabian Rosa kl. IIc i Aleksandra Wilczyńska kl. IVc.

W dniu 29 maja z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka cała społeczność szkolna na czele z panią dyrektor Elżbietą Jeleń wzięła udział w kolorowej paradzie pod hasłem: "Dzień Dziecka w krainie baśni". Wszyscy uczestnicy (uczniowie i nauczyciele) wcielili się w postacie bajkowe. Barwny korowód przemaszerował ulicami miasta na spotkanie z władzami miasta na Placu Kościuszki. "Bajkowi bohaterowie" zostali tam przywitani przez burmistrza Miasta i Gminy Radzymin p. Zbigniewa Piotrowskiego, wiceburmistrza p. Andrzeja Siarnę oraz członka Rady Miejskiej p. Pawła Dąbrowskiego. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, recytując znane wiersze Juliana Tuwima oraz zatańczyły śpiewając "Walczyka pod akacją". Władze miasta zostały obdarowane książkami z wierszami poety, natomiast dzieci otrzymały od władz miasta słodycze.

Kolejnym, szczególnym dniem obchodów była prezentacja programu artystycznego z projekcją multimedialną "Dziecięca kraina Juliana Tuwima", w wykonaniu uczniów kl. IIc i IIIb, pod kierunkiem p. Marzeny Mazur i p. Ewy Stańczak. Przedstawiono inscenizację wierszy, którym wtórowały wesołe piosenki. Mali artyści doskonale wcielili się w postaci bohaterów wierszy.
Program obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie laureatom konkursu plastycznego na etapie szkolnym rozdano dyplomy i wręczono nagrody książkowe.

Szkolne obchody Roku Juliana Tuwima zakończyliśmy spotkaniem w Miejskiej Sali Koncertowej z radzymińskimi przedszkolakami. Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć wesoły program, ale również wziąć udział w zgaduj - zgaduli pod hasłem: "Jaki tytuł ma ten wiersz?". Najmłodsza publiczność rozpoczynająca naukę w roku szkolnym 2013/2014 mogła przekonać się, że pobyt w murach szkolnych to nie tylko obowiązek i nauka, ale również wspaniała zabawa.
W tym miejscu chcemy skierować podziękowania na ręce dyrektora Miejskiej Sali Koncertowej p. Michała Kamińskiego, który zawsze mile gości nas w swoich progach. Dnia 11 czerwca przedstawienie zaprezentowano rodzicom małych artystów.

Mamy nadzieję, że zrealizowane w naszej szkole przedsięwzięcia zaowocują w ilości przeczytanych przez uczniów książek, zachęcą ich do częstszego korzystania z pozycji książkowych, a nie z wiadomości zawartych w Internecie. Ogromną radością będzie dla nas fakt, iż nasi uczniowie przekonają się, że książka uczy, bawi i wychowuje.Zielona szkoła w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

-->> W pierwszym tygodniu czerwca uczniowie Stalowej Jedynki (klasa Vc, Va i VId) wraz z opiekunami: p. Anną Ciborowską, Agnieszką Cichy i Iwoną Korzeniewską, pojechali na Zieloną Szkołę "W Krainę Wielkich Jezior Mazurskich." Piękna pogoda towarzyszyła im przez wszystkie dni. Codziennie wyruszali w drogę by podziwiać piękno przyrody, zwiedzać ciekawe miejsca
i słuchać interesujących opowieści. Ostatniego dnia odwiedzili Leśniczówkę w Praniu, gdzie odpoczywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński.
Miejsce to bardzo urokliwe się okazało i natchnienie do pisania im dało. Dzięki temu powstał wierszyk krótki opisujący wydarzenia z tej wędrówki.

Na Zieloną Szkołę 46 uczniów pojechało
I Krainę Wielkich Jezior Mazurskich poznało.
U pana Adama w pensjonacie gościli
I bardzo dobrze się tam bawili.
Na początek w Parku Dzikich Zwierząt byli
A potem Galindię - wioskę Wikingów zobaczyli.
We wtorek Wilczy Szaniec zwiedzali
I wozem transportowym jechali.
W Mazurolandii miniatury zabytków podziwiali
A potem z łuku i karabinku strzelali.
W świętej Lipce koncertu organowego wysłuchali,
O którym długo potem rozmawiali.
W środę historię Twierdzy Boyen poznali,
Most obrotowy i panoramę Giżycka z wieży oglądali.
Na koniec dnia do Indian zajechali,
Gdzie w konkursie oszczepem rzucali.
Kolejny dzień od wizyty u jeleni zaczęli
A potem statkiem po śniardwach płynęli.
I jeszcze w basenie się pluskali
A wieczorem na dyskotece skakali.
Przy ognisku kiełbaski piekli,
Które potem ze smakiem jedli.
W piątek do Leśniczówki w Praniu pojechali,
Gdzie Muzeum Gałczyńskiego zwiedzali.
W drodze powrotnej Shreka oglądali
A w Mc Donaldzie kanapki zajadali.
Na koniec napisali:
„Kiedyś jeszcze tam wrócimy
I raz jeszcze wszystko zwiedzimy.
Bardzo nam się podobało,
Przygód było tam niemało.


Opracowanie: Anna Ciborowska


Zapraszamy do galerii:-->> Dnia 6 czerwca 2013 roku uczniowie klasy: IV c i IV b pod opieką p. Katarzyny Marzec i p. Jolanty Cholewa z okazji minionego Dnia Dziecka wybrali się do kręgielni i parku linowego. Sprawdzili tu swoje umiejętności sportowo-ruchowe i sprawność fizyczną. Zabawie i uciechom nie było końca.Przecież wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi.
Ale niewielu z nich pamięta o tym.

/Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"/

-->> W ubiegłą środę 29 maja, na klika dni przed oczekiwanym z utęsknieniem przez młodzież Dniem Dziecka, ulicami Radzymina przeszedł niezwykle barwny i rozśpiewany korowód bajkowych postaci, w które wcielili się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka...

Więcej - zakładka – "Napisali o nas" artykuł - Wielka Parada Postaci z bajek przeszła ulicami Miasta Cudu nad Wisłą - Kurier W
Nr 21 z dnia 4.06.2013 r.

PODZIĘKOWANIA:

Parada ulicami miasta:

Zapraszamy do galerii klas I - III:

Zapraszamy do galerii klas IV - VI:Drodzy uczniowie klas IV - VI!!!

Z okazji przypadającej w roku 2013
90 rocznicy powstania
Radzymińskiego Klubu Sportowego
"Mazur"
zapraszamy Was do udziału
w szkolnym konkursie wiedzy
"RKS Mazur - historia, której nie znamy."


Bliższych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii.
Konkurs odbędzie się 20 - 21.06.2013 r.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 28.06.2013 r.
Zapraszamy - nagrody czekają.

Koło Historyczne "Wiarus"Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1
im. ppłka pilota Mariana Pisarka
w Radzyminie
serdecznie zapraszają na

wielką paradę postaci z bajek

w związku z obchodami
ROKU JULIANA TUWIMA
z okazji Dnia Dziecka,

która odbędzie się w naszej szkole
29 maja 2013 r. (środa)
o godz. 10.00.DZIĘKUJĘ CI MAMO, DZIĘKUJĘ CI TATO

-->> Dzień 27 maja 2013r. był bardzo uroczystym dniem w naszej szkole, zaszczycili nas swoją obecnością Mamusie i Tatusiowie.

-->> Uczniowie klasy III c pod opieka wychowawczyni p. Małgorzaty Łuczyk przygotowali uroczystą akademię z okazji "Dnia Mamy" i "Dnia Taty." Niebawem, bo 23 czerwca swój dzień będą świętowali tatusiowie, uczciliśmy, więc oba święta, bo każde dziecko i o mamie i o tacie zawsze pamięta. Dzieci wierszem, piosenka i tańcem wyraziły miłość do swoich rodziców. Radośnie z wielką swobodą prezentowały swoje umiejętności artystyczno - wokalne. Na zakończenie z gracją i wdziękiem wykonanego programu mali artyści złożyli swoim rodzicom z serca płynące życzenia oraz wręczyli piękne kwiaty, upominki i własnoręcznie wykonane laurki. Wyraźnie wzruszeni rodzice nagrodzili ich występ gromkimi oklaskami. To nie był jednak koniec niespodzianek. Po występie dzieci zaprosiły, bowiem swoje Mamy i Tatusiów na wspólnie przygotowany słodki poczęstunek Było to wspaniała okazja do podzielenia się swoimi wrażeniami i zbieranie zasłużonych ze wszech miar pochwał. Rodzice dumni ze swoich pociech sami wspominali swoje szkolne występy. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców. Co warte podkreślenia była to jedna z wielu klasowych uroczystości w Stalowej Jedynce? Uroczyste, bowiem świętowanie Dnia Matki, często połączone z Dniem Taty rozpoczęli, bowiem uczniowie klas "0" już w piątek 24 maja.
My również przyłączamy się do serdecznych życzeń dla Mam i Tatusiów. Największy, bowiem na ziemi skarb to, kochająca się rodzina.Opracowanie: SP1


Zapraszamy do galerii kl. III c:


Zapraszamy do galerii kl. III a:
"Matematyka jest nauką wszystkiego."
/Arystoteles/

Tabliczka mnożenia na wesoło

-->> W piątek 24 maja br. W Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie już po raz drugi odbyły mistrzostwa szkoły w "Tabliczce mnożenia na wesoło." Organizatorem mistrzostw był Uczniowski Klub Sportowy "Lotnik." Uczniowie z klas czwartych i piątych uczestniczyli w nietypowym sprawdzianie matematycznym. "Prymus, Szeryf, Olimpijczyk, Krzyżak, Królowa skakanki i Piłkarz matematyk" to nazwy gier, w których młodzież musiała wykazać się nie tylko doskonałą wiedzą, ale także wysoką sprawnością fizyczną. Swoje umiejętności sprawdzali w trakcie zabawy specjalnymi kartami matematycznymi autorstwa p. Andrzeja Grabowskiego - byłego trenera lekkoatletyki i nauczyciela matematyki ze Szczecinka. Te wyjątkowe karty matematyczne można wykorzystywać na różnych etapach nauki i polecane są zwłaszcza dla dzieci z problemami w zapamiętywaniu.
W matematycznych zmaganiach uczestniczyło 36 uczniów reprezentantów klas IV i V. Po niezwykle pasjonującej i zaciętej rywalizacji wyłonionych zostało 8 finalistów, którzy w zbliżających się czerwcowych II Mistrzostwach Gminy będą bronić barw naszej szkoły. Zostali nimi: Dąbrowska Anna z kl. IV d, Szymańska Oliwia z kl. IV a, Bochenek Daniel z kl. IV d, Skolimowski Jakub z kl. IV c, Wojtowicz Klaudia z kl. V D, Baryłka Magdalena z kl. V a, Kwiatkowski Krzysztof z kl. V c oraz Piecychna Bartosz z kl. V d.
Wszyscy zwycięzcy poszczególnych gier otrzymali medale, a najlepsi z najlepszych zasłużone statuetki. Co warte podkreślenia sędziami zawodów byli uczniowie klas VI. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwały zaś p. Anna Ciborowska i p. Katarzyna Rostkowska.
Radość na twarzach uczestników, gromkie brawa od publiczności świadczą o trafności wyboru tej metody nauki matematyki, gdzie wspaniała zabawa zachęca do poznawania jej zawiłych tajników, a sama nauka przez to staje się o wiele łatwiejszą sprawiając przy okazji wiele przyjemności uczniom.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w zbliżających się mistrzostwach.

Uczniowski Klub Sportowy "Lotnik"


Zapraszamy do galerii:
-->> W dniach 21-24 maja 2013 roku reprezentanci klas II-IV wzięli udział
w I etapie Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego pt. "Junior."
Jego celem było rozbudzenie zainteresowania wśród uczniów nauką jednego z najważniejszych w świecie współczesnym języków obcych. Uczniowie, dzięki udziałowi w konkursie, mogli sprawdzić zdobyte na lekcjach wiadomości i wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. Z każdego poziomu nauczyciele języka angielskiego uczący w naszej szkole, po sprawdzeniu testów konkursowych, wybrali po dwóch najlepszych uczniów, którzy reprezentowali nas w II etapie.

Więcej w zakładce Sukcesy-->> W piątek 17 maja 2013 roku w Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbył się finał III Powiatowego Konkursu Pieśni Papieskiej pt: "Śpiewajmy Ojcu Świętemu."
W finale konkursu uczestniczyło 44 uczniów szkól powiatu wołomińskiego. Z radością informujemy, że zaszczytne III miejsce w kategorii szkoła podstawowa, klasy I - III w tak doborowej obsadzie zajął uczeń klasy II d naszej szkoły - Jakub Czerniec.
Jakub Czerniec w finale konkursu wykonał pieśń pt: "Kochamy Cię Janie Pawle II." Celem konkursu, nad którym patronat honorowy objęli JE ks. biskup Marek Solarczyk, Starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński i Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski było podziękowanie za dar obecności na radzymińskiej ziemi bł. Jana Pawła II i przypomnienie przesłania, jakie nam pozostawił.
Gratulujemy.

Opr. SP 1


Zapraszamy do galerii:
I ETAP OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"DRAPIEŻNE OBLICZA ZIEMI" - ROZSTRZYGNIĘTO

-->> I ETAP konkursu został ogłoszony przez Muzeum Geologiczne w Warszawie. Odbył się na terenie całej Polski, podzielonej na siedem regionów. Równolegle organizowany był również na Litwie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać w dowolnej technice plastycznej "Drapieżne oblicza Ziemi" z jej przeszłości geologicznej. Mieli utrwalić większe i mniejsze dramaty, polowania i ucieczki, a także naturalne katastrofy, które wbrew pozorom miały duże znaczenie w kształtowaniu powierzchni naszej planety oraz wpływały na losy jej mieszańców.
Półfinały rozegrane zostały w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizować będą w trakcie finału o I NAGRODĘ XIV EDYCJI KONKURSU, natomiast autorzy trzech najlepszych prac plastycznych w Polsce wezmą udział w finale polsko-litewskim, który w tym roku odbędzie się w Warszawie. Wielką satysfakcją jest dla nas iż nasza uczennica Aleksandra Mróz uczennica kl. IV b dostała się do półfinału.
16 maja 2013r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę.

Olu serdecznie gratulujemy.

Opracowanie: Marzena Mazur


Zapraszamy do galerii:
"Integracja pięćdziesiąt lat temu, a dzisiaj."
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTO.

-->> Dnia 15 maja 2013r. w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrówku odbył się finał III Powiatowego Konkursu Plastycznego "Niepełnosprawni są wśród nas." Konkurs skierowany był do uczniów kl."0" oraz klas I-III Szkół Podstawowych z terenu powiatu wołomińskiego.
Do konkursu zgłosiło się 29 szkół, z których wpłynęło 214 prac. Głównym celem konkursu było przybliżenie zagadnień niepełnosprawności, uwrażliwienie uczestników na problemy osób niepełnosprawnych, a także uświadomienie zmian jakie zaszły na przestrzeni lat w stosunku do niepełnosprawnych. Prace wykonane były w wielu technikach.
Uroczystość rozpoczęła się spektaklem w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej, pt. "Calineczka." Po występie artystycznym ogłoszono laureatów konkursu, jednym z nich była uczennica naszej szkoły Iga Rojewska z kl.II c, która otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Pozostali uczestnicy konkursu z naszej szkoły otrzymali nagrody pocieszenia. Nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu otrzymali dyplomy.
Po części oficjalnej odbył się piknik.
Idze gratulujemy, zaś wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy.

Opracowanie: Marzena Mazur
-->> 10 maja 2013 roku uczniowie klasy IVa pod opieką wychowawcy, p. Iwony Korzeniewskiej zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim pt. "Snow White."
Była to adaptacja znanej baśni braci Grimm pt. "Królewna Śnieżka." Scenariusz nie odpowiadał jednak w zupełności treści tej znanej baśni ludowej. Został on wzbogacony o nowe wątki, niektóre zdarzenia zostały zaś w nim pominięte. Takie rozwiązanie sprawiło, że spektakl w większym stopniu przykuwał uwagę widzów. Młodzi aktorzy, pomimo, iż ich występ był w języku obcym, zaprezentowali się bardzo dobrze. Uczniowie sami też wykonali rekwizyty do przedstawienia i zadbali o dekorację sali gimnastycznej, w której odbywał się występ.
Nauka intonacji, akcentów, wymowy poszczególnych kwestii dialogowych zajęła im ponad miesiąc, ale rezultaty tego wysiłku były zauważalne i docenione przez widzów. Podziękowali oni aktorom za wspaniały występ gromkimi brawami.
Uczniowie klasy IVa już teraz zastanawiają się, w jaki sposób zaskoczyć widzów w następnym roku szkolnym. Z niecierpliwością czekamy na ich kolejny występ!

Opracowanie: Iwona Korzeniewska


Zapraszamy do galerii:
Do miękkich wygód zwykła, będąc piękną, młodą,
Dla ojczyzny wzgardziłaś wdziękiem i urodą,
Porzuciłaś bogatych twych przodków pokoje,
I na dziarskim rumaku pędzisz w wrzące boje.
Ach! Polska nie zginęła i nigdy nie zginie,
Gdy w szlachetnych jej córkach krew tak polska płynie.


/zaczerpnięto ze strony internetowej poświęconej Marii Piotrowiczowej/

-->> Rok 2013 został przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego. Wspominając tamte odległe czasy walki naszych przodków o wolną, niepodległą ojczyznę, walki w niesprzyjających warunkach, walki o honor, wspominając wydarzenia i bohaterów nie można zapomnieć o kobietach w powstaniu uczestniczących. Polkach, które z potrzeby serca w imię miłości do Polski przywdziewały powstańczy mundur i ramię w ramię z mężczyznami walczyły i dzieliły losy powstańczych partii...

Więcej w zakładce "Napisali o nas" - O Kobietach walczących w powstaniu styczniowym - - Kurier W nr 18 z dnia 14.05.2013 r.UWAGA! DNI WOLNE!

W dniach od 1 maja (środa) do 5 maja (niedziela) 2013 r. nie ma zajęć dydaktycznych w szkole.

Wszystkim życzymy słonecznego weekendu majowego. :)-->> W ramach obchodów roku Juliana Tuwima w naszej szkole prowadzone były warsztaty głośnego czytania poezji tego autora. Inicjatorami spotkań byli : p. Agnieszka Cichy oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowywali uczennice z klas Vb i IVc do prezentacji wierszy. Były to: Iza Jadczak, Oliwia Wojtera, Olga Matera, Julita Traczyk, Ola Wilczyńska, Weronika Jabłecka, Oliwia Pachulska, Sandra Kopyścińska, Julia Olszewska.

Więcej >> TUTAJ <<-->> 30 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy V b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia, wsparci chórem szkolnym pod batutą p. Joanny Bożyk przedstawili swoim koleżankom i kolegom montaż słowno-muzyczny zatytułowany
"3 Maja 1791 r."
poświecony wydarzeniom związanym z uchwaleniem przed 222 laty Ustawy Rządowej. Pieśnią i wierszem przypomnieli młodemu pokoleniu radzyminiaków znaczenie pierwszej w Europie (przed Konstytucją Francuską z 03.09.1791 r.), a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (z 17.10.1787 r.) postępowej jak na owe czasy ustawy.
Ustawy uchwalonej przez Sejm zwany Czteroletnim (1788-1792) lub Wielkim, która zapisała się w historii naszego kraju, jako Konstytucja 3 Maja.
Konstytucja 3 Maja m. in. wzmacniała siłę państwa, zwiększała do 100 tysięcy polską armię, znosiła zasadę liberum veto, wolną elekcję. Znosiła większość istniejących jeszcze odrębności między Koroną a Litwą. Nadawała prawa mieszczanom i wzięła pod opiekę prawa chłopów.
Konstytucja budziła nadzieję na wyprowadzenie Polski z niewoli i uratowanie jej zagrożonej niepodległości. I choć obowiązywał tylko 14 miesięcy gdyż po przegranej wojnie z Rosją w jej obronie w roku 1792 nastąpił II (1793), a po przegranej Insurekcji Kościuszkowskiej III (1795) rozbiór Polski, który na 123 lata wymazał z map Europy niepodległe państwo polskie Konstytucja 3 Maja stała się w latach niewoli symbolem wewnętrznych sił narodu zdolnego do politycznego odrodzenia się, co ostatecznie nastąpiło w pamiętnym 1918 roku.
Uczniowie "Stalowej Jedynki" dobrze wiedzą, że to ważny dzień w pamięci każdego Polaka, dlatego z uwagą i zainteresowaniem obejrzeli występy nagradzając młodych artystów gromkimi brawami.

Opracowanie: Kolo Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:
Drodzy Uczniowie klas IV - VI
Koło Historyczne "Wiarus"
zaprasza Was
do udziału w konkursie fotograficznym:
"Krzyże i kapliczki przydrożne."
Bliższych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń
Termin składania prac - 29.05.2013r.
Zapraszamy - nagrody czekają.
Wręczenie nagród 28.06.2013 r.Pod patronatem Kuriera W

Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony
i ich niedoścignione męstwo,
wahałbym się stwierdzić,
że wynik tej bitwy byłby taki sam.
(-) Hugh Dowding
Głównodowodzący RAF

-->> W piątek 26 kwietnia w ramach obchodów Święta Szkoły,
w przeddzień 71 rocznicy bohaterskiej śmierci naszego patrona ppłk pil. Mariana Pisarka w naszej placówce już po raz trzeci zagościli panowie dr Tomasz Ginter i Karol Madaj z warszawskiego IPN-u z niezwykle popularna edukacyjną gra planszową "303".

Nasze spotkanie rozpoczęło się prelekcją pana Tomasza Gintera wprowadzającą w interesujący i ciekawy sposób licznie zgromadzonych uczniów klas V i VI w trudny okres początków II wojny światowej oraz roli w niej lotnictwa. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o polskich lotnikach z Brygady Pościgowej broniących w pierwszych dniach września 1939 roku na samolotach PZL P-11 polskiej konstrukcji nieba nad Warszawą przed niemiecką Luftwaffe Z podziwem słuchali opowieści o Tych, którzy dysponując dużo słabszymi samolotami pod względem prędkości, uzbrojenia oraz ilości od samolotów wroga, wbrew wszystkim statystykom odnosili powietrzne zwycięstwa, choć ich odnosić nie powinni. (Prędkość polskiej "jedenastki" wynosiła 370 km/h przy prędkości samolotów myśliwskich wroga 540 km/ h nie mówiąc już o uzbrojeniu). Zwyciężali jednak dzięki niesamowitemu wyszkoleniu uzyskanemu w polskich szkołach lotniczych oraz poświęceniu i woli walki o wolną ojczyznę. Nawet przegrana Kampania Wrześniowa 1939 roku nie załamała w nich ducha walki. Wręcz przeciwnie, różnymi drogami przedzierali się na zachód Europy, aby walczyć najpierw pod niebem Francji, a po jej kapitulacji pod niebem Anglii Barwna opowieść pana Tomasza wzbogacały liczne archiwalne zdjęcia i fragmenty wojennych filmów oraz wystawa 20 plansz o ponad dziewięćdziesiąt letniej historii Odznaki Kościuszkowskiej, którą nosił najsłynniejszy i zarazem najlepszy dywizjon myśliwski Bitwy o Anglię - polski dywizjon myśliwski "303."
(Wystawę udostępniła nam Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego, za co serdecznie dziękujemy.) To w tym dywizjonie 7 września 1940 roku odbył swój pierwszy lot bojowy pod niebem Anglii nasz patron ppłk pil. Marian Pisarek. Pełni wiedzy oraz dumni z postawy 145 naszych pilotów, którzy przesądzili o losach bitwy przystąpiliśmy, po krótkim instruktażu pana Tomasza i Karola do naszych planszowych pojedynków.
W grze uczestniczyło ponad 200 uczniów klas V i VI naszej szkoły oraz uczestnicy Koła Historycznego "Wiarus". Stoczono ponad 470 pojedynków (ograniczeniem był tylko czas jednej godziny poświęcony na rozgrywki jednej grupy liczącej ponad 40 graczy.) Zwycięstwa powietrzne odniosło 125 uczniów, w tym: 3 uczniów po cztery
12 uczniów po trzy
27 uczniów po dwa, pozostali zaś po jednym.
Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez IPN gry dydaktyczne "Twój znak" karty z wizerunkami sławnych pilotów, uczestników Bitwy o Anglię, karty z ilustracjami i podstawowymi danymi samolotów biorących udział w bitwie. Takie same karty otrzymali również pozostali uczestnicy gry.
Mistrzem Koła Historycznego "Wiarus" w grze strategiczno - planszowej "303" został Konrad Kowalczyk uczeń klasy VI c, drugie miejsce zajął Piotr Suchodolski z klasy V b. Na trzecim miejscu uplasowali się - Aleksandra Świętochowska klasa VI c i Piotr Klos klasa V b. Ciekawostką może być fakt, że jako nieliczni, a jako szkoła jedyni w Polsce graliśmy zarówno w grę strategiczno - planszową "303" jak i w grę "111" o Brygadzie Pościgowej, których twórcami są nasi mili goście. (Wersje testowa gry w listopadzie 2012 roku udostępnił nam p. Marek Rogusz, za co również serdecznie dziękujemy.)
W imieniu społeczności szkolnej pani dyrektor Elżbieta Jeleń dziękując za wieloletnią już współpracę z Biurem Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej wręczyła panu Tomaszowi Ginterowi i Karolowi Madajowi pamiątkowe podziękowania oraz fotografie samolotu bojowego Mig-29 z portretem naszego patrona Mariana Pisarka na statecznikach z Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
Pełni wrażeń jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą lekcję historii, mając jednocześnie nadzieję, że spotkamy się za rok.

Opracowanie: SP 1


Zapraszamy do galerii:
-->> W piątek 26 kwietnia minęła 204 rocznica zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie pod Raszynem oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia J. Poniatowskiego Warszawy, nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły, w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów po dowództwem ppłk. P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod dowództwem J. Sierawskiego wsparty baterią artylerii konnej w sile dwóch armat na rozkaz gen. Jana Henryka Dąbrowskiego rankiem 26.04.1809 roku z dwu stron uderzył na stacjonujące w mieście oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów (kawalerii) Po kilkugodzinnej krwawej walce na ulicach miasta wojska nieprzyjacielskie zostały pokonane. Do polskiej niewoli zostali wzięci żołnierze min. z 2 batalionu piechoty pułku Baiallet wraz z 37 oficerami. Straty polskie to 19 poległych i 27 rannych żołnierzy.
Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla Polaków ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie, co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.
Chwała Bohaterom obrońcom Ojczyzny

Koło Historyczne "Wiarus"
Drodzy uczniowie klas IV - VI
Koło Przyrodnicze "Orlik"
zaprasza was do udziału
w IX edycji konkursu fotograficznego:
"Bocian biały - symbol Mazowsza."
Bliższych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń.
Termin dostarczenia zdjęć - 29.05.2013 r.
Zapraszamy – nagrody czekają.
Wręczenie nagród 28.06.2013 r.Wycieczka klas: Vd i Vc do Muzeum Narodowego
i do centrum rozrywki Hula-Kula

-->> 23 kwietnia 2013 nasza klasa, razem z klasą Vc wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego, na lekcję muzealną
pt. "Muzealne przeboje" oraz na kręgle do Hula - Kula.

O godz. 8:30 wszyscy razem zebraliśmy się przed szkołą. Panie wychowawczynie: p. Dorota Poznańska i p. Anna Ciborowska zapoznały nas z regulaminem wycieczki i zwartą grupą ruszyliśmy do autokaru.
O godzinie 9:40 dojechaliśmy na miejsce. Do lekcji muzealnej mieliśmy jeszcze dużo czasu, więc wstąpiliśmy jeszcze do Muzeum Wojska Polskiego. Oglądaliśmy tam wojenne samoloty i czołgi. Stamtąd około godziny dziesiątej przeszliśmy do Muzeum Narodowego. Po chwili oczekiwania podszedł do nas przewodnik i rozdał nam testy i ołówki. Na początku zastanawialiśmy się, do czego nam będą potrzebne, ale przewodnik od razu nam wytłumaczył, że będziemy uzupełniać informację o poznanych dziełach. Od razu zaczęliśmy oglądać obrazy. Pierwsze dzieło przedstawiało umierającą królewnę i siedzącego obok niej męża. Dalej przeszliśmy do obrazu, który zrobił na nas największe wrażenie. Był to obraz pt. "Bitwa pod Grunwaldem". Autorem tego obrazu był sam Jan Matejko. Następnie przeszliśmy do portretu Katarzyny z Lubomirskich Ostrogskiej. Dalej zobaczyliśmy obraz Józefa Mehoffera pt. "Dziwny ogród". Na tym obrazie przedstawiona była rodzina Mehoffera i opiekunka jego dziecka. Znajdowała się również ważka, która symbolizowała słońce. Potem przeszliśmy do kaczora wykonanego z klocków lego i królika w kształcie marchewki. Usłyszeliśmy historię kaczora, który był bogaty. Jednak czego nie dotknął, zamieniało się to w złoto. Dlatego bardzo szybko zmarł z głodu. Następnie przeszliśmy do obrazu przedstawiającego widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego. Na sam koniec podziwialiśmy obraz Willema Claesza pt. "Deser".
Po wyjściu z muzeum autobusem pojechaliśmy do centrum rozrywki Hula - Kula na kręgle. Tam czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Panie powiedziały, że jeszcze godzinę będziemy na placu zabaw, który był podobny do Kolorado.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Nie tylko mieliśmy udaną zabawę, ale także wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat pięknych dzieł sztuki znanych malarzy.

Opracowanie: Karolina Mazurek, klasa Vd


Zapraszamy do galerii:
Żyjemy jednym życiem, które ma wiele wątków,
i które trzeba jak najlepiej połączyć w konstruktywną
całość również poprzez malarstwo.


...Pani Felicja Mroczka jest artystką malującą od dziecka. Już, jako uczennica szkoły podstawowej była autorką wielu gazetek. Rysowała wiejskie krajobrazy, portrety swoich nauczycieli i koleżanek oraz wybrane motywy z literatury. Jej prace zdobywają poczytne miejsca i liczne nagrody. Obrazy, p. Felicji znane są nie tylko
w gminie, w której żyje tj. Głogowie Małopolskim, ale również
w całym kraju. W latach młodości przebywała i malowała za granicą tj. we Francji (Paryż), w Stanach Zjednoczonych (Chicago) i w Niemczech.
Twórczość p. Felicji jest czytelna i można w niej znaleźć odpowiednią treść i barwy w różnorodnej tematyce, począwszy od pięknej urzekającej przyrody po krajobrazy, postacie, portrety i martwe natury. Przez wszystkie lata malarstwo stanowiło i stanowi sens jej życia.
Głogów Małopolski 2013 r.


(zaczerpnięto z folderu wydanego z okazji wernisażu prac artystki w Radzyminie)

Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować pani Felicji, władzom Głogowa Małopolskiego oraz przemiłym seniorom z zaprzyjaźnionych gmin za prezent w postaci portretu naszego patrona ppłka pil. Mariana Pisarka, który da nam możliwość pełniejszego popularyzowania postaci naszego patrona i polskich lotników nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, lecz również wśród lokalnej społeczności. Zapraszamy jednocześnie wszystkich do odwiedzenia wirtualnej wystawy prac p. Felicji Mroczka.

Opracowanie: SP 1


Zapraszamy do galerii:
Historia łączy pokolenia - dziękujemy Seniorom z Głogowa Wielkopolskiego

-->> Dnia 19 kwietnia w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie miało miejsce niecodzienne, ponadpokoleniowe spotkanie Członków Koła Emerytów z zaprzyjaźnionymi seniorami z Głogowa oraz społecznościom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie.
Ten czas był wyjątkowy, gdyż zbliżała się 71 rocznica tragicznej śmierci Patrona ppłka pilota Mariana Pisarka. Jak co roku swoją obecnością zaszczyciła nas najbliższa rodzina Patrona na czelne z Jego bratem p. Aleksandrem Pisarkiem, z zaproszonymi gośćmi, a wśród nich przewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego p. Marta Rajchert, burmistrz Radzymina p. Zbigniew Piotrowski, prałat Stanisław Kuć , przedstawiciele Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego panowie: Robert Gretzyngier, Krzysztof Kubala i Marek Rogusza, oraz reprezentanci Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa panowie: Jacek Kucharski i Andrzej Szymczak.
Podczas spotkania nastąpiło uroczyste przekazanie portretu Patrona Szkoły, autorstwa znanej malarki p. Felicji Kołodziej - Mroczki, która osobiście zaszczyciła swoją obecnością tą uroczystość wraz z trzydziestodwuosobową delegacją głogowian na czele z dyrektorem Miejsko - Gminnego Domu Kultury p. Dariuszem Lewandowskim - Sochą oraz przewodniczącą tamtejszego klubu seniora p. Kazimierą Hanną Regułą.
Symboliczne przekazanie portretów odbyło się w gronie władz miejskich burmistrza p. Zbigniewa Piotrowskiego, prałata Stanisława Kucia, malarki p. Felicji Kołodziej - Mroczki, przewodniczącego Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiL w Radzyminie p. Janusza Rasińskiego na ręce p. dyrektor Elżbiety Jeleń.
W dowód wdzięczności za przekazany dar uczniowie klasy II c i III b pod kierunkiem p. Marzeny Mazur i p. Ewy Stańczak przybliżyli postać Patrona prezentując wzruszający program artystyczny "ppłk pilot Marian Pisarek - powietrzny As." Na zakończenie chór szkolny pod batutą p. Joanny Bożyk zaśpiewał piosenką "Skrzydła."
Wszyscy goście w podziękowaniu za przybycie otrzymali na pamiątkę zakładkę i okolicznościowe wydanie szkolnej gazetki "Lustro Jedynki."
Uroczystość została zakończona wernisażem prac p. Felicji Kołodziej - Mroczki, które zachwyciły radzymińskich koneserów sztuki.
Mamy nadzieję, iż ten dzień na długo pozostanie w pamięci seniorów i społeczności szkolnej.

Opracowanie: SP 1


Więcej w zakładce - Napisali o nas - "Uroczyste i Serdeczne odwiedziny, czyli Przyjaciele z Głogowa Małopolskiego z kolejną wizytą w Radzyminie"
Kurier W nr 15/2013 r.


Zapraszamy do galerii:

Zdjęcia: Paweł CybulskiSzanowni Państwo,

z radością informujemy, iż 19 kwietnia 2013 r.
w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina,
podczas przekazania przez władze Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów na rzecz naszej szkoły portretu ppłka pil. Mariana Pisarka, będą Państwo mieli niecodzienną okazję,
aby obejrzeć inne prace autorki portretu,
malarki - Pani Felicji Mroczki.
To wydarzenie będzie doskonałą okazją do obcowania z jej sztuką. Podczas uroczystości będzie też można nabyć obrazy.
Wystawa zostanie następnie przeniesiona do Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie również będzie dostępna dla zwiedzających.

Serdecznie zapraszam!

Dyrektor Szkoły Podstawowej
Elżbieta JeleńSerdecznie zapraszamy rodziców na konferencję
"MAM 6 LAT - chcę poznawać świat! Idę do szkoły",
której organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty
oraz Burmistrz Wołomina.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną m.in. zagadnienia dotyczące specyfiki wieku rozwojowego dziecka w kontekście wymagań podstawy programowej oraz odpowiedzi na niektóre pytania: Dlaczego warto posłać sześciolatka do szkoły?
Czego rodzice mogą oczekiwać od szkoły?

Konferencja odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. w godz. 16.00 - 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Wołominie, ul. Mariańska 7.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszę o zgłoszenie do dnia 15 kwietnia br. na adres e-mailowy jolanta.milczuk@kuratorium.waw.pl lub telefonicznie 22 551 24 22.

Serdecznie Państwa zapraszamy i zachęcamy do udziału
w konferencji.
Informacja zaczerpnięta ze strony Kuratorium Oświaty
w Warszawie
-->> 10 kwietnia 2013r uczniowie naszej szkoły przedstawili wzruszający program patriotyczny "Katyń pamiętamy" poświęcony Tym, którzy zginęli za to, że kochali i wiernie służyli Ojczyźnie. Wierszem i patriotyczna pieśnią uczczono pamięć zarówno bohaterów zbrodni katyńskiej jak 96 ofiar katastrofy smoleńskiej z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, śp. Lechem Kaczyńskim na czele.Wędrując ścieżkami naszej trudnej historii opisanej poezją i śpiewem poznawaliśmy fakty dotyczące zbrodni katyńskiej i ponad 50 letniego okresu jej zakłamywania i prób wymazania z narodowej pamięci nazwisk jej najwierniejszych synów i córek. To właśnie tam na zbroczoną niewinną krwią polskich oficerów rosyjską ziemię wyleciał w swój ostatni lot prezydencki samolot z przedstawicielami naszego narodu, którzy pragnęli oddać hołd i zapalić znicze - ognie pamięci na grobach rodaków.
Młodzi artyści w bardzo wzruszający sposób przypomnieli życiorysy, listy i wspomnienia o kapitanie Stanisławie Wacławie Siweckim i majorze Bolesławie Korzeniowskim, których pamięć w kultywujemy w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Katyń - ocalić od zapomnienia."
Pomysł programu wspaniale prowadzonego i koordynowanego przez Stowarzyszenie, Parafiada co warte przypomnienia narodził się jesienią 2007 roku w naszej szkole. Dęby Pamięci rosnące już nie tylko w Polsce a w wielu krajach świata są wyrazem pamięci i wołaniem o ujawnienie całej prawdy o tej okropnej zbrodni - zbrodni ludobójstwa wobec naszego narodu.
Ze wzruszeniem wspominaliśmy również ojca Józefa Jońca prezesa Stowarzyszenia Parafiada, przyjaciela naszej szkoły, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Ojciec Józef zawsze pomagał i wspierał nas w różnych szkolnych inicjatywach.
Minutą ciszy, w postawie na baczność i zapaleniem zniczy pod Dębami i symbolicznym miejscem pamięci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu uczciliśmy pamięć Tych, którzy dla Polski złożyli ofiarę największą.

Cześć Ich pamięci.


Program przygotowali uczniowie klas IV, VI pod kierunkiem p. Jolanty Cholewy,
p. Grzegorza Jelenia i p. Pawła Cybulskiego oraz Chór szkolny pod batutą p. Joanny Bożyk.

Opracowanie: SP 1


Zapraszamy do galerii:


Stanisław Wacław Siwecki

Bolesław KorzeniowskiPokój Wam wieczny
w cichej krainie.
Gdzie ból nie sięga,
gdzie łza nie płynie.
Gdzie słychać głos Boga,
głos serdeczny.
Pokój wam wieczny

-->> We wtorek 10 kwietnia 2013 roku minęła trzecia rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. W katastrofie zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lech Kaczyński z małżonką Marią i 94 osoby delegacji udającej się do Katynia, aby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym strzałem w tył głowy w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród ofiar katastrofy był o. Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada - przyjaciel naszej szkoły.
Minutą ciszy i zapaleniem znicza - ognia pamięci uczciliśmy pamięć Tych, którzy tragicznie ginąc przypomnieli światu zbrodnię katyńską.
Cześć Ich pamięci.

Koło Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:
Gminny konkurs pt. "Kurczak" rozstrzygnięty

-->> Dnia 8 kwietnia 2013 r. w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom gminnego konkursu plastycznego pt. "Kurczak."
Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. III-VI ze szkół terenu Miasta i Gminy Radzymin. Nasi uczniowie z wielkim zapałem wykonywali swe prace. Dzieła były estetyczne. Dominowała w nich pomysłowość, oryginalność i poczucie humoru. Na konkurs przekazano 112 prac. Jury wyłoniło 37 laureatów, w tym 20 z nich jest uczniami naszej szkoły.

Zapraszamy do galerii:


Więcej >> TUTAJ <<-->> 4 kwietnia 2013 roku minęła 219 rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim , które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych. O naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty.
Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.
Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków i przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (04.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości.

Kolo Historyczne "Wiarus"

Kalendarium Powstania Kościuszkowskiego:UWAGA! Dzień 04 kwietnia 2013 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla klas I - V.
Klasy szóste będą pisać
Ogólnopolski Sprawdzian Klas Szóstych.
Trzymamy kciuki :)Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki

R. Bacon

-->> W marcu tego roku w naszej szkole odbył się I Konkurs Matematyczny dla klas V - "Pitagoras" zorganizowany przez p. Annę Ciborowską.
Do I etapu zgłosiło się ponad 30 uczniów. W II etapie udział wzięło 15 najlepszych. Spośród nich zostali wyłonieni laureaci. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Piecychna z klasy Vd, drugi był Damian Włodarczyk z klasy Va, a trzecie miejsce zajął Krzysztof Kwiatkowski z klasy Vc.Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla Klaudii Wojtowicz, która zajęła piąte miejsce, ale była zdecydowanym zwycięzcą I etapu.
Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe a zwycięzcy została również wręczona statuetka.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach konkurs będzie cieszył się równie dużym zainteresowaniem i wpisze się w tradycję naszej szkoły.

Anna Ciborowska


Zapraszamy do galerii:
-->> Z radością pragniemy poinformować, że Natalia Jankowska uczennica klasy VI d 24 marca 2013 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Radzymin w zimowej szacie." Co warte podkreślenia jej fotografie wygrały z fotografiami o wiele starszych, mających większe doświadczenie uczestników konkursu. Gratulujemy.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagród było Przedsiębiorstwo Budowlano Handlowo Usługowe Grażyny i Janusza Bamot Spółka Jawna z Radzymina.

Zapraszamy do lektury wywiadu przeprowadzonego z Natalią Jankowską.

Opracowanie Koło Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:


-->> W środę 20 marca 2013 roku klasy VI ci VB pod opieką wychowawców p. Joanny Nowakowskiej i p. Grzegorza Jelenia udały się na niezapomnianą wycieczkę do kina Ciemna City w Warszawie na film 5D - "Wszystko o człowieku."
Ołowiane chmury, nisko zawieszone na niebie, ujemna temperatura, gruba warstwa śniegu, niecodzienne w pierwszym dniu astronomicznej wiosny nie nastrajały nas zbyt optymistycznie. Bojąc się ulicznych korków wyjechaliśmy spod szkoły wczesnym rankiem. Nasze obawy okazały się nieuzasadnione i w kinie byliśmy sporo przed czasem. Wcale jednak tego nie żałowaliśmy. Wolny czas spędziliśmy oddając się różnorakim zabawom w sali gier.Wędrując następnie po kinowych salach poznawaliśmy tajemnice związane z człowiekiem. Zabawy było, co nie miara. Nasi koledzy Szymon i Konrad w turnieju wiedzy zajęli drugie miejsca, co dodatkowo wprawiło nas w dobry humor, gdyż rywalizowaliśmy z uczniami innych szkół.Do szkoły wracaliśmy nieco zmęczeni, ale zadowoleni z dobrze spędzonego pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Więcej możecie przeczytać w relacjach naszych kolegów i koleżanek z wycieczki do lektury, których zapraszamy.

Uczniowie klasy V B i VI C z wychowawcami


Zapraszamy do galerii:

O wycieczce - relacje:Konkurs historyczny
"Z kart historii parafii - Moja parafia ma 540 lat..."
został rozstrzygnięty

-->> W konkursie, którego organizatorami było działające w naszej szkole Koło Historyczne "Wiarus" i Szkolne Koło Caritas im s. Faustyny było w Roku 2013 ogłoszonym Rokiem Wiary przybliżyć uczniom 540 letnie dzieje radzymińskiej parafii oraz wzbudzić zainteresowanie historią naszej "małej Ojczyzny", tak mocno związanej z wiarą przodków. Chęć udziału w konkursie zgłosiło 23 uczniów klas IV.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 bardzo szczegółowych zadań oraz odpowiedzi na pytanie:
Jakim człowiekiem według Ciebie powinien być chrześcijanin (katolik)?

Więcej TUTAJ

Koło Historyczne "Wiarus"
Szkolne Koło Caritas im. s. FaustynyMiłujcie Waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy Was prześladują.
/Mt 5,44/

Serdecznie zapraszamy Rodziców

na Misterium Męki Pańskiej
"W krzyżu miłości nauka"
,

które odbędzie się 24 marca 2013 r.
o godz. 16.00
w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie.-->> Zapraszamy do wielkanocnej galerii gifów - zakładka


"Nasze prace" utworzonej przez uczniów z klasy IVa, Vc i VId.

-->> 13 marca 2013 roku w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie odbyła się premiera Misterium Męki Pańskiej pt. "W krzyżu miłości nauka", w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
Uczniowie z klas VI a i VI d pod kierunkiem p. Agnieszki Sieradzkiej od kilku miesięcy przygotowywali się do premiery. Inspiracją tegorocznego spektaklu przedstawiającego mękę Chrystusa była postać Maryi. To Ona towarzyszyła Jezusowi podczas drogi krzyżowej, z przerażeniem obserwowała akty okrucieństwa skierowane przeciwko Jej Dziecku. Jej cierpienie było niewyobrażalne, a zarazem pokazywało ogromną ufność Matki Najświętszej wobec Boga.
To właśnie od Maryi możemy uczyć się pokory i całkowitego posłuszeństwa w wypełnianiu Bożej woli.
W postać Maryi wcieliła się Natalia Skonieczna, która w bardzo wzruszający sposób towarzyszyła Jezusowi, w którego rolę wcielił się Tomasz Żbikowski. Poruszającą oprawę muzyczną zapewniła p. Joanna Bożyk wraz ze szkolnym chórem.
Misterium Męki Pańskiej wystawione w czasie Wielkiego Postu było doskonałą okazją do wspólnego przeżywania męki i śmierci Jezusa Chrystusa, a jednocześnie pomogło zarówno widzom, jak i aktorom przygotować się do owocnego przeżywania świąt Wielkanocnych.

Opracowanie: Joanna Karłowicz-Budzik


Zapraszamy do galerii:
Jak "Delfin" w wodzie

-->> Uczniowski Klub Sportowy LOTNIK informuje, iż otrzymał z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 15.000 tys. zł ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów na naukę pływania. Zajęcia odbywać się będą na pływalni OSiR w Wołominie pod okiem wykwalifikowanej kadry. Szkoleniem zostaną objęci członkowie Klubu wyłonieni na podstawie wewnętrznego regulaminu. Młodzież dowożona będzie na basen autokarem. Regulamin, harmonogram oraz godziny wyjazdów można znaleźć w zakładce UKS LOTNIK.

Zapraszamy Zarząd
"Zmarli zobowiązują żywych"

-->> W środę 6 marca w dzień po 73 rocznicy podpisania przez Józefa Stalina i najwyższych rangą radzieckich polityków rozkazu o likwidacji polskich oficerów wziętych do niewoli przez żołnierzy Armii Czerwonej jesienią 1939 roku, członkowie Koła Historycznego "Wiarus" biało - czerwonymi szarfami i zapaleniem zniczy pamięci rozpoczęli szkolne obchody Zbrodni Katyńskiej.
Minutą ciszy przed symbolicznymi kamiennymi obeliskami przy Dębach Pamięci, uczciliśmy pamięć majora Bolesława Korzeniowskiego, kapitana Wacława Siweckiego oraz wszystkich polskich oficerów - ofiary zbrodni sowieckiego NKWD. W ciszy wspominaliśmy Tych, których jedyną winą było to, że byli Polakami wiernymi swojej ojczyźnie.

Cześć Ich pamięci.

Koło Historyczne "Wiarus"
Zdrowa rywalizacja sportowa

-->> Czy siatkówka stanie się ulubioną grą zespołową uczniów naszej szkoły? Być może. Właśnie zakończył się ostatni cykl turniejów sportowych organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy LOTNIK z piłki siatkowej. W rozgrywkach uczestniczyło 28 uczennic z klas IV oraz 56 uczniów z klas VI. Mecze odbywały się w systemie „każdy z każdym” w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt.

Więcej w zakładce UKS LotnikZapisy do klasy pierwszej na rok szkolny 2013/2014

Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie,
ul. 11-go Listopada 2 tel. (22) 786-50-31


 • Zapisy trwają od 1-31 marca 2013r. w sekretariacie szkoły
  w godz. 08.00-16.00.
  (Przy zapisie potrzebny jest akt urodzenia
  i PESEL dziecka).
 • Do szkoły przyjmowani są uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły.

 • Dyrektor szkoły wyłącznie za zgodą organu prowadzącego może do szkoły przyjąć dziecko spoza obwodu, jeżeli jest wolne miejsce w klasie
  i nie spowoduje to konieczności utworzenia dodatkowego oddziału lub podziału na grupy.

 • Do klasy pierwszej zapisujemy dzieci urodzone:
  - w 2006r. (obowiązek),
  - w 2007r. (decyzja rodziców).
 • W roku szkolnym 2013/2014 obowiązek szkolny w formie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego spełniają dzieci urodzone w 2008 roku
  i te z 2007 roku, które nie rozpoczną nauki w klasie I.

 • Kartę zapisu można pobrać >> TUTAJ << lub w sekretariacie szkoły.


 • >> Informacja dla rodziców <<
  UWAGA!
  W związku z rekolekcjami trwającymi w dniach
  17-20 marca 2013 r. zebrania klasowe zostały przesunięte na dzień 12 marca 2013 r.
  Klasy I-III na godz. 16.45, klasy IV-VI na godz. 17.45. ZAPRASZAMY!
  Miłujcie Waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy Was prześladują.
  /Mt 5,44/

  Serdecznie zapraszamy Rodziców

  na Misterium Męki Pańskiej
  "W krzyżu miłości nauka"
  ,

  które odbędzie się 13 marca 2013 r.
  o godz. 17.00
  w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie.  -->> Basen, zjeżdżalnia i jacuzzi - to atrakcje, z których skorzystali uczniowie klasy III c i III d wraz z wychowawczyniami p. Jolantą Łuczyk i p. Barbarą Giera.
  Dnia 6 marca 2013r. odwiedzili pływalnię w OSiR "Huragan" w Wołominie.
  Pod czujnym okiem ratowników wszyscy świetnie się bawili, a także zjeżdżali z wielkiej zakręconej zjeżdżalni wodnej. Ćwiczenia na basenie, poza tym, że były znakomitą zabawą i zdrową formą spędzania czasu, to znacznie poprawiły sprawność fizyczną uczniów, kondycję, koordynację ruchową i wytrzymałość. Było świetnie, mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka.

  Zapraszamy do galerii:
  Laureaci szkolnego konkursu informatycznego w kategorii grafika komputerowa na wykonanie animacji pt.: "NETYKIETA - zasady kulturalnego zachowania się w sieci":

  I miejsce - Michał Kowalik V c
  II miejsce - Łukasz Mościcki IV c
  III miejsce - Paweł Skonieczny IV c

  Laureaci szkolnego konkursu informatycznego w kategorii grafika komputerowa na wykonanie plakatu pt.: "Moje prawa i obowiązki jako cyfrowego obywatela":

  I miejsce - Patrycja Męczkowska V d
  II miejsce - Leszek Filipiak VI a
  III miejsce - Julia Michalik IV d

  Organizator: Dorota Poznańska
  GRATULUJEMY!  I SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS V
  "PITAGORAS" - marzec 2013r.

   Organizacja konkursu:

   1. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1
   w Radzyminie.
   2. Nauczyciel odpowiedzialny: Anna Ciborowska.
   3. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V.

   4. Konkurs odbędzie się 7 marca 2013r. (I etap) i 14 marca 2013r. (II etap)
   5. Czas trwania I etapu konkursu to 60 minut, II etapu to 90 min.
   6. Uczniowie rozwiązują indywidualnie piętnaście zadań.
   7. Uczniowie nie mogą korzystać z kalkulatorów i korektorów przy rozwiązywaniu zadań.
   8. Uczniowie przynoszą ze sobą przybory do pisania i przybory geometryczne.
   9. Komisja Konkursowa sprawdza prace uczniów.
   10. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone finalistom Konkursu przez organizatorów w późniejszym terminie.
   11. Od decyzji Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie.

   >>> Cele i regulamin konkursu<<<  Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną
  dla klas I - VI

  Cele konkursu:
 • rozwijanie twórczości plastycznej uczniów,
 • budzenie szacunku dla walorów sztuki ludowej,
 • kształtowanie wrażliwości estetycznej,
 • powszechna prezentacja dorobku dzieci,
 • popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą;
 • pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.


 • Do udziału w konkursie każda klasa wystawia po jednej oryginalnej i niepowtarzalnej palmie wielkanocnej powyżej 1 m wysokości.
  TECHNIKA WYKONANIA: materiały naturalne: żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, krepa, wstążka, wydmuszki, bibuła itd.

  Kategorie oceny:
  - sposób wykonania palmy;
  - wykorzystanie materiałów naturalnych;
  - zdobnictwo;
  - formę;
  - inwencję artystyczną i pomysłowość;
  - oryginalność pomysłu;
  - ogólną kompozycję palmy;
  - własnoręcznie wykonane elementy dekoracji;
  - staranność wykonania.

  Palmy należy wykonać do 11 marca 2013 roku.  -->> W słoneczne, wietrzne przedpołudnie 2 marca 2013 roku grupa młodych pasjonatów dziejów ojczystych z Koła Historycznego "Wiarus" działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka pod opieką p. Grzegorza Jelenia, wybrała się na niezwykłą wyprawę "Szlakiem bohaterów Powstania Styczniowego, żołnierzy Armii Krajowej - powstańców warszawskich oraz szlakiem Żołnierzy Wyklętych." Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w latach 1944-63, podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji naszego kraju. Zapytacie zapewne, co łączy powstańców i żołnierzy z tak wydawałoby się odległych od siebie czasów. Łączy ich bardzo wiele. Marzenia o wolnej niepodległej Polsce. Heroizm walki w niesprzyjających okolicznościach, walki o honor bez nadziei na zwycięstwo oraz bezimienne groby rozsiane po całym kraju. Łączy ich też próba umniejszenia albo całkowitego wymazania ich czynów z narodowej pamięci w czasach PRL-u.
  Naszą wyprawę w głąb ojczystej historii rozpoczęliśmy od nawiedzenia miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym w naszym mieście. Przed pamiątkową tablicą na murach Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie wspominaliśmy postać Romana Żulińskiego członka Rządu Narodowego Romualda Traugutta, razem z nim i trójką towarzyszy straconego 5 sierpnia 1864 roku przez carskich żołnierzy na stokach Cytadeli Warszawskiej. Roman Żuliński w latach 1854-56 był nauczycielem matematyki w Instytucie Kształcenia Nauczycieli Szkół Elementarnych, który mieścił się w zabytkowym budynku dzisiejszego liceum. Minutą ciszy na radzymińskich Grudkach w miejscu egzekucji uczciliśmy pamięć Piotra Faryńskiego, Jana Gwoździńskiego, Stanisława Broniaka oraz Łukasza Pazio, mieszkańców Radzymina skazanych w maju 1864 roku, na śmierć za udział w powstaniu. Miejsce ich śmierci obecnie upamiętnia żelazny stylizowany krzyż ufundowany staraniem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Starostwa Powiatu Wołomińskiego.
  Kolejnym etapem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, którą rozpoczęliśmy od wędrówki aleją granitowych płyt z wyrytymi nazwiskami bohaterów Powstania Warszawskiego. Zebrani wokół dzwonu "Monter" postawą na baczność i minutą ciszy oddaliśmy hołd "Tym, którzy pragnęli być wolni i wolność sobie zawdzięczać." Będąc w tym symbolicznym miejscu wspominaliśmy, również tragiczne losy żołnierzy Armii Krajowej i innych niepodległościowych organizacji, którzy zaledwie rok, dwa po zakończeniu wojny zamiast upragnionej wolności zostali uznani za wrogów ojczyzny, o którą ponad pięć lat walczyli. Według danych Muzeum Powstania Warszawskiego planującego przygotowanie specjalnej ekspozycji upamiętniającej ten tragiczny w naszych dziejach okres lat 1944-56 wojskowe komunistyczne sądy wydały ponad 8 tysięcy wyroków śmierci na polskich patriotów , z których ponad połowa została wykonana. Przez więzienia UB i NKWD przewinęło się prawie 2 miliony, różnym formom represji poddanych zostało kolejne 6 milionów rodaków. Według historyków ponad 20 tysięcy żołnierzy podziemia zginęło w walce z oddziałami utrwalającymi komunistyczną władzę w Polsce. Co warte podkreślenia w piątek 1 marca po raz trzeci w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy wyklętych Koło Historyczne "Wiarus" przygotowało w naszej szkole Tablicę Pamięci, na której każdy uczeń klasy VI mógł umieścić życiorysy i zdjęcia żołnierzy, których starano się na zawsze wymazać z naszej pamięci. W ten symboliczny sposób chcieliśmy powiedzieć, że pamiętamy.
  Wędrując muzealnymi korytarzami poznawaliśmy historię 63 dni bohaterskiej walki żołnierzy i mieszkańców niepokornego miasta, która krzyczała światu o polskim pragnieniu wolności i niepodległości. Poznając historię powstania skrzętnie zbieraliśmy pojedyncze kartki z wojennego kalendarza. Po powrocie do szkoły stworzymy z nich kronikę, którą będziemy starali się przeczytać dzień po dniu.
  Ostatnim etapem naszej wyprawy było zwiedzenie na Placu Bankowym plenerowej wystawy poświęconej wydarzeniom Powstania Styczniowego. Na zamieszczonej mapie z satysfakcją odnaleźliśmy nasze miasto Radzymin. W czasie trwania powstania 30 lipca stoczona została wokół niego jedna z kilku potyczek powstańczych partii z wojskami carskimi. Nieco zmęczeni wracaliśmy do domu przekonani, że o naszych bohaterach zarówno Powstania Styczniowego Warszawskiego, żołnierzach Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych należy śmiało powiedzieć:
  VINCTIS NON VICTIS
  (Zwyciężeni, lecz niepokonani)
  Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

  Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"

  W wyprawie uczestniczyli: Emilia Skibowska, Oliwia Pachulska, Mateusz Rowicki, Piotr Klos, Paweł Wardak, Szymon Mikołajewski, Piotr Suchodolski, Konrad Palesa, Jakub Szwech

  Zapraszamy do galerii:
  VINCTIS NON VICTIS
  (Zwyciężeni, lecz nie pokonani)

  -->> W piątek 1 marca 2013 roku obchodziliśmy po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej w latach 1944-63 Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).
  Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli przez komunistyczną władzę mianem faszystów i zaplutych karłów reakcji. W obronie wartości, jaką dla nich była Polska suwerenna i niepodległa wielu poległo walce z bronią w ręku, tysiące zakatowano w kazamatach więzień UB, tysiące skazano w procesach będących kpina z wymiaru sprawiedliwości na karę śmierci lub długoletnie więzienie Ponad 2 miliony wtrącono do więzień, a kolejnych 6 milionów rodaków poddano różnorodnym formom represji. Zaś Ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów. Aby przywrócić pamięć o Tych, których na zawsze starano się wymazać z historii naszego narodu Koło Historyczne „Wiarus” przygotowało na szkolnym korytarzu Tablicę Pamięci, na, której uczniowie klas VI mogli umieścić życiorysy i zdjęcia Żołnierzy Wyklętych. W ten symboliczny sposób chcieliśmy powiedzieć, że pamiętamy o Ich ofierze.

  Kolo historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:
  -->> W czwartek 28 lutego 2013 roku minęła 179 rocznica urodzin Romana Żulińskiego, wybitnego nauczyciela i wychowawcy warszawskich szkół. Wykładowcy matematyki w Instytucie Kształcenia Nauczycieli Szkół Elementarnych w Radzyminie w latach 1854 1856. Autora podręczników "Arytmetyka dla użytku nauczycieli elementarnych" oraz "Zasad rachunku różniczkowego". Działacza Towarzystwa Naukowego i Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynnego.
  W Powstaniu Styczniowym Roman Żuliński kierował urzędem powstańczej poczty, która obejmowała swym zasięgiem teren całego Królestwa Polskiego. W Rządzie Romualda Traugutta kierował ekspozyturą powstańczej poczty, której zadaniem było rozsyłanie rozkazów, pism, odezw rządowych, oraz przechowywanie powstańczego archiwum, pieczęci i map. Aresztowany 12 marca 1863 roku, więziony w X Pawilonie Cytadeli Aleksandryjskiej. Wyrokiem carskiego sądu, po długotrwałym i brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci. Został stracony wraz z Romualdem Trauguttem i trzema innymi członkami Rządu Narodowego 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli. Niech jego niezłomna postawa patrioty, który poświęcił życie dla dobra i wolności Polski będzie dla nas przykładem i wzorem do naśladowania Cześć Jego pamięci.

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Kalendarium:  Drodzy Uczniowie!

  -->> Wraz z naszym Szkolnym Kołem Caritas zachęcamy Was do włączenia się w akcję ogólnopolską - JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2013 zatytułowaną w tym roku "Wiara działająca w miłości."
  Przez cały Wielki Post uczymy się dzielić tym, co posiadamy z najbardziej potrzebującymi. Zebrane ofiary gromadzimy w specjalnie przygotowanych skarbonkach, które otrzymujecie od katechetów.
  W Wielkim Tygodniu przynosimy skarbonki do szkoły. Zebrane środki zostaną przekazane do Caritasu i przeznaczone w tym roku na leczenie osób starszych i dzieci. Niech w to wielkopostne dzieło miłości włączą się całe rodziny.

  Szkolne Koło Caritas
  -->> 23 lutego 2013 r. prawie czterdziestoosobowa grupa uczniów z klas III-VI pod opieką p. Agnieszki Sieradzkiej oraz p. Iwony Korzeniewskiej odwiedziła Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów) w Ołtarzewie.
  Celem pielgrzymki było wspólne przeżywanie Misterium Męki Pańskiej. Sztuka teatralna pt. "U Boga wszystko jest możliwe" została wystawiona przez kleryków tego seminarium. Scenariusz, reżyseria, stroje oraz wszystkie techniczne aspekty potrzebne do wykonania profesjonalnej sztuki były także udziałem alumnów.
  Naszą pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa do św. Krzysztofa z prośbą o opiekę podczas podróży. W autobusie panowała atmosfera spokoju i wewnętrznego skupienia. Po przyjeździe uczniowie zakupili pamiątki. Następnie, pod opieką jednego z kleryków WSD, udaliśmy się na film. Przedstawiał on krótką historię założenia seminarium, prezentował dzień z życia kleryków, jak również zapoznawał widzów z kalendarzem liturgicznym alumnów. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali film, podziwiając kleryków za wszechstronną działalność m.in. za prowadzenie zespołu muzycznego Schola Gregoriana Wyższego Seminarium Księży i Braci Pallotynów, który ubogaca msze święte w języku łacińskim, jak również za prowadzenie Teatru Akademickiego. Jak dowiedzieliśmy się wszystkie te aktywności klerycy łączą na co dzień z nauką, sportem oraz rozwijaniem swoich osobistych pasji i zainteresowań. Po prezentacji udaliśmy się na Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie w skupianiu przeżywali sztukę. Byli pod wrażeniem profesjonalnej gry aktorskiej kleryków. Męka Pańska przedstawiona przez kleryków w nietuzinkowy sposób konfrontowała współczesnego, zagubionego człowieka z tajemnicą wiary w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i życie wieczne. Po zakończeniu sztuki mieliśmy czas na rozmowy z występującymi, zdjęcia oraz zadawanie pytań.
  Widowisko Misterium Męki Pańskiej przyczyniło się do wewnętrznego wyciszenia widzów, przed premierą spektaklu z udziałem szóstoklasistów, zatytułowanego w tym roku "W krzyżu miłości nauka."

  Szkolne Koło Caritas
  pod kierunkiem p. Iwony Korzeniewskiej


  Zapraszamy do galerii:
  -->> W piątek 22 lutego 2013 roku zawitał w progi naszej szkoły niezwykły gość - pan Seweryn Kowalski, który ofiarował nam w prezencie przysłowiową "gwiazdkę z nieba", którą okazał się dość pokaźnych rozmiarów najprawdziwszy meteoryt.
  Pan Seweryn Kowalski długoletni radzymiński radny i społecznik, co warte podkreślenia od lat w różnorodny sposób wspiera naszą szkołę. Ponad 20 lat temu był jednym z inicjatorów nadania szkole imienia słynnego lotnika podpułkownika Mariana Pisarka (ufundował wówczas pamiątkową tablicę poświęconą patronowi). W miarę swoich możliwości przekazuje do szkolnej Izby Pamięci różne przedmioty i dokumenty mające historyczną wartość, a pochodzące np.: z okresu wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, czy też historii najnowszej naszej Ojczyzny.

  Więcej >> TUTAJ <<  Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość
  Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

  Drodzy Uczniowie
  klas IV
  Z okazji przypadającej w lutym 2013 roku
  540 rocznicy erygowania Parafii p/w Przemienienia Pańskiego w Radzyminie
  Koło Historyczne "Wiarus" oraz Szkolne Koło Caritas
  zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału
  w szkolnym konkursie
  "Z kart historii Parafii..."
  Bliższych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii.
  Konkurs odbędzie się w piątek 15 marca 2013 roku.
  Serdecznie zapraszamy, nagrody czekają.

  >>> Historia parafii w zarysie: <<< (plik *doc)

  Koło Historyczne "Wiarus"
  Szkolne Kolo Caritas  -->> Dnia 20 lutego klasa Vc z wychowawczynią p. Anną Ciborowską i klasa VIa z wychowawczynią p. Joanną Karłowicz-Budzik wybrały się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję "Tworzymy gazetę powstańczą."
  Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali muzeum i słuchali przewodnika, który ich oprowadzał opowiadając różne historie z czasów Powstania. W czasie lekcji uczniowie klasy V zastanawiali się nad rolą prasy podczas Powstania Warszawskiego. Poznali tytuły gazet powstańczych i tematykę artykułów tamtego okresu. Ostatecznie próbowali wcielić się w rolę reporterów powstańczych gazet i stworzyć własną gazetę na temat wydarzeń jednego dnia. Metodami wiodącymi zajęć była praca w grupach z wykorzystaniem materiałów źródłowych, a następnie prezentacja jej wyników.

  Zapraszamy do galerii:
  -->>19 lutego 2013r. uczestnicy koła polonistycznego (kl.IV b i kl.IV c) przedstawili na szkolnej scenie spektakl według własnego scenariusza. Klasa IV b przygotowała przedstawienie profilaktyczne "Brzydkie kaczątka XXI wieku" oparte na motywach znanej baśni H. CH. Andersena.
  Klasa IV c opracowała scenariusz do wierszy Jana Brzechwy i tym sposobem uczestnicy koła polonistycznego udowodnili, że literaturą i książką można się świetnie bawić.

  Zapraszamy do galerii:
  Wycieczka na lodowisko

  -->> Dnia 18 lutego 2013 r. uczniowie klas: IV a i V d pod opieką p. I. Korzeniewskiej i p. D. Poznańskiej uczestniczyli w szkolnej wycieczce na lodowisko w Wołominie, na które dotarliśmy o godzinie 09.15.
  Przygotowanie się do wyjścia na taflę lodową zajęło uczniom trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy uczniowie byli już gotowi, postanowili wejść na lodowisko. Przez ponad 120 minut wszyscy cieszyli się z możliwości kształcenia swoich umiejętności łyżwiarskich.
  Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Każdy z uczniów jeździł jak umiał: pod nadzorem opiekunów każdy próbował różnych technik i ewolucji łyżwiarskich, począwszy od szybkiego wstawania po upadku do piruetów i przypadkowej jazdy tyłem. Niestety o godzinie 12.00 trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej w autobusie panowała cisza, ponieważ wszyscy byli zmęczeni i lekko poobijani po dwugodzinnych zmaganiach na lodzie.
  Nasz wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić naszą sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był czas na lepsze poznanie i wzajemną integrację koleżanek i kolegów z obu klas, a także wychowawców.

  Opracowanie: Uczestnicy wycieczki
  Wycieczka do Wyszkowa

  -->> Dnia 15 lutego 2013r. uczniowie klas IIa, IIe i IIIa wraz z wychowawczyniami p.M. Jankowską , p. A. Szczepanik i p. B. Wojciechowską wybrali się do Domu Kultury "Hutnik" w Wyszkowie na rewię wokalno-taneczną zespołu Sylaba.
  W tym roku występ zatytułowany był "Super" i rzeczywiście był on super. Program wzbogacony o prezentację multimedialną przedstawiał obrady sesji obywatelskiej dotyczącej wyboru patrona dla mającego powstać Centrum Kultury i Sztuki w Wyszkowie. Kandydatami na patrona Centrum byli bohaterowie znanych i lubianych bajek i filmów m.in: James Bond, Janosik, Robin Hood, Piraci z Karaibów, Supermen, Spidermen, Pipi Landstrum, Gumisie, Kubuś Puchatek. Pojawiają się również nazwiska typu: Moniuszko, Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Kobieta Kot, Barbie, Desperado, Sherlock Holmes. Każda wymieniona postać znajduje swoje odzwierciedlenie na scenie. Widzów zadziwiają piękne stroje, układy choreograficzne i występy wokalne.
  Z podziwem oglądaliśmy najmłodsze Sylabianki, które poziomem dorównywały starszym koleżankom.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:
  -->>Dzień świętego Walentego to dzień szczególny.
  Dzień, który jest odpowiedni do tego, by wyznać komuś miłość, okazać przyjaźń. Małą tajemniczą, mieniącą się barwami tęczy pocztówką drobnym prezentem wywołać uśmiech na twarzy i zaróżowić policzki osób, które po prostu lubimy.
  Samorząd Uczniowski, jak co roku zatroszczył się o wszystkich zakochanych, czy być może tylko zauroczonych magią tego dnia uczniów naszej szkoły umieszczając w widocznym miejscu w poniedziałek 11.02.2013 r. Skrzynkę świętego Walentego.
  Każdy, kto chciał sprawić miłą niespodziankę swojej sympatii mógł niepostrzeżenie wrzucić do niej własnoręcznie wykonaną walentynkę . W czwartek 14 lutego specjalni wysłannicy świętego w jego imieniu przekazywali radosne kartki. Bajecznie kolorowe w większości w kształcie serduszka, zawierające walentynkowy wierszyk kartki otrzymało ponad 400 uczniów naszej szkoły Uśmiechnięte buzie, tajemnicze uśmiech i ten błysk w oku obdarowanych uczniów i nauczycieli to najlepszy znak żeby święty Walenty odwiedził naszą szkołę za rok. Serdecznie go zapraszamy.

  Samorząd Uczniowski
  Powstańcom styczniowym oddajemy hołd

  J. Jankowski -->> We wtorek 12 lutego 2013 roku minęła 149. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego walczących w naszym regionie, podpułkownika Józefa Jankowskiego pseudonim "Szydłowski."


  Więcej w zakładce - Napisali o nas - artykuł "Czterdzieści razy potykał się z wrogiem..." Kurier W nr 6/2013
  FERIE ZIMOWE W DNIACH
  OD 26 STYCZNIA DO 10 LUTEGO 2013 roku.
  ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH
  ZABAW ZIMOWYCH.

  Bezpieczny stok - komiks (ze strony MEN)

  Kodeks narciarski dla najmłodszych (ze strony MEN - plik pdf.)  Dnia 24 stycznia 2013 r. (czwartek) zapraszamy wszystkich uczniów
  na Bal karnawałowy.
  Prosimy zabrać ze sobą dobry humor,
  duży uśmiech i chęci do dobrej zabawy.
  Kl. I - III w godz. 08.00 - 11.00,
  kl. IV - VI w godz. od 12.30 - 15.30. ZAPRASZAMY!!! :)


  >>> Zapraszamy do galerii kl. I - III: <<<


  >>> Zapraszamy do galerii kl. IV - VI: <<<
  Dzień Bezpiecznego Internetu 2013  -->> Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu 2013, który obchodzić będziemy
  5 lutego 2013 r.
  Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.
  Nasza szkoła bierze udział w tej akcji już po raz piąty.  W ramach DBI 2013 w naszej szkole przeprowadzone zostaną następujące działania:
  1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.dbi.pl
  2. Umieszczenie informacji o DBI2013, banera reklamowego oraz baneru promującego Helpline.org.pl na stronie internetowej szkoły s1p.edu.pl.
  3. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w klasach I-III na podstawie scenariuszy z wykorzystaniem filmów dydaktycznych: "Owce w sieci", "Przygody Plika i Foldera w Sieci", a w kl. IV-VI "Zuzia i Tunio poznają Internet" oraz "3...2...1...Internet."

  4. Przeprowadzenie konkursu plastycznego na plakat "Moje prawa i obowiązki jako cyfrowego obywatela" - regulamin - pilk *doc oraz konkursu informatycznego na animację "NETYKIETA - zasady kulturalnego zachowania w sieci" - regulamin - plik *doc

  5. Poinformowanie rodziców o projekcie adresowanym do nich pt.: "Zostań znajomym swojego dziecka" w celu zachęcenia ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. (Do pobrania - broszura dla rodziców - plik pdf)
  6. Wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu na temat praw i obowiązków panujących w Internecie.
  7. Na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych uczniowie wykonają notatkę dotyczącą zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
  8. Opracowanie wkładki informacyjnej do gazetki szkolnej - "Lustro".
  9. Przeprowadzenie kursów e-learningowych z zakresu bezpieczeństwa dzieci online dla chętnych uczniów na kole informatycznym i w bibliotece - www.fdn.pl/kursy
  10. Podsumowanie obchodów DBI na stronie internetowej szkoły WWW.s1p.edu.pl

  Koordynatorem akcji w szkole jest Dorota Poznańska.
  Jest w duszy polskiej ukryty zakątek,
  Gdzie błądzą ciche lat umarłych cienie,
  Leży tam kamień grobowych pamiątek,
  A pod kamieniem krwawi się Wspomnienie.

  /Artur Oppman/

  Powstańcom Styczniowym oddajemy hołd...

  -->> Rok 2013 jest Rokiem Pamięci Powstania Styczniowego. Obchodzimy 150 rocznicę tego największego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX wieku. Stalowa Jedynka zawsze pamięta i w sposób szczególny podkreśla ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Z tej okazji we wtorek 22 stycznia uczniowie klasy VI c pod opieką pani Anny Liwskiej i pani Joanny Nowakowskiej przygotowali uroczysty apel, na którym przypomnieli ważne, choć dramatyczne wydarzenia styczniowej nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Z powagą i zrozumieniem recytowali patriotyczne wiersze i odśpiewali pieśń Roty.
  Pan Grzegorz Jeleń wraz z uczniami przygotował wystawę poświęconą wydarzeniom Powstania Styczniowego oraz zainteresował uczniów ciekawostkami na temat osób z naszego regionu, którzy brali udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych w 1863-1864 roku.
  Pani dyrektor Elżbieta Jeleń zwracając się do uczniów i zgromadzonych nauczycieli, zacytowała słowa Juliusza Słowackiego:
  Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
  I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
  A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei,
  Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...

  Uczniowie radzymińskiej Jedynki wiedzą, że to ważny dzień w pamięci każdego, młodego patrioty, dlatego z uwagą i powagą słuchali swoich kolegów i nauczyciela.

  Zapraszamy do galerii:
  Każda babcia, każdy dziadek
  o wnuki się troszczy,
  zawsze o nich pamięta.
  To też szczęścia im i zdrowia
  w dniu ich święta życzą dziś wnuczęta.


  -->> W miniony czwartek 24 stycznia 2013 roku delegacja najmłodszych uczniów "Stalowej Jedynki" udała się do Sali Konferencyjnej ROKiS, aby zaprzyjaźnionym z naszą szkołą seniorom z Radzymińskiego Oddziału Emerytów i Rencistów złożyć z okazji Dnia Babci i Dziadka najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelakiej pomyślności. Wręczając na ręce pana Janusza Rasińskiego przewodniczącego, PZER oddział w Radzyminie własnoręcznie wykonany bukiecik cukierkowych kwiatów uczniowie z całego serca podziękowali za cały ubiegły rok wspólnych spotkań i inicjatyw. W tym miejscu warto wspomnieć, że efektem wieloletniej już współpracy z emerytami, to m. in. wydanie bardzo ciekawego śpiewnika, w tworzeniu, którego nasza szkoła brała czynny udział, wspólne celebrowanie narodowych świąt, itp.
  Na naszych kochanych emerytów i rencistów, tak jak na własne babcie i dziadków zawsze mogliśmy i możemy liczyć. Tak jak w miniony czwartek 17 stycznia 2013 roku, kiedy wypełnili po brzegi Salę Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie gorąco oklaskując m. in. występ uczniów naszej szkoły inaugurujący I Przegląd Młodzieżowych Teatrów Profilaktycznych. Nasi Przyjaciele, bo śmiało tak właśnie możemy powiedzieć o Nich to z rodzicami, nasza najwierniejsza publiczność, która jest na każdym przedstawieniu, gorąco oklaskując występy naszych kolegów i koleżanek.
  Za ich ciepłe słowa, serca gorące, uśmiechy i słodycze, którymi nas zawsze hojnie obdarowują, za to, że po prostu są jeszcze raz z całego serca dziękujemy, życząc zdrowia i pogody ducha na następne 100 lat.

  Uczniowie "Stalowej Jedynki"


  Zapraszamy do galerii:
  Będąc przekonanym, że niezależność jest koniecznym warunkiem
  prawdziwego szczęścia każdego narodu zawsze jej pragnąłem dla swojej ojczyzny.


  Romuald Traugutt - 1864

  -->> We wtorek 22 stycznia 2012 roku przypada 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W mroźne styczniowe dni poderwał się do walki "Naród Polski, Litwy i Rusi" zjednoczony "pod sztandarem Orła, Pogoni i Archanioła." Ruszyli powstańcy jak głosił Manifest "na straszny bój zagłady, bój ostatni Europejskiej Cywilizacji z dzikim barbarzyństwem Azji."
  Głównym celem walki było zerwanie pęt rosyjskiej niewoli odzyskanie utraconej niepodległości. Powstanie Styczniowe było również ostatnim aktem wspólnej walki, ramię przy ramieniu przedstawicieli narodów zamieszkujących tereny I Rzeczypospolitej. Swym zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) oraz ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego utracone po rozbiorach na rzecz Rosji. W dniu wybuchu siły powstańcze liczące zaledwie 6 tysięcy słabo uzbrojonych, głównie w broń strzelecką i kosy, ochotników zaatakowało stacjonujące w miastach rosyjskie garnizony.
  Powstanie na Litwie wybuchło 01.02.1863 roku. Mimo przygniatającej przewagi Rosjan powstańcze partie (tak nazywano powstańcze oddziały) przez prawie dwa lata stawiały heroiczny opór. W tym czasie przez powstańcze szeregi przewinęło się ponad 150 tysięcy ochotników. Stoczono około 1300 bitew i potyczek. W polskich szeregach podobnie jak w Powstaniu Listopadowym walczyło wielu ochotników z zagranicy. Najwięcej było Rosjan, Włochów i Węgrów. Sporą grupę stanowili Niemcy, Francuzi i Czesi. Nie zabrakło również Austryjaków, Anglików Serbów i Szwajcarów. Najdłużej, bo aż do wiosny 1865 roku walczył na Podlasiu mały oddział księdza Stanisława Brzóski, który schwytany swe młode życie złożył na ołtarzu Ojczyzny ginąc 23 maja z rąk carskich oprawców na rynku w Sokołowie Podlaskim. Pomimo początkowych sukcesów, podziwu i poparcia międzynarodowej opinii publicznej powstanie upadło. Na polach bitew i potyczek zginęło ponad 30 tysięcy obrońców wolności. W tak licznych miejscach każeni stracono kolejny tysiąc wiernych ideałom żołnierzy Rzeczpospolitej. Ponad 38 tysięcy skazano na katorgę i zesłano na Syberię, a 10 tysięcy powstańców zmuszonych było do opuszczenia naszego kraju.
  Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 rokiem Powstania Styczniowego. Pamięć o Tych, Co żyli godnie, do końca będąc wierni Ojczyznie będziemy przez cały 2013 rok przypominać na witrynie naszej szkoły. Nie byłoby wolnej, suwerennej Polski, gdyby nie było ich ofiary, bo przecież "Naród, który nie walczy o swoją wolność, tej wolności nie jest godzien."
  Pochylając nisko głowy będziemy przywoływać pamięć o powstańcach styczniowych, którzy jedynie pragnęli Polski wolnej, wielkiej, sprawiedliwej i mądrze rządzonej. Będziemy przywoływać do powszechnej świadomości naszych uczniów postacie, wydarzenia i epizody Powstania Styczniowego, które miały miejsce również na naszej radzymińskiej ziemi i w dawnym powiecie stanisławowskim. Jednocześnie zwracamy się z gorącym apelem - niech w 2013 roku, roku 150 rocznicy heroicznego, zrywu naszych przodków nie zabraknie na ich mogiłach zniczy - ogni naszej pamięci, a w sercach naszych niech na stałe zagoszczą ideały, którymi żyli i dla, których poświęcali swoje życie.

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Kalendarium Powstania Styczniowego (plik *doc)  Zbiórka makulatury  Nasza szkoła bierze udział w konkursie na zbiórkę makulatury organizowanym przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie www.mazovia.pl/konkursy/ekokonkursy

  Konkurs trwa od 1 grudnia 2012 r. do 31 marca 2013 r.

  Pierwsza zbiórka makulatury odbędzie się po feriach.

  Zapraszamy do udziału!!!  -->> W minioną sobotę 19 stycznia członkowie Koła Historycznego "Wiarus" pod opieką p. Grzegorza Jelenia udali się do Warszawy, aby na stokach Cytadeli Aleksandryjskiej w przeddzień 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oddać hołd Tym, którzy pragnęli Polski wielkiej, sprawiedliwej i wolnej od rosyjskiego panowania. Tych, którzy chcieli sami decydować o losach swojego kraju...

  Więcej - zakładka "Napisali o nas" - Uczniowie "Stalowej Jedynki" w hołdzie Powstańcom Styczniowym - Obrońcom Ojczyzny i wiary.

  Zapraszamy do galerii:
  -->> W styczniu 2013 roku został rozstrzygnięty konkurs "Chrońmy Kasztanowce" ogłoszony przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
  Głównym celem konkursu było odszukanie i wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej oraz opisu kasztanowców występujących na terenie powiatu. Uczniowie naszej szkoły: Paweł Wardak, Szymon Mikołajewski, Piotr Klos, Zuzanna Klos, Mikołaj Rudnik, Kuba Pachulski, Hubert Piórkowski, Konrad Kowalczyk, Jarosław Materski podzieleni na dwa zespoły pod opieką p. Grzegorza Jelenia dokonali w grudniu ubiegłego roku, inwentaryzacji przyrodniczej kasztanowców rosnących na terenie naszego miasta. Panujące wówczas niskie temperatury oraz gruba warstwa śniegu zalegająca park obok szkoły nie zniechęciły młodych przyrodników, wręcz odwrotnie zachęciły do sumiennego wykonania pomiarów i obserwacji, której efektem było zgłoszenie do konkursu powiatowego dwu prac opisujących ponad 20 tych pięknych drzew rosnących w pobliżu szkoły.
  Wiosną, kiedy zakwitną kasztanowce młodzi przyrodnicy jak sami zapowiadają powrócą, aby dokończyć rozpoczętą zimą pracę i zinwentaryzować pozostałe drzewa. W Radzyminie i okolicach jest ich jeszcze sporo. Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony przez Starostwo Powiatowe pamięcią przenośną 4 GB w stylowej drewnianej oprawie.

  Koło Przyrodnicze "Orlik"


  >>Radzymińskie Kasztanowce

  >>Słów kilka o kasztanowcach (plik pdf)

  >> Inwentaryzacja (plik doc)  Konkurs historyczny
  "W hołdzie Powstańcom Styczniowym - obrońcom Ojczyzny i wiary"
  został rozstrzygnięty

  -->> Uroczyste obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie rozpoczęli od uczestnictwa w konkursie historycznym zatytułowanym "W hołdzie Powstańcom Styczniowym - obrońcom Ojczyzny i wiary." Głównym celem konkursu było uczczenie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, budzenie zainteresowań dziejami ojczystymi i historią lokalną oraz kształtowanie postaw patriotycznych poprzez upowszechnianie wiedzy o historii Powstania Styczniowego. W eliminacjach konkursu polegających na rozwiązaniu testu składającego się z 28 pytań, wzięło udział 51 uczniów klas V i VI (kl. V - 27, kl. VI 24).
  Do drugiego etapu awansowało 25 uczniów (kl. V - 14, kl. VI - 11).

  Więcej >> TUTAJ <<  Dzień Babci i Dziadka

  -->> "Nie ma jak Babcia..., Nie ma jak Dziadek..." Słowa piosenki odzwierciedlają uczucia dla naszych najbliższych Seniorów. Uczniowie klas II d i II e pamiętając o dniu Babci i Dziadka zaprosili swoich dostojnych Gości 21 stycznia do szkoły i okolicznościowym przedstawieniem uczcili ich Święto. Były piosenki, życzenia, upominki i wiele uścisków. Na zakończenie spotkania uczniowie zaśpiewali "Czaczę dla Babci i Dziadka," która wpadła w ucho wszystkim obecnym i wywołała uśmiech na twarzach. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy "Sto lat."

  Opracowała: Agata Szczepanik
  -->> W czwartek 17 stycznia 2013 roku w Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie podczas inauguracji I Przeglądu Młodzieżowych Teatrów Profilaktycznych nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Słońce i barwy w obiektywie - Drzewa i kwiaty mazowieckie."
  Konkurs zorganizowało w ramach projektu edukacyjnego "Przeżyj to z nami" Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii z siedzibą w Warszawie. Patronatem Honorowym konkurs objęli - p. Zbigniew Piotrowski Burmistrz Radzymina, p. Janusz Werczyński - Burmistrz Marek oraz p. Mirosław Jusiński - Dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w kategorii "Szkoła" zdobyła nasza placówka za przygotowanie pod opieką p. Grzegorza Jelenia wystawy zatytułowanej "Radzymin w barwach kwiatów i jesieni." Wystawa prezentowana na przełomie 2012/2013 roku w gmachu radzymińskiego magistratu to efekt szkolnego konkursu, w którym laureatami zostali:
  I miejsce Paweł Wardak klasa V b
  II miejsce Natalia Jankowska klasa VI d
  III miejsce Alina Kamińska klasa VI d
  Wyróżnienia otrzymali :
  Adrian Mianowski klasa VI b
  Aleksandra Bielska klasa V c
  Dominik Kita klasa IV b
  Konrad Kowalczyk klasa VI c
  Nagrody ufundowane przez organizatorów i Dyrektora "Stalowej Jedynki" laureatom konkursu wręczał pan Zbigniew Piotrowski burmistrz naszego miasta i pani Agnieszka Łużyńska wice przewodnicząca Rady Miasta Marki. Serdecznie gratulujemy laureatom konkurs, a wszystkich zapraszamy do Sali Koncertowej, gdzie obecnie wystawa jest eksponowana.

  Koło historyczne "Wiarus"

  Inauguracja I Przeglądu Młodzieżowych Teatrów Profilaktycznych:

  Konkurs fotograficzny "Słońce i barwy w obiektywie - Drzewa i kwiaty mazowieckie"  "Przyszła mroźna zima, głodny nie przetrzyma"

  -->> Pod takim hasłem uczniowie klasy III c i III a z wychowawczyniami systematycznie dokarmiają głodne, zmarznięte ptaki wysypując ziarno oraz słoninkę dla sikorek.
  Dawid Gosk i Paulina Wojda uczniowie klasy III c wykonali karmniki, a ich koleżanki i koledzy starają się o to, by zawsze były dobrze zaopatrzone. Poprzez takie postępowanie dostarczają pozytywnych wzorców innym uczniom. Dokarmianie ptaków w czasie zimy daje nam możliwość wspaniałej obserwacji piękna natury i różnych zachowań poszczególnych gości naszej ptasiej stołówki. Mamy nadzieję, że pomożemy przetrwać ptakom tę mroźną zimę.
  Dokarmiając ptaki powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:
  - Karmnik należy zawiesić odpowiednio wysoko. Nie można go umieszczać np. na stojącym słupku, ponieważ koty mają wtedy łatwy dostęp.
  - Ptakom można podawać tylko pokarmy naturalne: nasiona słonecznika, konopi, maku, otręby, tłuszcze zwierzęce.
  - Pokarm powinien być suchy i świeży.
  - Nigdy nie dawajmy im wędzonej słoniny, boczku ani innych produktów przyprawianych solą.
  - Nie należy też rozpoczynać dokarmiania zbyt wcześnie, to znaczy zanim gatunki migrujące odlecą na swoje zimowiska.
  - Jeśli już zaczynamy wykładanie pokarmu, nie przerywajmy go w okresie długotrwałych silnych mrozów i utrzymywania się pokrywy śnieżnej. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pokarm i pozbawione go, mogą tracić cenne godziny krótkich zimowych dni w oczekiwaniu na pokarm i z czasem zginą.
  - Pokarm podajemy regularnie i tylko tyle, by potem nie zostawało zbyt dużo resztek, gdyż wtedy część pokarmu się zabrudzi, rozsypie i po prostu zmarnuje.

  Opiekunowie szkolnego koła LOP: p. Jolanta Łuczyk
  p. Beata Wojciechowska

  Zapraszamy do galerii kl. IIIc:

  Zapraszamy do galerii kl. IIIa:

  Uczniowie klasy II e oraz I b również dołączyli się do akcji dokarmiania ptaków w czasie zimy. Pod opieką wychowawczyń: p. Agaty Szczepanik i p. Barbary Giera wybrali się do pobliskiego parku. Ptaki na widok podchodzących dzieci ochoczo przybliżały się wyraźnie oczekując na pokarm. Uczniowie nakarmili kaczki ziarnami słonecznika, pestkami dyni, ziarnami zbóż i okruchami pieczywa. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta dziko żyjące dokarmia się tylko podczas dużych mrozów i obfitych opadów śniegu.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii kl. IIe:

  Zapraszamy do galerii kl. Ib:  Zdrowo, bo na sportowo

  -->> Nie ma lepszego sposobu zapobiegania wczesnemu alkoholizmowi wśród dzieci i młodzieży jak objęcie ich pełną profilaktyką szeroko zakrojoną. Tak też się stało w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Uczniowski Klub Sportowy LOTNIK, działający przy szkole, w ramach współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Radzymin przystąpił do "Programu Domowych Detektywów", którego celem było dostarczenie wiedzy na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka.
  Programem zostali objęci uczniowie z klas IV-VI oraz ich rodzice.
  Poruszane w nim tematy dotyczyły:
  - prawdy i mitów na temat alkoholu
  - wpływu reklam w mediach na temat przekonań dotyczących alkoholu
  - presji grupy rówieśniczej i sposobów radzenia sobie z nią, czyli jak skutecznie odmawiać
  - powodów, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencji picia alkoholu.
  Oprócz szkolenia dla młodzieży odbyło się również spotkanie tematyczne dla rodziców na temat: "Jak rozmawiać z dziećmi, aby nie sięgały po alkohol" oraz "Jak rozmawiać z dziećmi, które już piją alkohol."
  Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania patologiom społecznym jest aktywny udział młodzieży w życiu sportowym. Dlatego też Klub podjął się zorganizowania cyklu turniejów sportowych dla ponad 200 uczniów.
  Pod koniec roku kalendarzowego 2012 odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Koszykowej o Puchar Prezesa UKS LOTNIK klas piątych, w którym uczestniczyło osiem drużyn. Zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt wygrała klasa Vd. Najskuteczniejszymi zawodnikami całego turnieju zostali: Klaudia Wojtowicz i Piotr Falbiński zdobywając najwięcej punktów.
  W okolicach świąt Bożego Narodzenia odbył się Turniej Piłki Nożnej chłopców klas czwartych pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radzyminie. Zwycięzcami zostali chłopcy z klasy IVb. Najlepszym strzelcem turnieju został Kacper Wójcik zdobywając 11 bramek, najskuteczniejszym bramkarzem okazał się Jakub Skibowski.
  Jeszcze przed feriami odbędą się dwa turnieje: Rzucanki Siatkarskiej dla dziewcząt z klas IV oraz Turniej Piłki Siatkowej dla uczniów klas VI. Dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu pana Cezarego Dębka Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii wszyscy uczestnicy turniejów będą mogli otrzymać pamiątkowe medale oraz zasłużone statuetki. Gratulujemy zwycięzcom a pozostałym zawodnikom życzymy sukcesów w następnych edycjach sportowych zmagań.

  Prezes UKS LOTNIK
  Katarzyna Rostkowska


  Zapraszamy do galerii:
  "Cicha noc, święta noc pokój niesie ludziom wszem.
  A u żłóbka Matka święta czuwa sama uśmiechnięta
  nad Dzieciątka snem..."


  -->> Tą piękną kolędą 10 stycznia 2013 roku uczniowie klas II d i II e Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pod kierunkiem p. Bożeny Rolki oraz p. Agaty Szczepanik rozpoczęli występ w Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie. Po południu mali aktorzy swój program artystyczny zaprezentowali również Radzymińskim Seniorom w hali ROKiS-u.
  Będąc w radosnym czasie Narodzenia Pana uczniowie "uczcili pieśniami i swymi sercami Boga między nami". Wcielili się w rolę osiołka, baranka, którzy nie mogli nadziwić się, że w tak ubogiej stajence przyjdzie na świat Boże Dziecię. Maryja z Józefem witali przybywających gości składających dary oraz pokłony. Przybyli pastuszkowie, Trzej Królowie, dzieci śpiewając "Zostań Boziu mym braciszkiem".
  Nie zabrakło również licznej rzeszy aniołków czuwających razem z osiołkiem i barankiem aby nikt nie zmącił spokoju śpiącego Jezuska. Wraz z recytowanymi tekstami uczniowie zaśpiewali piękne kolędy oraz pastorałki. Swoje umiejętności wokalne (śpiewając solo) zaprezentowali Marysia Orpik z kl. II e, oraz Jakub Czerniec z kl. II d.
  Występy uczniów zostały bardzo serdecznie odebrane przez widzów i nagrodzone gromkimi brawami. P. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej jak i przedstawiciel Radzymińskich Seniorów p. Janusz Rasiński dziękując uczniom za przedstawienie jasełkowe skierowali do nich ciepłe słowa i nagrodzili ich słodyczami.

  Zapraszamy do galerii:


  Dyplom uznania:
  -->> W listopadzie 2012 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym: "Zbieraj elektroodpady - chroń środowisko" organizowanym przez Stena Recycling.
  Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów.
  Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Rodziców, Uczniów oraz Pracowników szkoły udało się zebrać 2463 kg zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz baterii.
  Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie zajęła I miejsce.
  W nagrodę otrzymaliśmy sprzęt o wartości 1000 zł. Szczególne podziękowanie za duże zaangażowanie w zbiórkę dla pana Pawła Krzysztofika rodzica ucznia kl Ib.
  Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym za wsparcie naszej akcji.

  Opracowanie: Agnieszka Cichy


  Dyplom za zwycięstwo:


  Zapraszamy do galerii:
  Konkurs Pieśni Papieskiej

  -->> W dniu 23 stycznia 2013 r. (środa) odbędzie się w klasach IV - VI wewnątrzszkolny Konkurs Pieśni Papieskiej organizowany przez panią Joannę Bożyk.
  Uczestnicy przygotowują we własnym zakresie podkład muzyczny nagrany na płycie CD lub pendrive.

  Zgłoszenia przyjmujemy do 15 stycznia 2013 r. (wtorek) do wychowawcy danej klasy.

  Opiekun konkursu: Joanna Bożyk


  -->> W dniu 8 stycznia 2013 r. wyłoniono zwycięzców szkolnego konkursu informatyczno-historycznego na najciekawszą prezentację multimedialną poświęconą życiu i działalności oświatowej Janusza Korczaka
  pt.: "Janusz Korczak - człowiek o wielkim sercu."

  Celem konkursu było:
  - włączenie się w obchody Roku Janusza Korczaka,
  - kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia,
  - poszerzanie wiedzy uczniów poprzez zapoznanie się z życiem i twórczością oraz zasługami Janusza Korczaka,
  - rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną,
  - kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

  Zapraszamy do galerii:


  Laureatami zostali:
  I miejsce - Alina Kamińska ucz. kl. VI d

  Prezentacja do pobrania jako spakowany plik RAR - 3680 KB

  II miejsce - Sandra Kopyścińska ucz. kl. V b

  Prezentacja do pobrania jako spakowany plik RAR - 618 KB

  III miejsce - Mateusz Kosicki ucz. kl. VI a

  Prezentacja do pobrania jako spakowany plik RAR - 1380 KB

  Uczniom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe życząc dalszych sukcesów
  i nieustającego zapału do pogłębiania swoich wiadomości i umiejętności.

  Organizatorzy: Dorota Poznańska i Grzegorz Jeleń  Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna
  zjednoczona z naszym polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy.


  /Ignacy Jan Paderewski/


  -->> W ubiegły czwartek 27 grudnia 2012 roku minęła 94 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającym do oderwania Wielkopolski od Prus i jej zjednoczenia wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim.
  Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu. Impulsem do wybuchu powstania było przybycie 26 grudnia 1918 roku do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków. 27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi ( angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały kierowane przez Polska Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji W ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec. Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia tymczasowym dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora Stanisław Tkaczak. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.
  6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu. 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem przejmuje generał Józef Dowbór Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularna armię. 16 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski.Armia powstańcza uznana zostaje za wojsko sprzymierzone z państwami Ententy, I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwać aż do pierwszych miesięcy 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków.
  Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utracona po II rozbiorze Polski wolność, a ziemie będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzona i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczna armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki walczyły również w zażartych walkach z bolszewikami pod Radzyminem.
  Chwała i cześć bohaterom. Niech pamięć o ich czynach nigdy nie zaginie.

  Koło Historyczne "Wiarus"  Kiermasz Świąteczny 2012

  -->> Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, w którym gasną wszelkie spory, a ludzie odnoszą się do siebie ze spokojem i życzliwością. Jest to także czas, w którym rodziny zbliżają się do siebie poprzez wspólne świąteczne przygotowania, wykonywanie choinkowych ozdób.
  Owoce tych przygotowań zostały wystawione podczas szkolnego kiermaszu, który został zorganizowany w grudniu 2012 przez wszystkich wychowawców klas. Na stolikach znalazły się prace uczniów naszej szkoły, którzy wykonywali je często wspólnie z rodzeństwem i rodzicami.
  Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem, za co serdecznie dziękujemy Rodzicom i wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

  Zapraszamy do galerii:
  -->>"Cicha noc, święta noc..." - tą piękną kolędą w wykonaniu uczennicy kl. II e uczniowie klasy II d oraz kl. II e rozpoczęli Jasełka w sali gimnastycznej naszej szkoły. Mali aktorzy wcielili się w rolę osiołka, baranka, którzy nie mogli się nadziwić, że w tak ubogiej stajni przyjdzie boże Dziecię.
  W scenografii stajenki betlejemskiej Maryja z Józefem witali przybywających gości składających pokłony oraz dary. Przybyli Pastuszkowie, Trzej Królowie, Dzieci śpiewając "Zostań Boziu mym braciszkiem." Gości witała liczna rzesza aniołków czuwających wraz z barankiem i osiołkiem, aby nikt nie zmącił spokoju śpiącego Jezuska. Wieńcząc przedstawienie Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego symbolicznie podzieliła się opłatkiem z p. Dyrektor składając życzenia świąteczne w imieniu wszystkich uczniów szkoły. "Opłatek zawsze świętość wyobraża, pamiątkę łaski dzielonej z ołtarza. Daru zesłanego z nieba - błogosławiony kęs chleba."
  Jasełka przygotowały p. Bożena Rolka i p. Agata Szczepanik. O oprawę muzyczną zadbała p. Urszula Chuda, a piękne kolędy uczniowie ćwiczyli na lekcjach religii z s. Pauliną.
  Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów do przedstawienia.

  Opracowanie: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:
  Serdecznie zapraszamy
  na szkolne JASEŁKA
  dnia 19 grudnia na godz. 11.15
  w wykonaniu uczniów klasy IId i IIe
  pod kierunkiem p. Agaty Szczepanik
  i p. Bożeny Rolki.  -->>Dnia 20 grudnia 2012r uczniowie klasy IIc zakończyli realizację programu profilaktycznego "Cukierki."
  Program oparty był na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak "Cukierki."
  Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
  Cele programu:
  - przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
  - umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
  - rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
  - wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
  - nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
  - kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
  - nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
  - rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.
  Metody pracy:
  - Czytanie bajki;
  - Prace plastyczne;
  - Opis ilustracji;
  - Burza mózgów;
  - Dramy;
  - Praca w grupach.
  Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Miło spędzali czas i dzielili się własnymi spostrzeżeniami. Uczniowie nie tylko zgłębili wiedzę ale także każdy własnoręcznie wykonał książeczkę.

  Opracowanie: Marzena Mazur


  Zapraszamy do galerii:
  W sercach rozwianych z hukiem dwururek
  Rok sześćdziesiąty trzeci
  Wiatr czas zawiera. Miłość to? Życie?
  Płatki ich oczu? Płatki zamieci?
  Piasku, pamiętasz? Ziemio, pamiętasz?
  Rzemień od broni ramię przecinał,
  Twarze, mundury jak popiół święty,
  Wnuków pamiętasz? światła godzinę?

  /K.K. Baczyński "Mazowsze"/

  Drodzy Uczniowie
  klas V i VI
  z okazji przypadającej w styczniu 2013 roku
  150 rocznicy wybuchu
  Powstania Styczniowego

  Koło Historyczne "Wiarus"

  zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału
  w szkolnym konkursie historycznym
  "W hołdzie Powstańcom Styczniowym obrońcom wolności"
  Bliższych informacji udziela p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii.
  Konkurs odbędzie się w piątek 19 stycznia 2013 roku.

  Zapraszamy, nagrody czekają.

  Koło Historyczne "Wiarus"  Poczuj szczęście w magii świąt,
  odkryj w sercu twoim skarb, jest w nim dobro i życzliwość...


  -->> Dnia 17 grudnia 2012 roku opiekunowie szkolnego koła PCK
  p. Barbara Giera i p. Aneta Jusińska udały się do Domu Dziecka w Równem, aby przekazać dary zebrane w czasie szkolnej akcji "Zostań Świętym Mikołajem."

  W zbiórce rzeczy udział wzięli uczniowie klas I- VI wraz z rodzicami. Zebrane zostały: słodycze, przybory toaletowe, środki czystości oraz zabawki.
  Za każdy gest dobrej woli składamy serdeczne podziękowania!

  Zapraszamy do galerii:
  Sportowe życie "JEDYNKI"

  Kiedy mróz za oknem i podwórka świecą pustkami nasza szkoła tętni życiem. Właśnie rozpoczął się cykl rozgrywek sportowych dla uczniów z klas IV-VI. Pierwsze zawody mamy już za nami. W II Mikołajkowym Turnieju Piłki Koszykowej o puchar prezesa UKS LOTNIK wzięło udział osiem drużyn składających się z uczniów klas piątych. W sumie zagrało aż 73 zawodników z czterech klas. Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna "Jaszczurek" z klasy Vd, wśród chłopców bezkonkurencyjnym okazał się zespół "Real Madryt" również z klasy Vd.

  Więcej w zakładce UKS LOTNIK  -->>W piątek 14 grudnia 2012 roku gościliśmy w progach naszej szkoły niecodziennego gościa pana Andrzeja Słomińskiego aktywnego działacza Solidarności z Dolnego śląska, który wybrał Radzymin nasze miasto na miejsce swojego zamieszkania na zawsze. Pan Andrzej aktywnie pracował w strukturach NZSS Solidarność w okresie jej powstawania oraz trudnych latach walki o prawdę historyczną i prawa pracownicze w ponurym okresie wprowadzonego przez generała Wojciech Jaruzelskiego stanu wojennego. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczniom naszej szkoły mało znanych faktów i wydarzeń z historii najnowszej naszego kraju. Nasz miły gość swoją opowieść o Solidarności poprzedził krótkim przypomnieniem drogi, jaka przebyli nasi przodkowie od chwili utracenia wolności i własnego państwa w drugiej połowie XIX wieku aż po pamiętny sierpień 1980 roku. Pan Andrzej z niezwykła swobodą w bardzo interesujący sposób opowiadał o przyczynach strajku robotników Poznania w czerwcu 1956 roku, o protestach studentów dwa lata później. O drastycznych podwyżkach cen żywności i robotniczych protestach stoczniowców Gdańska, Gdyni i robotników Radomia i Ursusa bezwzględnie spacyfikowanych przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
  Opowiadał o szarej codzienności Polaków żyjących w ciągłym niedostatku podstawowych produktów i usług. Barwnie przedstawił młodym pasjonatom historii wybuch ogólnonarodowej euforii, jaka zapanowała po podpisaniu porozumień sierpniowych najpierw w Szczecinie (30 VIII) a następnie w Gdańsku (31.VIII.1980). O radości z zarejestrowania mimo piętrzenia przez władze komunistyczne problemów pierwszego w bloku tzw. demokracji ludowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Związku, który w krótkim czasie stał się potężnym ruchem społecznym zrzeszającym w swych szeregach ponad 10 milionów rodaków. Ruchem oporu wobec zniewoleniu, kłamstwom i obłudzie rządzących w imieniu narodu.
  Opowiadał o ponurej godzinie wprowadzenia przez gen. Jaruzelskiego, niezgodnego nawet z konstytucją PRL - u, stanu wojennego. Stanu, który był zamachem na wolności i pogwałceniem obywatelskich praw. Mówił o godzinie milicyjnej, przepustkach, kartkach na wszystko, inwigilacji, aresztowaniach i nierównej walce rodaków w obronie prawdy i wolności. W miłej atmosferze wśród lawinowo zadawanych panu Andrzejowi pytań nieubłagalnie upływał czas, a jeszcze tyle pytań zostało bez odpowiedzi. Pan Andrzej obiecał odpowiedzieć na nie. Zapraszamy, zatem do lektury wywiadu z panem Andrzejem Słomińskim, który zamieścimy na stronie internetowej szkoły już wkrótce. Na zakończenie naszego jakże owocnego spotkania uczniowie złożyli naszemu gościowi świąteczne życzenia oraz serdecznie podziękowali za przybycie i tak wspaniałą lekcję historii o czasach, które zmieniły oblicze Polski i świata.

  Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole pod patronatem medialnym "Kuriera W" projektu edukacyjnego "Z kart historii najnowszej Polski - Poznajmy wspomnienia Tych, którzy tworzyli Solidarność."

  Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:


  Wywiad z p. Andrzejem Słomińskim  -->> 12 grudnia 2012 r. w samo południe w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Radzymin odbyła się debata obywatelska, w której wzięli udział dzieci i młodzież radzymińskich szkół. Uczniowie wypowiadali się na jeden z dwóch tematów: "Radzymin moich marzeń" oraz "Dlaczego młodzi ludzie opuszczają swoje małe ojczyzny i jak temu zapobiec." Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin pan Zbigniew Piotrowski, sekretarz - pani Halina Grzelak oraz koordynator programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami" PTZN oddział w Warszawie pani Aleksandra Rutkowska-Szwed.
  Wśród zaproszonych gości byli: dyrektorzy szkół, osoby wspierające program - pani Jolanta Nowakowska, państwo Krystyna i Janusz Rasińscy oraz nauczyciele radzymińskich szkół.
  Młodzi ludzie w swoich wypowiedziach mówili o szczególnym znaczeniu Radzymina w historii, ale także o postępie i zmianach na dobre, które zachodzą w naszym mieście. Podkreślali wyjątkowość Radzymina i szczególne przywiązanie do swojej małej ojczyzny. Trafnie zauważali także pewne słabości i proponowali różnorodne rozwiązania, które mogą poprawić codzienne życie Radzyminiaków. Wśród krasomówców na szczególne uznanie zasłużyła sobie uczennica naszej szkoły Oliwia Pachulska z klasy Vb, która poza wygraną w konkursie, została dodatkowo wyróżniona nagrodą przez pana Burmistrza. Jej przemówienie było bardzo wzruszające, a słuchacze nagrodzili ją wyjątkowo gromkimi brawami. Ponadto w konkursie krasomówczym dyplom i nagrodę za wygraną otrzymała Natalia Jankowska z klasy VId.
  Podczas spotkania zostały również wręczone nagrody za prace wykonane podczas pleneru malarskiego "Malujemy pomniki naszej przeszłości." Wśród nagrodzonych uczennic znalazły się: Karolina Jastrzębska z klasy Va, Olga Matera z klasy IVc oraz Anna Dąbrowska z klasy IVd.
  Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń oraz zaangażowani nauczyciele naszej szkoły otrzymali podziękowania za życzliwość i humanistyczne partnerstwo w działaniach na rzecz mieszkańców województwa mazowieckiego, a w szczególności Radzymina oraz za twórczą pomoc w realizacji programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami" Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie.
  Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci i będziemy wspominać go bardzo miło.

  Opracowanie: Anna Liwska


  >>>>> Debata obywatelska: <<<<<


  >>>>> Konkurs krasomówczy: <<<<<
  Boże Narodzenie to świąteczny czas,
  wszyscy już czekamy na choinki blask...

  -->> Dnia 11 i 12 grudnia 2012 roku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas:
  II b - wych. p. Wanda Kopka
  III a - wych. p. Beata Wojciechowska
  III b - wych. p. Ewa Stańczak
  III c - wych. p. Jolanta Łuczyk
  III d - wych. p. Aneta Jusińska zaprezentowali dla Rodziców i zaproszonych gości przedstawienia świąteczne.
  W miłej i ciepłej atmosferze uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pastorałki, kolędy, składali życzenia. Rodzice z wielką radością i wzruszeniem obejrzeli występy swych pociech.
  Jest taki dzień...


  -->> Dnia 11.12.2012 r. uczniowie klasy IIa i IIc pod kierunkiem p. Małgorzaty Jankowskiej i p. Marzeny Mazur zaprezentowali program słowno - muzyczny z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W świątecznej scenerii i wyjątkowej atmosferze przepełnionej zapachem choinki uczniowie w wielkim skupieniu recytowali wiersze, śpiewali kolędy i pastorałki rodzicom i najbliższym członkom rodzin. Uczniowie swoim programem przypomnieli zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.
  Piękny dziecięcy śpiew wyłonił na twarzach gości niejedną łzę. Były to wyjątkowe chwile skupienia i refleksji.
  Na zakończenie uczniowie złożyli serdeczne życzenia, do których dołączyły się wychowawczynie. Dzieci wręczyły także rodzicom własnoręcznie wykonane upominki "Szopki bożonarodzeniowe."

  Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Dyrekcji, Nauczycielom, Obsłudze
  i Administracji życzymy:
  Zdrowych, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku,
  aby Narodzony Jezus Chrystus umacniał wszystkich w wierze
  i pomagał w pokonywaniu codziennych trudności.


  Życzą uczniowie z wychowawczyniami

  >>> Jasełka kl. IIa, IIc: <<<  Poznajemy quiling

  -->> Dnia 10 grudnia 2012 roku uczniowie klasy VI a razem z wychowawcą wybrali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin, aby uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i wykonać ozdoby choinkowe techniką quilingu.
  Zajęcia poprowadziła pani Magdalena Karłowicz. Aby wykonać ozdoby, uczniowie musieli wykazać się zdolnościami manulanymi, jednak każdy świetnie poradził sobie z wyzwaniem. Wszyscy wrócili do szkoły bogatsi o nowe umiejętności. Czas spędzony w bibliotece był doskonałą okazją do tego, aby wspólnie przeżywać przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.  -->> Dnia 7 grudnia 2012 r. uczniowie klasy III c i III d pod opieką p. J. Łuczyk i p. A. Jusińskiej udały się na wycieczkę do centrum handlowego CASTORAMA, gdzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod nazwą "Majsterkowo." Tematem zajęć były "Ozdoby choinkowe."
  Warsztaty składały się z dwóch części: teoretyczno- edukacyjnej oraz plastycznej. Pod okiem specjalistów, dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności manualne wykonując świąteczne ozdoby. Punktem kulminacyjnym zajęć było udekorowanie choinki, która zagościła w centrum handlowym, a podziwiać ją mogli wszyscy odwiedzający sklep.
  Po warsztatach, uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się do kina na projekcję filmu "Renifer Nico ratuje brata."
  Obejrzany film, oraz tematyka odbytych zajęć wprowadziły wszystkich uczestników wycieczki w miłą, świąteczną atmosferę. Uczniowie zadowoleni wracali do szkoły.


  Zapraszamy do galerii:
  -->> W dniu 7 grudnia 2012 wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas im. św. Faustyny Kowalskiej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka oraz delegacje z poszczególnych klas uczestniczyli w spotkaniu ze św. Mikołajem organizowanym przez Caritas Diecezji Warszawsko - Praskiej.
  Opiekę nad uczestnikami sprawowali: p. Agnieszka Sieradzka, p. Urszula Chuda oraz p. Grzegorz Jeleń. Uroczystość dzięki uprzejmości władz uczelni odbyła się w auli Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Na spotkanie ze świętym Mikołajem przybyło ponad 650 dzieci z parafii Diecezji Warszawsko - Praskiej Po przywitaniu przez Dyrektora Caritas DWP, ks. Dariusza Marczaka spotkanie uświetnił min. występ członków naszego SKC przybliżający historię św. Mikołaja - Biskupa Miry.
  Gościem honorowym spotkania był J. E. Bp Marek, Solarczyk, który kontynuując dzieło św. Mikołaja wręczył wszystkim uczestnikom prezenty. Fundatorem upominków była sieć sklepów „Biedronka”, również niejednokrotnie wspierająca inicjatywy realizowane w naszej szkole. Wyjazd był bardzo udany, o czym świadczyła radosna atmosfera, przeplatana świątecznymi opowiadaniami i śpiewami w drodze powrotnej.

  Opracowanie: Szkolne Koło Caritas im. św. Faustyny Kowalskiej


  Zapraszamy do galerii:
  -->> Dnia 5 grudnia uczniowie kl. II c i III b wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w "mikołajkowym" wyjeździe na przedstawienie, które prezentowane było na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie. Aktorzy przedstawili spektakl "Królewna śnieżka". Mimo, że treść bajki znana jest wszystkim dzieciom i dorosłym, gra aktorów spowodowała, że licznie zgromadzona dziecięca publiczność brała czynny udział w spektaklu. Wszyscy żywo reagowali na to, co działo się na scenie. Zadziwiła wszystkich skromna, lecz bardzo wymowna scenografia. Przedstawienie pełne było wesołych piosenek, którym towarzyszył taniec bohaterów. Wspaniała gra aktorów i barwne kostiumy przyciągały wzrok oglądających.
  Największą sympatią publiczność obdarzyła jednego z krasnali - Gapcia. W trakcie antraktu dzieci odpoczywały i dzieliły się wrażeniami w teatralnym foyer z przezroczystym dachem, przez które widać było grudniowe niebo i przepływające chmury. Dzieci mogły usiąść na stylowych krzesłach, przy stołach nakrytych ręcznie robionymi serwetami. W centrum foyer znajdował się piękny, rosły świerk. Miejsce to swoim charakterem przeniosło nas w klimat przedwojennej Warszawy. Na zakończenie spektaklu aktorzy przygotowali ogromną niespodziankę. Podczas śpiewania finałowej piosenki zaprosili na scenę, do wspólnej zabawy całą widownię. Po wspólnym tańcu dzieci mogły z bliska obejrzeć elementy scenografii oraz wykonywały pamiątkowe zdjęcia z aktorami stanowiącymi obsadę przedstawienia. Pobyt w Teatrze Żydowskim na długo zapadnie w pamięci uczniów.

  Opiekunowie: Ewa Stańczak
  Marzena Mazur
  -->> Dnia 5 Grudnia odbyła się wycieczka do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na Mikołajkowy koncert, w której brali udział uczniowie kl. IVB, IVc, Vb, VIb, VIc i VId pod opieką: p. J. Cholewa, p. K. Marzec, p. J. Nowakowskiej,
  p. K. Rostkowskiej i p. G. Jelenia.

  Na koncercie pierwsi wystąpili "Fruktaki" ze śmiesznymi piosenkami, które się nam bardzo podobały. Później wystąpił zespół taneczny "Flex." Następnie młoda piosenkarka, półfinalistka programu X-Factor, Ewelina Lisowska, która zaśpiewała dla nas dwie piosenki "Countdown" oraz swój przebój "Nieodporny Rozum."
  Wystąpił także iluzjonista, który pokazał nam kilka sztuczek, zespół "Loka" z piosenkami "Prawdziwe Powietrze," "Widziałem Ciebie" oraz z piosenką ROTAR "Na jednej z dzikich plaż."
  Nie obeszło się bez burzy oklasków. Koncert zakończył Rafał Brzozowski, który zaśpiewał swoje piosenki "Biegnij" nowy klip "Katrina" oraz swój przebój "Tak blisko." Ta piosenka najbardziej się nam podobała, wszyscy śpiewali i klaskali.
  W międzyczasie wystąpił Bartek Grzanek, finalista ostatniej edycji "Mam Talent." Bardzo ciekawy był też pokaz laserów, który trwał całe 5 minut.
  Po koncercie udaliśmy się do autokarów i wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że za rok też pojedziemy na taki koncert.

  Opracowanie: Sylwia Bielecka VIb


  Zapraszamy do galerii:
  -->> Atmosfera zbliżających się Świąt udzieliła się już uczniom SP nr 1 w Radzyminie. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się w odwiedziny do strażaków z OSP.
  Zabrały ze sobą własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, którymi udekorowały ogromną choinkę ustawioną przy budynku OSP w Radzyminie. Dodatkową atrakcją było dla nich spotkanie ze strażakami. Dzieciaki miały okazję nie tylko porozmawiać o ich trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy, ale również poznać bliżej sprzęt, którym pracują. Chłopcom szczególnie zaimponowały samochody strażackie. Buzie dzieciaków były zaróżowione z emocji i nawet po powrocie do szkoły długo dyskutowały o tym, co widziały. Chyba rośnie nam nowe pokolenie strażaków!

  Zapraszamy do galerii:
  Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary
  I nadziei chrześcijańskiej żyjąc miłością, na co dzień.
  Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego,
  Nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się
  Na ścieżkach Waszego życia.
  Liczę na Was, na Wasz młodzieńczy zapał
  I oddanie Chrystusowi.
  Jan Paweł II


  -->> W piątek 30 listopada 2012 roku miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu historycznego "W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II" W konkursie, który honorowy patronatem objął ks. Krzysztof Ziółkowski proboszcz parafii p/w bł. Jana Pawła II w Radzyminie.
  Uczestniczyło 32 uczniów klas czwartych naszej szkoły. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 25 szczegółowych pytań dotyczących życia i służby Bogu i ludziom naszego wielkiego rodaka. Laureatami konkursu zostali:
  I miejsce
  Katarzyna Jasińska klasa IV d
  II miejsce
  Władysław Aleksandrowicz klasa IV b
  Iga Rudzka klasa IV
  Julia Dąbrowska klasa IV d
  III miejsce
  Oliwia Szymańska klasa IV a
  Dominik Marszał klasa IV c
  Anna Dąbrowska klasa IV d
  Daniel Bochenek klasa IV d
  Nagrody w postaci książek, filmów, puzzli i reprodukcji grafik o błogosławionym Janie Pawle II Papieżu Polaku ufundował ks. Krzysztof Ziółkowski proboszcz parafii na „ Viktorii” w Radzyminie. Serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi za nagrody i wspieranie naszych inicjatyw służących kultywowaniu pamięci o Papieżu Polaku. Na księdza Krzysztofa Ziółkowskiego zawsze możemy liczyć. Niech Bóg błogosławi i wspomaga księdza w jego poczynaniach.

  Koło Historyczne "Wiarus"
  Samorząd Uczniowski  Zbiórka zużytego sprzętu!
  Dnia 30 listopada (piątek) będą postawione przy parkingu szkolnym pojemniki na sprzęt.
  Zbiórka sprzętu będzie tylko tego dnia ponieważ pojemniki po godz. 17.00 będą zabrane.  -->> W czwartek 29 listopada 2012 roku samorząd Uczniowski przy wydatniej pomocy wychowawców zorganizował dla uczniów klas IV - VI wielki andrzejkowy bal. W rytmach młodzieżowej muzyki, pląsów i tańców miło było odpocząć po wysiłkach mozolnej nauki.
  "Było fajnie i w dechę" jak zapewniali przyszli uczestnicy i miejmy nadzieję finaliści popularnych wśród młodzieży programów telewizyjnych propagujących taniec. Patrząc z przyjemnością na szalejących na parkiecie młodych adeptów niełatwej przecież dziedziny sztuki możemy być pewni, iż w przyszłości to dla nich otwarte będą wszystkie sale balowe świata. Nie wierzycie, …więc zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii.

  Opracowanie: Samorząd Uczniowski
  Zapraszamy do galerii:
  Pilocie Marianie Pisarku
  Z dumą Cię Wspominamy i Dziękujemy!

  -->>W ostatnią środę listopada w Szkole Podstawowej nr 1
  im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie uroczyście zakończono obchody Roku Patrona, które przygotowali uczniowie kl. II c
  i III b pod kierunkiem p. Marzeny Mazur, p. Ewy Stańczak
  i p. Małgorzaty Jankowskiej oraz chór szkolny pod batutą
  p. Joanny Bożyk.
  Okolicznościowa gala zwieńczyła setną rocznicę urodzin i siedemdziesiątą rocznicę Jego tragicznej śmierci.
  Uroczystą akademię rozpoczęła dyrektor "Stalowej Jedynki" pani Elżbieta Jeleń prosząc o wprowadzenie Pocztu Sztandarowego i odśpiewanie "Hymnu szkoły." Następnie serdecznymi słowami przywitała przybyłych gości, wśród których dostrzec można było: rodzonego brata Patrona, pana Aleksandra Pisarka z żoną Krystyną i synem Zbigniewem...
  Więcej >>>> TUTAJ<<<<


  Zapraszamy do galerii cz. I:


  Zapraszamy do galerii cz. II:
  Dyrektor, Grono Pedagogiczne
  oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie
  uprzejmie zapraszają

  Rodziców i Przyjaciół Szkoły

  na uroczystą akademię z okazji

  PODSUMOWANIA ROKU PATRONA,

  która odbędzie się dnia 28 listopada 2012 roku
  o godz. 14.15
  w Szkole Podstawowej nr 1
  im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie  Z A P R A S Z A MY do udziału w konkursie na najciekawszą
  prezentację multimedialną pt.:
  pt.: "Janusz Korczak - człowiek o wielkim sercu"
  dla uczniów kl. IV - VI  REGULAMIN KONKURSU

  - warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie prezentacji multimedialnej dotąd niepublikowanej i nienagrodzonej w innych konkursach,
  - prezentacja zapisana na płycie CD, powinna być stworzona za pomocą programu Microsoft Office Power Point, jako nazwę pliku należy wpisać swoje imię i nazwisko,
  - prezentacja powinna zawierać od 20 do 30 slajdów,
  - ostatni slajd prezentacji powinien zawierać bibliografię (spis materiałów wykorzystanych przy tworzeniu prezentacji, włącznie ze stronami www),
  - w prezentacji należy umieścić nazwę szkoły, klasę, imię i nazwisko wykonującego pracę,
  - prezentację z opisem na nośniku (płyta CD w kopercie) należy dostarczyć do pani Doroty Poznańskiej (sala nr 18) lub pana Grzegorza Jelenia (sala nr 1),
  - termin dostarczania prac upływa z dniem 10 grudnia 2012r.,
  - prace dostarczone po terminie i niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
  - Laureaci otrzymają nagrody niespodzianki, pamiątkowe dyplomy oraz ocenę celującą z informatyki i historii.

  Więcej >> TUTAJ <<  "111 lat Radzymińska Straż ratuje, uczy , bawi, wychowuje..."

  -->> Podsumowanie i wręczenie nagród w szkolnym konkursie "110 lat Radzymińska Straż ratuje, uczy, bawi, wychowuje..." odbyło się w czwartek 22 listopada 2012 roku w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie. Patronatem honorowym konkurs objął prezes zarządu OSP Radzymin druh. Edward Szymankiewicz zaś patronatem medialnym redakcja tygodnika regionalnego "Kurier W." Celem konkursu, którego organizatorem było Koło Historyczne "Wiarus" było upowszechnianie wśród młodzieży bogatej, bo aż 110 letniej historii najstarszej w naszym mieście organizacji społecznej oraz ukazanie zakresu działań i funkcji, jakie pełnią strażacy ochotnicy we współczesnych czasach. Laureatów konkursu przywitał dh. Edward Szymankiewicz prezes OSP i zaprosił do zwiedzania strażnicy Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z wyposażeniem i zasadami działania radzymińskiej jednostki. Co najważniejsze niektórych elementów bogatego wyposażenia strażaka można było dotknąć, przymierzyć czy też usiąść za kierownicą wozu bojowego? Po zwiedzeniu całej strażnicy przyszedł czas na wręczenie nagród.
  W eliminacjach konkursu wzięło udział 57 uczniów klas V-VI (32 - kl. V i 25 - kl. VI)
  Do finału awansowało 22 uczniów ( kl. V - 14 i kl. VI - 8).

  >> Więcej w zakładce SUKCESY <<  Podaruj książce drugie życie...

  -->> Podaruj książce drugie życie - pod takim hasłem odbyła się pierwsza część kiermaszu zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Pomysł zrodził się w oparciu o słynne już niemal w całej Polsce cmentarzyska książek, które są ratunkiem dla tych pozycji, które przeznaczone na makulaturę, mogłyby zniknąć bezpowrotnie. Każdy może przynieść książki niepotrzebne lub takie, które przeczytał i którymi chciałby podzielić się z innymi. Żeby wziąć udział w takiej akcji, zwykle trzeba zakupić bilet wstępu, w zamian za który otrzymuje się torbę, w której można wynieść tyle książek, ile jest się w stanie unieść. Nasza akcja, choć inspirowana cmentarzyskiem, wyglądała nieco inaczej...
  Otóż, książki pochodziły z przeprowadzonego w szkolnej bibliotece skontrum, były to książki, które nie należą już do kanonu lektur bądź takie, których stan nie pozwalał na swobodne użytkowanie przez uczniów. Mimo tego, że kartki były powyrywane, a okładki bardzo zniszczone, wiele książek znalazło nowych nabywców.
  Akcja została przeprowadzona podczas listopadowego spotkania z rodzicami i zakończyła się ogromnym sukcesem. Stała się inspiracją do rozmów na temat literatury, była okazją do powrotu myślami do czasów szkolnych, motywacją do międzypokoleniowego czytania książek. Byliśmy świadkami entuzjastycznych reakcji na pierwsze przeczytane w szkole książki, byliśmy świadkami rozmów rodziców z dziećmi na temat literatury, nierzadko stawaliśmy się także uczestnikami tych pasjonujących konwersacji.
  Wiele książek otrzymało szansę na drugie życie, być może stoją teraz na zaszczytnych miejscach w domowych biblioteczkach i pobudzą jeszcze niejedną dziecięcą lub dorosłą wyobraźnię.
  Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w sprawne przeprowadzenie akcji, za podarowane symboliczne złotówki będziemy mogli zakupić lektury z nowej podstawy programowej. Już teraz zapraszamy na drugą i ostatnią część naszej akcji, która odbędzie się 11 grudnia w Szkole Podstawowej im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.
  Liczymy, że także tym razem wiele książek otrzyma szansę, aby dać jeszcze komuś radość...

  Oprac. Joanna Karłowicz-Budzik
  -->>W środę 21 listopada 2012 roku członkowie koła Historycznego "Wiarus" pod opieką p. Grzegorza Jelenia udali się do Biblioteki Publicznej w Radzyminie, aby zwiedzić wystawę prac fotograficznych Tomasza Bambota, grafik autorstwa Lidii Wnuk oraz podziwiać rzeźby obiecującej artystki Magdaleny Karłowicz.
  Młodych entuzjastów sztuki powitał p. Michał Kamiński - dyrektor Biblioteki, który przybliżył nam założenia i program II Festiwalu Lokalnych Kultur, któremu przewodzi idea promowania i integrowania artystów tworzących na terenie naszej "małej ojczyzny" Naszym przewodnikiem po wystawie ku naszemu miłemu zaskoczeniu była pani Magdalena Karłowicz autorka urokliwych przyciągających wzrok podobizn aniołów? Wędrując wśród grafik, fantastycznych fotografii i rzeźb z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o technikach stosowanych w sztuce oraz powodach, które zachęciły artystkę do stworzenia całego cyklu rzeźb aniołów Podziwiając nieraz pomniki poświęcone ważnym historycznym postaciom i wydarzeniom nie zdawaliśmy sobie sprawy jak długa jest droga od pomysłu, poprzez projekt, aż do jego zakończenia, czyli uroczystego odsłonięcia. Bardzo serdecznie pragniemy podziękować pani Magdalenie Karłowicz za tak wspaniałą podróż w świat sztuki.

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:
  -->>Idea niesienia pomocy innym jest w naszej szkole bardzo rozpowszechniona. Z tego powodu uczniowie klas: IVa, V a, Vc, Vd, VIa, VIb razem z wychowawcami udali się do ośrodka Caritas w Słupnie, by tam włączyć się w dzieło niesienia pomocy innym. Wspólna praca i pomoc w uprzątnięciu terenu z liści stały się doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy. Okazało się, że grabienie liści może być przyjemne i jednocześnie inspirujące. Uczniowie wymyślali bowiem konkursy na największą stertę liści lub grabili w rytm śpiewanych piosenek.
  Po pracy uczniowie mogli pograć w piłkę, pogrzać się przy ognisku i zjeść pieczone smakołyki. Na zakończenie wszyscy razem z księdzem Tomaszem udali się do kaplicy, i tak jak na początku powierzyli Bogu są pracę, tak na koniec chcieli za nią podziękować.
  Te kilka godzin spędzonych w Słupnie były doskonałą okazją do klasowej integracji. Pokazały nam, że często dawanie jest dużo przyjemniejsze od brania.

  Zapraszamy do galerii:
  -->> W poniedziałek 19 listopada 2012 roku klasa V B pod opieką wychowawcy pana Grzegorza Jelenia wybrała się do sali konferencyjnej Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu na bajecznie kolorową wystawę obrazów pani Anny Matery - Lewickiej.
  Obrazów malowanych z potrzeby serca jak z naturalną sobie skromnością wyznaje autorka zachwycających kompozycji. Pani Anna opowiadając o swoich dziełach wprowadziła nas w tajemniczy świat sztuki. "Malowanie i rysowanie według artystki oznacza zabawę, w której wszystko jest dozwolone, nawet największe fantazje W zabawie tej nie może wydarzyć się nic złego, jeśli przestrzegamy właściwych zasad moralnych, kierujemy się mądrością, dobrocią i wrażliwością na otaczający nas świat" Pani Anna zachęcała nas również do rozwijania własnej twórczości, bo rysowanie, malowanie czy też pisanie np. wierszy może nam sprawić wiele przyjemności. Wędrując wśród kolorowych kwiatów, ptaków, ryb w skupieniu słuchaliśmy opowieści o technikach malarskich, o treściach zawartych na obrazach zaczerpniętych przez artystkę z otaczającej natury. W miłej atmosferze wśród często zadawanych pani Annie pytań szybko upłynął nam czas Serdecznie polecamy wszystkim odwiedzenie ROKiS- u i zanurzenie się w bajeczny m kolorowy świat twórczości artystki.
  Pani Anna zgodziła się również udzielić naszej szkolnej redakcji wywiadu, który opublikujemy wkrótce.

  Uczniowie klasy V B z wychowawcą


  Zapraszamy do galerii:  -->> Dnia 15 listopada 2012r. uczniowie kl. II c i III b wraz z wychowawczyniami p. M. Mazur i E. Stańczak udali się do Muzeum Techniki w Warszawie. Mieści się ono w Pałacu Kultury i Nauki.
  Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie stałych ekspozycji muzealnych. Najpierw poszliśmy do sali poświęconej hutnictwu. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądały huty i praca hutnika. Potem oglądaliśmy zabytkowe rowery, motocykle, samochody, lokomotywy, statki, samoloty i maszyny rolnicze. Później przeszliśmy do sali, w której znajdowały się przedmioty gospodarstwa domowego.Przy wielu eksponatach zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
  Następnie udaliśmy się na lekcję muzealną, podczas której dowiedzieliśmy się kiedy i jak powstał węgiel kamienny i brunatny. Poznaliśmy legendy górnicze, strój górniczy , również ten galowy. Oglądaliśmy makietę przedstawiającą budowę kopalni oraz maszyny i narzędzia niezbędne w tej pracy. Dowiedzieliśmy się również, jakie surowce oprócz węgla wydobywane są z ziemi. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dostarczyła nam wiele wiedzy i radości.

  Uczniowie kl. III b i II c

  Zapraszamy do galerii:  -->>Dnia 14 listopada 2012 roku klasy: III c i III d pod opieką p. Jolanty Łuczyk i Anety Jusińskiej wybrały się do Teatru Rampa w Warszawie na musical familijny pt. "W pogoni za bajką."
  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl w reżyserii Cezarego Domagały z oprawą muzyczną Piotra Rubika. Była to ciekawa opowieść w której przeplatały się dwa światy: podziemny świat zapomnianych i nieczytanych już dzieciom bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa. Zaskakująca nowoczesna forma przekazu, pomysł inscenizacyjny, gra aktorska, ciekawa i barwna scenografia dostarczyły oglądającym niezapomnianych wrażeń. Zachęcamy do obejrzenia tego widowiska.  Drugie życie darowane wielu książkom...

  -->> Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za zaangażowanie w naszą akcję.
  Dzięki Państwu będziemy mogli zakupić nowe lektury do szkolnej biblioteki. Wielu książkom zostało darowane drugie życie, mamy nadzieję, że trafią one do Państwa domowych biblioteczek i umilą długie jesienne wieczory. Dziękujemy również za dzielenie się z nami swoimi szkolnymi wspomnieniami oraz za miłe rozmowy przy książkowym stoisku.
  Już teraz zapraszamy na drugą i ostatnią część naszego kiermaszu, która odbędzie się podczas zebrania z rodzicami 11 grudnia 2012 r.
  Uczniowie: Natalia Skonieczna, Klaudia Gajda, Oliwia Pachulska, Julia Masłowska, Jakub Matusiak.

  Opiekun koła "Lustro Jedynki" - p. Joanna Karłowicz-Budzik
  Podaruj książce drugie życie...

  W wyniku przeprowadzonego w tym roku skontrum w szkolnej bibliotece, część książek, które nie znajdują się już w kanonie lektur szkoły podstawowej lub ich stan nie pozwala na swobodne korzystanie z nich przez uczniów naszej szkoły, zostanie wystawiona na kiermaszu, który odbędzie się podczas zebrania z rodzicami w najbliższy wtorek.
  Kiermasz pod hasłem: "Podaruj książce drugie życie" to akcja zainicjowana przez koło redakcyjne "Lustro Jedynki".
  Każdą z wystawionych książek będzie można nabyć za symboliczną złotówkę, darując jej drugie życie i zaszczytne miejsce w domowej bibliotece. Zebrane na kiermaszu złotówki przeznaczymy na zakup lektur z nowej podstawy programowej.
  Serdecznie zapraszamy każdego do odwiedzenia naszego stoiska i wybrania czegoś dla siebie.

  Uczniowie
  -->> Zapraszamy na dzień otwarty 13 listopada 2012 r. (wtorek) kl. I - III
  o godz. 16.45, kl. IV - VI o godz. 17.45.  Dając potrzebującemu człowiekowi otrzymujemy więcej niż ofiarowujemy, bo ten gest miłosierdzia odnawia w nas samych obraz Boga. Przywracając człowiekowi godność i jego relacje z otoczeniem jesteśmy w samym centrum Bożej Miłości.
  /Abp Henryk Hoser/


  -->> W dniu 10 listopada 2012 wolontariusze naszego Szkolnego Koła Caritas im. św. Faustyny Kowalskiej wraz Panią Dyrektor - Elżbietą Jeleń, nauczycielami: p. Agnieszką Sieradzką, p. Urszulą Chudą, s. Pauliną Kucią, p. Grzegorzem Jeleniem oraz opiekunem duchowym - ks. Tomaszem Jarzębskim uczestniczyli w obchodach 20-lecia Caritas w Diecezji Warszawsko-Praskiej.
  Jubileusz rozpoczęto Mszą świętą w Katedrze św. Floriana, której przewodniczył Abp Henryk Hoser. Po Mszy św. wręczono nadane z okazji jubileuszu medale „Dobry jak chleb” osobom najbardziej zasłużonym dla diecezjalnej Caritas. Warto dodać, iż pośród nagrodzonych znalazła się radzymińska Parafia Przemienienia Pańskiego.
  Zwieńczeniem uroczystości był piękny koncert Antoniny Krzysztoń w podziękowaniu wszystkim pracownikom, wolontariuszom i darczyńcom Caritas. Po części oficjalnej na wolontariuszy naszego koła czekał słodki poczęstunek.

  Opracowanie: Szkolne Koło Caritas im. św. Faustyny Kowalskiej


  Zapraszamy do galerii:  -->> "Wstań, Polsko Moja" to tytuł akademii, która odbyła się w naszej szkole z okazji święta Niepodległości 09.11.2012 r.
  Uczniowie kl.VI b wraz z wychowawczynią p. Emilią Żmijewską - Łapińską i p. Jolantą Cholewa przygotowali i przedstawili patriotyczny program artystyczny, w którym opowiedzieli drogę jaką przeszedł nasz kraj, aby wyzwolić się spod jarzma zaborców. Piękną recytację wierszy ubarwił szkolny chór pieśniami patriotycznymi, które zaśpiewał pod batutą p. Joanny Bożyk.

  Więcej w zakładce "Napisali o nas"

  Zapraszamy do galerii:

  - W naszej szkole

  - W Towarzystwie Przyjaciół Radzymina

  - Uroczystości 11 listopada 2012 roku w Radzyminie  Planszowa gra historyczno-strategiczna "111"

  -->> W środę 7 listopada 2012 roku w ramach obchodów Roku Patrona ppłka pil. Mariana Pisarka uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły wzięli udział w pasjonującym turnieju planszowej gry historyczno-strategicznej "111" przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
  Gra "111" to kolejny trafiony w przysłowiową dziesiątkę pomysł panów Tomasza Gintera i Karola Madaja autorów gry 303, której internauci nadali tytuł Planszowej Gry Wojennej 2010 roku. Nazwa gry, (która w zamyśle autorów miała być uzupełnieniem gry 303) pochodzi od 111 eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki wchodzącej w skład utworzonej przed wybuchem II wojny światowej Brygady Pościgowej. Zadaniem Brygady w czasie działań wojennych była obrona Warszawy przed atakami niemieckiego lotnictwa. Do opracowania gry 111 panów Tomasza i Karola zachęcił autor ksiązki „Zapomniane lotnisko” pan Marek Rogusz., który opisuje w niej mało znane dzieje lotniska polowego w Zielonce, na którym w pierwszych dniach wojny stacjonowała min. 111 Eskadra Myśliwska? Ciekawostką jest, że lotnisko to posiadało przemyślany sposób kamuflażu (ruchomy las), który uniemożliwił odkrycie go przez wroga z powietrza oraz to, że na planszy do gry będącej kopią mapy możemy odnaleźć Radzymin.
  W grze uczestniczy dwóch zawodników. Zadaniem jednego z nich, który dowodzi siłami niemieckiej Luftwaffe jest zbombardowanie Warszawy. Będącym w przewadze liczebnej samolotom niemieckim, które ponadto dysponują silniejszym uzbrojeniem i większą prędkością przeciwstawiają się polskie myśliwce, PZL – P11 Brygady Pościgowej dowodzone przez drugiego z graczy. Startujące z podwarszawskich lotnisk w Zielonce, Poniatowie i Zaborowie słynne Jedenastki, których atutem jest niebywała zwrotność i kunszt pilotujących je lotników za wszelką cenę starają się nie dopuścić wroga nad naszą stolicę.
  Zasady gry rewelacyjnie oddają realia tamtych wojennych wydarzeń. W zajęciach przeprowadzonych przez dr Tomasza Gintera i Karola Madaja, które poprzedzone były prezentacją multimedialną przybliżającą uczestnikom fakty historyczne tamtego okresu wzięło udział ponad 120 uczniów naszej szkoły. W niezwykłej lekcji historii łączącej naukę z pasjonującą zabawą uczestniczyli uczniowie klas: V a, V b, V c, VI c i VI d. Stoczono łącznie ponad 200 pojedynków, których zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
  Obserwując przebieg zajęć, zaangażowanie młodzieży możemy być pewni, że pamięć o polskich lotnikach zaczynających swój bojowy szlak na podwarszawskim lotnisku w Zielonce, walczących na różnych frontach II wojny światowej, będzie kultywowana przez następne pokolenia. Patron naszej szkoły ppłk. pil. Marian Pisarek dowódca 141 Eskadry Myśliwskiej (od 3.IX) w Kampanii Wrześniowej 1939 roku z wieloma pilotami 111 Eskadry na niebie Anglii, do końca walczył o wolność i honor naszej ojczyzny.
  W imieniu szkolnej społeczności serdecznie dziękujemy panom Tomaszowi Ginterowi, Karolowi Madajowi i panu Markowi Roguszowi za tak wspaniałą lekcję historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Koło Historyczne "Wiarus"

  -->> Zapraszamy do galerii

  -->> Wywiad z Panem Markiem Roguszem

  -->> Samolot Myśliwski PZL - P 11C (Muzeum Lotnictwa w Krakowie)

  -->> Brygada Pościgowa - historia

  -->> IPN z nową grą w Jedynce  Konkurs na zbiórkę sprzętu elektrycznego,
  elektronicznego i baterii

  - Szkoła bierze udział w konkursie na zbiórkę sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.
  - Konkurs trwa do 30 listopada 2012 r.
  - Pojemnik na baterie znajduje się w szatni i na bieżąco można przynosić baterie.

  Zbieramy zużyty sprzęt typu: sprzęt RTV, AGD, baterie, świetlówki, sprzęt komputerowy, narzędzia elektryczne, itp.

  Termin odbioru zgromadzonego sprzętu zostanie podany pod koniec miesiąca i wtedy będzie można przywieźć sprzęt do szkoły i wrzucić do odpowiednich pojemników, które będą postawione przy parkingu szkolnym.

  Za udział w konkursie i zebranie dużej ilości sprzętu szkoła otrzyma cenne nagrody, które służyć będą uczniom jako pomoce dydaktyczne.
  W sekretariacie szkoły można zgłosić odbiór większej ilości sprzętu spod domu.

  Opiekun konkursu: p. Agnieszka Cichy - nauczyciel bibliotekarz.

  Zachęcamy wszystkim do aktywnego udziału!!!

  Więcej >> TUTAJ <<

  >> Ulotka <<
  -->> Nasza szkoła bierze udział w tym roku szkolnym w programie edukacyjnym KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA, który uczy Pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu,
  w szkole oraz w czasie odpoczynku.

  Program przygotowany jest przez firmę Maspex wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.
  W ramach KLUBU BEZPIECZNEGO PUCHATKA przygotowane zostały ulotki dla rodziców z praktycznymi wskazówkami, dotyczącymi bezpieczeństwa, które warto przekazać każdemu Pierwszoklasiście. Wskazówki zawarte w tych ulotkach pomogą uczniom właściwie przygotować się do nowych zadań, unikać niebezpiecznych sytuacji i wlaściwie reagować na zagrożenia.
  Zapraszamy do aktywnego udziału.

  >>> Ulotka dla rodziców cz. 1

  >>> Ulotka dla rodziców cz. 2

  >>> Certyfikat Klubu Bezpiecznego Puchatka  Konkurs fotograficzny Kola Przyrodniczego "Orlik"
  "Zwierzęta warszawskiego ZOO obiektywem zaklęte"
  - został rozstrzygnięty

  -->> Komisja Sędziowska konkursu po długich i burzliwych obradach przyznała:
  I miejsce - Martynie Klimkiewicz kl. IV c.
  II miejsce - Konrada Palesa klasa V b
  III miejsce - Katarzynie święckiej klasa IV c.
  - oraz wyróżniła zdjęcia Ali Górczyńskiej, Izy Jadczak i Patrycji Dużyńskiej z klasy IV c
  W konkursie, którego głównym celem było upowszechnianie wiedzy o zwierzętach żyjących na różnych kontynentach oraz funkcjach i zadaniach warszawskiego ogrodu zoologicznego uczestniczyło 15 młodych fotografów, którzy zgłosili do konkursu 176 zdjęć.
  Nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej zostaną wręczone 12 listopada 2012 roku.
  Gratulując zwycięzcom zapraszamy jednocześnie młodych pasjonatów fotografii do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Radzymin w barwach kwiatów i jesieni."
  Termin składania prac upływa - 26.XI.2012 r.

  Koło Przyrodnicze "Orlik"
  Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:  -->> Dnia 6 listopada 2012 r. uczniowie klasy V d i IV a pod opieką p. Doroty Poznańskiej i p. Iwony Korzeniewskiej wyjechali na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziorna.
  Pani przewodnik opowiadała nam historię powstawania papieru i papierni w Jeziornie. Dowiedzieliśmy się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru, oglądaliśmy też makietę całego zakładu pracy - widok "z lotu ptaka" na cały teren fabryki. Poznaliśmy kolejne etapy produkcji papieru czerpanego, od początku, kiedy masa papiernicza wlewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do "wyprasowanego" i wysuszonego papieru.
  Najciekawsza jednak była ta część wycieczki podczas, której własnoręcznie czerpaliśmy dwa arkusze papieru, z masy celulozowej i makulaturowej (jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi z użyciem niebieskiego barwnika). Ręcznie czerpany papier układaliśmy na przygotowane do tego zwilżone filce, potem w prasie wyciskaliśmy je z nadmiaru wody. Następnie papier suszony był w specjalnych elektrycznych suszarkach. W trakcie czerpania papieru dowiedzieliśmy się co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny (syrenka warszawska) oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do produkcji papieru.
  Po tak solidnym kursie uczniowie otrzymali w nagrodę dyplomy za aktywny udział w kursie czerpania papieru oraz swoje wytwory na pamiatkę zabrali do domu. Na koniec mogliśmy w zakładowym sklepiku kupić "papierowe" pamiątki.

  Zapraszamy do galerii:

  Opracowała: Dorota Poznańska
  SPOTKANIE Z MISJONARZEM

  -->> Dnia 05 listopada 2012 roku w naszej szkole gościliśmy ks. Jacka Pielaka. Ksiądz Jacek na co dzień pracuje w Sierra Leone – małym Państwie afrykańskim i jako misjonarz głosi innym Ewangelię o Zbawieniu. Dla nas dzieci ze Szkolnego Koła Caritas było to niesamowite przeżycie. Mogliśmy po raz pierwszy usłyszeć na czym polega praca misjonarza, jak żyje i pracuje ale co było dla nas najważniejsze dowiedzieliśmy się jak żyją, czym się zajmują i jak świętują nasi rówieśnicy w dalekiej Afryce.
  Dzieci afrykańskie mają zupełnie inne życie niż my. Większość z nich zna trzy języki i bardzo lubi, choć nie zawsze może, się uczyć. Dzieci podobnie jak my każdy dzień zaczynają od nauki już o godz. 8:30. Jeszcze przed lekcjami wszyscy uczniowie wraz z nauczycielem i dyrektorem szkoły ustawiają się na poranny apel – śpiewają hymn państwowy, hymn szkolny i modlą się. Dzieci i młodzież obowiązuje mundurek szkolny. Jest nim biała koszula, niebieskie spodnie dla chłopców a spódnice dla dziewczynek oraz buty. Ci uczniowie, którzy nie maja lub zapomną mundurka niestety ale nie są wpuszczeni na teren szkoły. Po lekcjach można zobaczyć jak wszyscy udają się do pobliskiej rzeki, aby wyprać swój szkolny strój. Szkoły Gimnazjalne i średnie inaczej niż u nas są płatne, dlatego też nie wszystkie dzieci pomimo chęci mogą się uczyć. Czasami nawet gdy rodzicom uda się zebrać pieniądze na opłacenie szkoły brakuje ich na mundurek, a bez niego nie ma nauki.
  Słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem opowieści o afrykańskich szkołach, które tak bardzo różnią się od naszych. Zaraz na początku mieliśmy wiele pytań. Interesowało nas na przykład co i kiedy jedzą nas rówieśnicy. Byliśmy bardzo zaskoczeni gdy ks. Jacek powiedział, że dzieci jedzą w większości jeden posiłek dziennie dopiero ok. godz. 1500 i prawie zawsze jest to ryż. Zaraz przyszły nam na myśl wszelkie smakołyki, które od samego rana dają nam nasi kochani rodzice.
  Zdaliśmy sobie też sprawę, że to co dla nas jest oczywiste dla nich jest wielką atrakcją. Telewizja, filmy, pociąg, morze czy prąd bez którego nie wyobrażamy sobie życia to coś co w Afryce jest wielką atrakcją i nowością. Ks. Jacek opowiedział nam o chłopcu, który gdy miał 19 lat po raz pierwszy zobaczył pociąg. Spotkanie z księdzem misjonarzem pomogło nam lepiej wyobrazić sobie życie ludzi, którzy mieszkają tak daleko stąd. Jednak żadne opowieści, nawet nasze współczucie nie są w stanie zaradzić, biedzie, problemom i troskom mieszkańców Afryki.
  Bardzo dziękujemy księdzu Jackowi, za przybycie do naszej grupy i obiecujemy że będziemy pamiętać o Nim i o wszystkich z którymi pracuje każdego dnia.

  Opracowanie: Klaudia Słowik, Karolina Mazurek
  pod opieką s. Pauliny Kucia


  Zapraszamy do galerii:  UWAGA!!! 1 listopada 2012 r. (czwartek) jest Dniem Wszystkich Świętych, dniem pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas.
  Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w ten dzień grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanówmy się nad przemijaniem, przywołajmy ulotne wspomnienia. Cmentarz jest miejscem gdzie spoczywają nasi najbliżsi; dziadkowie, rodzeństwo, nasi rodzice, również najbliżsi naszych znajomych. Ich też należy uszanować.
  2 listopada (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

  Poznajmy wspomnienia Tych, którzy tworzyli "Solidarność"

  -->>W ramach realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego "Z kart historii najnowszej Polski", którego celem jest ocalenie od zapomnienia wspomnień osób walczących o lepsze jutro dla naszej "dużej" i "małej ojczyzny" pod sztandarami "Solidarności" zapraszamy do lektury wywiadu z panem Janem Wnukiem prezesem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
  W pamiętnych latach osiemdziesiątych XX wieku pan Jan był aktywnym działaczem "Solidarności" działającej w Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie.
  Wywiad z prezesem TPR przeprowadził Jan Wnuk uczeń klasy VI b.

  >> Wywiad z p. Janem Wnukiem <<  Dla tych, którzy odeszli płoną świeczki...

  -->> W środę 30 października 2012 roku uczniowie i wychowawcy klas: IIa, IIb, IIIa, IIIc, III d udali się na cmentarz. Odwiedzili groby poległych w obronie naszej Ojczyzny żołnierzy i zmarłych nauczycieli.
  Oddali również hołd Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II, który odwiedził ten cmentarz w 1999 roku. Pamiętali o zaniedbanych grobach. W ciszy i skupieniu zapalali znicze i modlili się za dusze zmarłych.

  (...) Płoną świeczek szeregi,
  płoną świeczek tysiące,
  powiewają płomyki,
  zamyślone i drżące.

  Więc płomykiem jak dłonią,
  dłonią ciepłą i jasną,
  pozdrawiamy tych wszystkich,
  których życie już zgasło.

  /Hanna Łochocka/

  Opracowała: Aneta Jusińska


  Zapraszamy do galerii:  "PAMIĘTAMY, O TYCH KTÓRZY ODESZLI"

  -->>Dnia 30 października 2012r uczniowie klasy IIc wraz z wychowawczynią
  p. Marzeną Mazur udali się na Cmentarz Żołnierzy Poległych.
  Tam w ciszy i skupieniu modlili się i palili znicze na grobach żołnierzy i nauczycieli. Oddali hołd Janowi Pawłowi II, Wielkiemu Polakowi, który odwiedził nasze Miasto Cudu nad Wisłą.

  Dla tych co odeszli

  Dla tych
  Którzy odeszli
  W nieznany świat,
  Płomień na wietrze
  Kołysze wiatr.
  Dla nich tyle kwiatów
  Pod cmentarnym murem
  I niebo jesienne
  U góry.

  Dla nich
  Harcerskie warty
  I chorągiewek gromada,
  I dla nich ten dzień -
  Pierwszy dzień
  Listopada.

  Zapraszamy do galerii:  -->> W sobotę 27.10.2012 roku przedstawiciele Koła Historycznego "Wiarus" reprezentowali nasza szkołę na corocznym spotkaniu członków Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Spotkanie poświęcone było tragicznym wydarzeniom napaści na Polskę przez wojska hitlerowskie i sowieckie we wrześniu 1939 roku, wywózkom polskiej ludności z dawnych kresów II Rzeczypospolitej na wschód, oraz czasom okupacji i represjom NKWD i UB wobec żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego po II Wojnie światowej.
  Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego i pieśni Sybiraków, po którym p. Kazimierz Gumkowski prezes ZKRP i BWP przywitał przybyłych gości, wśród, których byli min. p. Marek Brodziak – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Radzymin i p. Zbigniew Piotrowski burmistrz naszego miasta.
  Spotkanie uświetnione zostało programami artystycznymi przygotowanymi przez uczniów radzymińskich szkół. Swoimi wspomnieniami z czasów okupacji, syberyjskiej tułaczki i walki o honor z młodzieżą podzieliła się p. Helena Pawłowska, której ojca strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, p Jan Gdowski z Lipska żołnierz podziemia i p. Mariola Wójcik córka więźnia sowieckich łagrów. Pan burmistrz Zbigniew Piotrowski dziękując młodzieży za wspaniały program artystyczny zapewnili zebranych, że radzymińska młodzież pamięta i będzie pamiętać o Tych, dla, których Polska była i jest dobrem najwyższym.

  Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:  -->> W piątek 26.10.2012 roku w naszej szkole odbyły się zgodnie z ponad dwudziestoletnia tradycja wybory do władz samorządu uczniowskiego.
  W wyborach startowało sześcioro uczniów z klas V - VI a głosowali uczniowie z klas czwartych piątych i szóstych. Wybory odbywały się według ustalonego na początku roku szkolnego harmonogramu. Samo głosowanie poprzedzone było kampanią wyborczą i debatą, w której kandydaci prezentowali swoje programy wyborcze i odpowiadali na pytania licznie zgromadzonej publiczności. Komisja Wyborcza, która tworzyli uczniowie klas czwartych stwierdziła ważność wyborów i po przeliczeniu głosów wydała stosowny komunikat.
  Z woli wyborców w skład Samorządu Uczniowskiego weszli: Bolesław Marczuk Zuzanna Cedro, Oliwia Pachulska i Katarzyna Kowalik.

  Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz naszej szkolnej społeczności.

  Opiekunowie SU


  Więcej w zakładce Samorządu Uczniowskiego

  Zapraszamy do galerii:  -->> W środę 24.10.2012 roku członkowie Koła Historycznego "Wiarus" zaprosili do naszej szkoły niezwykłego gościa pana Waldemara Lau jednego z współorganizatorów corocznego zlotu motocyklistów z całej Polski i z zagranicy zwanego "Moto Cudem."
  W niedalekiej przeszłości pan Waldemar był aktywnym działaczem "Solidarności" z lat jej tworzenia i walki o prawa pracownicze i historyczną prawdę w ponurych latach stanu wojennego. Głównym celem spotkania było przybliżenie młodemu pokoleniu uczniów "Stalowej Jedynki" mało znanych faktów z historii najnowszej naszej "małej ojczyzny".
  Nasz gość w bardzo przystępny i interesujący sposób opowiedział młodym pasjonatom historii o powstaniu pierwszego od zakończenia II wojny światowej niezależnego od komunistycznych władz związku zawodowego NSZZ "Solidarność." O warunkach życia i pracy panujących w latach osiemdziesiątych XX wieku w PRL - u. Z gawędziarską pasja opowiadał o czasach, kiedy wszystkiego brakowało a sklepy straszyły przechodniów pustymi półkami. Opowiadał o kartkach na cukier, mięso i słodycze, kolejkach przed sklepami i postępowaniu władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wobec Tych, którzy walczyli o swoje prawa i wolną, suwerenną ojczyznę.
  W miłej atmosferze wśród lawinowo zadawanych panu Waldemarowi pytań szybko upływał czas. Na zakończenie naszego spotkania uczniowie serdecznie podziękowali naszemu miłemu gościowi za przybycie i tak wspaniałą lekcję historii o czasach, które zmieniły oblicze Polski i świata. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego "Solidarność - ocal od zapomnienia."

  Kolo Historyczne "Wiarus"

  Patronat medialny Kurier W

  Wywiad z panem Waldemarem Lau:

  Zapraszamy do galerii:  Ojcze Święty - PAMIĘTAMY!

  -->> 16 października 2012 r. we wtorek minęła 34 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uczniowie radzymińskiej Jedynki co roku podkreślają ten szczególny dzień uroczystą akademią. Klasa IV d pod opieką pani Anny Liwskiej przedstawiła montaż słowno-muzyczny zatytułowany Wspomnienia o Janie Pawle II", które przybliżyły wszystkim zebranym osobę Ojca Świętego. Nie zabrakło także śpiewu, między innymi ukochanej pieśni papieża Barki.
  Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Jeleń, która powitała przybyłych gości, wśród których byli: ks. Rafał Paździoch- opiekun Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. Tomasz Jarzębski-Asystent Kościelny Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, ks. Stanisław Kuć-prałat radzymińskiej kolegiaty oraz ks. Krzysztof Ziółkowski - proboszcz parafii pw. bł. Jana Pawła II w Radzyminie.
  Ważnym momentem uroczystości było wręczenie 30 legitymacji członkowskich uczestnikom SKC, którego opiekunem w naszej szkole jest pani Agnieszka Sieradzka.
  Władze Szkolnego Koła Caritas:
  Prezes: Klaudia Słowik Vd
  Wiceprezes: Karolina Mazurek Vd
  Skarbnik: Natalia Szatan Vc
  Sekretarz: Oliwia Pachulska Vb
  Na zaproszenie ks. Krzysztofa Ziółkowskiego młodzi aktorzy mogli się także zaprezentować w niedzielę w kościele bł. Jana Pawła II w Radzyminie po Mszy Św.
  o godz. 12:00. Po występie uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodką pańską skórką.
  Wszyscy jesteśmy dumni z Papieża - Polaka, który zawsze był i nieustannie jest autorytetem dla kolejnego już pokolenia uczniów "Stalowej Jedynki."

  Opracowanie: Anna Liwska


  Akademia szkolna:

  Przedstawienie w parafii pw. bł. Jana Pawła II w Radzyminie  Z wizytą u króla na Zamku Królewskim


  -->> We wtorek 16 października klasy IV d i V c pod opieką wychowawczyń: p. Anny Ciborowskiej i p. Anny Liwskiej wybrały się na lekcję muzealną do Zamku Królewskiego w Warszawie.
  Klasa IV podczas zajęć dowiedziała się jakim zmianom ulegał Zamek od czasów swojego powstania, natomiast klasa V miała okazję poznać ceremoniał koronacji króla. Była to wyjątkowa lekcja historii, która zachwyciła uczniów.

  Zapraszamy do galerii:  Program "Mleko z klasą"


  -->> "Mleko z klasą" to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka oraz my Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci w Polsce.
  Inicjatywa "Mleko z klasą" jest oparta na programie dopłat unijnych do mleka szkolnego, za który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, wykracza jednak poza jego ramy pod względem zakresu działań.
  Zadaniem programu "Mleko z klasą" jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę i szereg aktywności edukacyjnych, są to m.in. konkursy dla dzieci oraz szkół, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów.

  W programie uczestniczą uczniowie klas I - III, którzy tygodniowo dostają trzy kartony mleka.

  Więcej >> TUTAJ <<  Program "Owoce w szkole"


  -->> Nasza szkoła bierze udział w europejskim programie "Owoce w szkole", który ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia.
  W programie uczestniczą uczniowie klas I - III, w ramach którego dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe.
  Owoce, warzywa oraz soki owocowo-warzywne nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.

  Więcej >> TUTAJ <<  Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1
  im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie


  -->> W poniedziałek, dnia 15 października 2012r. nasza Szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej, który przypadał na dzień poprzedni - niedzielę. Z okazji wyjątkowego święta jakim jest powszechnie zwany Dzień Nauczyciela odbyła się uroczysta akademia.
  Na uroczystości zebrali się nauczyciele, pracownicy oświaty i oczywiście uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili nas także p. Teresa Jósk wiceprzewodnicząca Rady Miasta Radzymin, p. Halina Kondratczyk kierownik GZEAS, p Janusz Rasiński przewodniczący PZERiI Rejonowy Oddział w Radzyminie z delegacją, p. Anna Grzegorek przewodnicząca koła nauczycielskich seniorów oraz emerytowani nauczyciele.
  Zebranych powitała dyrektor szkoły pani Elżbieta Jeleń. Zwróciła uwagę na wielką doniosłość tego święta. Przypomniała jak bardzo potrzebni są nauczyciele, jak ważna jest ich praca. Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron.
  Później głos zabrali sami uczniowie. Pod kierunkiem wychowawczyń pani Jolanty Łuczyk i pani Anny Ciborowskiej zaprezentowali pełne radości przedstawienie. Były chwile wzruszające i zabawne, nie zabrakło też śpiewu w wykonaniu szkolnego chóru pod batutą p. Joanny Bożyk. W ten sposób dzieci dziękowały pedagogom za ich życzliwość i poświęcenie. Po wspaniałym występie artystycznym wręczono nauczycielom i pracownikom oświaty piękne róże, wykonane pod kierunkiem p. Agnieszki Cichy i p. Doroty Kołaczyńskiej.
  Na koniec pani dyrektor Elżbieta Jeleń, wszystkim życzyła "takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców."
  Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji oraz goście p. dyrektor Elżbiecie Jeleń złożyli najserdeczniejsze podziękowania za ostatnie pięć lat wytężonej, wspólnej pracy i życzyli spokojnej, owocnej, pełnej sukcesów następnej kadencji.

  Opracowanie: Jolanta Łuczyk

  Zapraszamy do galerii:  Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie


  Gratulujemy Wam wspaniałej postawy podczas drugiej edycji prowadzonej w naszej Szkole Akcji Nakrętka.
  Przyniesione przez wszystkich plastikowe nakrętki przekazano Żoliborskiemu Stowarzyszeniu "Dom Rodzina Człowiek", które wspiera osoby dotknięte kalectwem. W roku szkolnym 2011/2012 zebraliśmy około 1 tony nakrętek.
  Dzięki Wam oraz wszystkich darczyńców z całego województwa mazowieckiego możliwy był zakup wózków inwalidzkich aż dla sześciu osób - podopiecznych warszawskiego Stowarzyszenia. W poniedziałek 8 października 2012r. rozpoczęliśmy kolejną edycję szkolnej akcji. Zapraszam wszystkich do udziału. Przyczyńmy się do czynienia dobra!

  Dyrektor, Nauczyciele


  Dyplom - podziękowanie

  Zapraszamy do galerii:  Paweł Żmuda zwycięzcą Indywidualnych Mistrzostw Międzypowiatowych Biegów Przełajowych

  -->> W ramach XV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych. Do Finałów Powiatu po eliminacjach gminnych awansowało 14 naszych uczniów.
  Awans wywalczyli:

  Więcej >> TUTAJ <<  Bieg Niepodległości Szkół Miasta i Gminy Radzymin 2012

  -->> W niedzielę 14.10.2012 roku odbył się XVII Bieg Niepodległości Szkół Miasta i Gminy Radzymin. Reprezentacja naszej szkoły odniosła kolejne zwycięstwo w kategorii szkół podstawowych zdobywając łącznie 255.
  Nasi wspaniali sportowcy zdobyli 14 z 36 medali wręczonych po biegu. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, jednocześnie dziękujemy za tak godną i wspaniałą postawę oraz reprezentowanie szkoły w tych zawodach.

  Wiecej >> TUTAJ <<  Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
  Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie
  serdecznie zapraszają
  na uroczystą akademię z okazji
  Dnia Edukacji Narodowej
  w dniu 15.10.2012 r. (poniedziałek) o godz. 14.00.  "O duchowej sile narodu
  świadczy dobry sport."

  Jan Paweł II

  II Bieg Przełajowy im. o. Józefa Jońca SP


  -->> W piątek 12 października 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie już po raz drugi odbyła się niezwykła impreza sportowa poświęcona pamięci o. Józefa Jońca założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada w Warszawie, przyjaciela naszej szkoły, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem przed dwoma laty. W zorganizowanym w rocznicę urodzin o. Józefa, II Biegu Przełajowym rozegranym na terenie szkoły oraz stadionie RKS Mazur udział wzięło ponad 600 uczniów szkoły.
  W finale biegu uczestniczyło 208 uczniów "Stalowej Jedynki" (po 4 dziewczynki i 4 chłopców z każdej klasy, a także wszyscy uczniowie klasy "0").
  Zawody sportowe rozpoczęła wspólna modlitwa poprowadzona przez gościa honorowego biegu o. Tomasza Olczaka wiceprezesa Stowarzyszenia, Parafiada im św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, po której młodzi sportowcy złożyli obietnicę walki fair - play na trasie biegu. W zależności od kategorii wiekowej zawodnicy mieli do pokonania od 100 m (klasa "zerowa") do 800 m (klasy VI).
  Po rozegraniu zawodów sportowych nastąpiło uroczyste wręczenie nagród na sali gimnastycznej. Medale i nagrody wręczał gość honorowy o. Tomasz, pani dyrektor Elżbieta Jeleń oraz nauczyciele.W dalszej części naszych uroczystości uczniowie wysłuchali prelekcji o związkach naszego miasta z zakonem ojców Pijarów następnie obejrzeli bardzo interesujący film poświęcony postaci ojca Józefa Jońca oraz działalności założonej przez niego Parafiady.
  Uśmiechnięte buzie zwycięzców, połyskujące w promieniach słonecznych na ich piersiach medale, gorące brawa kolegów i koleżanek oraz licznie przybyłych rodziców to nasz hołd dla ojca Józefa, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom a w szczególności dzieciom. W naszej szkolnej pamięci na zawsze zachowamy wspomnienie o ojcu Józefie, który wypromował w świecie pomysł naszych uczniów programu edukacyjnego "Katyń ocalić od zapomnienia."

  Opracowanie: SP1


  Laureaci Biegu

  Zapraszamy do galerii:

  O. Józef Joniec SP - notka biograficzna  Ślubowanie Klas Pierwszych


  -->> W ubiegły czwartek, 11 października 2012 r. był wyjątkowym dniem dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
  W tym bowiem dniu odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

  Więcej >> TUTAJ <<


  Zapraszamy do galerii:

  Foto: Paweł Cybulski  Dyrektor, Grono Pedagogiczne
  oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłk. pil. Marian Pisarka w Radzyminie
  serdecznie zapraszają
  na II Jesienny Bieg Przełajowy im. o. Józefa Jońca
  dnia 12.10.2012 r.,
  którego rozpoczęcie nastąpi o godz. 09.00.

  Patronat medialny: "Kurier W"  ZAPRASZAMY !!!

  Regulamin II Biegu Przełajowego im. o. J. Jońca
  -->> Dnia 03.10 2012 r uczniowie klas II a, II e, III a wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Jankowską, Agatą Szczepanik oraz Beatą Wojciechowską wybrali się na wycieczkę autokarową z przewodnikiem do Warszawy - "Szlakiem legend warszawskich."
  Mimo niekorzystnej pogody zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, tych znanych i mniej znanych. Pani Przewodnik ciekawie opowiadała o historycznych okolicznościach zmian Kolumny Zygmunta, o zamku Królewskim i jego Gospodarzu. Zwiedzilismy Stare Miasto, wysłuchaliśmy legend o powstaniu Warszawy, o Bazyliszku, którego również zobaczyliśmy, o Syrence Warszawskiej, o powstaniu Gnojnej Góry, na którą weszliśmy. Spacerowaliśmy wzdłuż murów obronnych, zobaczyliśmy Barbakan, poszliśmy do Pomnika Małego Powstańca. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Zamku Królewskiego.
  Pojechaliśmy następnie przed Grób Nieznanego Żołnierza, widzieliśmy uroczystą zmianę warty, usłyszeliśmy historię powstania tego tak historycznego miejsca. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Łazienek Królewskich - Pałac na wodzie, Teatr na wyspie, piękny park. Przejeżdżając ulicami Warszawy widzieliśmy również Złotą Kaczkę słuchając legendy o niej. Wróciliśmy trochę zmarznięci, ale pełni wrażeń i zadowoleni z wyjazdu.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:
  -->> Dnia 1 października 2012 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Pielęgnując tradycję pamięci o seniorach, od najmłodszych lat wpajamy uczniom obowiązek ich poszanowania. Dlatego też w tym dniu uczniowie kl. IIc i IIIb wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Mazur i p. Ewą Stańczak udali się do Domu Opieki Społecznej w Radzyminie.
  Przekraczając progi placówki przywitała nas bardzo gorąco pani dyrektor wraz z pracownikami. W tłumnie zapełnionej sali czekali na nas zniecierpliwieni pensjonariusze. Uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, którym rozweselili schorowanych, często samotnych ludzi. Na ich twarzach pojawił się uśmiecha a niejednokrotnie łza. Po występie nagrodzonym gromkimi brawami dzieci obdarowały pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi upominkami, kierując życzenia zdrowia, radości i uśmiechu na co dzień od p. dyrektor Elżbiety Jeleń, grona pedagogicznego i uczniów Szkoły Podstawowej nr1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie.
  Podopieczni Domu Opieki Społecznej w podziękowaniu za pamięc zaprezentowali dzieciom krótki występ i wręczyli słodki podarunek.

  -->> Dnia 4 października uczniowie kl. II c i III b wraz z wychowawczyniami udali się do ROKiS w Radzyminie. Tam przedstawili program słowno-muzyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Członkom Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z oddziału Radzymin.
  Mali wykonawcy zostali serdecznie przywitani przez przewodniczącego p. Janusza Rasińskiego. Następnie tłumnie zapełniona sala oglądała i słuchała z podziwem prezentowane przez uczniów wiersze i piosenki. Po programie Seniorzy gromkimi brawami podziękowali uczniom za zaprezentowany program. Uczniowie złożyli życzenia w imieniu własnym, p. Dyrektor Elżbiety Jeleń, Grona Pedagogicznego i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Obdarzyli też Seniorów własnoręcznie wykonanymi upominkami. Seniorzy zaś wręczyli dzieciom słodycze.

  Opracowanie: Ewa Stańczak

  Zapraszamy do galerii:
  -->> W minioną niedzielę 30 września 2012 r. uczniowie klasy VI c pod opieka p. Katarzyny Rostkowskiej i p. Grzegorza Jelenia udali się na niezwykła wyprawę do Warszawy. Wczesnym rankiem nasza grupa jeszcze trochę zaspana wyruszyła z dziedzińca szkolnego. Naszym celem było uczestnictwo w 34 Maratonie Warszawskim. Nie byliśmy jednak jego uczestnikami, ale jedną z wielu grup wolontariuszy pomagających w sprawnym przeprowadzeniu tej wspaniałej sportowej imprezy. Naszym zadaniem była pomoc Fundacji "Maraton Warszawski" w punkcie odżywiania biegaczy.
  Obsługiwaliśmy 27,5 kilometra maratonu u zbiegu ulic Komisji Edukacji Narodowej z Płaskowicką. Do zadań młodych wolontariuszy i ich opiekunów należało rozlewanie wody do kubeczków i podawanie jej maratończykom. Początkowo pracy było niewiele. Rozstawienie stołów, przygotowanie napojów i oczekiwanie na pierwszych spragnionych sportowców, a biegło ich ponad siedem tysięcy Dzieci wyciągały ręce i ochoczo nawoływały do skosztowania zimnej, orzeźwiającej wody jednocześnie wesołym dopingiem zachęcały do dalszego biegu. Brawa, kolorowe baloniki, znajomy dźwięk wuwuzeli, wiwatująca tak licznie zgromadzona warszawska publiczności wypełniała całą przestrzeń ulicy.
  Początkowo biegły pojedyncze osoby aspirujące do miejsc medalowych. Jednak z każdą minutą ulica zapełniła się po brzegi uczestnikami maratonu. Tymi dzielnymi, godnymi naśladowania sportowcami z aż 61 państw świata, dla, których ważne było nie tylko zwycięstwo, ale również pokonanie własnych słabości i dotarcia do mety. Na stanowiskach pracy zaczęła się nerwowa atmosfera. Bieganina, nawoływania o przyspieszenie tempa w wydawaniu napojów i wzajemna pomoc wolontariuszy, którzy poznali się zaledwie przed kilkudziesięcioma minutami. Pomoc i życzliwy uśmiech, bo w pomaganiu innym tkwi przecież siła ogromna. Razem z nami, jako wolontariusze pomagali uczniowie warszawskich szkół, studenci, nauczyciele.
  Po sześciu godzinach wyczerpującej pracy wspólnie posprzątaliśmy swoje stanowisko z tysięcy kubeczków tak, aby mieszkańcy Ursynowa mogli bezpiecznie korzystać z jezdni. Wracaliśmy do domu zmęczeni, ale niezmiernie szczęśliwi. Warto z potrzeby serca pomagać innym. Powrócimy na trasę maratonu za rok. Na pewno powrócimy.

  Opracowanie: SP 1


  Zapraszamy do galerii:  -->> Uczniowie klasy III b na lekcjach edukacji polonistycznej poznali galerię sławnych Polaków.
  Czytaliśmy ich życiorysy, poznawaliśmy ich zainteresowania, dokonania, odkrycia. Przy tej okazji rozmawialiśmy na temat swoich zainteresowań i marzeń oraz znaczenia pasji w życiu człowieka. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Co to znaczy być wielkim człowiekiem? Określaliśmy cechy świadczące o wielkości człowieka. Wzbogaceni wiedzą odwiedziliśmy radzymińskie pomniki wielkich Polaków. Udaliśmy się w tym celu pod pomnik Tadeusza Kościuszki i obelisk poświęcony pamięci Wincentego Witosa.
  Wędrując śladami znanych rodaków obejrzeliśmy inny pomnik, Pomnik Przyrody "Dąb Wolności" posadzony w 1918 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości. Potem poszliśmy na Skwer Czterech Wieszczów, gdzie zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza.
  Niebawem udamy się na Cmentarz Poległych, aby zobaczyć popiersie papieża Polaka, Jana Pawła II. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście są upamiętnieni ludzie, którzy odegrali ogromną rolę w dziejach Polski.

  Uczniowie klasy III b

  Zapraszamy do galerii:  -->> W sobotę 29 września 2012 r. Koło Przyrodnicze "Orlik" zaprosiło uczniów klas IV-VI naszej szkoły na niezwykłą wycieczkę do warszawskiego ZOO. Nasza liczna 47 osobowa grupa pod opieką p. Joanny Nowakowskiej, p. Pawła Cybulskiego i p. Grzegorza Jelenia zwiedzanie ogrodu zoologicznego rozpoczęła od zapoznania się z regulaminem konkursu fotograficznego zatytułowanego "Zwierzęta w obiektywie zaklęte."
  Uzbrojeni w telefony komórkowe, aparaty fotograficzne wyruszyliśmy na nasze bezkrwawe safari. Każdy z nas pragnął, ustrzelić jak największą liczbę dzikich zwierząt starając się o jak najciekawsze ujęcie obrazujące nie tylko zwierzęta, lecz również ich zachowanie. I tak wędrując asfaltowymi ścieżkami ogrodu obserwowaliśmy korzystające z ciepłego słonecznego dnia zwierzęta wylegujące się na wybiegach. Nasz zachwyt wzbudziły dwugarbne wielbłądy, potężne żubry i bizony, leniwie przeciągający się gepard, zabawne pingwiny i foki oraz wydra w najlepsze baraszkująca w wodzie nic a nic nierobiąca sobie z naszej obecności. Następnie udaliśmy się do akwarium gdzie podziwialiśmy świat ryb i organizmów morskich. Zachwyceni barwami ryb, rafy koralowej, odkrywając na każdym niemal kroku piękno podwodnego niedostępnego dla nas świata powędrowaliśmy do pawilonu małp. Wesołe igraszki, zabawy, bójki i przepychanki mieszkańców pawilonu, przypominały nam coś znajomego, coś z naszego szkolnego życia.
  W sali wolnych lotów na własnej skórze poczuliśmy upał i niesamowita wilgotność lasów tropikalnych umiloną śpiewem egzotycznych ptaków przelatujących tuż nad naszymi głowami.
  Dużo odwagi i silnej woli szczególnie wśród dziewcząt wymagało wejście do pawilonu z owadami. Kto zaryzykował śmiało mówił, że było warto. Po wizycie w pawilonie gadów chwilkę odpoczęliśmy, zrobiliśmy małe zakupy i wyruszyliśmy dalej do ukochanych żyraf, słoni, surykatek, tygrysów, lwów no i oczywiście hipopotamów. Trochę zmęczeni, ale niezmiernie zadowoleni z wyprawy na deser zostawiliśmy sobie wizytę w rekinarium, aby na własne oczy zobaczyć postrach mórz i oceanów - rekina. I tak wśród żartów, uśmiechów, pstrykających aparatów fotograficznych, opowieści naszych opiekunów o zwierzętach szybko upłynął czas i trzeba było wracać do domu.
  Droga powrotna upłynęła nam na opowiadaniu sobie wrażeń, przeglądaniu zawartości kart pamięci naszych aparatów i głośno wypowiadanych obietnic, że na pewno powrócimy do ogrodu za rok.

  Opracowanie: Kolo Przyrodnicze "Orlik"


  Zapraszamy do galerii:

  Zdjęcia: Grzegorz Jeleń

  Zapraszamy do galerii:

  Zdjęcia: Paweł Cybulski  -->> UWAGA! Zapraszamy rodziców na pierwsze zebrania klasowe w dniu 2 października 2012 r. (wtorek). Klasy I - III o godz. 16.45, klasy IV - VI o godzinie 17.45. Zapraszamy!!!  Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik


  -->> 26 i 28 września klasy III pod opieką pani Małgorzaty Łuczyk i pani Barbary Giery oraz klasy IV z panią Anną Ciborowską i panią Agnieszką Baraniok wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, aby zgłębiać tajniki nauki.
  Każdy mógł się przekonać nie tylko patrząc, ale również osobiście sprawdzając jak to się dzieje, że można leżeć na gwoździach lub zamknąć się w bańce mydlanej. Niektórzy doświadczyli trzęsienia ziemi, inni badali ludzkie wnętrze.
  Klasy IV obejrzały także spektakl Teatru Robotycznego oraz odwiedziły Planetarium.
  W Planetarium odbył się pokaz "Niebo nad Warszawą", podczas którego prowadzący opowiadał o planetach i gwiazdach, które można zobaczyć gołym okiem na naszym niebie. Potem obejrzeliśmy film "Jesteśmy astronomami", który odkrywał przed nami historię badania kosmosu od Galileusza po teraźniejszość.
  Do Radzymina wróciliśmy pełni wrażeń z nadzieję, że niebawem znów odwiedzimy to fantastyczne miejsce.

  Opracowanie: Anna Ciborowska


  Zapraszamy do galerii:
  -->> Dnia 26.09.2012 r. uczniowie kl. IIa i IIIa wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Jankowską i p. Beatą Wojciechowską wybrali się do Skansenu w Kuligowie. Wszystkich serdecznie przywitał gospodarz i zaprosił do zwiedzania obiektu.
  Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał na temat życia, pracy, zwyczajów i tradycji ludzi żyjących w dawnych czasach. Szczególną uwagę zwrócił na ogromny wysiłek fizyczny z jakim zmagali się ludzie podczas wykonywania różnorodnych prac w gospodarstwie. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach garncarskich. Każdy mógł samodzielnie spróbować tego ciekawego zajęcia. Na ich oczach powstały piękne dzbanki i kubeczki. Uczniowie poznali również pracę kowala. Byli świadkami ręcznie wykonywanych ozdób z żelaza. Kolejną atrakcją była przejażdżka bryczką, podczas której dzieci podziwiały piękno nadbużańskiej przyrody. Na zakończenie czekała na wszystkich pieczona kiełbaska. Uczniowie mogli również zakupić ręcznie wykonane ozdoby z gliny i drewna. Dzieci bardzo zadowolone i pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły.

  Opracowanie: Beata Wojciechowska

  Zapraszamy do galerii:
  -->> Dnia 25 września uczniowie klas II c i III b wraz z wychowawczyniami p. M. Mazur i p. E. Stańczak wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do ZOO.
  Wędrówkę po ogrodzie zaczęliśmy od zwiedzania akwarium, gdzie oglądaliśmy wspaniałe okazy ryb i zwierząt wodnych. Największe wrażenie zrobiły na nas koralowce i węgorz elektryczny. Potem odwiedziliśmy małpy. Byliśmy świadkami ich śniadania. Najbardziej spodobały nam się goryle. Spacerując alejkami dotarliśmy do ptaszarni i terrarium. Następnie spotkaliśmy się z żyrafami, słoniami i nosorożcem.
  Kolejnym punktem wycieczki były wybiegi dla zwierząt polarnych - niedźwiedzi, pingwinów i fok. Następnie udaliśmy się do zwierząt drapieżnych: lwów, tygrysów i lampartów. Trochę zmęczeni wędrówką i wrażeniami odpoczęliśmy w ogródku kawiarnianym przy smacznych lodach i gofrach. Ostatnim etapem wizyty w ZOO było spotkanie z parą hipopotamów. Zaskoczyła nas wielkość, a jednocześnie łagodność tych ssaków. Ta wspaniała wycieczka pozwoliła na pogłębienie i utrwalenie naszej przyrodniczej wiedzy. Zostanie ona na długo w naszej pamięci.

  Uczniowie kl. II c i III b


  Zapraszamy do galerii:  "W trosce o bezpieczeństwo dzieci"


  -->> Co roku w naszej szkole wznawiana jest akcja "Bezpiecznie w szkole i w drodze do szkoły." W tym roku szkolnym 27 września 2012 r. w ramach tej akcji uczniowie klasy "0" pod opieką p. Beaty Dąbrowskiej i uczniowie kl. II b pod opieką p. Wandy Kopki uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami policji.


  Szkolenie dla uczniów przeprowadzili funkcjonariusze z Powiatowej Komendy Policji w Wołominie.
  Niecodziennym wydarzeniem była możliwość obejrzenia od wewnątrz samochodu policyjnego oraz przejażdżka z użyciem sygnału alarmowego.
  Następnie w sali lekcyjnej uczniowie mieli okazję poznać przepisy dotyczące bezpiecznej jazdy rowerem i samochodem oraz oglądali film: pt.: "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba."
  Współpraca policji z naszą szkołą wzbogaca pracę dydaktyczno-wychowawczą
  z dziećmi. Szczególnie wartościowe i atrakcyjne dla uczniów są zajęcia w terenie
  z udziałem innych osób. W czasie tych spotkań dzieci uczą się poprzez obserwację, przeżywanie i działanie.

  Opracowanie: Wanda Kopka


  Zapraszamy do galerii:
  -->> W czwartek 27 września 2012 już po raz czternasty obchodziliśmy ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Państwa, które powstało w warunkach brutalnych okupacji niemieckiej i sowieckiej zapewniając o ciągłości naszej państwowości. Państwa doskonale zorganizowanego, cieszącego się dużym poparciem rodaków, posiadającego prawie wszystkie instytucje państwowe, legalnie działający rząd na emigracji oraz siły zbrojne - Armię Krajową. Państwa, które działając w ciągłym zagrożeniu i terrorze przypominało światu, że Polska bezwzględnie skazana na zagładę trwa w swoim państwowym bycie. Trwa i boleśnie przypomina brunatnemu okupantowi, iż w Polsce zagarniętej przemocą nie ma przyzwolenia na jego rządy. W piątek 28 września uczestnicy Koła Historycznego "Wiarus" pod opieką p. Grzegorza Jelenia udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, aby przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej oddać hołd twórcom państwa podziemnego będącego w czasach wojny fenomenem na skalę światową. Oddać hołd ludziom, którzy swoją doskonale zorganizowana działalnością konspiracyjną, tak często okupioną cierpieniem i śmiercią konsekwentnie walczyli w obronie naszej godności i prawa do własnego suwerennego państwa.
  Szkolnym zwyczajem przewiązaliśmy pomnik biało - czerwona szarfą i zapaliliśmy znicze - ognie pamięci. W zadumie i milczeniu minutą ciszy uczciliśmy pamięć Tych, dla, których Ojczyzna była dobrem najwyższym.
  Niech ta ofiara przodków naszych, ofiara poniesiona w słusznej sprawie, będąca moralnym zwycięstwem nad wrogiem będzie dla nas i dla młodego pokolenia, radzyminiaków przesłaniem na przyszłość abyśmy nigdy nie poddawali się w sprawach, o które warto walczyć, dla których warto umierać i dla których warto żyć.

  Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:

  Wywiad z p. Kazimierzem Gumkowskim, prezesem Zarządu radzymińskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

  Uchwała Sejmu RP z dnia 11.09.1998 r.  Ecco Walkathon - charytatywnie i przyjemnie


  -->> 15 września 2012 r. w sobotę, na warszawskiej Agrykoli, odbyła się ósma edycja największego na świecie spaceru charytatywnego ECCO WALKATHON, w którym uczestniczyli uczniowie klasy V c z wychowawczynią Panią Anną Ciborowską oraz uczniowie klasy VI d z wychowawczynią Panią Katarzyną Rostkowską. Zakupionych zostało 21 biletów. Młodzież spacerując po wytyczonej 6 kilometrowej trasie za każdy przebyty kilometr przekazała od organizatora 4 złote na konto wybranej fundacji.
  W bieżącym roku udało nam się zebrać 504 zł. Każdy z uczestników sam zdecydował, której organizacji chce przekazać pieniądze:
  - Dla Fundacji Radia ZET na nowoczesny ultrasonograf dla Zakładu Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi;
  - Dla Stowarzyszenia Warszawski Ogród Zoologiczny na Pastwiska dla hipopotamów;
  - Dla Fundacji TVN "Nie jesteś sam" pomagającej dzieciom z dziecięcym porażeniem mózgowym.
  Każdy z nas otrzymał swój pakiet startowy, w którego skład wchodziły; plecak, koszulka, jabłko, woda, długopis, komiksy, kolorowanki, czasopisma, mapka ECCO WALKATHONU oraz latawiec.
  Podczas spaceru odwiedziliśmy Miasteczko Dziecięce, obejrzeliśmy rekonstrukcję czołgów, samolotów a także namiot, w którym była przedstawiona ,,Bitwa pod Wiedniem” oraz jej historia. Oglądaliśmy również kolorowe fontanny, pomnik Chwała Saperom oraz Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Pomimo wysiłku i zmęczenia wszyscy pokonali z uśmiechem całą 6 kilometrową trasę.

  `
  Opracowała: Katarzyna Kowalik kl. VI d


  Zapraszamy do galerii:
  -->> W poniedziałek 17 września 2012 roku minęła 73 rocznica napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) na Polskę.
  Jak co roku w całej Polsce minutą ciszy i zapaleniem zniczy - ogni pamięci oddaliśmy hołd pomordowanym i wywiezionym na Sybir i do Kazachstanu rodakom. Żołnierzom września walczącym w obronie naszych granic przed wkraczającą z naruszeniem międzynarodowego prawa Armią Czerwoną, wypełniającą podpisany 23 sierpnia 1939 roku Pakt Ribbentrop - Mołotow będący de facto IV rozbiorem Polski, Polakom zamieszkującym dawne kresy II Rzeczypospolitej nocą pakowanym do bydlęcych wagonów i wywożonych w nieznane tylko, dlatego, że byli Polakami...

  Więcej w GALERII  -->> W dzisiejszych czasach, w których wszechobecna przemoc atakuje z gazet, Internetu, telewizji, gier komputerowych bardzo ważne jest, aby umieć sobie z nią poradzić.
  Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Panu Tomaszowi Kozobowskiemu, który na przemoc zareagował.
  Dwóch uczniów z naszej szkoły, poza jej terenem postanowiło wcielić w życie sceny z gier komputerowych. Wszczęli między sobą bójkę. Na szczęście nic groźnego się nie stało, ponieważ dzięki szybkiej reakcji Pana Tomasza Kozobowskiego uczniowie zostali przyprowadzeni do szkoły.
  Bardzo dziękujemy za godną naśladowania postawę rodzicielską i obywatelską.

  Dyrektor Szkoły
  Elżbieta Jeleń  Młodzież oddała hołd Obrońcom, Ojczyzny 1939 roku...

  Ojczyzna to ziemia i groby.
  Naród tracąc pamięć, traci życie...  -->> W piątek 7 września w południe zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły uczniowie klasy VI d udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, aby oddać hołd lotnikom
  i żołnierzom Kampanii Wrześniowej poległym pod Radzyminem
  w 1939 roku...  Więcej >> TUTAJ <<

  Krótkie biogramy lotników wkrótce

  Zapraszamy do galerii:  UWAGA!!!

  Prosimy o zwrot wypełnionych kart zgłoszeniowych uczniów do świetlicy szkolnej do piątku, t.j. do dnia 14 września 2012 roku.

  Dziękujemy!  Witaj nam Szkoło radosna!

  Rozpoczęcie roku szkolnego w "Stalowej Jedynce"
  -->> W ubiegły poniedziałek, 3 września 2012 r. uczniowie radzymińskich szkół rozpoczęli kolejny rok szkolny. Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie uroczystość inaugurująca rok szkolny 2012/13 rozpoczęła się Mszą świętą w radzymińskiej kolegiacie...


  Więcej >> TUTAJ <<

  Zapraszamy do galerii:

  Fot. Paweł Cybulski  -->> W dniu 3 września 2012 r. (poniedziałek)
  o godz. 09.00 zapraszamy uczniów i rodziców na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2012/2013.


  Przydział sal na spotkania z rodzicami i uczniami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego  Stypendium szkolne i zasiłek szkolny

  Do 14 września 2012 r. do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń
  w roku szkolnym 2012/2013 można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym - informuje Urząd Miasta i Gminy Radzymin.

  Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta i Gminy Radzymin

  Tutaj pobierz wniosek -->> WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO  Rządowy program pomocy uczniom w 2012 r. -
  "WYPRAWKA SZKOLNA"

  Do 7 września 2012 r. można składać Wnioski o przyznanie pomocy finansowej na zakup podręczników szkolnych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2012 r.
  Wnioski należy składać do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał od 1 września 2012 r.

  KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY

  Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników (Dz. U. z 2012 r., poz. 706) pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników jest udzielana dla:

  --> uczniów klas I szkół podstawowych, pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.),
  --> uczniów klas II-IV szkół podstawowych, pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.),
  --> uczniów pochodzących z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego - zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej) na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń; z wyłączeniem uczniów klas I szkół podstawowych,
  --> uczniów bez względu na kryterium dochodowe:
  1) słabowidzących,
  2) niesłyszących,
  3) z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
  4) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–3 — posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczającym w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych i gimnazjum.

  Więcej -->> TUTAJ <<--

  Powyższe informacje zaczerpnięto ze strony Urzędu Miasta i Gminy Radzymin.

  WNIOSKI:


  Wzór Wniosku Nr 1 - dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej

  Wzór Wniosku Nr 2 - przeznaczony dla uczniów niepełnosprawnych

  Wzór Wniosku Nr 3 uzupełniającego - dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych  Archiwum 2013/2014

  Archiwum 2012/2013

  Archiwum 2011/2012

  Archiwum 2010/2011 sem. 2

  Archiwum 2010/2011 sem. 1

  Archiwum 2009/2010.

  Archiwum 2008/2009.

  Archiwum 2007/2008.

  Archiwum 2006/2007.
  Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie - D.P. 2006-2012